Середня ставка по іпотеці в вересні опустилася нижче 13% річних, про 10% поки не йдеться. Про це в інтерв'ю liga.net сказала перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова.
Рожкова про іпотеку: Середня ставка у вересні опустилася нижче 13% річних
Зниження ставки
«Середня ставка по іпотеці в вересні опустилася нижче 13% річних. Так, ми поки не говоримо про 10% — в більшості випадків це скоріше номінальні ставки в перший рік. Але це вже не 15% і не 20%, як було в грудні 2019 року. Іпотека однозначно стала більш доступною, хоча і розвиток сегмента стримують законодавчі прогалини», — зазначила вона.
Читайте також: Скільки реально коштує «дешева іпотека під 10%»
За словами Рожкової, серед змін найближчого часу — можливість банків враховувати доходи всієї родини при видачі іпотеки.
Іпотека під 10%
Наразі іпотеку під 10% пропонують п’ять банків: Приватбанк, Укргазбанк, Ощадбанк, Правекс Банк та Кредобанк. Але самі банки неохоче діляться інформацією, скільки загалом отримують заявок і який відсоток з них задовольняють.
За інформацією банків, середня сума кредиту за іпотекою під 10% становить 900 тис. грн. Зазвичай клієнти обирають максимальний термін кредитування – до 20 років.
Читайте також: Нацбанк пропонує уряду частково компенсовувати відсотки за іпотеками
Що пропонують банки
В Укргазбанку видають іпотечні кредити на строк до 20 років з не меншим ніж 20% першим внеском для фізосіб і 30% – для ФОПів. При цьому зазначається пільгова ставка 8,8%. Але діє вона лише у перший рік кредитування, далі складає UIRD 12М + 5%.
Крім того, клієнту доведеться сплатити 0,99% від суми кредиту разової комісії та 0,7% щорічного страхування, також передбачено страхування застави у розмірі 0,25% від її вартості. З урахуванням всіх комісій та платежів реальна ставка за кредитом зростає до 15,9%.
В Приватбанку пропонують отримати кредит на житло строком на 20 років під 9,99% річних. Пільгова ставка встановлюється лише на перший рік іпотеки, а надалі розраховується як UIRD 12М + 4%.
При цьому потрібно сплатити 25% першого внеску. Передбачено також страхування іпотеки на суму 0,5% від вартості нерухомості та особисте страхування (разове) на суму 0,5% від суми позики. Плюс разова комісія в розмірі 1% від суми кредиту. В результаті реальна ставка сягає 14,8%.
Читайте також: Доступна іпотека. У Кабміні анонсують нову кредитну програму
Довше, терміном до 5 років, готові надати кредит під пільгових 9,99% у Правекс Банку. Але вже починаючи з шостого року ставка складатиме UIDR 12М + 3%. Крім того, треба буде укласти договір страхування застави на суму 0,3% від її вартості та сплатити разову комісію 2,99% від суми кредиту. Необхідна сума першого внеску – 40%, а максимальний термін кредитування – 20 років. Реальна ставка, на яку слід розраховувати клієнту, складає 12,5%.
Єдиний банк, в якому ставка 9,99% фіксована і діє протягом усього терміну кредитування – Ощадбанк.
У Кредобанку 10% теж пропонують тільки на перший рік кредитування житла. Далі ставка підвищується: з 2-го року – 12%; з 3- го – 14%, з 4-го – UIDR 3М + 3,5%. Щоб отримати такий кредит, потрібно сплатити 40% першого внеску. Разова комісія відсутня, але страхування застави (0,3%) і особисте страхування (0,6%) потягнуть додаткових 0,9%. А реальна ставка складе 14,3%.
Чому ж за дешевою іпотекою не вишикуються черги
По-перше, розрекламована ставка 10% встановлюється не на весь термін кредиту, а лише на рік, у кращому випадку – на п’ять. Далі застосовується стандартна ставка (зараз — близько 15%) або плаваюча. Вона розраховується за базі Українського індексу депозитів фізосіб на 12 місяців (UIRD12M). Він залежить від депозитних ставок банків «плюс» 3-5% маржі кредитору.
Станом на 30 вересня індекс UIRD12M становив 8,66%. Тобто, якби зараз у позичальника йшов другий рік, то йому довелося би платити вже не 10%, а мінімум, близько 12%.
По-друге, крім плати власне за кредитом позичальник несе й інші витрати. Страхування застави, страхування життя і разова комісія банку здорожчують позику ще на 1-2%. В результаті реальна річна процентна ставка, залежно від банку і від умов кредиту, становить від 12,5% до 15,9%.
По-третє, щоб отримати кредит на пільгових умовах, потрібно сплатити перший внесок — від 20% до 40% вартості житла. Тобто, щоб взяти кредит на житло на суму 900 тис. грн, позичальнику треба мати на руках, як мінімум, 250 тис. грн.
Коментарі - 18
С полным текстом интервью Рожковой можно ознакомиться по ссылке, указанной в первом абзаце публикации.
https://finance.liga.net/bank/interview/opalnyy-zampred-katerina-rojkova-o-splite-tsene-covid-19-i-realnom-sostoyanii-bankov
Минфин выбрал из всего интервью только одну из тем — ипотека…
Ссылка «не работает» только на вашем устройстве и только в вашем браузере,
а виновата Рожкова и сайт Минфин...
P.S. Если не можете перейти по ссылке в первом абзаце публикации
и также не можете перейти по ссылке,
продублированной в моём комментарии от 28 октября 2020, 12:26
то это однозначно проблема вашего устройства.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Ukraine
Зато есть 19.38%
Они дают тебе кредит на 20 лет и смотрят, как ты пытаешься выжить.
А ведь примерно 100% переплаты выходит за 20 лет ипотеки под 10% с классической схемой погашения.
Даже если взять 12% годовых, через 20 лет должен быть курс ниже 60, чтобы вы были в минусе. Готовы поспорить, что будет выше?
А ведь, если всё это время копить, за аренду за 20 лет вывалите примерно такую же сумму.
Некоторые умудряются большую часть этого времени прожить у родителей и совершенно бесплатно...
Не готов спорить. Я не уверен что через 20 лет гривна как валюта будет существовать вообще.
Если будет учетная 18%, то так или иначе доходы граждан в грн будут расти достаточно активно, как в 15-18 годы, особо не потеряешь.
И напоминаю, при классической схеме погашения чем больше времени платишь, тем меньше процентов, соответственно, если даже %% по ипотеке прыгнут вверх, это будет уже не так болезненно.
https://minfin.com.ua/ua/blogs/bonv/142017/