Мінфін - Курси валют України

Встановити
24 березня 2020, 14:45

Як обвал гривні позначився на ринку нерухомості і що буде з цінами на квартири

Девальвація гривні та песимістичні прогнози щодо курсу на найближче майбутнє можуть істотно змінити розклад на ринку нерухомості і ціни на квартири.

Девальвація гривні та песимістичні прогнози щодо курсу на найближче майбутнє можуть істотно змінити розклад на ринку нерухомості і ціни на квартири.
Фото: Цензор

Тим, хто зберігає заощадження у валюті, зараз вигідно купувати житло в новобудовах. Курс долара вже виріс, а переписувати гривневі прайси забудовники ще не почали. Але з'явилися і додаткові ризики — незрозуміло, як будуть будувати будинки під час карантину і напередодні обіцяної експертами економічної кризи.

У тих, хто орієнтується на вторинний ринок, з'явився шанс вибити у продавців великі знижки. Або почекати з новосіллям і дочекатися загального зниження цін. У тому, що воно станеться, ріелтори вже практично не сумніваються.

«Мінфін» розбирався, як обвал гривні вплинув на ринок нерухомості.

Забудовники «вгадали» курс

Минулого року гривня рекордно зміцнилася. Це сильно вдарило по продажах квартир у новобудовах. «Головним наслідком стало різке скорочення продажів житла, що будується. Адже більшість людей зберігають свої заощадження саме у валюті. Покупці зайняли вичікувальну позицію, так як не хотіли через курсові перипетії переплачувати до 20%», — пояснила директор з маркетингу ЖК Polaris Home&Plaza Анжеліка Саакян.

«В тих об'єктах, будівництво яких почалося в першій половині 2019 року, був закладений курс 27 гривень за долар. За ним розраховувалися і ціни. Нишком саме цей курс варто вважати «внутрішнім» курсом на ринку будівництва. Зараз він збігся із «зовнішнім», — говорить керівник проекту Rusaniv Residence Олександр Ізаров.

Платити забудовникам за їх «внутрішнім курсом» у 27 гривень, при реальному курсі 25 гривень і нижче, погоджувалися далеко не всі українці — адже в доларах вони переплачували.

Але зараз ситуація змінилася. Забудовники, незважаючи на карантин і сумні економічні прогнози, чекають збільшення потоку покупців. У деяких компаніях говорять, що попит вже активізувався.

«За останній тиждень є тільки збільшення кількості дзвінків у відділи продажів — зростання від 3% до 10%. Звичайно, це не означає, що проявлений інтерес у всіх випадках призведе до купівлі квартир, але для ринку це дуже позитивний сигнал», — впевнена Саакян.

Керівник з розвитку проектів компанії Citex Development Дар'я Бедя прогнозує, що якщо ситуація в країні не погіршиться, можна розраховувати на зростання купівельної активності, як мінімум, на 3-5% у квітні, і ще на 5% в травні.

Багато українців, у яких вже відкладені гроші на квартиру в доларах, дійсно можуть «розморозити» свої плани щодо новосілля.

Ціни на житло у забудовників номіновані в гривнях, і поки що залишаються на минулому рівні. Тобто квартира за мільйон, за яку за курсом 25 гривень потрібно було заплатити $40 тисяч, тепер обійдеться в $36 тисяч (при курсі в обмінниках у 27,75 гривень на 20 березня).

Читайте такожХто побудував киянам 20 тисяч нових квартир

Щоправда, деякі забудовники ще до обвалу гривні говорили, що ціни на квадратні метри занижені і іх потрібно підвищувати, так як дорожчають будматеріали і зростає зарплатний фонд. Деякі навіть зробили спробу переписати прайси, підвищивши їх на 3-5%. Але цей експеримент тоді не пройшов, і компаніям довелося влаштовувати акції і розпродажі, щоб повернути покупців.

Що буде з цінами

Цього разу, якщо долар відлетить за 28, а то і за 30 гривень, а такі прогнози теж є, у забудовників з'явиться додатковий аргумент для підвищення цін.

«На сьогоднішній день немає передумов говорити про те, що ослаблення гривні призведе до різкого цінового стрибка на житло в новобудовах. Прогнози щодо подорожчання вартості квадратного метра досить стримані. До кінця весни, якщо, звичайно, не станеться чогось радикального, зростання цін складе в середньому 3-4%», — вважає Ізаров.

