Одним із головних об'єктів інвестування в українців є ринок нерухомості. А тому питання про ціну на нерухомість і її перспективи дуже важливе і актуальне. Тому викладу свою точку зору про те, що може чекати на ринок житлової нерухомості в Україні наступні роки.
Чи є бульбашка на ринку нерухомості України
Відразу уточню: оскільки люди купують нерухомість на тривалу перспективу, то важливіші чинники, що впливають на неї в тривалому горизонті часу. Короткострокові фактори, важливі, скоріше, не для відповіді на питання «купувати чи не купувати нерухомість взагалі?», А для визначення часу покупки. Ціна на нерухомість, як і на будь-який товар, залежить від величини попиту і пропозиції. Тому пропоную розібрати обидва ці чинники.
Пропозиція
Почнемо з цифр. За даними статистики, в Україні на одного жителя припадає близько 24 квадратних метрів житлової нерухомості, близько 70% з них — старий фонд, а чверть такого житла де факто можна вважати аварійною. І лише третина житла є новою або реставрованою.
Україна щорічно будує близько 10 млн. квадратних метрів житла (в докризовому 2019 році було побудовано 11 млн. метрів) або приблизно 0,25 метра на людину на рік. Якщо рахувати тільки 30% фондів у хорошому стані, то їх загальний обсяг загалом не перевищує 300 млн. метрів, або трохи більше 7 метрів на людину.
А тепер уявіть негативний сценарій: на дворі 2050 рік, населення країни скоротилося до 30 млн. осіб, і залишилося бідним. Чверть старого житла довелося знести, а старе перетворилося на таке, що руйнується. Обсяги будівництва залишилися такими, як і раніше, в середньому 10 млн. квадратних метрів на рік. В цьому випадку нове житло, побудоване за наступні 30 років, плюс поточні фонди у хорошому стані разом дадуть тільки 600 млн. метрів, тобто по 20 метрів на одного жителя. Що буде недостатньо для задоволення потреб людей. І ця ситуація мало чим відрізнятиметься від поточного стану речей.
Є сценарій відносно негативний, при якому населення скоротитися до 30 млн. осіб, але не буде бідним. У цьому випадку 20 метрів відносно нового житла не зможе задовольнити потреби людей. При підвищенні квадратури на одну людину до 30 метрів буде потрібно вже 900 млн. метрів відносно нового житла. Щоб задовольнити цей запит, щорічні обсяги будівництва повинні складати 20 млн. метрів житла на рік. Тобто вдвічі більше, ніж зараз.
При сприятливому сценарії населення України залишиться, припустимо, на рівні 35−40 млн. осіб, скажімо, за рахунок міграції, або ж добробут людей значно покращиться. Тоді країні буде потрібно вже 1,2 млрд метрів житла. Або по 40 метрів на 30 млн. осіб, або по 30 метрів на 40 млн. осіб. В цьому випадку країні потрібно будувати втричі більше, ніж зараз, тобто 30 млн. метрів житла на рік.
До чого я все це. А до того, що при всіх сценаріях нинішні обсяги будівництва не призведуть до затоварювання і надлишку нового житла. І ні про яке перевиробництво загалом у країні мови і бути не може.
Ринок пропозиції нового житла в Україні не може стати джерелом для спаду цін, тому що до нормальних обсягів будівництва і достатнього обсягу нових фондів країні потрібно пройти навіть не роки, а десятиліття. Тож на тривалу перспективу ринку нового житла більше загрожує дефіцит пропозиції, а не надлишок.
Але мова вище йшла про нове житло. Що стосується старих фондів, то тут ситуація в різних населених пунктах буде різною. У тих населених пунктах, де відбувається швидка депопуляція населення, часто вже існує надлишок старих фондів, а нове житло просто не будують. Але в них і ціна відповідно відображає поточну ситуацію. Адже ціни на квартири там деколи бувають менше 10 тисяч за квартиру.
Якщо говорити про житло, що руйнується, то його значна частина просто не має майбутнього. А тому ціна на таку нерухомість буде прямувати до нуля, що вона власне і робить останні десятиліття.
У цього житла у майбутньому жодного затоварення немає і близько. Якщо взяти ринок нової нерухомості Києва, то навіть тут жодного надлишку нової нерухомості немає. У Києва, до речі, всього 20 метрів нового і старого житла на 1 жителя, що навіть менше, ніж в середньому у країні.
Київ де факто вже має населення в 5 млн. осіб, а не 2,9 млн., якщо рахувати за пропискою. І темпи будівництва в обсязі 0,3−0,5 метрів на рік на одного прописаного або ж 0,2−0,3 метра на одного фактичного жителя є недостатніми.
Попит
Якщо вважати, що пропозиція не може бути джерелом надлишку житла, то ринок нерухомості зараз і на найближчу перспективу повністю залежить від величини попиту.
Головною проблемою залишається недостатній платоспроможний попит на нерухомість. Тому і будівельники будують мало: вони можуть будувати стільки, скільки люди купують.
Тому ринок нерухомості і ціни на неї в Україні зараз залежать насамперед від величини попиту. Все просто: якщо країна стає багатшою, якщо люди стають багатшими, то і ціни на нерухомість зростають і навпаки.
Передісторія
У 2015−2016 році ціни на новобудови в Києві впали до $500−600 за метр (на котловані), тому що економіка України в ті роки впала. Але за останні 5 років економіка частково відновилася, слідом зросли і ціни на нерухомість.
Cейчас котлован продають вже за $1000, а готовий метр ще дорожче. Багато хто при цьому вважає, що це бульбашка. Але я думаю, що ні, тому що у цін на нерухомість в даному випадку була повна кореляція з економікою. Середня зарплата у країні з 2015−16 років зросла більш ніж удвічі і ціни на нерухомість теж зросли приблизно вдвічі. Зростання цін на нерухомість можна було приблизно порівняти зі зростанням зарплат.
Читайте також: Нові податки на нерухомість: чи ризикнуть забудовники підвищити ціни на 45%
Ціни на нерухомість падатимуть тільки в тому випадку, якщо економіка країни падатиме. Тому поточні ціни адекватні до сучасного стану економіки.
Доступність житла
Багато хто все ж таки може послатися на ситуацію на ринку нерухомості в інших країнах. Наприклад, у Польщі метр житла в середньому коштує $1,5 тис і середня зарплата $1,5 тис, тобто метр коштує 1 зарплату.
У Німеччині ситуація ще краща: середній німець на свою місячну зарплату може купити 1,5 метра житла. А ось в Україні, припустимо в Києві, людина на свою зарплату може купити тільки пів квадратного метра нового житла, або пів метра старого фонду. З цієї точки зору ціни на нерухомість здаються завищеними.
Але в цьому питанні знову ж потрібно повернутися до ринку пропозиції. У Німеччині на одного жителя з урахуванням мігрантів припадає понад 40 метрів житла і будують по 0,7 метрів житла на людину на рік, що більше ніж в Україні втричі. У поляків метраж можна порівняти з українським метражем, близько 25 метрів на людину, але там значно менше старих фондів і будують поляки теж багато.
Якби в Україні було 80−90% фондів у хорошому стані і будували б вдвічі більше, то, можливо, і українці могли б купити новий метр за одну місячну зарплату. В даному випадку недолік пропозиції і призвів до вищих відносних цін.
Що стосується старого житла і житла, що руйнується, то у нас достатньо квартир у регіонах за ціною 10 тисяч доларів і менше, де квадрат коштує 200 доларів. І люди можуть купити і по 2 метри за свою місячну зарплату. І тут теж грає роль закон попиту і пропозиції.
Всі ці перекоси в структурі житла відображаються на ціні метра. Нове житло в столиці та інших містах, де вирує життя, дороге, тому що його мало. У той же час старого житла багато в населених пунктах, де йде активна депопуляція, тому воно і коштує дешево.
Читайте також: Як безкоштовно оцінити вартість квартири онлайн: покрокова інструкція
Але важливо те, що країна не зможе виправити всі ці перекоси швидко, тому що обсяги будівництва низькі. Тож ніякої бульбашки на ринку нерухомості немає. Якщо економіка продовжить зростати, то і ціни на нерухомість так само продовжать зростати.
Витрати і обсяги
За логікою речей, зі зростанням ціни рентабельність будівництва повинна зростати, а це повинно призводити до збільшення обсягів будівництва. Але в Україні діє безліч різних адміністративних бар'єрів для забудовників.
А тому будівельники просто не встигають слідувати запитам ринку. Плюс до цього разом зі зростанням зарплат і цін у будівельників зростають і витрати, а влада своїми податковими ініціативами лише посилює це питання, а тому потенційне зростання рентабельності забудовників просто тане.
Наслідком цього є те, що після чергового зростання цін на нерухомість на 10% обсяги будівництва просто не зреагують і не виростуть. Зростання ціни не трансформується у збільшення обсягів будівництва. А це розчистить дорогу для чергового витка цін.
Читайте також: Рейтинг київських забудовників: чому Київміськбуд не здав жодного будинку в січні-червні
Звичайно ж, рано чи пізно ціна досягне того рівня, який призведе до зростання обсягів будівництва, і тільки тоді можна буде говорити про те, що ціни на нерухомість припинять зростання. Але до цього якісного переходу ще далеко і для його досягнення можуть знадобитися роки.
Коментарі - 87
Удивило мнение, что в условной Германии мало «ветхого» жилья.
Больше внимания надо уделять платежеспособному спросу.
А его нет.
Средняя з/п (даже со всеми манипуляциями властей) несколько более 10 000, а «доступную» ипотеку например дают с з/п от 30−40 000 грн.
Может ли среднестатистический гражданин заработать на квартиру?
С регулярными девальвациями)
Ответ кажется очевидным)
Мы сейчас стоим на грани очередного падения.
А пузырь существует именно из-за схем «инвесторов» с правами требования.
