Україна готується до впровадження другого рівня пенсійного забезпечення. Відповідний законопроект №2683 чекає свого розгляду у Верховній Раді. Передбачається, що українці щомісяця відраховуватимуть до спеціального накопичувального фонду частину доходу, щоб забезпечити собі гідну старість.
Як самому накопичити на гідну пенсію
Проте це не перша спроба уряду змінити пенсійну систему, і чим вона закінчиться цього разу — невідомо. Краще подбати про гідну пенсію в старості самостійно, не сподіваючись на державу. Як це зробити, розповів керівник з управління інвестиціями і пенсійними фондами ICU Григорій Овчаренко.
З чого почати та які є інструменти для інвестицій?
Оберіть компанію або фінансового радника, які допоможуть зробити правильний вибір куди відкладати кошти. Це може бути страхова компанія, недержавний пенсійний фонд, банк. Якщо є бажання інвестувати кошти у цінні папери, на ринку є професійні учасники — торговці цінними паперами. Вони, в залежності від суми коштів, терміну інвестування та відношення до ризику, запропонують у які саме папери варто вкласти гроші.
Куди, крім банків, можна вкладати кошти в Україні?
В Україні є понад 60 недержавних пенсійних фондів. Їх перевага — кошти можна вкладати без бар'єрів щодо мінімальної суми (саме це притаманне інвестиціям у цінні папери).
У них зазвичай доволі висока реальна дохідність. Зокрема, 2-3% реальної дохідності на рік дають можливість за 25-30 років майже вдвічі збільшити суму накопичень.
Читайте також: Карантинна тисяча: скільки і на чому можна було заробити, вклавши $1000
В які активи можна інвестувати?
З 2019 року українцям можна легально інвестувати за кордони України. Це означає, що кожен з нас може купити собі акції Apple, наприклад. Але, якщо сума для інвестиції невелика, вкладати всі кошти тільки в акції однієї компанії не варто. Краще зменшити ризики втратити кошти, якщо ціни на акції компанії підуть вниз, інвестувавши у різні компанії.
Якщо інвестувати на довгострокову перспективу, можна розглядати не тільки безризикові активи, але більш ризикові. Наприклад, користуються попитом акції ETF (exchange traded fund).
Читайте також: Як інвестувати в акції іноземних компаній. Інструкція — Мінфін
Де безпечна гавань для грошей?
Найбезпечнішими вважаються державні цінні папери. Серед країн світу — звичайно, державні зобов'язання США.
В Україні дохідність за облігаціями зараз дорівнює середній ставці за депозитами. Перевага цього інструменту — це папери, виплати за якими гарантуються державою, і які не обкладаються податком на доходи фізичних осіб.
Депозити Ощадбанку теж гарантовані державою, а у всіх інших банках — кошти вкладникам виплачуються з Фонду гарантування вкладів (спільного Фонду, куди банки відраховують гроші на випадок банкрутства).
Як себе мотивувати почати відкладати?
Ось кілька технік із поведінкової економіки:
-
Використовуйте ментальні рахунки — маркуйте кошти — на що саме відкладаєте (це «на старість», а не «просто відкладаю на чорний день»).
-
Введіть жорстке правило «від кожного доходу відкладаю певний %». Це можна автоматизувати, налаштувавши регулярне списання із зарплатної картки. Рекомендується відкладати не менше 10% місячного доходу.
-
Відштовхніться або від мети («мушу накопичити 1 000 000 грн»), або від можливостей («можу відкладати 750 грн на місяць»).
-
Пам’ятайте про довгу перспективу (20-30-40 років) і силу складного відсотка (за 25 років депозит під 10% збільшиться в 10 разів!).
Читайте також: Як заробити мільйони і вийти на пенсію у 35
Головне: не чекайте. Ви нікому не потрібні. Ніхто, ні держава, ні родичі, ні роботодавець, ні друзі не будуть вас постійно витягувати з бідності в старості.
Коментарі - 27
Это же Украина, тут топ-банки безследно и безнаказанно исчезают, а Вы о какой то шарашкиной конторе.
Он создавался по совершенно другому законодательству.
И даже в начале 2000 принцип работы ФБУ вызывал массу вопросов.
Ни ''Социальный стандарт'', ни ''ВСЕ'', ни ''Европа'' никуда не пропали.
И есть весомые подозрения, что не пропадут.
Насчет ''поменяет вывеску'' - НПФы сливаются и поглощаются.
Обязательства перед участником ''наследуются'' поглотившим НПФ.
В случае, если участник против, он может перевести накопления в любой нравящийся ему открытый НПФ.
— це був жарт про високу дозходність в 2-3%?
Надійніше вкластися в нерухомість, яка може давати 4-10% річних.
- якщо для когось настільки складно оцінити інвестиційний потенціал нерухомості, щоб не потрапити в таку халепу, то так, можна вважати це бізнесом.
Я не вважаю інвестиції в нерухомість бізнесом, хоча це правда складніше, ніж віддавати кошти в управління НПФ. Але підвищена доходність на мій погляд того варта.
«маловато вижу счастливых владельцев недвижимости в Донецке»
- ризики є всюди, з НПФ теж можна в мінусах залишитись, і можна дискутувати, де ймовірність вища.
Какие гарантии у него есть, которых нет у других НПФ?)