За його словами, пропозиція на ринку нового житла значно перевищує попит. І це стане головним «запобіжником» від значного стрибка цін.

«Крім того, ціни і маркетингова політика, як і очікуваний прибуток, формуються задовго до того, як починаються продажі. Тому в тих об'єктах, будівництво яких почалося в першій половині 2019 року, був закладений курс у 27 гривень за долар. І зараз його навряд чи будуть кардинально змінювати», — вважає експерт.

«Будь-яке різке підвищення цін, у тому числі внаслідок курсових коливань, навряд чи призведе до підвищення продажів. Тому забудовники зацікавлені в максимальній стабільності цін», — впевнена Саакян.

Як будуть будувати

Ріелтори вважають, що не всі забудовники зможуть підвищити цінник навіть на 3-4%. «Це можливо хіба що в проектах на фінальній стадії будівництва або тих, що здані в експлуатацію. Нових об'єктів покупці і так бояться, побоюючись, що їх можуть заморозити або зірвати терміни здачі. Через коронавірус і кризові очікування ці страхи тільки посилилися. Забудовникам доведеться постаратися, щоб продати квартири в будинках на етапі фундаменту навіть за нинішніми цінами», — вважає ріелтор Ірина Луханіна.

Поки що карантин та криза, що насувається, не зупинили столичні будівництва. Роботи на більшості об'єктів йдуть, хоча швидкість скрізь різна.

Втім, і в більш сприятливий час, експерти говорили про «бульбашку» на ринку нерухомості. Варто згадати також скандали зі стійками Войцеховського і Укрбудом, які вдарили по тисячам інвесторів.

Немає жодних гарантій, що не буде нових гучних банкрутств і чергового списку недобудов. Тому ріелтори радять купувати житло в новобудовах обережно, і віддавати перевагу вже добудованим або, ще краще, введеним в експлуатацію, об'єктам.

За новими об'єктами варто очікувати зниження пропозиції. Вже минулого року кількість нових дозволів на будівництво різко зменшилася. А, якщо країну накриє криза, деякі забудовники можуть ще більше порізати плани.

Чи будуть знижки та пільги за кредитами

Весь минулий рік ринок новобудов фактично жив за подвійною ціною. Офіційна вартість квадратних метрів прописувалася в прайсах, але забудовники часто проводили розпродажі та акції, а також погоджувалися на знижки під конкретного покупця. Розмір таких знижок міг досягати 20%.

Цього року через девальвацію гривні масових розпродажів буде менше, а знижки стануть більш скромними — не більше 5-7%,— кажуть забудовники.

Читайте також: Акції від забудовників Києва: що змінилося в роботі компаній в умовах карантину

При цьому ріелтори заявляють, що винятки все ж можливі. Скажімо, за об'єктами на початкових етапах будівництва реально буде отримати і більш серйозну знижку — інакше забудовник просто ризикує нічого не продати.

За більш ліквідним об'єктам знижок дійсно може і не бути, а ціни, навпаки, зростуть.

Окреме питання — розстрочення, які більшість компаній пропонують покупцям.

«Мінфін» вже писав про ідеї влаштувати «карантин» для покупців житла в розстрочку від забудовника хоча б на 2-3 місяці. А також про перспективи домовитися з банками про кредитні канікули.

Ми запитали у забудовників і банків про готовність до подібних поступок. Але офіційно вони відмовилися від коментарів.

«Не для преси» у компаніях пояснили, що поки що не готові до поступок, так як їх власний ресурс і так невеликий. А банки-партнери, нібито, вважають іпотеку занадто ризикованою, щоб надавати ще й бонуси. «Для кредитних канікул або зниження відсоткових ставок потрібні державні програми і гарантії, а їх поки що немає», — пояснили експерти.

Звичайно, можна згадати, що Нацбанк нещодавно знову знизив облікову ставку. У перспективі це може позначитися і на умовах іпотеки. Зниження відсоткових ставок за кредитами на 1-2% дає приріст попиту на житло на 10%. Але ці розрахунки стосуються «мирного часу» і в кризу навряд чи спрацюють.

Чого чекати на вторинному ринку

Минулого року житло в старих будинках подорожчало, за оцінками Луханіної, в середньому на 20%. Якщо двушку на Оболоні в кінці 2018 року можна було знайти за $40 тисяч, то в грудні 2019 року ціна підібралася до $50 тисяч.

Причому дешеві квартири розкуповували як гарячі пиріжки. Однією з причин цінового ажіотажу став відхід покупців з проблемного первинного ринку на вторинний.

