24 вересня 2020, 7:40 Читать на русском

Що таке ETF та як на них заробляти

ETF- фонди можуть стати хорошою альтернативою акціям для тих, хто щойно звернув увагу на заробіток на фондовому ринку. «Мінфін» вирішив розібратись, які ETF варто обрати, скільки на них вдасться заробити та в чому «плюси» і «мінуси» цих інвестицій.

Що таке ETF

Щоб зібрати портфель з різних цінних паперів, пересічному інвесторові можуть знадобитися великі кошти. Бо акцій, які цікаві для вкладень, є багато, але коштують вони досить дорого.

Наприклад, одна акція класу А інвестиційної компанії Berkshire Hathaway мільярдера Уоррена Баффета коштує $340 185 за штуку. Одна акція швейцарського виробника шоколаду Lindt — $92 639. Акцію агрегатора бронювання туристичних послуг і готелів Booking Holdings можна купити за $1 893. А папір найбільшого торгового майданчика в світі Amazon — за $1 856.

Що ж робити, якщо грошей обмаль, а вкластися хочеться в акції перспективних компаній? У цій ситуації може виручити інвестиційний фонд. У ньому акумулюються гроші великої кількості приватних інвесторів. Спеціальна організація — керуюча компанія — купує на зібрані у фонді гроші різні акції або інші активи. Таким чином вона формує потрібний інвестиційний портфель і керує ним.

Читайте також: У 2030 році лише ринок космічного туризму сягне $3 млрд: як отримати свою долю

Купуючи пай або акцію фонду, інвестор практично вкладається відразу в усі цінні папери або активи, якими володіє фонд.

ETF (скорочення від Exchange Traded Fund) — це фонди, чиї акції можна купити і продати на біржі. Засновує такий фонд і керує ним компанія, яку називають ETF-провайдером. Один провайдер може управляти відразу декількома фондами.

Як працюють ETF

Припустимо, існує індексний фонд, що інвестує рівними частинами у 2 компанії: Apple і Samsung. Рівно рік тому ви вклали в цей ETF $100. Акції Apple за цей час виросли в ціні на 156%, а Samsung на 29%. Таким чином, акції самого ETF подорожчали на 92,5%, а ваші $100 перетворились на $192,5.

ETF вкладає гроші у значно більшу кількість активів і не рівними частинами, а залежно від особливостей конкретного фонду.

Наразі світ переживає бум інтересу до ETF. За підсумками минулого року, загальна сума інвестицій у такі фонди сягнула $6 трлн, а це вдвічі більше, ніж 4 роки тому. За прогнозом інвестиційної компанії BlackRock, ця сума сягне $12 трлн вже у 2024 р.

В чому переваги ETF

Диверсифікація інвестицій. Купуючи пай або акцію фонду ETF, гроші вкладаються фактично не в одну, а в десятки чи сотні компаній одночасно. Завдяки цьому зниження вартості акцій однієї з них або навіть банкрутство не матиме значного впливу на заощадження. Так само, якщо в ETF входять акції компаній з різних секторів, це забезпечує захист інвестицій, якщо в одному з них виникнуть труднощі.

Читайте такожУкраїнці за місяць занесли до банків 1,1 мільярда (інфографіка)

Отримання дивідендів. Якщо ETF купує акції компаній, що виплачують дивіденди, ці кошти отримуватиме і інвестор. Як правило, такий дохід становить від 1 до 4% річних від вкладених коштів. Єдиних правил тут немає і в кожному випадку слід перевіряти, які дивіденди виплачує фонд.

Простота торгівлі. Принцип купівлі ETF – той самий, що і у будь-яких акцій на фондовому ринку. Головне — відкрити рахунок у брокера і далі всі угоди укладаються дистанційно на комп’ютері чи мобільному телефоні.

Прозорість інвестицій. Інвестуючи в індексні фонди, ви наперед знаєте, куди вони вкладають гроші. Також у відкритих джерелах можна побачити їхню дохідність за попередні роки і в онлайн-режимі слідкувати за коливаннями ціни ETF.

Висока ліквідність. В будь-який момент можна продати свою долю в ETF і вийти в кеш.

Низькі початкові інвестиції. Для того, щоб вкладати в індексні фонди, не потрібні великі гроші — достатньо кількох сотень, або й десятків доларів.

