В умовах падіння світової економіки через коронакризу, багатьом може здатися, що 2020 рік перекреслив все, що було у глобальних фінансах до цього часу. Однак докризова картина світу безпосередньо впливає і на нинішній стан світової економіки.
Навіщо світова фінансова влада розганяє інфляцію
Яким чином світові фінансові інститути борються одночасно з нинішніми і минулими проблемами, в колонці для «Мінфіну» розповів аналітик ІГ Універ Михайло Федоров.
Економіка та кредити
До коронакризи світ на повній швидкості йшов до великої боргової кризи. Адже ще наприкінці 2019 року рівень світового боргу без урахування фінансового сектора вже перевищував 230% ВВП.
Настільки високий рівень обтяжень стосувався не тільки розвинених, але і країн, що розвиваються, борг яких до 2020 року також дуже сильно зріс. Наприклад, китайська економіка без урахування фінансового сектора накопичила боргів на більш ніж 200% свого ВВП.
Боргова проблема, якщо її спробувати пояснити простіше і коротко, полягала в наступному.
Фінансова система постійно видає реальному сектору економіки гроші в кредит і одночасно отримує погашення за старими позиками. При цьому якщо обсяг видаваних кредитів перевищує обсяг обтяжень, то відбувається процес, коли фінансовий сектор вливає в реальну економіку гроші.
Якщо ж обсяг обтяжень вище видаваних кредитів, то відбувається процес, при якому ліквідність вилучається з реального сектора економіки, через що економіка страждає.
Але, як усім напевно зрозуміло, оскільки банки видають кредит з відсотком, то обсяг обтяжень за конкретними кредитами без фактора часу завжди перевищує обсяг позики. І тому для економіки дуже важливо, щоб обсяг кредитування завжди зростав, для того, щоб сьогоднішні позики перевищували минулі обтяження. І щоб нетто баланс руху грошей був на користь реального сектора.
Читайте також: Рубіні: повідомлення про швидку кончину долара сильно перебільшені
До кризи 2008 р. світу вдавалося збільшувати обсяг кредитування природним чином. Але до 2008 р. хвиля кредитного циклу завершилася, оскільки розвинені країни вже тоді накопичили величезні борги, і зростати боргам вже не було куди.
За крок від «Великої депресії»
Якби тоді кризі дали розгулятися і економіка пішла б стопами класичних циклів, то світ би впав у нову «Велику депресію». Де рівень боргу почав би скорочуватися або за рахунок погашень, або за рахунок дефолтів і, можливо, до сьогоднішнього дня проблема з боргом була б вирішена за рахунок його зниження. І світ би був готовий до нового кредитного циклу зростання світової економіки.
Але ціле десятиріччя після 2008 р. світ прожив би у «великій кризі». Оскільки весь цей час реальний сектор економіки віддавав би боргів більше, ніж отримував кредитів.
Але фінансова влада світу не дала реалізуватися класичній кризі за рахунок ввімкнення друкарських верстатів, наповнивши економіки розвинених країн дешевими грошима.
За рахунок цього їм вдалося погасити боргові проблеми світу і простимулювати кредитування так, щоб воно продовжувало зростати і покривало обсяг обтяжень. А країни, що розвиваються, такі як Китай, не відставали від розвинених економік, і так само активно кредитували свої економіки і нарощували величину боргів.
Друкарські верстати центральних банків розвинених країн, в першу чергу, вдарили по кредитних ставках, а низькі ставки зменшили обтяження, одночасно простимулювавши кредитування.
Кредитний цикл продовжився, за рахунок чого і борги продовжили збільшуватися. Але на підході до 2020 р., і цей ресурс був уже практично вичерпаний. Боргів стало ще більше і навіть у МВФ наприкінці минулого року почали бити на сполох з приводу надмірно великого світового боргу.