Але зараз ситуація починає змінюватися. «Люди чекають обвалу цін на вторинне житло, деякі навіть відміняють угоди, сподіваючись через пару місяців купити квартиру дешевше», — розповіла Луханіна.

На її думку, зниження цін, швидше за все, буде. Але не відразу, а протягом року. До кінця 2020 року вони повинні повернутися до рівня позаминулого року, тобто впасти приблизно на 20%. Якщо будуть проблеми з поверненням на роботу в Європу наших заробітчан (а, отже, скоротяться грошові перекази) і різко зменшиться рівень доходів українців, ціновий обвал може виявитися більш істотним.

Марія Коливанова

Коментарі - 58

+
+259
mary27
mary27
24 березня 2020, 14:54
#
Цены на недвигу обвалятся, очевидно.
Аренда будет в… карантине.
Про ипотеку можно забыть, не будет у нас этих глупостей.

Может, обанкротится несколько кирпично-финансовых пирамид, устроив своим ''инвесторам'' очередной ''укрбуд'')
+
+40
Romich
Romich
24 березня 2020, 15:04
#
Підтримую, криза 2008-2009 наче нікого не навчила, коли квартири в 50 тисяч стали коштувати 25-30. А тут ще й карантин, так що чекаємо «чорний понеділок(вівторок, середу, четвер...)» для нерухомості, особливо в регіонах. Хоча це зможуть скорегувати заробітчани, які масово повернулись, і будуть орендувати / купувати.
+
+15
mary27
mary27
24 березня 2020, 15:39
#
Иногда кажется, что у нашего нарiда (причем не важно, бедного, или при деньгах) память — максимум на год)
2008 — это как при Богдане Хмельницком)

Пару месяцев назад мне тут с умным видом доказывали, что ''лучшая инвестиция™'' — это однушка в областном центре (не в столице), с ремонтом из 1990х.
Якобы ~10% в гривнах.
И говорили, ''% по депозитам упадет''.

% и вправду упал.
Ладно.
Стало интересно уйти в валюту.
За 2 недели наличная валюта дала больше, чем расчетная доходность от аренды за год)

Вот не знаю, как тот гражданин решил вопрос с квартирантами: выгнал на мороз, или договорились о ''рассрочке''?)
И конечно, как изменилась стоимость ''тела'' инвестиции, т.е. квартиры?)
+
0
semenvekselberg
semenvekselberg
24 березня 2020, 23:13
#
22 февраля 2018, 16:41
# «Мертвые» квартиры. Почему в Киеве много строится, но мало продается

Евроинтеграция, вместо ожидаемого экономического «чуда», принесла нам экономические и демографические убытки. И если бы застройщики (в которые записываются все кому не лень), больше занимались экономическим самообразованием, то скорее всего им не пришлось бы иметь тот огромный сток непроданных метров, который только и делает что увеличивается… Осталось дождаться введения европейских немаленьких налогов на все эти метры, и мы все, в недалёком будущем, станем свидетелями украинского «девелопада»…
В моём понимании, рынок должен набрать критическую массу и лопнуть при первом же банкротстве крупного украинского застройщика. Всё по аналогии с финансовым сектором в США или недвижимостью в Испании. Тогда то и будет момент сильного падения, и… возможных покупок…
+
+46
Soul Goodman
Soul Goodman
24 березня 2020, 17:09
#
Ой блин, сколько они там назарабатывать успели? Прям каждый на квартиру блин, ага... Вы хоть в курсе, что там нашим платят?? Смешно... Мой знакомый вернулся... Ну, привез примерно свободных по 1000 евро  в месяц, проработал сезон. Очень прям пипец как много привез. Как раз на квартиру в центре Киева, блин...
+
+7
mary27
mary27
24 березня 2020, 18:46
#
В том-то и дело, наши едут работать на те работы, куда местный ни за что не пойдет, пособие по безработице больше, чем з/п там.
Соответственно и привозят.
+
+50
Soul Goodman
Soul Goodman
24 березня 2020, 18:50
#
Вот именно. Просто предыдущий комментатор сказал, дескать «заробитчане» приедут и поддержат спрос на жилье… Ну да. На все $3-$7 тыс. которые удалось скопить… Арендовать точно не будут. Нафига? Они же на зароботки едут за рубеж, а не в столицу или облцентр, чтобы снимать там. Приехали и будут дома сидеть, проедать что заработали. Нафиг им еще в условиях кризиса и отсутствия работы брать в аренду? Можно подумать, на заработки едут бомжи без жилья.
Еще раз поражаюсь, как люди могут быть оторваны от реальности…
+
+40
mary27
mary27
24 березня 2020, 19:07
#
Наши заробiтчане в теории может что-то бы и купили.
Если б целенаправленно копили.
Но деньги они или сами, или их родственники спустили на разную чушь.

