17 листопада 2020, 7:40 Читать на русском

Спекулювати чи «купити і тримати»

Ми продовжуємо розповідати про власний досвід інвестування. Цього разу поговоримо про те, як  вивчали варіанти вкладення грошей і оцінювали ймовірні прибутки. «Мінфін» протестував іноземні фондові ринки, в які  маємо намір вкласти власні $3 тис.

В попередній публікації редакція розібралась з тим, які брокери допоможуть вкластися з України в іноземні фондові ринки, та які вони беруть комісії. 

Спекулянт чи інвестор

Стратегію роботи на фондовому ринку можна розділяти за різними критеріями. Однак ключовий поділ відбувається на 2 табори: інвесторів і спекулянтів.

Інвестиційна стратегія передбачає купівлю акцій на тривалий термін.  — Як правило, від одного року, але дуже часто на горизонт в десятки років. Інвестор сприймає себе як співвласника компанії і очікує, що компанія розвиватиметься, розширюватиме ринки, оптимізуватиме видатки і завдяки цьому її акції ростимуть в ціні. Щоденні коливання акцій мало цікавлять інвестора. Адже він не планує продавати свої активи, щойно для цього з’явиться слушна нагода.

Основний інструмент, який використовує інвестор – фундаментальний аналіз. Тобто, він дооцінює показники компанії, в яку вкладає гроші:  співвідношення прибутку до обороту,  боргове навантаження і здатність обслуговувати кредити, ринкова доля і перспективи її розширення тощо. 

Як правило, інвестор робить мало операцій на фондовому ринку: достатньо купити акції, бути в курсі цінових трендів і періодів виплат дивідендів.

Спекулятивна стратегія передбачає активну торгівлю. Спекулянт купує акції компанії для того, щоб продати їх на піку ціни. Тому для учасника торгів, що обрав такий варіант роботи, особливе місце посідає технічний аналіз. Завдяки йому торгівець визначає мінімуми і максимуми коливань.

Варіантів спекулятивної торгівлі багато. Деякі торгівці можуть проводити і десятки операцій на день. Хтось тримає акції кілька днів, або навіть місяців – але ціль завжди одна й та ж сама – вийти в кеш.

Спекулятивні торгівці уважно слідкують за чутками, політичними та економічними новинами. Також вони часто використовують складні біржові інструменти: роблять ставки на зниження вартості активів, торгують з кредитним плечем. Пасивні ж інвестори можуть навіть не здогадуватись про такі інструменти.

За статистикою, попри всі свої старання, абсолютна більшість спекулятивних торгівців заробляють менше, ніж інвестори. Так, економісти дослідили операції 140 тис. тайванських активних торгівців впродовж 15 років. Серед них стабільно заробляв лише 1%, ще 19% вдавалось заробляти на короткій дистанції. Натомість абсолютна більшість — 80% втратили свої гроші. До того ж, значна частина тих торгівців, що заробляли на короткому проміжку часу, теж зрештою припиняли торгівлю і закривали рахунки.

Брокерські компанії теж попереджають про ризики такої стратегії. «Інвестору я б порекомендував набратися терпіння. Адже найефективніша стратегія роботи на фондових ринках – це здійснення довгострокових інвестицій», — наголосив під час розмови з «Мінфіном» лектор Фрідом Фінанс Україна Тарас Гандзій.

Читайте також: Як інвестувати $10 тисяч і не прогоріти

Однак, це не зменшує  кількість охочих заробити «швидкі» гроші. Як пояснив фінансовий експерт Михайло Федоров, «новачки» йдуть на фондовий ринок по одному й тому ж запрограмованому шляху.

«Люди приходять інвесторами, але через якийсь час, побачивши наскільки багато можливостей дає «гра» на біржі, вони, як правило, перетворюються на спекулянтів. І тільки потім, можливо через роки, набивши «шишки», вони знову стають інвесторами. Тому найкраще, що можуть зробити новачки, обираючи стратегію, це залишатися інвесторами», — говорить Федоров, але відразу ж визнає, що приборкати азарт їм буде складно.

США чи Азія

Наступний варіант розподілу стратегії – регіональний. Часто, коли говорять про фондовий ринок, мають на увазі американський, адже він найбільший, там торгуються акції найвідоміших компаній, та й загалом в інформаційне поле найчастіше потрапляє саме він.

