Українським громадянам доступно не так багато інструментів для інвестицій. І навіть ті, що є в наявності, часто викликають запитання.
Нерухомість, депозити, валюта, акції — що принесло дохід за 5 років
Про те, які інвестиції в нерухомість, валютні або гривневі депозити та акції принесли за останні п'ять років найбільший дохід або збиток, у своїй колонці НВ розповів викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан.
«Мінфін» публікує скорочену версію статті.
Для простоти та об'єктивності порівняння виміряємо дохідність кожного з інструментів у доларах США. Такий підхід пояснюється просто — саме в американській грошовій одиниці українські громадяни вимірюють результати своєї накопичувально-інвестиційної діяльності. А щоб зробити аналіз максимально простим і доступним для розуміння, просто-напросто порахуємо, у що за п'ять років перетворилися $1000.
«Матрац» як і раніше в лідерах.
Як ви самі розумієте, рахувати дохідність тут нічого. Надійно захована під матрацом стопка доларів залишилася такою ж через п'ять років.
Інвестиції в нерухомість
Найпарадоксальніше те, що український інвестор в квадратні метри повністю впевнений, що справедливими цінами є саме ціни зразка 2006-2007 років. Відповідно, в порівнянні з ними ми досягли «дна» і потрібно купувати. Фахівцям у нерухомості, звичайно, видніше, але з точки зору ціни за метр, $1000, вкладених в травні 2014, на сьогоднішній день перетворилися в $722.
Читайте також: Інвестиції в нерухомість: коли це вигідно
Доларовий депозит
Впевнений, що багато з тих, хто клав гроші на доларовий депозит п'ять років тому, сьогодні із задоволенням забрали свої вкладення з розрахунку 722 долари за тисячу. Адже багато втратили досить значні суми і 200 000 гривень компенсації від Фонду гарантування вкладів стали дуже слабкою втіхою. Аналізувати дохідність доларових депозитів за останні п'ять років вкрай складно. То їх, взагалі, не повертали вкладникам, потім почали повертати частково, а з деяких пір надійні українські банки і зовсім перестали брати долари у населення. Словом, не вкладення, а суцільна невизначеність.
Читайте також: Розумні інвестиції: час заробляти на депозитах
Гривневий депозит
З гривневим депозитом все простіше. За п'ять років він перетворив $1000 у $883, знецінившись через девальвацію національної валюти. Дивуватися, власне, нічому. Девальвація у нас відбувається досить регулярно, раз у 5-8 років масштабно і потроху регулярно. Хоча заради справедливості треба визнати, що були і світлі для гривні часи, коли вона навіть трохи зміцнювалася, як, наприклад, в далеких 2001 і 2006 роках, і звичайно ж, зараз. Хоча, в цілому, результат плачевний — з 1996 року девальвація склала 93,2%. Ось тому і продовжуємо в доларах думати.
Найбільш вигідні умови розміщення депозитів, торгівлі на Форекс, інвестицій у нерухомість та ОВДП можна легко знайти в розділі «Бонус від Мінфіну»
Інвестиції в акції
На закуску ринок американських акцій. Протягом останніх п'яти років він зростав у середньому на 9.4% в рік, якщо вимірювати індексом S&P 500. З урахуванням реінвестованих дивідендів заповітна тисяча перетворилася в $1,566.
Ну, що ж, результат очікуваний. На першому місці американські акції, які протягом останніх 120 років в довгостроковій перспективі продовжують залишатися найдохіднішим фінансовим інструментом з придуманих людством.
Висновки
«Матрац», як був, так і залишився чемпіоном інвестиційного змагання всередині країни. Звичайно, в останні роки відбулися зміни. Кажуть, що «цього разу все буде зовсім по-іншому». Все, що ми можемо зробити — це перевірити результати дивовижних змін через п'ять років. Чому саме п'ять? Зазвичай такий термін використовують у всьому світі, коли розмірковують про особисті інвестиції.
З фінансовою грамотністю потрібно щось робити, а то до будівельного котловану, щоб втратити гроші, черга стоїть, а на фондову біржу, щоб заробити, нікого.
Коментарі - 22
1) Тысяча вложенная в мае 2014 года. Все зависит от места. У многих тысяча осталась тысячей и принесла немного арендного дохода. А вложенная зимой 2015-го могла и подорожать.
2) С 566 долларов, заработанных на акциях, придется отдать 18% НДФЛ, потому что это безнал.
Что не статья, то перл.
Мне интересно, в той «Эдинбургской бизнес-школе» все такие, или есть нормальные?)
НДФЛ с облигаций может платиться с дохода от продажи, если погашается досрочно.
Теоретик кагбэ.
Знаете поговорку, что «тот, кто умеет что-то делать - тот делает, а кто не умеет - тот учит других».
Тот самый случай)
Мошенник и банкрот.
Эти «профессора» инвестицию от спекуляции,бизнесмена от рантье отличить не могут.
Пока всякую херню будут называть инвестициями и вложения денег во всякую херню инвестированием - никакого развития экономики не будет.
«бизнесмена от рантье отличить не могут» — так ни слова о бизнесе не было сказанно.
Речь именно об инвестировании.