Читайте також: Баффет поставив проти економіки США: що означають його «золоті» вкладення
Найголовніше, що ресурсу для підтримки зростання кредитування вже не залишалося. Адже основні ставки центробанків уже були практично нульовими. Без коронакризи світ цілком ймовірно до поточного моменту міг би опинитися у новій кризі через чергову зупинку кредитного циклу.
Рятівна інфляція
Цього року прийшла коронакриза і вся увага людей тепер звернена до неї. Однак процеси, які відбувалися в економіці раніше, актуальні і зараз. І фінансова влада світу чудово це розуміє. Тому вона сьогодні бореться не тільки з коронакризою як такою, але одночасно і з потенційною борговою кризою.
Тому позиція фінансової влади світу в особі ФРС США, Європейського центрального банку, Банку Японії, Народного Банку Китаю та інших фінансових інститутів на сьогоднішній день є дуже м'якою і орієнтованою на сильне стимулювання економіки. Для них занадто м'яка монетарна політика з трильйонними вливаннями ліквідності є адекватною в обставинах, що склалися.
У цьому ключі зроблена і недавня заява голови ФРС Джерома Пауелла про те, що нова стратегія ФРС передбачає таргетування «гнучкого середнього рівня інфляції». Тобто, ФРС тепер допускає роботу друкарського верстата при зростанні інфляції, що виглядає цілком логічним.
ФРС на даний момент одночасно боїться і коронакризи, і боргової кризи. А тому їх вже не хвилює мета у вигляді збереження цінової стабільності. Навпаки, сьогодні всі хочуть зростання інфляції. Але прямо заявити про це ніхто з регуляторів не може, оскільки це буде суперечити їх офіційним цілям.
Читайте також: Подолати наслідки кризи вдасться не раніше 2025 року
Найімовірніше, можновладці хочуть досягти високої інфляції, щоб вона стерилізувала боргову проблему шляхом знецінення боргів. І мабуть вони йдуть до цього вже свідомо. А якщо так, то друкарські верстати з виробництва грошей не зупиняться, доки дійсно інфляція не злетить до високого рівня.
Коментарі - 46
Так вот, «суспильство» давно уже никак не влияет, потому что ЦБ независимы от правительств. А то что ФРС сможет обуздать инфляцию, я очень сомневаюсь. Драгметалы, крипта растет. Раньше только драг металлы были хеджем фиата, а теперь и крипта, которую не конфискуешь как золото у населения в 30-х
А крипта віртуальна, тримачі великої кількості монет можуть легко обвалити її цінність, і можливий панічний розпродаж ніхто стримати не зможе, бо регулятора нема.
На фоне этого, крипта доступна в любых количествах. Вроде золото - реальный актив, но поскольку он может быть недоступен, он как бы становится виртуальным для многих)
Это будущее, а вы мне про настоящее говорите. Сейчас у вас еще сытая жизнь)
высокая инфляция = рост цен на всё!
Граждане, готовьтесь к тотальному подорожанию всего!
Ваши зарплаты и пенсии будут постепенно обесцениваться! А вы будете постепенно беднеть!
И вы никак не можете повлиять на этот процесс. Так решили умные головы ФРС.
По золоту это надо было делать не менее 1...1,5 года назад. Я вошел в Au 3 года назад, и сейчас вижу - что поздно, т.к. мало скупил.
По Ag - до сих пор нахожу выгодные предложения по продаже серебряных монет. Но их - крайне мало. И цена постепенно растёт.
По другим металлам (Pt, Pd) скажу так: я с ними не связываюсь, т.к. рынок монет из этих металлов малоликвиден.
«Мировые товарные биржи в панике, Молдавия повысила цены на укроп!» Не моё :-)
Motorola DynaTAC 8000X - 1983 года по цене 4К
Nokia 1011 - 1992 год цена 1,5К
https://minfin.com.ua/ua/2020/08/19/50859702/
- премія на рівні 0.25%?
Враховуючи інфляцію/девальвацію на рівні більше 1% - це невигідно для інвестора.
Тому має бути якийсь інший сенс.
