На кінець першого року війни держборг України вже перевищив 80% ВВП, а у 2023 році може сягнути 90%. Чи «потягне» Україна такі зобов'язання, розповів Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU.
У 2023 році держборг сягне 90% ВВП: чи потягне його Україна
Варто розуміти, що ті борги, які Україна зараз швидко накопичує, надходять під пільгові ставки від офіційних кредиторів (урядів інших країн). Є висока ймовірність їхнього перегляду та списання в майбутньому після перемоги.
Тому висока цифра боргу до ВВП, хоч і не є чимось позитивним для економіки, але й не є вироком. Після 2014 року ми вже бачили показник понад 80% й завдяки виваженій борговій політиці та реформам його вдалося знизити до трохи більш як 50% перед початком війни. Тобто місія НЕ impossible. Тим паче, що західні партнери готові йти назустріч країні, яка постраждала від російської агресії.
Читайте також: Держборг України за місяць скоротився більш ніж на пів мільярда доларів
Минулого року, наприклад, уряду вдалося узгодити з кредиторами відстрочення виплат за боргом до серпня 2024 року. А вже днями офіційні кредитори — Канада, Франція, Німеччина, Японія, Велика Британія та США — погодилися відстрочити виплати за зовнішнім боргом до завершення нової програми МВФ у 2027 році.
Україна не буде виплачувати ані відсотки, ані здійснювати погашення. Також впродовж року Мінфін проведе переговори й з приватними кредиторами та домовиться про подібні відтермінування, щоб всі кредитори були на однакових умовах.
Водночас додаткові пільгові умови по боргу фіксують очікування щодо тривалості війни. Звичайно, ніхто не знає, коли закінчаться бойові дії. Проте попереднє відстрочення передбачало оптимістичний сценарій та закінчення бойових дій протягом 2023 року й велике економічне відновлення після.
Наразі, такий горизонт відтермінувався точно до кінця 2023 року, а можливо й далі.
Читайте також: «Друк грошей»: за 3 роки уряд може заплатити НБУ 235 мільярда за ОВДП
Коментарі - 20
И да, не о том человек думает. Самое интересное у нас — человеческий ресурс, точнее те люди которые создают материальные ценности, за них сейчас во всем цивилизованном мире начнется конкуренция, поскольку война показала необходимость реиндустриализации, программный код жрать сложно и ездить на нем проблематично. А ввиду объективных показателей демографии рассчитывать на дешевую рабсилу уже не приходиться, придется вкладываться в роботизацию. А как показывает моя личная практика даже какой-то примитив могёт спроектировать не только лишь каждый.
По поводу реиндустриализации, програмного кода и т. п.
Откуда такие мысли?
какие там школы и какая медицина. Я лично видел человека который в шестом классе таблицу умножения не знает. С медициной два года назад лично сталкивался, если диагноз очевиден они что-то могут, если нет — звиздец, лично я чуть ласты не склеил пока семейник две недели дурью маялся. Да и дальнейшие события разочаровали в местной медицине более чем.
Берем стоматологию.
От Украины возьмем 30 тыс. Жмеринку и 4 тыс. Ружин.
Вы назовете аналогичные города в Алжире. И мы сравним стоматологию.
вбиваем в поисковик «Жмеринка стоматология»
Жмеринка — 8 центров
«Ружин стоматология»
Ружин — 2 центра
Идет?
Давайте сравним гематологию Украины и Алжира. Тоже интересно.
Начинайте.
Про що поважний аналітик якось забув сказати.
Бо падіння ВВП на 30% автоматично призводить до росту відношення боргу до ВВП на 30%. Без зміни фактичного обсягу боргу.
Тому, 90% за даних умов не становлять жодної проблеми. Бо відновлення ВВП автоматично зменшуватиме відношення боргу до ВВП. Що ми і спостерігали після 2014.