Якщо подивитись на показники останніх років, то американський фондовий ринок дійсно виглядає привабливішим за інші. Приміром, за минулі 5 років ключовий американський індекс S&P 500 подорожчав на 66%, в той же час японський Nikkei 225  — лише приблизно на 20%, а німецький DAC — на 14,4%. Французький CAC40 взагалі пішов у «мінус».

Але це зовсім не означає, що подібні тенденції зберігатимуться і в майбутньому.  «Наприклад, у нульові роки американський ринок майже завмер в одній точці, а європейський, навпаки, показував непогане зростання», — зазначає партнер iPlan Василь Матій.

 Засновник хедж-фонду Bridgewater Associates Рей Даліо переконаний, що значну частину портфеля потрібно тримати в китайських активах. Адже експерт очікує значного притоку інвестицій в Піднебесну.

Читайте також: Приручити дракона: як заробити на фондовому ринку Китаю

Віру в перспективи Японії продемонстрував голова Berkshire Hathaway Воррен Баффет, який влітку цього року купив по 5% акцій п’яти найбільших торгових компаній цієї країни.

Дивіденди проти росту

Ще одне питання вибору — це придбання акцій компаній, що сплачують хороші дивіденди або ж тих, хто вкладає гроші у розвиток і цим забезпечує ріст вартості цінних паперів.

Ті, кому важливі стабільні прибутки, можуть звернути увагу на акції «дивідендних аристократів». «Мінфін» вже детально писав про них. Якщо ж пояснити коротко, то це американські компанії, які вже 25 років поспіль  не просто стабільно виплачують, а ще й регулярно підвищують розмір дивідендів.

Як правило, це стабільні компанії, робота яких вже давно налагоджена, а акції якщо і дешевшають, то не так суттєво, як решта ринку. Хоча, тут, звісно, є і виключення, як наприклад, Exxon Mobil, що разом зі всією нафтовою галуззю переживає не найкращі часи.

На противагу «дивідендним аристократам», компанії росту свої прибутки не віддають акціонерам, а інвестують у подальший розвиток. Якщо ж вони і платять дивіденди, то не багато і не регулярно. Приклади таких компаній — Apple, Amazon, Tesla, Google. Завдяки інвестиціям вони швидше розвиваються і, як наслідок, зростає і ціна їхніх акцій.

Читайте також: Акції Tesla: «бульбашка» чи перспектива на майбутнє?

Ще один варіант інвестицій в «ріст» — це пошук компаній, ціна акцій яких просіла, але має шанс відновитись до колишніх показників. Зараз, як приклад таких компаній, можна розглядати представників авіаційної чи нафтової галузей. Хоча пошук таких компаній вже ближчий до спекулятивної, а не інвестиційної стратегії.

ETF проти акцій

ETF — це індексні фонди, що вкладають гроші у певні активи і при цьому торгують на біржі власними акціями. Якщо зростає ціна активу – дорожчає і ETF. Перевага ETF у диверсифікації. Фонд може вкладати одночасно у акції сотень компаній, і якщо якісь із них дешевшатимуть, це не надто відіб’ється на самому індексному фонді.

Один з найвідоміших популяризаторів ETF є Воррен Баффет. В 2007 році легендарний інвестор уклав парі з фінансистом компанії Protege Partners на $1 млн про те, що на дистанції в 10 років жоден хедж-фонд не обгонить за дохідністю індекс S&P 500.

Баффет був правий, чим довів, що інвестору краще обрати ETF, прив’язаний до індексу S&P 500, ніж самостійно вишукувати акції для інвестицій.

Читайте також: Що таке ETF та як на них заробляти

Недолік ETF в тому, що вони гарантують усереднену дохідність. Якщо ж інвестор хоче отримати більше, ніж в середньому на ринку, йому потрібно самому шукати акції, які забезпечать кращі прибутки. Звісно, при цьому інвестор бере на себе і додаткові ризики.

Яку стратегію радять «Мінфіну»

«Мінфін» поцікавився у представників брокерських компаній та незалежних експертів, чи варто виходити на фондовий ринок, маючи в розпорядженні лише $3 тис. Практично всі, з ким ми спілкувались, зазначили, що проблем тут немає — грошей достатньо.

«Інвестувавши в один і той самий актив хоч $3 тис., хоч $3 млн, у процентному співвідношенні інвестор отримає однаковий відсоток доходу», — констатує Михайло Федоров.

Співробітник брокера «І-нвест» Сергій Гончаренко пояснює, що на закордонних біржах дуже великий вибір акцій з широким діапазоном вартості від декількох десятків центів до декількох тисяч доларів. До того ж акції на американському ринку можна купувати, починаючи від 1 штуки.

Водночас, зазначає експерт, потрібно розуміти: чим більша сума початкових інвестицій, тим більш диверсифікований портфель може сформувати інвестор. Тому краще зібрати все ж більшу суму.

У тому, яку стратегію обрати «Мінфіну» на фондовому ринку, експерти проявили несподівану солідарність: необхідно інвестувати в ETF.

В Універі нам порадили індексні фонди, прив’язані до S&P 500 або NASDAQ 100. Василь Матій звернув увагу на більш широкий індексний фонд Vanguard Total World Stock ETF, заснований на акціях компаній з 47 країн світу. Ще одну альтернативу в середині тієї ж стратегії запропонував Сергій Гончаренко, зазначивши, що є ETF, які інвестують у сектори економіки. Наприклад, IT, фінансовий, енергетичний тощо.

Якщо ж замість того, щоб вкладати гроші у ETF, інвестор захоче вести активну торгівлю, шукаючи більш прибуткові акції та аналізуючи компанії, така діяльність фактично перетвориться для нього на другу роботу, наголосив Василь Матій. Та ще й без жодних гарантій успіху.

Яку стратегію обирає «Мінфін»

Якщо підсумувати, то статистика, українські експерти і навіть Ворен Баффет, всі радять інвестувати у ETF. Якби мова йшла про приватний рахунок, то, напевно, так і варто було б зробити. Однак, є один фактор, який нас стримує.

«Мінфін» все ж таки не приватний інвестор і ціль проекту не примножити заощадження, а показати різні стратегії і їхні наслідки.

Тому редакція вирішила розділити наш портфель на 3 рівні частини. $1 тис. буде інвестована в різні ETF. Стільки ж піде на купівлю акцій окремих компаній: придбавши їх, ми не плануватимемо виходити в кеш, як мінімум, рік. І зможемо перевірити, чи реально в межах цієї суми сформувати диверсифікований портфель, як компанії нараховують дивіденди. Заразом дізнаємось, чи реально переграти індексні фонди.

Решта ж коштів стануть нашим невеликим спекулятивним портфелем. Ми хочемо перевірити, чи треба довіряти чуткам, порадам експертів, і до чого призведе ризик. Придбані для цього портфелю акції ми можемо тримати кілька днів, тижнів чи місяців, але ціль все ж таки – позбутись їх на вигідних умовах.

Читайте також: Літаючі машини і новітня медицина: як заробляти на проривних технологіях

В попередньому матеріалі серії «Мінфін» зазначив, що обере брокера, виходячи зі своєї стратегії. Оскільки частина портфелю в нас буде спекулятивна, нам потрібно буде проводити більше операцій. А значить треба брокер з мінімальною комісією за одну угоду. Як нам здається, найкращі умови для цього пропонує Універ, що працює як субброкер Exante. Це не означає, що це найкращий брокер, ми не ставили за мету визначити такого. Але конкретно для нашої стратегії він підходить оптимально.

Якщо ж ви вважаєте, що ми помилились зі стратегією – пишіть в коментарях. А також розкажіть, яку стратегію ви обрали б особисто для себе. Або ж яку вже використовуєте і чи принесла вона прибутки.

Олексій Писарев

ПОПЕРЕДНІЙ МАТЕРІАЛ СЕРІЇ:

Як обрати брокера, щоб купити акції за кордоном

Коментарі - 25

+
+13
bonv
bonv
17 листопада 2020, 8:26
#
А наша ціль -   приумножити заощадження:)))
+
0
bonv
bonv
17 листопада 2020, 8:58
#
Недолік інвестицій - ризик збитків:)
+
+30
Yura D.
Yura D.
17 листопада 2020, 9:38
#
Шутка такая есть «долгосрочный инвестор — неудачливый спекулянт»))

Думаю, при диверсификации - любая стратегия принесет прибыль, но временной отрезок будет разный. Например NASDAQ потребовалось 15 лет чтоб пройти максимум 2000 года.
+
0
1Sokrat1
1Sokrat1
17 листопада 2020, 22:56
#
Мне кажется некорректное название статьи, есть акции, которые выгодно держать долгосрочно, а есть которые покупаются на перепродажу, для каждой акции своя стратегия от одного и того же человека.
+
0
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 13:30
#
Спекулятивные акции которые вы продадите выгодно условно через 6 месяцев через 6 лет будут стоить в 2-3 раза дороже
+
+63
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 13:41
#
Для себя выбрал стратегию долгосрочного инвестирования в etf и дивидендные etf, потому что инновационные компании появляются регулярно, а какие-то компании теряют свою инновационность. Купив один Майкрософт и эпл, и сидя с ними 50 лет можно потерять ту же теслу которая с декабря в s&p500, а также нетфликс,убер,сноуфлейк в будущем, а с etf за тебя это сделают другие. Etf ребалансируется лучшими экспертами выбрасывая ненужные компании и добавляя хорошие. Смотрю тоже в сторону акций компаний с дивидендами и компаний бизнес которых понимаю
+
+15
ballistic
ballistic
17 листопада 2020, 17:40
#
«Vanguard Total World Stock ETF»
середня доходність за останні 10 років — ~8%.
Наче непогано як для консервативних інвестицій. Але минулого року був різкий обвал на 20% і потім такий же різкий відкат — якось стрьомно, як для консервативних інвестицій.
+
0
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 19:21
#
Смотрите на среднегодовую динамику в разрезе 20-30-50 лет, 10 очень мало, и это не мое мнение, а мнение долгосрочных инвесторов, того же Баффета, которому уже 90, а он в инвестициях купил первую акцию ещё в 11 лет где-то в начале 1940-х годов. 42-43+-. И 10 летняя выборка не задевает несколько обвалов и кризисов, которые как известно случаются с завидной регулярностью, так что другой отрезок, больше возьмите. И обычно не VT берут не тотал ворлд, а отдельно американский индекс voo / spy, в VT не держат весь капитал. voo spy это 80% экономики США (с) Баффет. Акции это часть реального бизнеса, а не фанты
+
+15
preyvanamor
preyvanamor
17 листопада 2020, 20:08
#
Брати тільки і виключно американський ринок для вкладів - це класична «помилка того, хто вижив»! А ми ж знаємо, що і в спекуляціях і у інвестиціях минуле НЕ гарантує майбутнє. Тому якщо вкладати, то вкладати у ВЕСЬ світ! Тим більше 8% - це НЕ враховуючи дивідендів...
+
0
ballistic
ballistic
17 листопада 2020, 22:01
#
«Смотрите на среднегодовую динамику в разрезе 20-30-50 лет»
— а де можна подивитися?
У Vanguard VOO доходність вища, але історія тільки за 10 останніх років.
+
0
dele del
dele del
17 листопада 2020, 22:51
#
У Баффет другая история в США налоги по разному рассчитываются в зависимости от срока хранения акции
+
+51
42651981
42651981
17 листопада 2020, 17:41
#
Гарний цикл статей. Буде взагалі круто, якщо ще опишите свій досвід декларування і сплати податків. А також виведення грошей назад в Україну.
+
+43
Олексій Писарев
Олексій Писарев
17 листопада 2020, 17:48
#
Дякую. Так, оподаткування плануємо розглянути. Але щоб було що декларувати, треба ще заробити) Тому це не скоро.
+
0
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 19:24
#
Если интересно, на Ютубе напишите, там есть видео уже этого года с ответами из украинской налоговой
+
0
42651981
42651981
18 листопада 2020, 10:17
#
Дивився, але. З досвіду знаю, що дві податкові на однакове питання можуть дати кардинально різні відповіді. Саме тому і хочеться побільше прикладів з реального життя побачити, щоб розуміти які виникають проблеми.
+
0
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 19:38
