На даний момент передбачені в бюджеті обсяги запозичень вже виконані на 20%. Але попереду ще майже десять місяців року і чималі боргові виплати.
Де позичити ще 276 мільярдів для бюджету
Як профінансувати бюджетний дефіцит і забезпечити стабільне обслуговування державного боргу, в колонці для «Мінфіну» розповів старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.
Скільки треба позичати
За бюджетними показниками цього року треба позичити 342,5 млрд грн, в т.ч. 231,1 млрд грн на внутрішньому ринку і 111.4 млрд грн – на зовнішньому. Загалом цей план за два місяці вдалось виконати на 19,3%. Це відбулось завдяки успішному виходу на зовнішній ринок: у січні було розміщено 1,25 млрд єврооблігацій, що для бюджету дало 34,2 млрд грн фінансування.
Таким чином було виконано 30,7% від плану на зовнішні позики. Але виконання плану із залучень позик на внутрішньому ринку поки що дуже повільне. Від розміщення ОВДП залучено 32 млрд грн, а це всього 13,8% від плану.
Можна було б ще вийти на світові ринки, почекати ще одну хвилю нерезидентів. Але все не так просто.
Інвестори бояться ризикувати
Зараз вікно можливостей для нових позик прикрилось. Не закрилось зовсім, але Україну, яка вважається країною з досить високим рівнем ризикованості, вже не люблять так, як раніше. Обухом по голові інвесторів пройшовся і коронавірус, викликавши нестабільність на світових ринках.
А вона доповнилася ще й нашими, українськими негараздами – перемовини з МВФ затягнулись, дуже несподівано та майже повністю змінено уряд. Невже ви позичите зараз гроші такій країні? — Звісно, що ні.
Бюджет треба виконувати і надалі позичати. Позичати вже за тих умов, які будуть складатися. Адже бюджету не тільки потрібні кошти, вони потрібні ще й у валюті. Цього року з бюджету загалом потрібно сплатити у валюті $9 млрд. А позичили поки що тільки $1,8 млрд, тобто треба ще біля $7 млрд.
Читайте також: ОВДП втрачають привабливість. Що буде з бюджетом і гривнею
Де взяти валюту
Як тільки вдасться виконати умови для програми МВФ, уряд зможе отримати від Євросоюзу та за програмами Світового банку (за словами Міністра фінансів) біля $2 млрд. Ще можна активізувати продаж саме валютних ОВДП, яких торік продали менше, ніж погасили.
Та й цього року поки що рефінансування виплат за валютними ОВДП лише 40% — позичили трошки більше $400 млн, а виплатили вже $1 млрд. Тобто попит на валютні ОВДП цілком можна отримати досить непоганий, тому що українським банкам нема куди особливо вкладати валюту, яку населення зібрало на депозитних рахунках.
Як збільшити коло покупців ОВДП
Рятівним жилетом для позик у гривні може стати подальше зниження облікової ставки Нацбанком. Як тільки доходність ОВДП стане вищою за базову ставку, за якою НБУ кредитуватиме банки чи вилучатиме надлишкову ліквідність, державні облігації можуть стати банкам більш цікавими за депозитні сертифікати.
Цих депозитних сертифікатів, які НБУ кожні два тижні погашає та продає нові – вже більше 180 млрд грн. Це лише на 20 млрд менше, ніж бюджету треба позичити з внутрішнього ринку. Звісно, що всі вони не будуть перенаправлені на облігації, але значна частина – так. Тут ще будуть важливу роль відігравати внутрішні банківські процедури. Але доходність може стати вирішальною.
А що ж нерезиденти?
Для іноземців українські облігації все ще залишаються привабливими. Але знову згадаймо МВФ, коронавірус, незрозумілу перспективу по урядовцям. І додамо, що це впливатиме і на курс гривні. Тож, як тільки це все нормалізується та стабілізується, а Україна стане більш прогнозованою, ніж зараз, то і ця категорія інвесторів знову інакше дивитиметься на ОВДП чи єврооблігації.
Тому позичити ще 276 млрд грн, які залишились для виконання бюджетних показників, цього року цілком ще реально. Головне, щоб це було на умовах win-win – щоб і бюджет не платив багато по боргах, але і для інвесторів придбання облігацій не було збитковим.
Коментарі - 33
Все же в этой статье не пояснили последний пункт.
Нерезы не просто не покупают и не будут покупать, они продают свои овгз. Автор статьи в каком мире живет где наши овгз по прежнему привлекательны нерезам?
Касательно валютных овгз то Уманский эту тему подтвердил. А вот насчет депсертификатов то они гривневые, а овгз валютные. Что опять не отвечает на вопрос откуда возьмется валюта под конвертацию 180млрд грн сертификатов для покупки валютных овгз. Видимо продолжат размещать безлимитные грн овгз плюс валютные
Занимать в долг деньги, чтобы их просR@ть - так поступать могут только @лкаши и украинское правительство.
Это полный финиш. Сушите вёсла, ребята...
Я считаю, что одалживать на проесть - это в корне неправильно.
Одалживать можно на развитие, на НИОКРы, на создание новых технологий с последующим их внедрением и созданием новых рабочих мест, и т.д. и т.п.
Я бы еще понял, если бы такое советовали практики с мировым успешным опытом, но обычно советуют ноунеймы.
Еще 5 мин. гуглинье динамика госдолга.
А вы пишете, размышления философа, уровня - «я лично не люблю и не беру в долг, а значит так должно делать и государство». Не должно.
Я высказал своё личное мнение, и думаю, что многие здравомыслящие люди со мной согласятся.
Если бы Вы проводили подобную политику на своём семейном бюджете, Вы бы очень быстро и в полной мере прочувствовали всю ущербность и бесперспективность подобного поведения.
И я не говорил, что не нужно идти путем развитых стран.
Идти путём успешных, развитых стран нужно. Только не надо слушать их нынешние советы, а надо повторять их прошлые действия, которые и привели их к успешности. Вот и вся огромная разница.
А практиков с мировым успешным опытом на этом сайте не было и нет, поэтому своими мнениями здесь делятся обычные «ноунеймы», такие как я, вы, и многие другие.
И здесь не только дело в том, что командир дивизии (генерал) имеет и опыта и знаний больше, но и в том, что решения по управлению 30 чел. и 15 000 чел. и решению задачи отличаются.
Также само отличаются решения по управлению семейным бюджетом (3-5 человек), от управления бюджетом страны на 42 млн. И кардинально?
Вы правы хорошо повторять их прошлые действия, но вот скажите, британское правосудие начиналось с законов об огораживании и вешали за кражу платка. Повторять будем?
Многие экономики были созданы на 100% отсутствии любой социалки, повторим? Прямо сейчас?
Проблема в том, что многие решения требуют просто убить или вывести за край нищеты (пока этот только просто нищета), возможно несколько миллионов граждан. У которых нет не накоплений не средств существования.
Почему никто об этом не задумывается? Все хотят решения, как США стали такими богатыми. Только в США пенсии нет (кроме гос.), декрет несколько недель и.т.д.
Отменяем прямо сейчас пенсии? Это круто: минус 22% ЕСВ - снижение нагрузки, и 180 млрд. расходов гос. бюджета на субсидирование пенсионного фонда. Представляете как уменьшится черное трудоустройство? У на 180 млрд. можно дорог сколько построить?
И экономика росла.
А если нам сейчас не дадут на проедание, будет и дефолт и мощная девальвация.
Дефолт и мощная девальвация - это будет тот «волшебный пендель», который заставит думать. Только пустой холодильник может победить телевизор.
Может надо сразу полношасштабную войну? Только до экономики ли будет?
А что будет, если будет дефолт и девал, вообще неизвестно кого выберут.
Опасно...