16 липня виповнюється рівно рік, як нинішній голова НБУ Кирило Шевченко очолив банківське відомство. Він змінив на цій посаді Якова Смолія, який залишив Нацбанк із великим галасом, зробивши заяви про політичний тиск на центробанк. Напередодні цієї дати на Інститутській вибухнув новий скандал.
Хто й навіщо організував флешмоб «звільнися з НБУ»
У середу, 30 червня, про свій відхід із НБУ заявив увесь керівний склад департаменту ліцензування, включаючи його голову Олександра Бевза. А буквально наступного дня посипалися нові відставки. Майже всі, хто залишає Нацбанк зараз, — члени команди колишнього голови регулятора.
«Мінфін» розбирався, чому так сталося і чим загрожує відтік мізків із НБУ.
Внутрішній конфлікт
Відразу після зміни голови НБУ в середині липня 2020 року свої посади самостійно залишили багато топів регулятора. В результаті в правлінні залишилося двоє представників попередньої команди: заступник голови — монетарист Дмитро Сологуб і перший заступник голови Катерина Рожкова, яка була куратором банківського нагляду. Надалі її понизили до «завгоспа» НБУ, наділивши виключно адміністративними функціями.
Восени рада Нацбанку винесла опозиціонерам догани. Далі раз у раз спливали мікроскандальчики, пов'язані з інтерв'ю, що роздаються опальним тандемом у розріз із «політикою партії».
Сологуба забрав МВФ
23 червня Рада Нацбанку погодила звільнення Дмитра Сологуба з посади заступника голови у зв'язку із закінченням терміну його повноважень. Чиновник повідомив про перехід на роботу до вашингтонського офісу МВФ, повторивши долю своїх колишніх колег-реформаторів Олександра Писарука (зараз голова правління Райффайзен Банку) та Владислава Рашкована, який, до речі, досі працює за океаном.
Дмитро Сологуб залишиться на посаді до 12 липня. У зв'язку зі своїм відходом з центробанку він не став робити гучних заяв. А ось Катерина Рожкова про всяк випадок оголосила, що не збирається йти з НБУ ще мінімум 4 роки, до закінчення терміну повноважень.
«Незважаючи на те, що іноді буває складно, я з оптимізмом дивлюся в наше спільне з Нацбанком майбутнє», — зазначила вона у facebook, пізніше розкритикувавши останнє рішення НБУ залишити облікову ставку без змін на рівні 7,5%.
Дали джазу
Рівно через тиждень, 30 червня, у середу про звільнення з Нацбанку голосно заявило керівництво цілого департаменту ліцензування на чолі з Олександром Бевзом, близьким до Катерини Рожкової. Напередодні вони весело провели вікенд на традиційному джазовому фестивалі у Львові, після якого Катерина Вікторівна навіть стала героїнею «світських хронік».
Зрозуміло, гучна відставка була обставлена серйозними аргументами.
«Ми щиро любимо НБУ і хочемо в ньому працювати. Однак продовження нашої роботи поки що неможливе. Централізація прийняття рішень в одних руках, заміна колегіальності директивним прийняттям рішень неприпустимі в роботі Нацбанку. Сьогодні НБУ далеко відійшов від цих стандартів. Це загрожує відкотом реформ у банківській сфері і регулюванні небанківського сектора», — написав Олександр Бевз у фейсбуці.
Не спрацювалися
У короткій телефонній розмові з «Мінфіном» Олександр Бевз зазначив, що суперечності накопичувалися поступово, але рішення було прийнято після бесіди з безпосереднім керівником (Ярославом Матузкою. — Ред.). Мовляв, із цієї розмови стало зрозуміло, що він більше не зможе повноцінно контролювати свій департамент.
Бевз також підкреслив, що Катерина Рожкова дізналася про його рішення до того, як воно стало публічним, і радила не поспішати.
«У неї як члена правління більше інструментів для відстоювання своєї позиції. Ми ж вичерпали свої можливості, хоча й намагалися, цілий рік пропрацювавши з новим керівництвом», — резюмував Олександр Бевз.
Буквально через декілька годин про свій відхід заявив ще один керівник — директор департаменту НБУ з фінансової стабільності Віталій Ваврищук, зазначивши, що «повністю поділяє позицію колег».
Наступного дня про звільнення у соцмережі написав Олег Новаковський, директор департаменту супроводу кредитів. Він похвалився, що за 5 років не було видано жодного «рефінансу» за відкат або за вказівкою згори.
Причини відходу ті самі: виявляється, що «забуті „совкові“ практики можуть бути відроджені менше ніж за рік».
Повідомлялося також і про інші, менш гучні звільнення.
Таємне стало явним?
Відкат реформ і повернення в минуле розглядалося як найголовніший ризик зміни голови НБУ рік тому. Були побоювання, що новий голова запустить друкарський верстат, за що ратували деякі «гарячі голови» перед його призначенням. Однак цього не сталося. Щоб зберегти гарні відносини України із західними кредиторами, новий голова був змушений доводити, що він підтримує незалежність Нацбанку. І наполегливо стверджувати про збереження наступності в реалізації реформаторського курсу.
За великим рахунком, йому це вдавалося. І тут раптом таке…
До речі, є думка, що і в колишньому правлінні з колегіальністю прийняття рішень було не все так ідеально, як про це прийнято думати.
Ексспівробітник департаменту ліцензування НБУ розповів «Мінфіну», що під час Якова Смолія всі ключові рішення, в тому числі й досить спірні, реально приймалися Катериною Рожковою і тільки «легітимізувалися» через комітети НБУ. «Тепер вони раптом вирішили згадати про колегіальність. Невже Рожкова розраховувала, що Шевченко їй підкорюватиметься?» — розмірковує джерело.
Що далі
Якісно заповнити настільки істотні одномоментні кадрові втрати, ще й у період відпусток, Нацбанку буде непросто. Проте, у пресслужбі регулятора повідомили, що департамент ліцензування продовжить роботу в штатному режимі. Будуть призначені новий голова департаменту і голови підрозділів. Знайти нових людей зараз не проблема.
У НБУ, зрозуміло, спростували звинувачення в директивності прийняття рішень.
«Для НБУ пріоритетом є збереження колегіального підходу при прийнятті рішень, при якому розбіжності в експертних позиціях стають основою для професійних дискусій, а не публічних звинувачень», — заявили у Нацбанку.
Читайте також: Банкам заборонять блокувати всі кошти на рахунку за копійчані штрафи
Кадровий скандал може негативно позначитися на перемовинах із МВФ, в яких тільки почало виднітися світло. Цього тижня депутати проголосували за два банківських закони, прийняття яких вимагав кредитор: про корпоративне управління та про платіжні системи. Плюс у першому читанні був ухвалений законопроєкт № 5542−1, який обумовлює вступ Ощадбанку до Фонду гарантування вкладів. Але ці досягнення були фактично перекреслені скандалом у Нацбанку.
Натомість відтік опозиційних кадрів зніме напруженість у колективі і дозволить новому керівництву збільшити кількість своїх людей у команді.
Хоча війна між Катериною Рожковою і Кирилом Шевченком, напевно, на цьому не закінчиться. З чуток, у неї просто немає іншого виходу, окрім як залишатися в Нацбанку під захистом МВФ.
Коментарі - 67
А что сейчас? дикий рост це при имитации стабильности. Ну и дичайшее воровство…
Ну и про «позитивные изменения» которые произошли в НБУ за последний год хотелось бы услышать.
как не стыдно пресс-службе НБУ лепить такие тексты? имитировать туповатого рагуля пытаетесь? двоешники зассаные.
Неужели ради честной работы в НБУ за 6−7 млн. грн.?
Интересно узнать, а в чём именно заключается нагибания Смолия перед МВФ?
пресс-служба НБУ екаунты заводить научилась, а вот писать в них — пока нет :)
Он еще не доволен, охренеть. :)))
Шестер и Лемешевскую и будет отлично.
А ось Катерина Рожкова (запятая должна быть) про всяк випадок оголосила, що
— ладно юзеры с ошибками пишут… ладно бы иногда были ошибки…
я с ужасом думаю, что лечат нас, водят ж/д и авиатранспорт, продтехнологи, такие же грамотеи…
Когда обычный простой смертный покупает гривневые ОВГЗ, он всегда идет на определенный курсовой риск, не зная, каким курс будет даже через 3 месяца.
А когда гривневые ОВГЗ покупает богатый мошенник — нерезидент или портфельный инвестор — он знает на 100%, каким будет курс через 3 месяца или даже полгода, потому что он сам устанавливает этот курс своими действиями. Если ты знаешь объем украинского межбанка, то ты точно понимаешь, какое количество долларов надо продать на межбанке (для покупки ОВГЗ, ага), чтобы намеренно обвалить курс и нагреться еще и на курсовой разнице.
Единственным камнем преткновения для мошенников в тот момент мог быть регулятор, который должен препятствовать подобным манипуляциям на бирже и устанавливать некий единый уровень неопределенности для всех участников рынка. Но НБУ этого не сделал. Он явно пошел на сговор со стаей нерезидентов и портфельных инвесторов, явно или неявно дав им понять, что препятствовать обвалу курса (зачеркнуто) их осознанным манипуляциям не будет. Жгите, грабьте, делайте что хотите. Остальным дуракам объясним, что это фундаментальные (гыгы) сдвиги в украинской экономике и будем рисовать какие-то смешные в данном контексте графики Польши перед всту
Эта команда должна была уйти, и она это сделала, и слава богу. Надеюсь, подобных афер на нашем валютном рынке больше не допустят.
Я не знаю, кто мог поверить в эти бредни. Выглядело это как божья роса.
а сейчас - все лучше стало? цены выросли на 20−25% за год, курс стоит. значит выросли они и в долларе. Прекрасно. Ну и экономика процентов на 15 упала. но да, спишем все на короновирус проклятый…
фундаментальное обьяснение своей безграмотности и воровства !
непубличные вопросы от спекулей, которые закупились п о28 и ожидали 35, а получили 24?
мне их не жаль
а вот экономика — выиграла.
сразу скажу — никаких запретов на покупку валюты не вводили. никаких обязательных продаж — тоже. Валюту свободно покупали и продавали все желающие. Но вы назвали это «пузырь». А сейчас — «не пузырь» .почему?
И то, что все вернулось обратно — это закономерность, потому что ничего фундаментального в этой организованной схеме не было.
ну безусловно обвал курса в 24 до 28, который привел к обвалу в экономике, пустым счетам правительства и тому, что воронка ОВГЗ затянулась в петлю на шее бюджета — это говраздо круче.
наслаждайтесь.
но зато нерезиденты не заработали. Ну вернее заработали конечно… но это другая история. история о форвардах и обещаниях сделать курс с 24 — на 30.
Расскажите про другую историю с обещаниями на 30. Если им обещали, нерезы зашли, а потом упс, не случилось, так это минус только нерезам) И борьба за интересы украинских налогоплательщиков, а не нерезов и финансовых групп.
Вам если завтра кто-то скажет «если сделать курс 50 — прокляты енерезы потреяют 100 миллионов» и вы с рабостью поддержите это.
Через год нерезы на этом заработают 100 миллионов, а у нас закроются десяток-другой крупных предприятий и пара тысяч фирм поменьше. Но вы будете рассказывать что «это закономерно, зато вот нерезы…» собственно как делаете и сейчас.
Но вы не понимаете или не хотите признавать основную проблему 2019 года, о которой я говорю. Движение курса было резким и искусственным, не подкрепленным никакими фундаментальными факторами. Кто заработал на этих качелях? Спекулянты, нерезы, различные портфельные инвесторы и прочие финансовые посредники. Да, немножно порадовались люди, которые купили какую-нибудь путевку дешевле, но это радость алкогольного опьянения, после которого, естественно и неизбежно, наступило похмелье.
А производители и реальная экономика при этом очень даже пострадала. Вы же не можете не помнить статистику спада промышленного производства осени 2019 года, когда никаким коронавирусом еще и не пахло. Об этом не говорил только ленивый. И порохоботы радостно вопили, что видитеамыжеговорили, хотя адекватные люди понимали, что устроено все это было как раз еще той самой старой командой в НБУ.
сколько же вас еще…