Не умеет наш нарiд копить.
Потому, сбережения там есть, но на покупку квартиры — маловато будет.

И в массе они из деревни.
Нафига им эти городские муравейники?
+
0
Oligarh
Oligarh
24 березня 2020, 19:35
#
Не знаю че там обвалится...
знакомы знакомых продали хрущевку на днях за 55, это при том что летом выставляли за 45
+
+13
1Sokrat1
1Sokrat1
27 березня 2020, 10:53
#
А мои знакомые знакомых, выставляли летом по 45 им предложили 43- пожадничали, сейчас готовы за 40-но звонков нет вообще, а тем более предложений.
+
+13
mary27
mary27
27 березня 2020, 11:42
#
Более правдоподобно.
+
0
mary27
mary27
25 березня 2020, 11:07
#
Кажется, у камента рекорд)
+
+43
PetrLund
PetrLund
24 березня 2020, 14:56
#
У кого валютная заначка: ждите следующего февраля. Купите готовую или почти готовую процентов на 20 дешевле.
+
+15
uberhoghskill
uberhoghskill
24 березня 2020, 15:21
#
Можете пояснити свою думку? Дякую.
+
+34
NordWind
NordWind
24 березня 2020, 16:44
#
Покупательская способность населения стремится к 0, поэтому все будут вынуждены снижать цену в долларах.
+
+15
PetrLund
PetrLund
24 березня 2020, 23:53
#
Так было в 2014-2015.Многие покупали весной 2014, когда курс упал с 8 до 12. Но самое дно было зимой 2015-го. Кто дотерпел, покупали однокомнатные по 50 квадратов за 27 тысяч и меньше.
+
+62
kalchu
kalchu
24 березня 2020, 16:57
#
-20% будет уже летом, к февралю ждем - 40%
+
0
Bely
Bely
24 березня 2020, 23:34
#
А почему именно  февраля?
+
+34
AleksandrBank
AleksandrBank
24 березня 2020, 16:32
#
«Но сейчас ситуация изменилась. Застройщики, несмотря на карантин и печальные экономические прогнозы, ждут увеличения потока покупателей. В некоторых компаниях говорят, что спрос уже активизировался.» - застройщики наверное на Мальдивах или Новой Зеландии живут и мечтают, что пронесет Украину и продажи даже вырастут.

Ипотека - забудьте, сейчас зарубят согласования и выдачи. 