#
Кстати, касательно спекуляции, эти эксперименты уже провели до вас, о чём говорит Бенджамин Грэм в своей книге разумный инвестор, которую Уоррен баффет считает своим пособием по стоимостному инвестированию. В этой книге, а также сам баффет, говорят о том что спекулянты проигрывают всегда, и единственный способ выиграть на фондовом рынке это в долгую держать активы. Если вы намерены спекулировать, то вы вы приходите на фондовый рынок как в казино, если вы потратите треть на спекуляции, то и другую треть вы также можете потратить не обуздав эмоции. Одного года мало для оценки результатов. много инвестиционных фондов, которые в какой-то год показывают рост выше рынка, на протяжении следующих пяти лет обычно терпят убытки и теряют даже начальные вложенные средства — это плата за спекуляции. Длительность аудиокниги разумный инвестор которая есть в свободном доступе на Ютубе около 25 часов, но она это азбука, Библия для инвестора. Это даёт понимание инвестирвования
+
0
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 19:57
#
Первое следствие закона фондовой биржи. Быки получат деньги и медведи получат деньги. А вот свиньи будут зарезаны. свиньи это жадные дилетанты. Свиньи которые хотят получать большую прибыль просто так. И почти всегда проигрывают. Не надо появляться на рынке случайно. Уолл-стрит похожа на зверинец: быки и медведи, овцы и свиньи Возможно, из-за того, что на острове Манхэттен когда-то находились фермы, действия биржевых игроков разных типов принято соотносить с поведением различных животных. Все они обладают своими ярко выраженными характеристиками. Быки бодаются рогами снизу вверх. Поэтому быки на фондовом рынке зарабатывают на росте цен. Они получают прибыль на растущем рынке, когда складывается восходящий тренд. Если же рынок корректируется или падает, быки излучают оптимизм в ожидании того, что он скоро снова развернется вверх. Медведи бьют когтистой лапой сверху вниз. И биржевые медведи играют на понижение. Они совершают «короткие продажи», зарабатывая на опасных нисходящих трендах путем продажи падающих акций и обратной их покупки по более низким ценам (методы коротких продаж мы обсудим в главе 12). Всякий раз, когда котировки рвутся в небо, пессимистичные медведи выбираются из своих берлог и «рычат» о скором окончании хороших времен. Овцы следуют за любым вожаком. Они слишком ленивы, чтобы учиться, поэтому всей толпой открывают и закрывают позиции по совету очередного «гуру».
+
0
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 19:58
#
Только послушайте, как они блеют, наблюдая за обесценением своих портфелей! Как гласит старая поговорка Уолл-стрит, «Быки и медведи зарабатывают, а свиней режут». Учтите это. Свинина годится только на бекон. Выходя на рынок, свиньи «нагружаются» акциями-«летунами», цены на которые валятся в разы быстрее, чем поднимаются. А еще жадные обжоры идут ва-банк, покупая рисковые акции, и не могут расстаться с этими активами, даже имея возможность получить умеренную прибыль.
+
0
preyvanamor
preyvanamor
17 листопада 2020, 20:02
#
Інвестиції  - це довгострокові спекуляції! Навіть супер інвестор Варен Буфет - насправді є спекулянтом, тому що тримає акції в середньому 4-5 років. В нього дуже і дуже мало акцій, які тримаються десятиліттями! Та і взагалі ви багато знаєте фірм, які прожили хоча би СТО років? Тому - тільки спекуляція, тільки ХАРДКОР! Та й американський ринок росте тупо за рахунок друку макулатури і яскравий приклад - останні декілька місяців, коли після того як ФЕД викупив ринок і чудесним чином економіка виросла на 30%... ЦИРК!
+
0
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 20:18
#
Инфляция способствует росту цены на активы, да. Баффет бывало держал меньше года, но его консервативный портфель сформирован в 70-е. Кола, проктер энд гембл, велс Фарго, юс банк Корп, банк оф америка, эпл уже давно держит, spy, женерал электрик и дженерал мотора...
+
0
dele del
dele del
17 листопада 2020, 21:00
#
Сейчас трудно что то покупать sp500 достиг своего максимума
+
+15
1Sokrat1
1Sokrat1
17 листопада 2020, 22:52
#
Я всегда выхожу с рынка, если покупать становится тяжело, перегретый рынок- опасен сваливанием. А так же ты можешь не знать о происходящей « схеме», в любом случае, проще переждать.
+
+13
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 20:19
#
Уолл-стрит уникальное место, куда приезжают люди на Роллс ройсах, чтобы получить совет от людей которые приезжают туда на метро (с) Баффет
+
+13
denismobil
denismobil
18 листопада 2020, 10:43
#
Порекомендую книгу - Деньги без дураков. Очень хорошо и понятно написано.
+
0
makcumbazh
makcumbazh
10 січня 2021, 19:40
#
Какой выбрали тариф в Универе?
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися