Дедалі більше українців замислюються над тим, як зробити так, щоб не залежати від зарплати та бути фінансово вільними. Один із найочевидніших шляхів — почати інвестувати. Куди вкладати заощадження, які інструменти обрати та чому не варто боятися невдач — розповіли фінансисти, інвестори та відомі бізнесмени на конференції «Жити на відсотки», яка 30 жовтня зібрала понад 1000 учасників.
Секрети успішних інвестицій або як почати жити на відсотки
Багато хто вважає, що щоб стати інвестором, потрібний величезний капітал. Але це не зовсім так. Не так важливо, скільки у вас грошей — $5 тисяч або мільйон — головне, щоб вони працювали. Варіант тримати накопичення «під матрацом» не виправдовує себе, адже рік у рік їх «з'їдатиме» інфляція.
«Щоб бути інвестором кожному з нас достатньо вже сьогодні думати про те, як будувати своє майбутнє завтра. Достатньо бути готовим інвестувати у нові знання та нові інструменти. Тому сьогодні ми спільно робимо перший крок до того, щоби жити на відсотки», — зазначив CEO Treeum Іван Євтушенко, відкриваючи конференцію.
Іван Євтушенко, CEO компанії Treeum
4 кроки до того, щоб стати інвестором
Інвестор — це людина, яка розміщує свої гроші у різні активи, щоб отримати дохід. Є думка, що це під силу лише людям зі спеціальними фінансовими знаннями, але інвестором може стати кожен. На думку інвестора, підприємця, продюсера, автора курсу «Гроші 5.7» Кіра Горшкова, для цього потрібно зробити всього 4 простих кроки:
- створити інвестиційний капітал
- пройти інвестиційний лікнеп
- підібрати інвестиційні інструменти
- отримати дивіденди та порадіти.
Як зазначив Горшков, підбирати інструменти можна самостійно, можна залучити спеціаліста-консультанта чи у співтоваристві однодумців, де люди діляться досвідом. «Моя думка, у групі однодумців це робити швидше. Кожен є носієм досвіду та спілкуючись із людьми, ви отримуєте знання — куди краще ходити, а куди не ходити», — сказав він.
Кір Горшков, інвестор, підприємець, продюсер, автор курсу «Гроші 5.7»
Головні помилки інвесторів-початківців
Коли інвестор не має ані досвіду, ані знань, він може легко потрапити в пастку шахраїв, вважає керуючий активами групи ICU Григорій Овчаренко.
«Коли в людини з'являються гроші, відразу ж з'являється і шалена кількість консультантів, які пропонують будь-які інструменти. Їхньою важливою загальною рисою є висока дохідність, іноді навіть 1% на день», — сказав експерт.
Велика помилка — вірити лжепророцтвам. За словами Овчаренка, часто ця проблема виникає, коли в інвестора вже є досвід, але ще немає знань і він йде на поводі у «розумних людей», які розповідають, що завтра долар буде 50, а біткоїн — $100 тис.
Також проблема виникає коли є знання, але немає досвіду. Занадто велика впевненість у тому, що ви робите все правильно, несприйняття думки інших грає часом злий жарт і призводить до грошових втрат.
Ну і, звичайно ж, не на користь йде бажання ризикувати. Ця проблема виникає, коли вже є досвід та знання. «Яскравий приклад тому — розвал Barings Bank. Це був один із найстаріших банків світу, де свої гроші тримала британська королівська родина. Але розумний та досвідчений трейдер цього банку накупив ризикованих активів. Внаслідок цього втрати стали більшими, ніж капітал цього банку», — нагадав фахівець.
Григорій Овчаренко, керуючий активами групи ICU
Читайте також: 5 вірних способів втратити гроші на фондовому ринку
Куди інвестувати у 2022 році
Питання заощадження грошей особливо актуальне сьогодні, коли інфляція у світі починає виходити з-під контролю. Важко передбачити, як відреагують на це ринки.
Сергій Кравецький, СЕО компанії Wotan, вважає, що не варто боятися кризи і радить у 2022 році купувати облігації або інвестувати в ETF-фонди, наприклад S&P 500.
«Відкрийте графік S&P 500 за 2008 рік і подивіться на це колосальне падіння, яке було під час кризи, а потім подивіться, де цей індекс зараз. Просто купуйте», — каже Кравецький.
Погоджується з ним і приватний інвестор Павло Бойко: «Основа моєї стратегії, завдяки якій мені вдається заробляти на фондовому ринку набагато більше, ніж інші інвестори, — це те, що я купую вкрай недооцінені компанії в момент, коли вони зазнають збитків».
За його словами, багато хто зараз інвестує у фондовий ринок США, але якщо брати останній 10-річний період американський ринок виріс у 2 рази, а український фондовий ринок виріс у 4 рази, тому що він дуже недооцінений.
Автор та засновник компанії «Укрінвестклуб» Дмитро Карпіловський не поділяє оптимізму щодо фондових ринків. На його думку, у 2022 році варто інвестувати в український реальний сектор та фінансові компанії.
А ось партнер iPlan.ua Любомир Остапів вірить у новий фінансовий інструмент для українців. «Я зараз купую землю сільськогосподарського призначення і наступного року продовжуватиму це робити», — каже Остапів.
У перспективності цього фінансового інструменту не має сумнівів і старший партнер, адвокат, к.ю.н. Totum Богдан Яськів. Він вважає, що сільгоспземля в Україні зараз недооцінена. Після 2024 року, коли з ринку буде знято обмеження, вона може подорожчати на 50−60% проти нинішнього рівня.
Чи варто інвестувати в криптовалюту
Суперечки навколо криптовалют не вщухають. Хтось прогнозує їм швидкий крах, а хтось вірить, що за ними майбутнє.
«Крипта — це актив, який має анормальну дохідність. Жоден із традиційних видів активів, за винятком венчурних інвестицій, з погляду повернення, не може порівнятися з криптовалютою», — констатує Костянтин Вайсман, CEO Fintech Treeum.
Але він попереджає, що заграватися не варто. Важливо намагатися вчасно фіксувати прибуток і не скупитися. «Наприклад, коли криптовалюта приносила мені 100% доходу, половину продавав», — каже Вайсман.
Схожий підхід застосовує й Ігор Перція, венчурний партнер фонду TA Ventures. «Якщо монета подвоюється, я виходжу з неї наполовину та інвестую в іншу. Виняток становлять монети, які я вважаю інфраструктурно важливими, які (в моєму розумінні) зростатимуть за будь-яких обставин», — розповідає інвестор.
Ерік Найман, засновник та керуючий партнер інвестиційної компанії HUG'S, вважає, що ми живемо в епоху криптобульбашки. За його словами, у криптовалюту він не інвестує, але купує акції, які заробляють на крипті. У той же час він зізнався, що вже двічі пропустив вигідну точку «входу» в криптовалюту.
У свою чергу Маргулан Сейсембаєв, засновник освітньої платформи margulan.info, керуючий партнер фонду Asadel Partners, зізнався, що донедавна не інвестував у крипту. Він не бачив цінності цього активу, вважав це нерозумним, не розумів економіку крипти.
«Але з недавнього часу 10% я інвестую у криптовалюту. Це той самий „дурний“ портфель, у рамках якого інвестую у різні види криптовалют», — розповів Сейсембаєв.
«Дурний», на його думку, той портфель, рішення щодо якого ухвалені на основі дурості. Він рекомендує всім інвесторам уже зараз почати інвестувати 5−10% свого портфеля у «незвідану» територію — де немає жодної логіки, жодної раціональності, жодного обґрунтування.
Маргулан Сейсембаєв, засновник освітньої платформи margulan.info, керуючий партнер фонду Asadel Partners
Читайте також: Де купити біткоїн: 5 бірж, на яких криптовалюту можна придбати за гривню
Гривневі інструменти: на чому можна заробити найбільше
Директор напряму ринків та боргового капіталу ICU Руслан Кільмухаметов представив мапу дохідності фінансових інструментів у гривні. Перше, на чому зупинився експерт, це облігації. «ОВДП виявилися вищими, ніж навіть банки з прийнятними ставками. При цьому з доходу від інвестицій у ці папери не потрібно платити податки», — зазначив Кільмухаметов.
Він звернув увагу, що вищу дохідність, ніж ОВДП, часто пропонують корпоративні облігації українських компаній. Серед тих, хто розміщує такі цінні папери, наприклад, Укрпошта, Нова пошта, Eva. Найвища дохідність у корпоративних облігацій МФО.
Що ж до муніципальних облігацій, то, на думку Кільмухаметова, часто вони дуже цікаві для фізичних осіб.
Руслан Кільмухаметов, директор напряму ринків та боргового капіталу ICU
Потрібно подумати про майбутнє
Початківцям варто починати з найпростіших і найнадійніших інструментів. «Основою інвестиційного портфеля має бути пенсійний рахунок, який потрібно відкривати ще з 20−25 років», — вважає голова ради НПФ «Взаємодопомога» від компанії Ліга Пенсія Ольга Бондаренко.
Вона переконана, що на сьогодні немає прозорішого та надійнішого інвестиційного інструменту, ніж недержавні пенсійні фонди.
Заощадження в НПФ захищені, завдяки чітким законодавчим вимогам щодо формування інвестиційного портфеля.
«Тобто ми не можемо тисячу гривень, яку ви вирішили щомісяця вкладати на свій пенсійний рахунок, інвестувати в один інструмент. Ми маємо зобов'язання диверсифікувати ці гроші», — зазначила голова ради НПФ «Взаємодопомога» від компанії «Ліга Пенсія».
До того ж, в Україні рішення самостійно подбати про власну пенсію винагороджується державою — кожен вкладник НПФ, якщо є платником податку на доходи (ПДФО), може отримати податкову знижку у вигляді кешбеку 18%.
Ольга Бондаренко, голова ради НВФ «Взаємодопомога» від компанії Ліга Пенсія
Читайте також: Середня дохідність НПФ — 11% річних: хто заробляє для своїх клієнтів більше
Що потрібно знати про нерухомість
Нерухомість, яка завжди була одним із улюблених інструментів інвестування українців, нині переживає особливий сплеск популярності. За словами віцепрезидента Асоціації професійних керуючих нерухомістю (АПУН) Анатолія Топала, будівельні компанії продають до 90% квартир ще на етапі пресейлу.
Таку ситуацію він пояснює частково тим, що не всі знаються на ОВДП, акціях, металах тощо. «А нерухомість усі розуміють, і знають, що вона завжди продається, здається і приносить гроші. Якщо ж ні, то можна в ній самим пожити», — каже віцепрезидент АПУН.
За його словами, нормальна доходність житлової нерухомості від здачі в оренду наразі становить 9−10%. Але, на жаль, це дуже тендітна інвестиція, яка залежить від багатьох чинників, як економічних, так і політичних, — підкреслив Топал.
Керуючий партнер KopotLawyers, співзасновник та керівник сервісу онлайн перевірки нерухомості Monitor Estate Володимир Копоть нагадав, що інвестиції в нерухомість, особливо в новобудови, супроводжуються дуже високими ризиками. Він назвав декілька способів їх зменшити.
По-перше, потрібно досконально вивчити суб'єкт та об'єкт інвестицій, тобто проаналізувати інформацію, хто будує та яка у нього репутація.
По-друге, розібратися у схемі фінансування — на якій правовій підставі та за якими договорами забудовник залучає в інвестора гроші в обмін на гіпотетичні майбутні квадратні метри.
По-третє, з'ясувати, чи є у компанії необхідні документи. «У девелопера мають бути всі дозволи, належно оформлене цільове призначення земельної ділянки, договори з підрядними організаціями тощо — все, що свідчить про те, що найменшого наміру у забудовника забрати кошти інвестора і залишити його ні з чим немає», — звернув увагу Копоть.
Не все просто і у випадку, якщо інвестор купує квартиру на вторинному ринку для здачі в оренду. Щоб отримувати стабільний дохід, потрібно грамотно підійти до вибору об'єкта. Керуючий партнер KDU Realty Group, інвест-консультант Олена Маленкова назвала 4 правила, які допоможуть зробити правильні вкладення.
- Визначитись з бюджетом
- Розуміти свою цільову аудиторію
- Підібрати локацію
- Обрати тип об'єкту
«Купуючи житло під здачу в оренду, краще зробити вибір на користь сучасної „євродвушки“. Однокімнатні квартири хоч і залишаються затребуваними, але поступово здають лідерські позиції», — підсумувала Олена Маленкова.
Чим цікаві кредитні спілки
Розміщувати кошти на депозит українці можуть лише у банках чи кредитних спілках. Ключова відмінність останніх полягає в тому, що вони працюють не просто з клієнтами. Щоб отримати послугу у них — відкрити депозит чи оформити кредит — потрібно спочатку стати членом кредитної спілки.
«Місія кредитних спілок — покращення добробуту своїх членів: зменшення ставок за кредитними продуктами та збільшення ставок за депозитами. У КС прибуток розподіляють між його членами (вкладниками), а у приватних компаніях — між його бенефіціарними власниками», — роз'яснив голова наглядової ради КС «Український ощадний центр» Олександр Бондар.
За словами Бондаря, сьогодні середній вік вкладників у кредитних спілках — 37 років, а середній розмір депозиту — 160 тис. грн.
«Одна з головних проблем — відсутність держгарантій. Втім, Нацбанк заявив, що з'явиться Фонд гарантування вкладів фізосіб для кредитних спілок. Сподіваємося його отримати у 2023 році», — поділився Олександр Бондар.
Олександр Бондар, голова наглядової ради КС «Український ощадний центр»
Читайте також: Маргулан Сейсембаєв про успіх «дурного» портфеля і чому наявність розуму не гарантує заробіток
Інвестувати все або залишити «подушку»з кешу
Не менш важливе питання для інвесторів: скільки грошей потрібно вкладати — всі наявні чи залишити «подушку» з кешу? Думки експертів із цього приводу розійшлися.
Костянтин Вайсман, CEO Fintech Treeum, переконаний, що сума кешу має прагнути до нуля. «Якщо є можливість отримати кредит під інвестиційні активи, потрібно брати кеш під ці інвестиції. Зазвичай і банки, і брокери дають такі кредити», — каже він.
Але якщо інвестор все ж таки створює резерв із кешу, то, на думку Вайсмана, 80% доцільно зберігати в доларі, решта — у криптовалютах.
Іншої думки дотримується Ерік Найман. Він вважає, що чим старший інвестор, тим більшу суму кешу йому потрібно мати під рукою. У віці 20−25 років — готівка потрібна в обсязі місячних витрат людини (або сім'ї). Решту грошей потрібно інвестувати. У 30 років обсяг кешу вже має становити 3 місяці видатків; у 40 років — 4,5 місяців витрат тощо. Максимальна сума кешу, яку може акумулювати інвестор, — обсяг поточних витрат сім'ї на 12 місяців. Що стосується валюти, в якій тримати готівку, то краще віддати перевагу тій, у якій ви робите основні витрати.
З таким підходом повністю погоджується Маргулан Сейсембаєв. «Але плюс до цього я б порекомендував бізнесменам у віці за 30 років тримати річний-півторорічний обсяг бюджету сім'ї в інвестиційних золотих монетах… У них ліквідність слабша, але вони самі собою зростають… І у разі „апокаліпсису“ золото можна продати», — пояснює інвестор.
У що і скільки інвестувати — кожен вирішує сам. Інструментів заощадження та примноження грошей на сьогодні цілком достатньо. Головне — подолати всі страхи та розпочати. Адже, як показує практика, згодом відсоток успішних інвестицій зростає, а довгострокові інвестори, які вкладають понад 10 років, можуть собі дозволити жити на відсотки.
Коментарі - 1