Які недоліки ETF

Ризик збитків. Хоча диверсифікованість ETF має убезпечити інвесторів від надмірних ризиків, виключити їх не можна. Дешевшати можуть акції цілих секторів економіки, або обвалитися може увесь фондовий ринок, як, наприклад, у березні цього року. В таких випадках і індексні фонди втрачатимуть в ціні.

Усереднений прибуток. Є цілий ряд компаній, які робили інвесторів багатіями. Приміром, акції Amazon у 1997 р. можна було придбати за $1 тис., а зараз вони коштують більше 2 мільйонів. Інвестуючи в ETF, на такі казкові прибутки можна не розраховувати. Навіть якщо одна з компаній і «вистрелить», її ралі нівелюється гіршими показниками інших акцій, які тримає фонд.

Читайте такожЯк пережили півроку пандемії різні країни світу

Комісії. ETF беруть зі своїх клієнтів плату за обслуговування. Як правило, вона невелика: може становити менше 0,1% і доходити до 0,5%. Хоча в кожному конкретному випадку комісію варто перевірити, щоб не вкласти гроші у значно дорожчий фонд, ніж в середньому на ринку.

Які бувають ETF

У світі зареєстровано більше 5 тис. ETF, лише на фондовому ринку США їх торгується близько 1,8 тис. Для того, щоб краще в них орієнтуватись, варто розглянути основні типи індексних фондів, залежно від напрямів інвестицій.

Індексні ETF

Це найпопулярніша і найконсервативніша форма ETF. Вони купують акції компаній, що входять до фондових індексів і, як наслідок, дублюють їхні коливання.

Особливим інтересом інвесторів користуються ETF, засновані на індексі S&P 500. Цей індекс показує сумарну динаміку 500 найбільших компаній США. Фактично, інвестуючи у нього, інвестор вкладає гроші в американську економіку.

На думку деяких іменитих інвесторів, S&P 500 – ідеальний варіант для інвестицій. Зокрема, за заповітом Уорена Бафета, 90% коштів, які він залишить дружині, буде інвестовано саме в ETF на основі цього індексу.

Перевага даного ETF у традиційно хорошій прибутковості на довгій дистанції. Так, за 5 років індекс S&P 500 подорожчав на 67%, а за 10 років на 205%. Як порахував Баффет, якби в 1942 р. він вклав у цей індексний фонд $10 тис., то зараз отримав би $51 млн.

Зростання індексу S&P 500 з 1970 р.

Ще один плюс таких ETF – у майже ідеальній диверсифікації, адже інвестор вкладає гроші одночасно у 500 компаній з різноманітних секторів економіки.

«Не шукайте голку в стозі сіна, просто купіть весь стіг», — радив інвестор Джон Богл. На його думку, немає сенсу самостійно обирати акції різноманітних компаній – все одно більшості інвесторів не вдається заробляти більше за середні показники зростання індексу S&P 500.

На фондовому ринку є 3 великі ETF, прив’язані до S&P 500, це:

 • SPDR S&P 500;
 • iShares S&P 500 Index;
 • Vanguard S&P 500.

Існують і ETF, прив’язані до інших ключових індексів. Наприклад, фонд PowerShares QQQ йде за індексом Nasdaq 100, в який входять переважно технологічні компанії.

Так само існують ETF, що орієнтуються на американський промисловий індекс Dow Jones, німецький DAX, японський Nikkei 225, китайський Shanghai Composite тощо.

Секторальні ETF

Якщо ви подумаєте про будь-який сектор економіки, то швидше за все знайдеться ETF, що вкладає гроші в компанії, які працюють саме в цій сфері. Наприклад, є індексні фонди, спрямовані на аграрну сферу, металургію, нафтовидобувні компанії, рітейл, фінансовий сектор, фармацевтику та величезну кількість інших напрямів.

Розберемо на прикладі, в яких випадках в них варто вкладати гроші. Припустимо, ви переконані, що в найближчі роки хороші показники росту демонструватиме автомобільна промисловість. Мовляв, населення на планеті, як і його доходи, зростають, нафта дешевшає, а, значить, люди купуватимуть все більше автомобілів.

Водночас, ви не знаєте в якому стані знаходяться конкретні автокомпанії: хто нарощує виробництво, хто закредитований, в кого є перспективні технології тощо. В такому разі ви можете інвестувати у First Trust NASDAQ Global Auto Index Fund – фонд, що спеціалізується на інвестиціях у автовиробників. Таким чином, ви вкладатимете гроші фактично у всі ключові компанії галузі і диверсифікуватимете ризики.

Сировинні ETF

ETF не обов’язково вкладають гроші в акції компаній. Наприклад, досить популярними є інвестиції через індексні фонди у дорогоцінні метали. Такі ETF купують золото чи срібло і, відповідно, якщо дорожчає метал, зростають і акції фонду.

Завдяки цьому механізму можна вкладати гроші в метали, не зіштовхуючись із проблемами збереження злитків та не сплачуючи різницю за купівлю і продаж золота чи срібла.

Через ETF можна вкладати гроші і в інші ресурси. Наприклад, деякі з них купують ф’ючерсні контракти на нафту та газ. Приклади таких фондів — United States Oil Fund та ProShares Ultra DJ-UBS Natural Gas ETF.

Валютні ETF

Ще один менш відомий варіант ETF – валютні. Такі фонди відтворюють зміни котирувань валют, що торгуються на міжнародному валютному ринку, щодо долара США або кошика валют. Це досягається завдяки використанню грошових депозитів, наприклад, утримання євро або швейцарського франка, або похідних фінансових інструментів, типу ф'ючерсів і своп-контрактів при формуванні такого ETF-фонду.

Виникає природне питання, якщо виникає бажання заробляти на курсах валют, то чому б просто не відкрити рахунок у форекс-компанії. Як пояснюють експерти, такі ETF дозволяють заробляти, не виводячи зайвий раз гроші з брокерського рахунку, наприклад, доки немає цікавих варіантів для інвестицій.

Високоризикові ETF

Деякі індексні фонди пропонують суто спекулятивні інструменти. Наприклад, якщо на ринку ведмежий тренд, інвестори можуть купувати «зворотні» ETF – їхня вартість зростає, якщо базовий індекс дешевшає. Перевага таких фондів – простота їхнього використання. Не потрібно розбиратись у складніших інструментах, що дозволяють грати на пониженні.

Крім цього, існують ETF з кредитним плечем. Вони можуть подвоїти чи потроїти прибуток. Однак ризики вони теж збільшують. А тому до таких інструментів варто підходити з особливою обережністю.

Як обрати ETF

Для того, щоб обрати індексний фонд, найперше слід визначити, який з видів вас цікавить. Далі, найпростіший спосіб знайти потрібний – написати відповідний запит в пошуковій системі. Наприклад, «ETF зелена енергетика».

Читайте такожІнвестиції у золото: як це працює

Після цього варто перевірити ключову інформацію про даний індексний фонд:

 • яку дохідність він демонстрував у минулі роки;
 • в які активи інвестує
 • скільки виплачує дивідендів;
 • які бере комісії за обслуговування;
 • яка капіталізація фонду.

Всю цю інформацію можна дізнатись на сайтах про ETF. Зокрема, наступних: etfdb.com, etf.com, morningstar.com.

Крім цього, для перевірки ETF можна зайти на сайт емітента цього індексного фонду. Ключовими гравцями на цьому ринку є інвестиційні компанії SPDR, iShares та VanEck. Як правило, назва емітента вказана на початку індексного фонду. Наприклад, SPDR S&P 500 чи VanEck Vectors Gold Miners ETF.

Крім цього, варто звернути увагу на ті індексні фонди, які вже користуються попитом. П’ятірка найпопулярніших ETF виглядає наступним чином:

 • SPDR S&P 500
 • Invesco QQQ Trust
 • iShares MSCI EAFE
 • iShares Russell 2000
 • Technology Select Sector SPDR

Як інвестувати в ETF з України

Українці мають доступ до світових фондових ринків через брокерські компанії — вітчизняні і міжнародні. Процедура реєстрації у брокера, як правило, дистанційна і не набагато складніша за відкриття депозиту в банку.

Потрібно надати інформацію про себе та копію документів. В різних брокерів вимоги можуть відрізнятись, але, швидше за все, від вас попросять скан копії закордонного паспорта та документа, який підтверджує адресу проживання, і вказати ідентифікаційний номер.

Заявка на відкриття рахунку розглядається кілька днів, після чого брокер відкриває рахунок, на який можна перевести кошти і починати торгувати.

Максимальну суму, яку фізособи можуть інвестувати за кордон, обмежив НБУ. Зараз вона становить 100 тис. євро на рік.

Деякі брокерські компанії встановлюють також мінімальну суму, яку потрібно покласти на рахунок, щоб його відкрити. Крім цього, брокери стягують комісії за операції на фондовому ринку, а деякі додатково і за обслуговування рахунку. З тарифами найпопулярніших в Україні брокерів можна ознайомитись нижче.

Вартість обслуговування брокерських рахунків

Назва компанії

Мінімальна сума для відкриття рахунку

Щомісячне обслуговування рахунку

Комісія за операцію

Interactive Brokers

без обмежень

$10

ETF — без комісії; акції — $0,005 за кожну (мін. $1)

Exante

10 тис. євро

відсутнє

$0,02 за кожну акцію

Фрідом Фінанс Україна

без обмежень

відсутнє

0,09% від суми угоди (мін. 10 грн.)

Універ капітал (субброкер, робота через Exante)

2 тис. євро

відсутнє

$0,02 за кожну акцію

Як оподатковуються доходи з ETF

Доходи, отримані від ETF, оподатковуються так само, як і інші інвестиційні прибутки. З них стягується податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%). Сплачувати податки потрібно лише після виходу в кеш. Якщо ж вам належать акції індексного фонду, які рік за роком дорожчають, але ви їх не продаєте, сплачувати податки не потрібно.

З дивідендів, отриманих від ETF, потрібно заплатити 9% податку і 1,5% військового збору.

Скільки можна заробити на ETF

Інвестиції як в ETF, так і акції конкретних компаній, відносяться до ризикових і наперед визначити дохідність неможливо. Все залежатиме від ситуації на ринку, в деяких випадках ці інвестиції можуть бути збитковими.

Для того, щоб визначити орієнтовний заробіток, можна подивитись дохідність фондів у попередні роки. Приміром, SPDR S&P 500 подорожчав за рік на 15%, Invesco QQQ Trust на 48%, а ось ще один з найпопулярніших фондів iShares MSCI EAFE майже не змінився в ціні, подорожчавши лише на 0,3%.

Таким чином, обираючи цей інвестиційний інструмент, слід зважати не лише на можливі прибутки, але й на ризики.

Олексій Писарев

Коментарі - 21

+
+30
Консультант портала «Минфин»
Консультант портала «Минфин»
24 вересня 2020, 9:41
#
Будет ли доллар по 29 гривен и зачем Нацбанк ослабляет гривну

https://www.youtube.com/watch?v=9ENCIxIeS2g&feature=youtu.be

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Подписывайтесь на youtube-канал «Минфин»,

оставляйте комментарии с вопросами под видео
+
0
bonv
bonv
24 вересня 2020, 10:14
#
Недолік інвестицій - ризик збитків:)
+
0
lsdog
lsdog
24 вересня 2020, 14:36
#
В долгую это исключено
+
+28
LISTT
LISTT
25 вересня 2020, 3:58
#
Расскажите это на примере японского рынка за последнюю треть века
+
0
Yura D.
Yura D.
25 вересня 2020, 10:30
#
Вот что значит проиграть торговую войну США)
+
+6
lavrov1
lavrov1
24 вересня 2020, 12:13
#
Реклама брокеров .А кто даст гарантий что брокер со счетом реальный и завтра не испарится ? Не кто.  ( С налогами вообще отдельная история).  + риски и поверти не малые.
+
+3
greenozon
greenozon
24 вересня 2020, 12:39
#
Для цього треба обирати брокера із сегрегованим (відділеним) типом збергіання
+
+36
AlSaher
AlSaher
24 вересня 2020, 13:31
#
История.

Interactive Brokers к примеру с 1978 года.