А для крупного - 0.25% не плохой процент за надежное сохранение своих средств на определенное время. Предложите свой вариант куда можно надежно 1 млрд у.е. на месяц положить)
можно конечно купить украинские облигации, но никто не знает какой будет курс через месяц или полгода.
Тому я повертаюсь до початкового питання - яка вигода інвесторам в поточних умовах прискорення інфляції купувати 30-річні облігації з від'ємною доходністю?
Просто надійне зберігання? За 30 років світового друкування грошей початкова інвестиція знеціниться мінімум на третину. Вкластися в якийсь реальний консервативний актив виглядає не менш надійно, але дохідно.
2) 21.08.2019 Германия впервые продала 30-летние облигации с отрицательной доходностью. Во время нынешнего аукциона Германия привлекла €869 млн, через 30 лет инвесторы смогут получить по ним €795 млн.
Инвесторы покупают облигации с отрицательной доходностью, желая вложить средства в безопасные активы, а также делая ставку на то, что дальнейшее снижение доходности облигаций повысит ценность этих облигаций в будущем. «Почему люди покупают при негативной доходности? В основном из-за ожиданий, что вы сможете продать их кому-то по более высокой цене в будущем. Какую бы доходность вы ни предполагали, вы будете получать больше на приросте капитала, чем терять на доходности»,— считает директор по инвестициям в бумаги с фиксированным доходом компании Fidelity International Андреа Ианелли.
- в умовах активної роботи друкарського станка і прогресуючої інфляції будь-який реальний актив буде рости в ціні, а гроші знецінюватись. Тому якщо зараз вкластися в будь-що реальне (нерухомість, золото) і навіть фонди - то воно гарантовано зросте в ціні через 30 років.
«В основном из-за ожиданий, что вы сможете продать их кому-то по более высокой цене в будущем»
- оце незрозуміло.
Сподівання, що хтось захоче викупити облігації дорожче номіналу?!
- а це якось можна перевірити/підтвердити? Чи це тільки припущення?
Потому что они дебилы,не желающие признавать свои дебильные экономические и денежные теории ошибочными, и что КРЕДИТНОЙ модели развития приходит конец.
Деньги НЕ МОГУТ БЫТЬ «товаром»,потому что в таком случае теряется весь смысл денег и их роль в экономике и ТОВАРНО-ДЕНЕЖНОМ обращении.
Если признавать деньги «товаром»,то они просто перестают быть СРЕДСТВОМ ОБРАЩЕНИЯ и МЕРОЙ СТОИМОСТИ.
— поняття дуалізму схоже Вам невідоме.
Написано ж ,що економіка базується на ТОВАРНО-ГРОШОВИХ відносинах,то це хіба не є прикладом дуалізму , де товари одна і гроші інша основи?
То якщо гроші стають товаром,то де дінється чи звідки з*явиться дуалізм в економіці?
Та й «поняття дуалізму схоже Вам невідоме.»,бо дуалізм грошей криється не в їх якостях,яких набагато більше, ніж дві.
Якщо шукати дуалізм у понятті «гроші» - то його слід шукати в ГОТІВКОВІЙ та БЕЗготівковій формах,а не ототожнювати їх з поняттям «товар» або іншими та видавати це ототожнення за дуалізм.
Дехто вважає,що гроші мають якості паперу,то тоді в чому криється дуалізм - у обклеюванні стін чи використанні в нужнику?!
Для Вас чомусь категорично не можуть.
Так само категорично не можуть як і чоловік бути жінкою.
Отакий він дуалізм
- ну Ви точно не античний філософ, раз навіть не чули про андрогінів.
І біологію схоже погано вчили, раз гермафродитизм Вам невідомий.
:)
Крайня категоричність може бути ознакою ригідності мислення. Дискусія в такому випадку марна.
Ви чули щоб чоловік народив?
Крайня категоричність може бути ознакою АБСТРАКТНОГО мислення,тому таки так - дискусія марна з людиною,яка його не має.
- хоча б в чомусь ми зійшлися! :)