У травні 2024 року ВВП України зріс на 3.7% [±1%] у порівнянні із травнем минулого року. Попри сповільнення зростання, економіка продовжує відновлюватись. Такі оцінки оприлюднили у Мінекономіки.
ВВП України зріс на 3,7% — Мінекономіки
► Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Зростання ВВП
У підсумку за січень-травень 2024 р. зростання ВВП оцінюється на рівні 4,3% [±1%] у порівнянні з таким самим періодом минулого року.
«Збільшення інтенсивності бойових дій, обстріли інфраструктурних об'єктів та дефіцит електроенергії — усе це, на жаль, стримувало зростання економіки у травні цього року. Проте бізнес впорався з цими викликами завдяки високому рівню адаптивності. Зростання ВВП продовжилось завдяки високим темпам експорту в умовах стабільної роботи Українського морського коридору, а також завдяки високому попиту на будівельні послуги, який підтримується фінансуванням відновлення інфраструктури.
Позитивні тенденції спостерігались у транспортній галузі, промисловості, будівництві, сільському господарстві та внутрішній торгівлі. Разом з тим, серед негативних факторів маємо значний дефіцит кваліфікованих кадрів, а також системні намагання росії знищити нашу енергетичну інфраструктуру", — наголосила міністр економіки України Юлія Свириденко.
Які галузі відновлюються
За її словами, у травні промислові підприємства продовжували відновлювати економічну активність. Це відбувалось як завдяки експортоорієнтованим виробництвам, так і через збільшення попиту на інвестиційну продукцію в галузях машинобудування (ВПК) та будівельні матеріали.
Металургійна галузь досягла максимальних показників виробництва за весь період з початку війни.
Також зростало виробництво соняшникової олії. Все це сформувало попит на продукцію суміжних видів діяльності.
Ризики для економіки
Водночас ключовими не розв'язаними проблемами лишаються високі безпекові ризики, а також руйнування енергетичної інфраструктури. Відновлення енергетики потребуватиме часу і ресурсів, що, за прогнозами, може стримувати темпи відновлення виробничої активності. Також негативними чинниками для економіки залишаються логістичні проблеми та складна ситуація на ринку праці через високу міграцію.
Нагадаємо
Як писав «Мінфін», ЄБРР очікує, що у 2024 році економіка України зросте на 3%. Цей показник знизився порівняно з 5,3%, які були у 2023 році.
Міністерство економіки України прогнозує цьогорічне зростання ВВП на 4,6%.
В оновленому макропрогнозі на 2024 рік НБУ погіршив зростання ВВП з 3,6% до 3%.
Коментарі - 11
Цифрою навіть 3,7% по травню — дивуюсь, бо процес пішов з кінця квітня.
легкий пошук
За даними ОП «Укрметалургпром», в січні-травні 2024 року вироблено:
чавуну 2,84 млн т (120,8% відносно січня-травня 2023 р.);
сталі 3,14 млн т (131,2%);
прокату 2,57 млн т (129,5%).
Українські порти у січні-травні поточного року, за оперативними даними, обробили 45,8 млн т вантажів. Про це йдеться в повідомленні Адміністрації морських портів України (АМПУ).
Ці обсяги майже вдвічі перевищують показники аналогічного періоду 2023 року.
У Вас інші числа? Якщо не секрет, звідки?
С февраля 2022 года Украина потеряла до 50% чёрной металлургии (только Мариуполь давал до 40% всей металлургической продукции), которые генерировали до 55% выручки металлургов.
Оставшиеся предприятия сократили производство на 75−85%.
В настоящее время сталеплавильные мощности предприятий «Метинвеста» загружены на 60−65% (Запорожсталь и Днепроспецсталь загружены на 40−50%). На «АрселорМиттал Кривой Рог» производственная ситуация несколько улучшилась, но уровень загрузки мощностей все еще остается на уровне 25−30%!!!
Так что тот рост, который показывает металлургия — мягко говоря ниочём.
При этом, на стабильную работу метпредприятий влияет много факторов:
— активизация боевых действий вблизи предприятий ГМК;
— сложность логистики;
— нехватка квалифицированного персонала;
— стабильность электроснабжения;
— дефицит лома.
США та союзники вважають, що Україна не докладає достатньо зусиль для боротьби з корупцією. Українські посадовці це заперечують.
Сполучені Штати та їхні союзники вважають, що Україна недостатньо ефективно бореться з корупцією, попри запевнення українських посадовців про їхні зусилля. Це створює напруження між Києвом і його прихильниками щодо подальшої економічної та військової допомоги.
Про це пише The Washington Post.
«І це є джерелом дедалі більшого напруження між Києвом і деякими з його найбільших прихильників, що створює постійну загрозу для додаткової економічної та військової допомоги», — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що майже щомісяця до низки гучних арештів і звільнень додається нова справа щодо корупції. В Україні наголошують, що ці справи є свідченням успішних зусиль по боротьбі з хабарництвом. Однак усі обвинувачені наполягають на своїй невинуватості, і їхні справи досі не дійшли до суду.
«Те, що кількість справ подвоїлася, не означає, що корупції стало вдвічі більше.
Видання зазначає, що українські чиновники наполягають на тому, що вони борються з корупцією «так само запекло, як їхні війська борються з російськими окупантами на фронті». Проте Сполучені Штати і союзники вважають, що цього все ще недостатньо.
Проте американські посадовці, включно з держсекретарем Ентоні Блінкеном, кажуть, що цього все ще недостатньо, адже на кону боротьби з корупцією в Україні стоять мільярди — не лише власні податкові кошти, а й військова та економічна допомога Заходу.
У матеріали йдеться, що члени Конгресу від Республіканської партії називали корупцію однією з причин перешкоджання наданню пакета допомоги на суму 61 мільярд доларів попри те, що прямих звинувачень у нецільовому використанні чи привласненні американських грошей або зброї не надходило.
Також за словами джерел The Washington Post, зустріч між президентом Володимиром Зеленським і держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Києві була напруженою — Зеленський був розчарований тим, що Блінкен зосередився на питаннях корупції.
За даними видання, українські високопосадовці скаржаться, що західні союзники часто використовують стереотип про корупцію в Україні як привід для затримки необхідної допомоги, і що це звинувачення є не лише кліше, але й свідченням «лицемірства в столицях, які мають власні проблеми з корупцією».
В 2023 году небыло роста 5,3%, небыло!!!
За 1-й кв. 2023 г ВВП упал на 16,1%.
За 2-й кв. 2023 г ВВП упал на 14,1%.
За весь 2023 год ВВП упал на 15,6%.
https://index.minfin.com.ua/ua/economy/gdp/
У підсумку за січень-травень 2024 р. зростання ВВП оцінюється на рівні 4,3% [±1%] у порівнянні з таким самим періодом минулого року.
Есть хорошая поговорка, которая очень точно характеризует нынешнее состояние умственной деятельности большинства людей: «Дурень думкою багатіє».