Недержавний пенсійний фонд (НПФ) в Україні

Подбайте про пенсію вже зараз

Отримайте вигідні умови за онлайн заявку

Phone

☑ натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних данних

Що таке НПФ і як вони працюють

Пенсія українця - найменша в Європі: при 460 доларів в Польщі і 1000 євро у Франції в Україні громадяни старше 60 років отримують в середньому 100 доларів.

Що ж робити, якщо розраховувати на державу не доводиться? Збирати фінансові накопичення самому. Це можна зробити різними способами: відкривати пенсійні депозити в банку, купувати майно або вкладатися в недержавні пенсійні фонди.

rule1

Що таке недержавний пенсійний фонд (НПФ)

Недержавні пенсійні фонди (НПФ) існують в Україні з 2004 року. Такі фонди теж видають пенсію його учасникам, але, на відміну від державного пенсійного фонду - в НПФ ви збираєте собі на старість самі.

НПФ бувають трьох видів: відкриті, корпоративні та професійні.

у відкритих учасниками можуть бути будь-які фізичні особи незалежно від місця та характеру їх роботи. Внески на користь учасників можуть здійснювати як фізичні, так і юридичні особи.

в корпоративних фондах учасниками може бути одна або кілька юридичних осіб-роботодавців.

в професійних учасниками фонду можуть бути організації роботодавців, їх об'єднання, об'єднання громадян, професійні спілки, їх об'єднання або фізичні особи, пов'язані за родом професійної діяльності, зазначеної в статуті фонду.

Висновки

Недержавний пенсійний фонд - один з видів пенсійного забезпечення. Внесок в нього можна розглядати як інвестицію, яка окупиться по досягненню вкладником встановленого у договорі пенсійного віку.

При цьому, самі НПФ бувають різні: в них можуть брати участь як приватні особи, які хочуть накопичити собі на старість, так і роботодавці, які дбають про пенсійне забезпечення своїх співробітників.

Чим недержавний пенсійний фонд відрізняється від державного фонду і від депозитів

Недержавний пенсійний фонд - стандартний інструмент для накопичення в усьому світі. У США та Європі це розповсюджена практика. Такі фонди сприймаються як необхідний елемент пенсійного забезпечення.

Відмінності

Недержавний пенсійний фондДержавний пенсійний фонд
Тільки від клієнта залежить, скільки він накопичить собі на старість. Наприклад, якщо ви будете відкладати щомісяця по тисячі гривень, то за десять років у фонді накопичиться 120 тисяч гривень плюс інвестдохід.За розмір пенсії відповідає держава. Якщо можливості держави по виплатах низькі - пенсія теж буде невисокою.
Ви можете заробити на відсотках, які виплачуються за внесками.Розмір пенсії в основному стабільний. Її можуть збільшити, але тільки за ініціативи держави.
Ваш трудовий стаж не має ніякого значення для НПФ. Термін виходу на пенсію вкладник вибирає сам, але він не повинен відрізнятися більш ніж на 10 років від встановленого державою рівня в більшу або меншу сторону.Для виплати державної пенсії є певні умови: трудовий стаж, приналежність до певної соціальної групи, вік і т.д.
Ви можете вибрати, як вам будуть виплачувати пенсію: частинами або всю суму відразу.Пенсію виплачуватимуть щомісяця за замовчуванням.

Більше про фонди ви можете дізнатися з детального матеріалу про НПФ, який підготувала наша редакція

НПФ як джерело додаткового доходу

НПФ найчастіше використовують як джерело додаткового доходу. У них є як недоліки, так і переваги.

Плюси:

на відміну від пенсійного страхування життя, де між клієнтами розподіляється 85% отриманого інвестдоходу, НПФ ділить між учасниками весь прибуток;

якщо член фонду по досягненню пенсійного віку не буде забирати всю суму відразу, а побажає отримувати виплату частинами, то фонд продовжить керувати цими активами і нараховувати прибуток;

недержавні пенсійні фонди не штрафують своїх учасників за несвоєчасне внесення чергового платежу.


Мінуси:

відсутність гарантованого доходу. Учасник фонду не застрахований від того, що по закінченню терміну дії договору він отримає менше, ніж вклав за час накопичення;

закрити пенсійний рахунок не можна. Його можна або заморозити, якщо більше відкладати не виходить, або перевести до іншого недержавного пенсійного фонду;

відкладати на пенсію в іноземній валюті не вийде: в Україні до недержавного пенсійного фонду можна робити внесок тільки в гривні.

Плюси:Мінуси:
НПФ ділить весь прибуток між учасниками;немає можливості дострокового розірвання (крім окремих випадків: смерть, серйозна хвороба і ін.);
відсутність штрафів за несвоєчасне здійснення внесків;дохід не гарантується;
можливість скористатися податковою знижкою;внески здійснюються лише в гривнях.
можливість зняти всю суму на певну дату або отримувати виплати частинами.

Перелік діючих НПФ, як вибрати найкращий

За даними Нацкомфінпослуг на перше півріччя 2019 року в Україні працювало 63 НПФ. Всього в системі НПФ бере участь близько 860,8 тис. Чоловік (менше 5% від загальної кількості зайнятого населення). З них 9,6% вже отримують особисту пенсію від НПФ.

Столичний резерв

Відкритий недержавний пенсійний фонд "Столичний резерв" створений з метою обслуговування пенсійних програм фізичних осіб.

Показник прибутковості "Столичного резерву" за останні 12 місяців станом на 30.09.2019 - 11,29%.


Династія

Династія, відкритий недержавний пенсійний фонд, заснований 01 січня 2013 року.

У 2016 році фонд консолідував активи двох фондів: в березні фонд "Династія" приєднав НПФ "Аструм. Пенсійне забезпечення ", активи якого становили 10,8 млн грн. Це дозволило збільшити активи "Династії" з 1 млн грн відразу до 12 млн грн. 18 серпня Нацкомфінпослуг дозволила "Династії" приєднати до себе НПФ "Моя пенсія", що зробило фонд більше на 5 млн грн.

Пенсійні активи "Династії" під керуванням ICU виросли на 15% - до 467 млн грн. При цьому кількість учасників НПФ перевищило 117 тисяч чоловік, а прибутковість фондів вже третій рік поспіль випереджає інфляцію.

Розмір і прибутковість даних фондів на той момент була одними з найвищих на українському ринку.

Показник прибутковості "Династії" за останні 365 днів станом на 12.11.2019 - 15,55%. За весь період роботи фонду цей показник в середньому досяг 22,7% річних.


ОТП Пенсія

Відкритий пенсійний фонд ОТП Пенсія - фонд європейського походження. Одноосібним Засновником фонду є компанія з управління активами "ОТП Капітал", яка є частиною міжнародної OTP Group в Україні.

Фонд був створений в 2009 році з метою накопичення пенсійних коштів на користь фізичних осіб, незалежно від місця і характеру їх роботи.

Показник прибутковості "ОТП Пенсії" за 365 днів в 2019 році - 15,55%.

Висновки

Щоб вибрати недержавний пенсійний фонд, слід звертати увагу на:

● походження фонду;
● його засновника;
● показники прибутковості - варто пошукати рейтинг НПФ України за прибутковістю - чим вона вища, тим краще;
● динаміку чистої вартості одиниці пенсійних внесків по відношенню до індексу інфляції;
● структуру пенсійних активів (в які інструменти інвестує НПФ, їх ризиковість);
● відгуки про НПФ.

Достовірну інформацію можна дивитися на сайті Нацкомфінпослуг.

Як вибрати НПФ: порада експерта

Всі НПФ працюють однаково за одним Законом. Звісно, НПФ відрізняються і стратегіями, і прибутками, але в перспективі кількох десятиліть, ми не знаємо, хто виграє на фініші. Тож, не варто перейматись оптимальністю, а брати собі кілька несхожих. Наприклад, я задоволений своїми шістью НПФ і більш-менш рівномірно їх наповнюю коштами.

Сергiй Ждан

журналіст, керівник "Центру Фінансового Здоров'я"

Як нараховуються виплати в НПФ

НПФ нараховують дохід не у відсотках, як з банківським депозитом, а у вартості пенсійної одиниці. Розглянемо розрахунок пенсійних виплат в недержавному пенсійному фонді на прикладі "ОТП Пенсія".

Приклад:

На момент створення фонду вартість пенсійної одиниці становить 1.

У міру зростання пенсійних активів і інвестдоходу, її вартість змінюється. Пенсійний фонд "ОТП Пенсія" працює вже 10 років, тому зараз одиниця пенсійних внесків варто 4,05 грн.

Це дозволяє покрити інфляцію і дати можливість учасникам фонду заробити. Зростання активів даного фонду склав понад 300%, а це значно більше інфляції за той же самий період (190%).


Інший приклад:

З початку створення фонду "Династія" (2013 рік), його середньорічна дохідність становить 23%.

За цей період внески в розмірі 70 000 гривен (по 10 000 на рік) збільшилися б на 73,5 тисячі, а загальні заощадження склали б 143,5 тисячі гривень.

Висновки

Внески до недержавного пенсійного фонду захищені від інфляції, принаймні, частково. З кожним роком вартість однієї пенсійної одиниці зростає: наприклад, вклавши 70 000 гривень, через п'ять років ви можете забрати 143,5 тисячі.

Як оподатковуються виплати НПФ?

Згідно з пунктом 170.8. Податкового кодексу України, адміністратор недержавного пенсійного фонду, який нараховує виплату за договором з НПФ, утримує і перераховує до бюджету податок на дохід фіз.осіб в розмірі 18% і 1,5% військовий збір від:

60% від кожної виплати, якщо пенсія виплачується протягом певного терміну.

100% одноразової виплати при досягненні пенсійного віку. Одноразова виплата, відповідно до Закону України про недержавне пенсійне забезпечення, можлива тільки в разі, якщо сума заощаджень не перевищує 50% від суми прожиткового мінімуму для недієздатних осіб, розрахованої на 10 років. З першого грудня 2019 року максимально можлива сума для одноразової виплати становить 98 280 грн.

rule1

Звільняються від сплати податків:

НПФ начисляют доходность не в процентах, как с банковским депозитом, а в стоимости пенсионной единицы. Рассмотрим расчет пенсионных выплат в негосударственном пенсионном фонде на примере "ОТП Пенсия".

громадяни старше 70-ти років;

громадяни з інвалідністю І групи;

спадкоємці учасників НПФ (I ступінь споріднення).

Як захищені вклади в недержавному пенсійному фонді?

Згідно з українськими законами недержавний пенсійний фонд не може бути визнаний банкрутом. Але все ж НПФ може бути ліквідовано. У цьому випадку всі заощадження вкладника будуть переведені в інший НПФ, на їх вибір.

Важливо пам'ятати, що при цьому недержавні фонди не гарантують прибутковість, тому в разі негативного балансу підприємства вкладник отримає збиток.

Через це важливо вибирати перевірений НПФ і стежити за його балансом. Подивитися звіти більшості НПФ України можна на сайті Адміністративного центру персоніфікованого обліку.

gerb

Як відкрити рахунок в НПФ фізичній особі

1. Вибрати недержавний пенсійний фонд.

2. Якщо у НПФ є кілька пенсійних програм, вивчити їх, скористатися калькулятором (якщо такий є на сайті компанії) і вибрати одну або кілька оптимальних.

3. Укласти пенсійний контракт і підписати договір.

4. Робити пенсійні внески згідно умов пенсійного контракту на свою користь або на користь членів сім'ї.

iphone

Отримайте вигідні умови за онлайн заявку

Phone

☑ натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних данних

Інші спеціальні пропозиції

Торговий рахунок

WELTRADE

від 25$

Мін. сума поповнення


+25$ на рахунок

Бонус для користувачів Мінфіну

ОВДП

ICU

до 12,00%

Процентна ставка


+0,2% до прибутковості

Бонус для користувачів Мінфіну

Альфа Депозит

Альфа-Банк

до 16.75%

Річна ставка в гривні


до 0,7%

Бонус від Мінфіну, річних від вкладу

Корпоративні облігації

CardService

25%-27%

Ставка, річних


+1,5%

Бонус до ставки для користувачів Мінфіну

© 2008-2022 ООО "МинфинМедиа"

Копирование и размещение материалов на других сайтах разрешается только с гиперссылкой вида: footer.link

Юридический адрес: Украина, Киев, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 этаж


ООО «МИНФИНМЕДИА» не несёт ответственности за содержание размещённых на данной странице объявлений и достоверности информации.

Мы не гарантируем качество представленных товаров и услуг и не возмещаем убытки, ущерб и потери, полученные в результате совершения сделок.