Інвестори, які зробили ставку на сезонні тенденції на валютному ринку, у цьому році прогадали. На дворі жовтень, а долар і не думає дорожчати.
Долар за 25 гривень. Як відіграти валютні втрати
«Мінфін» знайшов три способи, які дозволять відіграти втрати тим, хто купив валюту на піку вартості і опинився в «мінусі» після зміцнення гривні.
Ставка не зіграла
В тому, що до кінця року долар подорожчає до позначки 30 грн, були переконані і аналітики, і чиновники. Їх прогнозам повірили і пересічні українці. Це не дивно: кілька останніх років котирування «зеленого» з початком осені злітали. І ніщо не говорило про те, що нинішній рік стане винятком з правил.
Тому в літній період населення скуповувало американську валюту, радіючи курсом 26-27 грн/$. Деякі примудрилися купити долар ще раніше — навіть за 28 грн/$. Але несподіване зміцнення гривні сплутало всі плани.
Щоб зрозуміти, скільки грошей втратив інвестор, та чи можна говорити про втрати в принципі, потрібно визначитися, з якою метою він купував валюту. «Якщо це заощадження для купівлі авто або поїздки на відпочинок, то хвилюватися не варто. У доларовому еквіваленті ціни не змінилися», — стверджує аналітик Альпарі Максим Пархоменко.
А ось ті, кому зараз необхідно повернутися в гривню, швидше за все, залишаться в «мінусі». «Якщо мова йде про короткострокові інвестиції, то, мабуть, можна визнати інвестицію невдалою і зафіксувати збиток», — констатує керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин.
У інвесторів, які планують потримати валюту тривалий час, ще залишається можливість для маневру. Навіть якщо просто «сидіти у валюті», чекаючи кращих часів, врешті-решт можна опинитися в «плюсі». У тому, що до кінця 2020 року за долар будуть давати 27,5-28 грн., впевнені експерти і Standard&Poor's, і Morgan Stanley, і JP Morgan. Солідарний з ними і МФВ.
Читайте також: Чи буде криза на валютному ринку
Експерти наводять кілька аргументів на користь того, що гривня буде дешевшати. За словами Андрія Шевчишина, зміцнення національної валюти – тенденція не довгострокова. За його словами, це тимчасовий ефект, викликаний припливом інвестицій від нерезидентів, які купують ОВДП. Як тільки ажіотаж почне спадати, гривня буде девальвувати, оскільки дефіцит торгового балансу України дуже значний.
Читайте також: Експерт розповів про головний ризик, який несе зміцнення гривні
Але очікувати, коли долар знову подорожчає — все ж не кращий варіант. «Якщо плануєте утримувати валютну позицію рік, то гроші повинні працювати», — переконаний Шевчишин.
Валютний депозит
Найменш ризикований спосіб вкласти доларові заощадження – валютний депозит. Максимальна ставка, яку пропонують великі банки за такими вкладами на 12 місяців – 5,05% річних. Хоча у більшості пропозиція скромніша, в межах 3-4% річних. Невеликі банки готові платити вкладникам трохи більше — тут максимальна ставка 5,5% річних.
Дохідність валютного вкладу можна збільшити, якщо скористатися програмою «Бонус від «Мінфіну». Вона дає вкладникам можливість отримати додатково від +0,5 до +0,7% річних до базової ставки.
У гривню і назад
Ще один варіант — обміняти долари на гривню і інвестувати їх. А потім знову повернутися в американську валюту.
Подвійний обмін в сукупності з ризиком девальвації національної валюти роблять цю затію, на перший погляд, безрозсудною. Але тільки на перший погляд. Високі ставки за депозитами у гривні дозволяють ризикнути. Максимальна дохідність, яку пропонують банки, – знаходиться на позначці 18,5% річних за вкладами на 12 місяців. Хоча з урахуванням податків на дохід за депозитом (сумарно 19,5%) підсумковий відсоток буде нижчим.
Але можна скористатися бонусом від «Мінфіну», а це може принести додатково до 3% до базової ставки.
Читайте також: Куди вкласти 1 тисячу доларів США
Припустимо, у вас є $1 тис., на якій ви хочете заробити. І банк пропонує ставку за гривневим депозитом — 16,5% річних.
Обмінявши валюту на 25 тис. гривень (курс узятий для спрощення розрахунків), та розмістивши ці гроші на депозит, через рік вкладник отримає 4125 грн. відсоткового доходу. Віднімаємо податки і в сухому залишку отримуємо 28,32 тис. грн. Тепер головне питання – яким через рік буде курс гривні.
Якщо за цей час коридор купівлі-продажу не зміниться, інвестор зможе купити близько 1133 доларів. Для порівняння: при розміщенні валютного депозиту за найбільш вигідною на сьогодні ставкою 5,5% річних, у нього на руках опинилося б 1044 долара (з урахуванням податків).
Порахувати дохідність вкладу легко в депозитному калькуляторі «Мінфіну»
Але якщо прогнози песимістів збудуться, і через рік курс складе 27,5 грн./$ — «відкупити» вдасться тільки 1030 доларів. Якщо ж він досягне позначки 30 грн./$, то інвестор залишиться в «мінусі».
Тому, якщо ви довіряєте розрахункам міжнародних рейтингових агентств, краще з переходом в гривню не ризикуйте.
Купівля облігацій
Альтернатива депозитам – валютні ОВДП. У вересні інвестори могли купити такі папери з терміном розміщення на 687 і 519 днів з дохідністю 5,5% і 5,25%. Влітку дохідність була ще вищою: 6,5% за річні облігації та 7% за дворічні.
Важливо, що з доходу, отриманого від ОВДП, не потрібно платити податок на доходи фізичних осіб (18%). Це робить облігації привабливішими порівняно з депозитами. Військовий збір (1,5%) доведеться заплатити в обох випадках.
Ще більший дохід можна отримати за гривневими ОВДП. У жовтні Мінфін розміщував річні облігації з дохідністю 15,09%. Їх перевага та ж, що і у валютних облігацій – відсутність податку на доходи фізичних осіб. Крім того, при купівлі ОВДП можна отримати бонус від «Мінфіну» — додаткові 0,2% річних.
Але є і ложка дьогтю: фізичні особи не можуть самостійно купити ОВДП. Для цього їм потрібна допомога посередників. Часто ці функції виконують банки або інвесткомпанії. За послуги доведеться заплатити комісію плюс оплатити супутні витрати, що зазвичай виливається в кругленьку суму. Тому наш приклад з $1 тис. тут не спрацює. Щоб вкластися в ОВДП, потрібна сума в кілька разів більше.
«Інвестувати в ОВДП невеликі суми невигідно через значні витрати на відкриття та супроводження інвестиційного рахунку. Тому ОВДП — оптимальний інструмент внутрішнього інвестування для тих, у кого є вільні активи від 200 тис. грн.», — пояснює начальник відділу по роботі з інвесторами банку Кредит Дніпро Андрій Приходько.
У багатьох банках «поріг входу» може бути ще вищим, від 500 тис. грн.
«Якщо сума менше 100 тис. грн., то варто просто відкрити депозит і поповнювати його, доки сума не досягне певного значення. Вже після цього можна буде придбати облігації», — радить Максим Пархоменко.
Піти на ризик
Звичайно, є і менш традиційні способи інвестувати валюту. Наприклад, купити нерухомість або стати учасником ринку форекс. Але більш висока дохідність означає і більш високі ризики, або ж вимагає істотних витрат.
Ключова порада, яку дають експерти – диверсифікувати вкладення. «Не варто витрачати всі заощадження на купівлю валюти. Частину слід залишити в гривні», — підкреслює президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак.
Читайте також: Як заробити на своєму хобі
Крім того, переконаний Андрій Шевчишин, оптимальним є не разове придбання валюти в надії на швидкий спекулятивний заробіток, а періодична купівля на різних курсових рівнях. В такому випадку валютний курс усереднюється і потенційні втрати від курсових коливань не будуть настільки драматичними.
Олексій Писарев
Коментарі - 40
Биткоин еще неплохой способ
Загон нерезов в ОВГЗ реально поменяло картину; плюс нормальные цены на зерновые и метал в начале года и средину года сыграли свое, сейчас ситуация немного хуже; урожай выше предыдущего рекорда. Но ключевое это также продолжение монетарной политики и сжатие ликвидности по гривне.
Сейчас аукционы будут более скромные, т.е. большинство гривны не будет размещено, или эти деньги уйдут в деп.сертификаты и деп.банков или обратно на «выход» в валюте, что отобразится на гривне.
Уход ниже 24,00 - считаю опасным, коридор пока до 25 оптимальный. Но если реально будет меняться ситуация внешняя, и выход гривну в валюту за рубеж - придется двигаться выше 25. Но пока не про какие 27+ и речи не идет.
А повышать свой уровень даже если он уже высок и думать своей головой.
Думать своей головой - это ключевое! Только у каждого голова думает в своем направлении, и не всегда у всех есть «чуйка» на курс.
только доллару ничего не мешает набрать за неделю-две гривню-две-три. Это же Украина - страна возможностей. Надо будет - опустят курс ниже плинтуса и очень быстро
Вы что овернайты платите или у Вас отрицательный процент по счёту?
Лежат деньги под матрасом, или (ещё лучше) на депозите, вот и пусть лежат.
Сколько уже было раз: гривна укрепляется незначительно и ненадолго, а дешевеет значительно и навсегда.
Жестоко…
ИМХО, самый разумный способ воспользоваться 50к лимитом
Подписывайтесь на youtube-канал «Минфина» и оставляйте комментарии под видео