Никто просто в Бетон вкладывать не будет - тут люди думаю как запасы Гречки и Цибули сделать, с учетом подорожания на 30-200% некоторых продуктов.
+
+15
sadbuttrue
sadbuttrue
24 березня 2020, 17:00
#
Згоден. Ніякого зросту небуде. Почекайте місяць два і побачите падіння ціни. У більшості людей просто не залишиться грошей. Яка квартира при фінансовій кризі?
+
0
AlSaher
AlSaher
24 березня 2020, 17:09
#
Может и правда у некоторых застройщиков спрос поднялся. Не самых смышленых с деньгами хватает) Более того, их слишком много.
+
+10
mary27
mary27
24 березня 2020, 19:28
#
Про гречку — сама недавно смеялась.
Надо было не доллары покупать, а тонн 5 гречки)
+
0
ramhain
ramhain
25 березня 2020, 11:43
#
Вот поэтому карантин долгим не будет.
никому не выгодно.
иначе все ляжет как домино
+
+42
seaman
seaman
24 березня 2020, 17:09
#
«Тем, кто хранит сбережения в валюте, сейчас выгодно покупать жилье в новостройках.» Граждане, покупайте облигации! (с)
+
+59
Captain  Cisco
Captain Cisco
24 березня 2020, 18:00
#
Риелтор живёт со сделки,что ж им ещё писать?
+
+48
mary27
mary27
24 березня 2020, 18:48
#
А копирайтер - с риэлторской сдачи)
+
0
Nedvigapro777
Nedvigapro777
24 березня 2020, 17:13
#
Если и будет снижение цен, то незначительное. Ведь стройматериалы в основном покупают за валюту. Только в случае затяжного карантина, можно ожидать ощутимого снижения стоимости недвижки.
+
+86
Diego Donati
Diego Donati
24 березня 2020, 19:13
#
Стройматериалы: кирпич, цемент, песок, стекло, минеральную вату, трубы — покупают за гривны.
Рабочим платят гривнами, рекламу оплачивают гривнами.
+
0
Nedvigapro777
Nedvigapro777
24 березня 2020, 20:31
#
Немного не так написал. В себестоимости стройматериалов есть весомая валютная составляющая.
+
0
mary27
mary27
24 березня 2020, 20:38
#
Откуда, напишите.
+
+45
Nedvigapro777
Nedvigapro777
24 березня 2020, 20:54
#
Например, тоже оборудование и автобетоносмесители. В большинстве случаев они не отечественного производства. Металлопластиковый профиль, фурнитура для металлопластиковых окон, составляющие фасадных красок, геотекстильные материалы для укрепления дорожных покрытий и укрепления откосов, компоненты утеплителя и гидроизоляционных материалов и составляющие цементных смесей. Плюс в дома бизнес и люкс класса это могут быть фасадные системы, лифты, инженерия.
+
+15
kilibomb
kilibomb
25 березня 2020, 0:13
#
Самая большая валютная составляющая в с/с строительства - это земля и разрушительные документы.
+
0
Soul Goodman
Soul Goodman
27 березня 2020, 12:05
#
Автобетоносмеситель конечно, это как одноразовый шприц, нуачо...
+
+7
volvo1333
volvo1333
24 березня 2020, 17:30
#
А куда гривна обвалилась? Если бы не овгз то вообще не было бы скачков. Если есть лишняя квартира продайте не стесняйтесь, потом две купите.
+
+7
mega5
mega5
24 березня 2020, 18:18
#
Сейчас несколько миллионов заробитчан вернулись в Украину, львиная доля нуждается в жилье, деньги на это у них естественно есть. Поэтому будет эффект, как в 2014-2015 годах, когда люди с деньгами ехали с временно оккупированной территории и подняли цены в два раза на ликвидное жильё, особенно в Киеве, Львове и областных центрах.
+
0
NordWind
NordWind
24 березня 2020, 18:24
#
С какого ? Заробитчане возвращаются только на время карантинов
+
+28
Diego Donati
Diego Donati
24 березня 2020, 18:38
#
Зачем им жилье тут, если они работают в Польше, Венгрии, Чехии?
И польской зарплаты на квартиру в Киеве не хватит. 
Работники пытаются в Польше покупать дешевые квартиры, брать там ипотеку. И это правильно.
+
+8
Nedvigapro777
Nedvigapro777
24 березня 2020, 20:35
#
Особенно нелегальным рабочим со стройки дают ипотечный кредит. Плюс максимальный срок кредита ограничен сроком действия визы.
+
0
mary27
mary27
24 березня 2020, 20:39
#
+1000.
Их из банка охрана пинками выгонит сразу.
+
0
Diego Donati
Diego Donati
24 березня 2020, 18:44
#
«Международные операторы Radisson, Accor, IHG, InterContinental на время карантина из-за коронавируса закрывают свои гостиницы в Киеве. В частности, о закрытии с 23 марта сообщается на странице пятизвездочной Fairmont Grand Hotel Kyiv, которой управляет группа Accor Hotels»
+
+30
Soul Goodman
Soul Goodman
24 березня 2020, 18:55
#
Да, а ехали они туда бомжами, до этого они нигде не жили, из под моста сразу на заработки…
Откуда такое идиотское мнение, что люди приедут и сразу ринутся покупать/снимать жилье, ибо у них прям ну писец как дофига денег и негде жить… Рукалицо просто…
+
+49
mary27
mary27
24 березня 2020, 19:03
#
Вот-вот.
С переведенных денег они в своем селе построили 2-3х этажные курятники, которые стало дорого содержать.
Там и поживут.

