Група економістів під егідою Світового банку представила доповідь про сучасний стан ідеї «універсального базового доходу» (далі — УБД).
Світовий банк знову дослідив ідею «універсального базового доходу». Чому це утопія
Що таке універсальний базовий дохід
Універсальний базовий дохід — одна з найпопулярніших у світі «великих ідей» початку 21-го століття.
Його концепція передбачає рівні грошові виплати всім членам суспільства. Обсяг таких виплат можна порівняти з витратами на умовний «базовий» рівень споживання, більш відомий як «безумовний базовий дохід».
Читайте також: Лондонська компанія дозволила співробітникам самим встановлювати собі зарплату
Які країни пробували впроваджувати ідею
У світі відомі два найбільших експерименти з упровадження УБД в національному масштабі. Вони проводилися в Монголії та Ірані.
Монголія де-факто ввела УБД у 2010 році через універсалізацію дитячих виплат. Програма стартувала з декларації виплат близько $89 на громадянина в місяць. На фініші програми виплати становили $7-17.
Відомо, що реалізація ідеї збільшила держборг Монголії з 31% ВВП до 48%, при цьому скоротила бідність у країні на третину. У 2012 році програма втратила політичну підтримку.
Читайте також: По $1200 готівкою. Як влада Гонконгу підтримує фінансове становище жителів
Іран впроваджував ідею УБС в 2010-2015 роки. 92% населення отримували на старті близько $400 в місяць на домогосподарство за схемою заміни субсидій на споживання грошовими виплатами у 29% медіанного доходу.
Програму згорнули через макроекономічну дестабілізацію і неспроможність уряду індексувати УБД (він втратив 80% купівельної спроможності).
Висновки з останнього дослідження економістів
На думку дослідників, УБД і його аналоги цілком можливо реалізувати на практиці як засіб соціального захисту». Однак універсальності у вирішенні соцпроблем від УБД чекати не можна. Частину проблем в теорії він вирішує, частину, навпаки, ускладнює.
«Нейтральний» УБД, що не супроводжується різким зростанням податкового перерозподілу, можливий лише у відносно багатих країнах.
У цілому УБД погано сумісний з існуючими політичними та бюджетними моделями.
Читайте також: У Берліні безробітним будуть надавати базовий дохід
Як відзначають дослідники, можливо, ідея не мала б таких негативних наслідків для ринку праці, які їй приписують критики. Але вона програє в ефективності майже всім альтернативам у боротьбі з бідністю і не є універсальним способом вирішення соціальних проблем.
Як відзначають дослідники, реалізувати УБД на практиці набагато складніше, ніж здається. Багато в чому саме це причина, чому «безумовного доходу» немає зараз у жодній країні світу.
Коментарі - 29
Скорее всего, так и произойдет.
Граждане с ''доходом'' и трудовые мигранты с рабочей визой и запретом на натурализацию.
В принципе в ЕС это можно устроить хоть сейчас.
Тоже по сути левых.
Особые права для граждан, для чужих — только продлеваемая рабочая виза.
Может и налог на «яйца» вернуть? ))
Я працюю в ГО в фін секторі. У нас з департаменту з 30 осіб 25 це жінки. При цьому керівником департаменту — жінка. Більша половини з них або ще не були заміжними, або вже не заміжні:) Як вони по вашій логіці виживають?:)
У мене дружина має щомісячний дохід близько 40 тис грн, змогла б при бажанні вона без мене виживати?
Якщо цей коментар у вас з власного досвіду і базується на оточенні — то я б назвав Ваш коментар як мінімум сексистський, хоча я б скоріше сказав що в такому разі коло вашого оточення маргінальне. Це не обов«язкого люмпени. Маргіналами також є умовні „мажори“ та „утриманки“ що розплачуються власним тілом за фінансове утримання.
Скорей одна из самых больНых идей.