Та и с налогами проблем никаких нет.
+
0
lsdog
lsdog
24 вересня 2020, 14:36
#
Как думаете собственник interactive brokers с 15 миллиардами долларов вас кинет?
+
0
Pareto
Pareto
26 вересня 2020, 15:48
#
Брокер у себя этих денег не держит. Он просто посредник.
+
0
AlSaher
AlSaher
2 жовтня 2020, 7:21
#
Больше денег - больше прибыли брокера.
+
+6
bonv
bonv
24 вересня 2020, 12:26
#
Первое правило Биржи: Кто знает – не говорит, кто говорит – не знает.
Второе правило Биржи: Если все думают, что цены поднимутся – цены не поднимутся.
+
+31
lika197
lika197
24 вересня 2020, 14:29
#
@Кто знает – не говорит@
Наоборот, постоянно говорит. Банки со своими клиентами, большие фонды с другими фондами.

«Если все думают, что цены поднимутся – цены не поднимутся.»
Если центральные банки печатают деньги, не важно, что все думают, цены поднимутся)
Если страна страдает войной, не важно, что все думают, её рынки обвалятся.
+
0
SkrudjMacduck
SkrudjMacduck
25 вересня 2020, 11:54
#
Акції амазона зараз по 3 тис з хвостиком. Проякі мільйони пише автор?
+
0
A ZART
A ZART
11 листопада 2020, 9:54
#
Налог хто сплачує - фонд (як це робить банк з доходу від вкладу) або ж пересічний?
+
0
ippolit kavarzin
ippolit kavarzin
16 листопада 2020, 23:10
#
А как вкладчику в ETF коннтролировать оперативность, напористость, знергичность и желание работать брокера от ЕТF на меня, хорошего!? Договора о конкретной и постоянной % прибыли от вложений, как я понимаю, нет, ибо кто ж мне гарантийно пообещает прибыль от топкой позиции и брокера, и вкладчика!! То есть, отдай деньги и на доверии и держи клюв открытым, авось чтой-то да и упадёт! Так получается!...
        вывод: *** жареная получается на сковороде....
+
0
ippolit kavarzin
ippolit kavarzin
16 листопада 2020, 23:14
#
Исправлено :
      А как вкладчику в ETF коннтролировать оперативность, напористости, знергичность и желание работать брокера от ЕТF на меня, хорошего !? Договора о конкретной и постоянной % прибыли от вложений, как я понимаю, не имеется, ибо кто же мне гарантийно пообещает прибыль от топкой позиции и брокера, и вкладчика !! То есть, отдай деньги и на доверии и держи клюв открытым, авось чтой-то да и упадёт! Так получается ...
        вывод: *** жареная получается на сковороде ....
+
+28
lsdog
lsdog
17 листопада 2020, 10:08
#
Интерес инвестиционного фонда держателя etf в получении комиссии за управление фондом, в etf VOO она составляет 0,03% в год, это от Vanguard компании по управлению активами, есть SPY от Blackrock, есть и другие, они конкурируют, и каждый пакет etf ,схож с аналогами от других компаний. Они все дорожат своим именем и имеют схожую динамику по рынку в среднем. То есть etf по коммунальному сектору США от разных компаний будет иметь схожую динамику.
+
+28
Pareto
Pareto
14 грудня 2020, 15:17
#
Вы что-то путаете, 95% - пассивные фонды, они просто реплицируют индексы. Active management EFT совсем мало, там и налогообложение другое и комиссии, они скорее ближе к mutual funds.
+
0
ippolit kavarzin
ippolit kavarzin
8 грудня 2020, 22:32
#
Ты сам-то понял, что написал: ...держатель ETF... ETF VOO 0,03%  в год!, Vanguad, ...SPY BlackRock...ETF схож с аналогами...еtf по комунальному сектору США....И главное: они дорожат  своим именем и ИМЕЮТ схожую динамику...то есть еtf БУДЕТ ИМЕТЬ схожую динамику!
        вывод: 1...ИМЕЮТ  и тут же БУДУТ ИМЕТЬ схожую динамику!? Сам себе противоречишь!
                       2. Это ты мне за 0,03% в год предлагаешь бабки вложить на бездоговорной основе , а только на основе слов «они дорожат своим именем» :)))!                        
+
+45
knaz197
knaz197
14 грудня 2020, 15:01
#
Вы безапеляционно пишите о том в чем понятие не имеете. 0.03% это комиссия фонда за управление и это очень мало. а прибыль это уже как получится - пока средняя на историческом горизонте 7%
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися