Покінчити із залежністю від роботодавця і насолоджуватися принадами життя при достатку на пенсії. Все більше молоді обирають такий план свого життя.
Як заробити мільйони і вийти на пенсію у 35
Але чим доводиться для цього жертвувати і чи можна вийти на пенсію після 30-ти в Україні?
Нова філософія: економ зараз — живи потім
Філософія руху фінансової незалежності та раннього виходу на пенсію FIRE (Financial Independence Retire Early) зводиться до принципу: заощаджуйте сьогодні та інвестуйте у своє завтра.
Тобто, доки ви молоді, ви активно заробляєте, заощаджуєте буквально на всьому, відкладаєте гроші і вигідно їх інвестуєте. Результат: до 30-40 років ви отримуєте достатню суму, яка дозволяє залишити роботу і жити при достатку на пасивний дохід.
У гарної, на перший погляд, ідеї є кілька важливих «але». Проблема перша: приєднатися до руху можуть тільки люди з дуже високими зарплатами, щоб можна було прожити на 25-30% від свого доходу, решту 70-75% відкладати.
Проблема друга: при такому підході до планування свого життя молоді роки доводиться проживати в аскетизмі, відмовляючи собі навіть у малих задоволеннях.
Доводиться обмежувати максимально всі фінансові витрати, відмовляючись від багатьох покупок — брендового одягу, дорогої техніки, гарної косметики тощо. Подорожі, походи в кіно, святкування ювілеїв — все це викреслюється з витрат на період відкладання грошей. Не кажучи вже про придбання власного житла, машини, ремонту тощо.
Гроші, які вдається відкласти, відразу ж інвестуються в акції, облігації, нерухомість та інші інструменти.
Така радикальна економія, в поєднанні з інвестуванням коштів, сприяє більш швидкому досягненню мети – накопичити, піти з роботи та сформувати пасивне джерело доходів, щоб надалі мати можливість жити в своє задоволення.
Читайте також: Два сценарії для майбутніх пенсіонерів
Правило 4%
Точна кількість учасників FIRE невідома, але число тих, хто прагне рано звільниться від офісного рабства, постійно зростає. За попередніми підрахунками, тільки на території США їх близько 100 тис. осіб. При цьому кожен для себе обирає, як досягти бажаного: жорстко заощаджувати, відмовляючи собі у всьому, або більш адекватно розпоряджається коштами.
Крім того, є ті, хто повністю прощається з роботою і живе на заощадження. Багато ж хто дотримується ідеї barista fire, тобто після виходу на пенсію, наприклад, працюють бариста у Старбаксі.
Але якою б ступінь залученості не була, прихильники руху керуються «правилом 4%»: після виходу на пенсію витрати становили не більше 4% від накопиченого.
В ідеалі пасивний дохід повинен повністю покривати витрати, дозволяючи залишати недоторканим основне тіло капіталу. При таких підрахунках фінансової подушки повинно вистачити мінімум на 50 років. При цьому дуже важливо правильно вкладати гроші. Допомогти зібрати надійний і прибутковий інвестиційний портфель може фінансовий консультант. Інший варіант – самому поступово освоювати тему інвестицій.
За фактом виходить, що на пенсію людина йде рівно тоді, коли розуміє, що зможе прожити на заощаджені гроші і пасивний дохід від них.
Щоб зрозуміти, яка сума дозволить вийти рано на пенсію, потрібно проаналізувати свої річні витрати. Підрахувати місячні витрати і помножити їх на 12. Потім отримане число помножити на кількість років, що залишилися до бажаного виходу на заслужений відпочинок. Далі вирахувати з цієї суми 4% — саме стільки можна знімати на рік без ризику для портфеля.
Накопичуйте на пенсію у НПФ «Династія»:
22,9% річних + 50 грн від «Мінфіну»
Люди, що закінчили офісне рабство у 35
Молодих пенсіонерів не так вже й мало. Послідовники руху активно обмінюються своїм досвідом в соціальних мережах, ведуть блоги, пишуть колонки для видань. Своїми принципами досягнення фінансової незалежності поділився американець Стів Адкок. Накопичивши майже $1 млн, 35-річний Стів пішов з постійної роботи і почав подорожувати країною зі своєю дружиною.
До рішення піти на заслужений відпочинок у молодому віці його підштовхнув жах перед тим, що він повинен ходити на роботу кожен день, терпіти рутинні зустрічі, поїздки в транспорті і службові конфлікти.
Від стресу та вигоряння не позбавляла шестизначна сума, яку він отримував за рік. В результаті він поставив собі за мету заробити мільйон доларів і вже у 35 закінчити офісне рабство.
За його словами, в першу чергу, він кардинально змінив свої фінансові звички — почав витрачати не більше 30% доходу. По-друге, крім основної роботи, активно використовував всі можливості заробити додатково. Писав для сайту, запустив канал на YouTube, також заробляв кілька сотень доларів на фрілансі.
По-третє, позбувся зайвих речей. Такими він вважає два автомобіля і спортивний мотоцикл.
Адкок зізнається, що більшу частину статку накопичив, інвестуючи у фондовий ринок, нерухомість, реліквії і раритетні речі. «Завдяки інвестиціям сума наших заощаджень зросла до $1 млн», — говорить він.
Читайте також: Дохідність 149-214%: п'ять найприбутковіших криптовалют 2020 року
Адкок з дружиною витрачають на ресторани тільки $50 на місяць і купують новий одяг двічі на рік. Але він не вважає, що в чомусь себе обмежує. «Я вірю в те, що потрібно вільно витрачати гроші на речі, які приносять вам радість, і скорочувати витрати на речі, які не потрібні. Сенс в тому, щоб зрозуміти, що робить тебе щасливим, а що ні», — впевнений Адкок.
А що в Україні?
Питання, чи знайде рух FIRE послідовників в Україні, поки що передбачає швидше негативну відповідь. Головним бар'єром є низький середній дохід українців. Із середньою заробітною платою в 10 тис. грн не має сенсу навіть мріяти про ранній вихід на пенсію. А ось скільки потрібно заробляти, щоб, почавши працювати, наприклад, в 20, вже у 35 зав'язати з роботою і жити, ні від кого не залежачи, можна підрахувати, скориставшись раніше описаною формулою.
Все, звичайно, залежить від потреб і запитів. Припускати, що людині в 35 років з необмеженою кількістю вільного часу вистачить 10 тис. грн на місяць, смішно. Візьмемо мінімальну суму 30 тис. грн. При таких розкладах фінансова подушка має становити не менше 7,5 млн грн.
Щоб її зібрати, потрібно відкладати приблизно 42 тис. грн на місяць протягом 15 років. Якщо врахувати, що потрібно на життя залишити хоча б 25%, то місячний дохід має становити 56 тис. грн. При цьому все одно доведеться заощаджувати на багатьох речах, а найголовніше – постійно інвестувати свої кошти. Інструменти для інвестицій можна розглянути найрізноманітніші: від банківських вкладів, нерухомості, облігацій до криптовалют.
Читайте також: Як інвестувати в акції іноземних компаній. Інструкція
Тоді навіть при дохідності 5%, фінансової подушки у 7,5 млн грн повинно вистачити на вільне життя.
Як коронавірус може вплинути на FIRE
Пандемія і світовий карантин можуть суттєво вплинути на майбутнє руху FIRE. З одного боку, пандемія може уповільнити його поширення. Адже удар по світовій економіці дуже істотний, що безсумнівно позначиться на особистих бюджетах.
Багатьом раннім пенсіонерам доведеться повернутися на роботу. Інші будуть змушені продовжити свою кар'єру на якийсь термін. А хтось вирішить, що життям потрібно насолоджуватися тут і зараз та взагалі відмовиться від ідеї жорсткої економії.
З іншого боку, в ситуації, що склалася, більшість людей налаштовані переглянути свої витрати, відмовившись від непотрібних покупок, і почати відкладати гроші. Це якраз ті принципи, на яких ґрунтується рух.
І хто знає, може статися так, що, навчившись більш ефективно розпоряджатися своїми фінансами в умовах коронакризи, багато хто, накопичивши достатню суму, вирішить поповнити список найбагатших молодих пенсіонерів.
Читайте також: Кінець епохи споживання: чи можна навчити людей знову сипати грішми
Так чи інакше, рішення, приєднуватися до руху FIRE чи ні, приймає кожен індивідуально. Якщо є втома від роботи і її супроводжує постійний стрес, то чому б не розглянути варіант раннього виходу на пенсію. Головне завести правильні фінансові звички і заощаджене вигідно інвестувати.
А якщо робота до душі і немає ніякого бажання у найближчі 10-15 років обмежувати себе у всіх радощах життя, то краще задуматися — а чи варто в це вплутуватися?
Ірина Рибніцька
Коментарі - 122
Коронакризис же если что-то и показал, то что у 9/10 людей в мире нет сбережений на то, чтобы не работать пару месяцев...
То, во что можно инвестировать в Украине
- 1-2 квартиры под сдачу
- Несколько депозитов
- Гос облигации
- Частные облигации
- Кредитные союзы
То во что можно инвестровать за рубежом:
- Фонды (в рост, в дивиденды, в недвижимость, в драг металлы)
- Акции (в рост, в дивиденды, в недвижимость)
- Облигации и драг металлы
Возможностей много, были бы деньги. Но вода камень точит
С квартирами нынче не лучший совет - очень многие пошли по этому пути и рынок аренды валится на глазах. Цены на аренду не растут, а расходы на ремонт и комуналку растут..
гос. облигации - тоже гривна, очень редко валютные аукционы, и мало чем % отличается от процента по депозиту минус налог...
Кредитные союзы - тут и с банками рисковано а с этим риски умноженые на 10.
Конечно, кто никогда не жил вовремя, как мог бы он умереть вовремя? Ему бы лучше никогда не родиться! -- Так советую я лишним людям. (с)
Так говорил Заратустра
https://www.litmir.me/br/?b=97670&p=5
если человек профессионал - сменить компанию это не проблема. Более того - сидеть 15 лет в одной компании - это деградация. Так денег не заработать. Нужно выжимать из компании все - и переходить.
И, за пределами Киева средняя з/п начинает больше походить на пособие по безработице.
Упалподстол и ржунимагу.
Вы сделали мой день.
Жму руку. Прям в точку.
— в результаті найкращі роки молодості пройдуть «економно», з низькою якістю.
$100 в молодості мають цінність вищу, ніж $1000 чи навіть $10000 в зрілості. І з такої точки зору інвестиція з доходністю ~10% виглядає непривабливою.
- якщо гуляти з розумом, то «красиве життя» буде давати мотивацію і енергію для саморозвитку.
В 50 років можна мати здорове тіло, ясний розум, купу досвіду і можливість працевлаштування на відповідальні позиції з доходом, що на порядок перевищує пасивний дохід любителів економити і подорожувати наодинці.
- оця сама ідея хибна.
Виглядає так, що поки людина працює - це погане життя, а для того, щоб почати добре жити потрібно перестати працювати.
Тим, хто мріють лише про постійні подорожі як вершину гарного життя, краще вкластися у власну психотерапію, щоб перестати боятися людей і знайти доходну зайнятість в своє задоволення.
- так може краще інвестувати в свою пристрасть і в розвиток, а подорожувати у відпустках?
Дохід від такої інвестиції може бути значно більшим за 5% як і задоводення від життя.
Але як на мене ідея «півжиття буду працювати до всирачки, щоб потім півжиття байдикувати» виглядає як мінімум нераціональною з точки зору досягнення маскимуму задоволення.
Життя циклічне, тому розумніше та ефективніше чергувати періоди напруження та розслаблення.
- якщо хтось здатний за 10-15 років відкласти мільйон, то який сенс йому виходити на пенсію в 35 років і відходити від актвиної зайнятості?
Як на мене краще продовжити свій розвиток, приділивши увагу задоволенню, і в 55 років мати вже 3 млн і значно вищу кість життя.
Який сенс припиняти активну трудову зайнятість в 35 років?
Невже нічєгонєдєланіє і ненапряжне врємяпроводжєнія — це гарне життя?
- тут питання якою ціною - обмежуючи свої фінансові витрати на 75%.
Фактично обмежуючи на 3/4 свої життєві можливості на протязі 15 років.
Спочатку жити економним напруженим життям, щоб потім жити розслабленим життям?
Воно того варте?
кто-то занимается приятной фигней -и не понимает «как можно на работе уставать , это же так весело»
а я знаю людей , которые работали по 3-4 года без отпусков и выходных . с утра до ночи , не видя семью и близких, не зная сколько стоит колбаса в магазине и какая погода за окном...
и такие люди не хотят работать до 60 лет. они выложились по полной и хотят в 35-40 лет , пока есть еще силы и желание жить - завязать с работой. для них эта тема и актуальна.
- очевидно, що це психологічно хворі люди.
Звільненння з роботи і вихід на пенсію не принесе їм задоволення життям.
Кто -то размеренно перекладывает бумажки за 4000 гривен в месяц. Кто-то работает в режиме как я описал за 5-6 тысяч долларов в месяц, кто-то вообще - парикмахер интимных причесок...
Високойморівно що з виходом «на пенсію» така людина сім'ю та близьких теж не захоче бачити.
топ менеджмент компаний с оборотом от миллиарда вот — https://www.volynnews.com/ua/news/all/zarpla-top-menedzhera-naydorozhchykh-hlav-ukrayinskykh-kompaniy/
а 5-6 тысяч — это совсем другое.
В сраной Гермашки с таких доходов платят 45% НДФЛ, чтоб сильно носы не задирали.
Тим, хто в молодості не гуляли і втекли від роботи, буде важко вступати в активні соціальні контакти і відчувати кайф різноманітних відносин.
Неизвестно зачем, но такова природа человека - постоянно грезить о чем-то далеком и недоступном.
Работаешь в офисе? Мечты об Италии! Живешь в Италии? Хочешь з/п побольше и отдыхать на Бали!
И этому нет конца и края. Бесконечный круг.
Эти ребята, который адепты FIRE, потом будут говорить о том, что хотят в офис!
А пока хочу напомнить - пока Вы в пути из точки А в точку Б - неумолимо и бесповоротно тикает время и «этот путь» и называется ЖИЗНЬ.
- таке враження, що іншої альтернативи крім «гулять» і «накопичувати» Ви не бачите.
Я вважаю, що відкладати «на пенсію» є сенс лише коли нема можливостей розумно вкласти в своє поточне життя.
Це не те саме, що «довгострокова інвестиція на пенсію».
о таком счастье не мечтают даже айтишники, но эксперты по инвестициям Базилио и Алиса расскажут вам, куда закопать
Скорее даже не плане заработать, а в плане сохранить, не говоря уже о какой то приличной «пассивной прибыли». Банки тут банкоротятся причем безследно, грн как впрочем и $ обесцениваются, инвестиции облигации и т.п. в Украине это то же самое что пойти сунуть деньги в игровые автоматы. Квартиры на сдачу, не знаю как в Киеве, но в обл.центре % от депозита больше.
Остается долларовый матрац-но это же не «пассивная прибыль» а просто тратить заработанное, пока не закончится.
Но люди как-то верятся. Кто умеет. Это в принципе - тема не для всех
Уже не первый раз замечаю, что Вы пишите комментарии ради того чтобы просто писать комментарии.
Вы похоже снова таки не вникли в суть статьи, я бы даже сказал её не читали.
Речь в статье идет не о том как вертется, а о том как заработать и жить потом в своё удовольствие, не бегая постоянно по банкам переоформлять депозиты или проверять не обанкротился ли кто сегодня, не о том что сдавать 20 квартир и ходить проверять осталось ли от них что нибуть. А просто жить в своё удовольствие.
ну разжую попроще :
любое вложение денег - это риск. Везде и всегда. Во всем мире и во все временя - банки лопаются , акции падают а недвижимость смывает сильный дождь. Но люди всегда и везде могут найти подходящие варианты - с минимумом риска и максимумом доходов. И жить в свое удовольствие.
А другие будут до пенсии ныть в интернетах - «Банки тут банкоротятся причем безследно, грн как впрочем и $ обесцениваются, инвестиции облигации и т.п. в Украине это то же самое что пойти сунуть деньги в игровые автоматы. Квартиры на сдачу, не знаю как в Киеве, но в обл.центре % от депозита больше........»
Что Вам не с кем поговорить я знаю, пишите кому то другому, мне Вы не интерестны. Спасибо за понимание.
ну , уже хорошо...
дело вкуса.
Поставила б ему +15 за каждый камент, да голоса закончились.
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/126467/
В начале 90-х один «властитель умов» рассказывал что «даже когда у нас появятся свои миллионеры - их жены будут летом стоять на дачах раком и сапать картошку. Потому что в этом наща ментальность. И нечего тут американские фильмы разглядывать. ».
прошло несколько лет...
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/142017/
Почему на ''минфине'' нельзя поставить такую оценку удачному комментарию?!
«А кому они нужны ?»
Возможно бы mary27 приобрела по акции со скидкой,
чтобы заплюсовать Александра одним миллионом плюсов...
Смотрите и учитесь: https://www.youtube.com/watch?v=ygkrkyt0uFk
-депутаты бывшие и нынешние, обычно за 4 года зарабатывают достаточно, что обеспечитить себя и своих близких на всю жизнь.
-министры, та же самая история
-чиновники среднего и высокого звена
-судьи
-многие силовики
Наймёте иммигрантов...
чуток подрабатывать не получиться...
через годик безделья из головы выветрятся все навыки
и для их восстановления придётся сидеть над простой
программулиной вместо часа-двух сутки и больше...
В ИТ-сфере очень быстро всё меняется и несколько лет
вальяжного ничегонеделанья быстро обнулят все ваши скиллы...
«заниматься поддержкой работающих проектов»
Например, вы накопили кучу активов, дающих постоянный приличный
пассивный доход и решили поехать посмотреть мир туристом.
Значит лежите вы на пляже, а тут вам на мобилу в роуминге звонят по вопросу
поддержки и требуют решить вопрос не через месяц — а сейчас…
Могу однозначно сказать — это и не отдых и не работа.
У меня такая фигня каждый год, когда я еду в отпуск — приходиться с собой почти кругом таскать ноубук…
Например, запланировал позагорать на пляже или побегать по берегу, мячик погонять, а клиент звонит и говорит «всё пропало» — отдых заменяется на решение вопросов по поддержке работающего проекта либо через смартфон (голос, элпочта, мессенджеры, официальный документооборот, удалёный доступ к ресурсам) либо через ноутбук по rdp или https.
И как всегда, у клиентов проблемы исключительно с 10 до 16 и вместо отдыха
на пляже приходиться проводить переговоры или работать удалённо с документами в офисе…
Основное отличие, что при уходе в отпуск я большую часть своей работы делегирую подчинённым.
А чтобы на аутсорсе кто-то работал за вас или выполнял ваши указания — надо открыть фирму или ФОП с наёмными сотрудниками и заниматься бизнесом…
Но даже при таком раскладе Вы не учли траты на няньку, медицинскую страховку всей семьи, налог на роскошь и налог на доход (ведь мы говорим с точки зрения соблюдения налогов).
Если б писали иностранцы, не знающие литературного русского - я б не удивлялась.
Понятно, что все миллионерами не стать, и нужно что-то думать сейчас, чтоб потом жить нормально)
Я читал в одной статье историю о том, как один парень «заработал денег, чтобы через 5 лет уйти на пенсию». Хоть она больше, наверное, повествовательная, вдохновляющяя, чем по фактам. Но читать было круто, что-то внутри срезонировало, и появилось больше мотивации что-то делать, изучать в плане финансов и инвестиций.