Не ипотеку же им брать, простихоспаде?)
+
0
Консультант порталу «Мінфін»
Консультант порталу «Мінфін»
24 березня 2020, 18:31
#
Неделя карантина: каким будет курс доллара дальше?

https://www.youtube.com/watch?v=zsIkL9dJncM&feature=youtu.be

Подписывайтесь на youtube-канал «Минфина» и оставляйте комментарии и вопросы под видео.
+
0
Diego Donati
Diego Donati
24 березня 2020, 18:35
#
Еще один фактор. Многие покупали квартиры для посуточной аренды в Киеве, Одессе, Львове. Но туристов до конца года много не будет, что дополнительно уменьшит спрос. Многие выставят на продажу свои квартиры, чтобы выйти из этого бизнеса.
+
+8
Nedvigapro777
Nedvigapro777
24 березня 2020, 20:39
#
Ну прям многие. По статистике, на 1 квартиру посуточно примерно 10 квартир с долгосрочной арендой.
+
0
Diego Donati
Diego Donati
25 березня 2020, 11:26
#
Почти половина покупателей квартир в новостройках берут их под аренду как посуточно, так и долгосрочно. Но доходность в долларах любого вида аренды упала и туристов нет. Иностранцы и долгосрочно снимали на 2-6 месяцев.
+
+28
TOMAgavk
TOMAgavk
24 березня 2020, 18:51
#
Население Украины сокращается, заробитчан которые купят новые квартиры будет мизерный %,их заработки в среднем 6-8 тыс.дол.Какие новые квартиры?  Купить новую квартиру,чтобы через 3-5 лет продать в 2 раза дешевле? Так что спрос на нов.квартиры будет небольшой.
+
+15
Soul Goodman
Soul Goodman
24 березня 2020, 18:58
#
Согласен чуть более, чем полностью! Даже насчет аренды мимо, я уже выше говорил об этом.
+
+22
mary27
mary27
24 березня 2020, 19:04
#
+1000.
+
0
0675613
0675613
24 березня 2020, 20:42
#
В прошлые кризисы риэлторы выживали на аренде. Сейчас пойдет перезагрузка аренды, орендари съедут в дешевое жилье. Продаж прошлый раз не было год, и при этом цены упали на 20-30%.  Это называется скорость естественного падения рынка, которая на второй год падения снизится до 10%
+
+15
mary27
mary27
24 березня 2020, 20:47
#
Риэлтерам надо массово менять профессию)
+
0
Diego Donati
Diego Donati
24 березня 2020, 21:42
#
Но это более дешевое жилье арендаторы будут искать через риелторов, которые получат свои 50%.
+
+40
Alekspvl
Alekspvl
25 березня 2020, 8:25
#
Подобные заказные статейки разгоняют по велению застройщиков, потому что скорее всего цены обвалятся в ближайшее время, спроса не будет... Ну а сейчас если и есть движение то это те , кто снял гривневые депозиты поспещили перебежать в кирпич .. Повторюсь, -мировой финансовый кризис въе..т так по Украине что мало не покажется..., история циклична , мы это уже проходили.., помним.
+
+12
mary27
mary27
25 березня 2020, 11:10
#
Совершенно верно, проплаченная статейка на деньги застройщиков.
Их скоро ждут очень тяжелые времена.

Перекладывать гривневый депозит в кирпич и бетон — редкая глупость. Эти ''активы'' упадут хорошо если только на 30%.
+
+12
syperskorpion
syperskorpion
25 березня 2020, 10:49
#
Пока уже наблюдается падение рынка посуточной аренды , часть собственников переориентируется на долгосрочную аренду , что снизит цены в этом сегменте . На сколько произойдет снижение будет зависеть от баланса оттока населения в регионы и притока из за границы.
Параллельно на рынке продаж пока определенное затишье , появляется отложенный спрос , далее будет появляться и отложенное предложение . Кратковременно ситуация  подвиснет.
Все будет зависеть от продолжительности кризиса , каждый на сегодня эти сроки оценивает по своему , исходя из имеющейся информации , а она еще достаточно противоречива.
+
+27
ballistic
ballistic
26 березня 2020, 1:31
#
«Тим, хто зберігає заощадження у валюті, зараз вигідно купувати житло в новобудовах.»
- дуже шкідлива порада для покупців, але корисна для забудовників.

Досвід минулих криз показує, що найкраща ціна у валюті буває через ~рік після початку кризи.
+
0
Diego Donati
Diego Donati
27 березня 2020, 14:13
#
Нужно дождаться дна, а потом на минимумах покупать.
+
0
ballistic
ballistic
27 березня 2020, 14:40
#
Дуже розумно звучить.
Але вся складність в тому, що дуже важко зрозуміти, коли це дно настане. :)

Я навів свою формулу для нерухомості «через ~рік після початку кризи».
А Ви як визначаєте що дно вже настало?
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися