Фонд гарантування вкладів

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виводить неплатоспроможні банки з ринку і відшкодовує їхнім вкладникам гроші.

Як Фонд гарантування вкладів робить виплати

Якщо банк порушує закони або його капітал падає нижче нормативів, Нацбанк відносить його до проблемних, а через півроку, якщо ситуація не покращилася — до неплатоспроможних і відкликає ліцензію. З цього моменту Фонд гарантування вкладів починає ліквідацію банку, яка може тривати до п'яти років. Ліквідацією займається тимчасова адміністрація, яку призначає Фонд.

Щоб зрозуміти, кому з вкладників банку-банкрута передбачені виплати, протягом 30 робочих днів тимчасова адміністрація формує реєстр вкладників. Далі стартують виплати. Про дату їх початку повідомляють новини Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а також газети «Голос України» і «Урядовий кур'єр». Виплати відбуваються через обраний банк-агент, який вибере Фонд гарантування вкладів. Гроші виплачуються тільки в гривні. Якщо вкладник оформив депозит в іншій валюті, йому відшкодовують його в гривнях за офіційним курсом на дату визнання банку неплатоспроможним. При цьому виплачують і тіло депозиту, і відсотки. Але загальна сума гарантованої виплати не перевищує 200 тисяч гривень.

Клієнтам з вкладами понад 200 тисяч гривень ліміту і всім іншим, кому банк винен грошей, потрібно протягом 30 днів після публікації повідомлення про ліквідацію банку написати заяву на погашення заборгованості.

Виплати Фонд гарантування вкладів робить у такій послідовності:

 • Зобов'язання внаслідок заподіяння шкоди здоров'ю
 • Виплата зарплат і пенсій
 • Виплати вкладникам-фізособам сум, що перевищують 200 000 гривень
 • Вимоги фізичних осіб, платежі яких або на ім'я яких заблоковано.

Гарантування вкладів стосується фізосіб і фізосіб-підприємців. Підприємці отримують гроші, якщо банк визнаний неплатоспроможним після 1 січня 2017 року.

Фонд гарантування не повертає такі депозити:

 • вклади юридичних осіб,
 • депозити в банківських металах,
 • вклади у філіях іноземних банків,
 • вклади, які були розміщені на більш вигідних договірних умовах у порівнянні з ринковими,
 • вклади колишніх топ-менеджерів, аудиторів або юридичних радників збанкрутілих банків.

Після відкликання ліцензії банку-банкрута ніяких додаткових документів від вкладників не знадобиться.

Звідки Фонд бере гроші

Фонд — це некомерційна організація і у нього немає мети заробляти прибуток. Він поповнюється з декількох джерел:

 • внесків банків-учасників,
 • продажу майна збанкрутілих фінустанов,
 • фінансової допомоги з бюджету і від міжнародних структур,
 • кредитів Нацбанку і Кабміну.

Вільні гроші Фонд вкладає в державні цінні папери і випускає облігації.

Історія фонду гарантування вкладів в Україні

Фонд гарантування вкладів фізосіб створений в 1998 році. Кожен банк автоматично стає його учасником після отримання банківської ліцензії. Список учасників, який щомісяця оновлюється, є на його сайті.

Сьогодні фонд гарантованих вкладів відшкодовує клієнту банку максимум 200 000 гривень. Єдиний виняток — Ощадбанк. Його особливий статус з гарантіями від держави прописаний в законі «Про банки і банківську діяльність». Вкладники Ощадбанку отримують від держави гарантію повернення повної суми депозиту.

Гарантований Фондом ліміт може зрости. У лютому 2018 року директор-розпорядник Фонду Костянтин Ворушилін заявив, що з 2019 року планується поетапне підвищення гарантованої суми відшкодування вкладів до 600 000 — 800 000 гривень. В останній раз Фонд гарантування вкладів підвищував цю планку в влітку 2012 року. Тоді вона виросла з 150 000 до 200 000. Перед цим підвищення було восени 2008 року, коли сума відшкодування піднялася з 100 000 до 150 000 гривень.

На середину червня 2017 року фонд виплатив вкладникам неплатоспроможних банків 90 млрд гривень. При цьому заборгованість Фонду за кредитами перед Мінфіном і Нацбанком склала 70 млрд гривень.

Реклама