Хотя, их регулярно кидают ушлые девелоперы)
Демографически — люди и дальше будут нищать, умирать, уезжать.
Никаких других вприантов нет и не будет.
Кто будет жить в этой недвижимости?)
Это заявление для того, чтобы плюсиков собрать? Или как-то можете его фактически подтвердить?
https://www.unian.ua/economics/finance/v-ukrajini-ponad-14-naselennya-ne-vistachaye-groshey-navit-na-jizhu-opituvannya-novini-ukrajina-11503429.html
https://ukraine.segodnya.ua/ukraine/bolshaya-strana-39-lyudey-v-mire-imeyut-lishniy-ves-v-ukraine-58−1313228.html
«39% людей в мире имеют лишний вес, в Украине — 58%»
Что тут непонятного — пухнут с голоду. :-)
На случай, если этот комментарий будут читать любознательные люди (в чем я лично, судя по комментирующей аудитории, сомневаюсь), опухание от голода не добавляет веса.
поэтому писать о голодающих с излишним весом — глупость…
У квітні-червні 2021 українські туристи посіли перше місце серед туристів з усіх країн, що відвідали Туреччину — 349,2 тис. чоловік, другі німці - 236,3 тис. чоловік
Із липня 2020 по липень 2021 Єгипет відвідало 1,3 млн. туристів з України
За 7 місяців поточного року українці купили 58,1 тис. нових авто, що на 28% більше ніж за такий самий період минулого року. Псюс б/у автомобілів приганяють в 4 рази більше ніж купуюсь нових
«Ніщаніє» по всім напрямкам)))
Из недавнего — после того как легли Укрбуд и Аркада и плюс реформа Гаси — в Киеве вообще стали сдавать мало домов — из-за чего образно сузили горлышко по предложению и да цены на новострои в бетоне ушли вверх резко.
Но вопрос — а насколько быстро это горлышко будет вновь открыто — и как быстро рынок предложения сможет компансировать выпавшие объемы. Это не быстрый процесс.
Недвижиомсть не на конвеере пока у нас — быстро запустить и выдать дополнительный миллион метров — чтоб закрыть разрыв кассы по введенному жилью за прошедшие пару лет будет сложно.
Что по спросу. То если бы все на среднюю зп могли купить квартиру — то пришлось бы строить эдак по 40 млн. метров. Но этого конечно нет, потому и строят много. Низкие объемы строительсва как раз и отражают отрыв доходов масс от метра.
Купите уже синей изоленты)
Такой успешный человек может себе позволить?
Строители скорее разводят людей на деньги. Собрали денег на начальном этапе строительства, пустили их на свои нужды, а потом кормят завтраками и задерживают выдачу ключей на несколько лет. Многие люди активней бы вкладывали деньги если бы нормально строили. А так то с землёй проблемы, то хозяин деньги украл
В Египте до сих пор стоят — как памятник средневековой бесхозяйственности…
Вы совершенно забыли про индивидуальное строительство.
Частные дома растут как грибы после дождя и метраж там однозначно свыше 100 квадратных метров.
И если построенный частный дом не зарегистрирован в БТИ — то и в государственной статистике квадратных метров он не существует…
Киев зеленый стоит, пустыри кругом, заброшенные промзоны прямо в центре.
Его строить и строить еще, другое дело, насколько качественно и красиво. Из-за коррупции 10 лет назад было некачественно и некрасиво. Сейчас ситуация меняется.
Прокатитесь иногда в европейские столицы: Берлин, Вену, Париж, Будапешт, Стамбул я уж не говорю про дальневосточные столицы типа Токио, Сингапура, Бангкока… Посмотрите как там застроено все до горизонтов))
Это, как большинство знает, очень специфический «товар».
С предложением у нас более менее стабильно. Плохо, но стабильно.
Спрос на недвижимость дифференцирован. Одни покупают его как жилье, другие как актив. В статье представлен анализ спроса со стороны первой категории. Вторая категория покупателей делиться на инвесторов и спекулянтов. В Украине значительная доля недвижимости покупается-продается последними (ведь у первой категории низкие доходы а инвесторы покупают в долгую). Если эта доля становиться критичной, то может раздуваться пузырь. Пузыри могут возникать и локально. Падение цен может быть спровоцировано превышением издержек от владения (например, налога или квартплаты) над доходностью или повышение доходности от альтернативных активов (депозиты, рынок земли и т. п.).
Будет_тока_дорожать ©.
Добавил бы от себя, что по многим стройкам, которые почти построены есть проблемы: Варшавский все готово, но идут суды по земле; Бережанский почти готов, но проблемы с вводом и ранее свет и воду более 1 года подключали, … можно продолжать.
Ключевое работать и зарабатывать, если просто работать, что можно копить на жилье 15−20 лет, а если зарабатывать можно и за 1,5−2 года. Я имею ввиду легально. Нелегально можно и за более короткий срок.
Можете ознакомиться с решением суда:
https://reyestr.court.gov.ua/Review/98668250
Вопрос стоит в присвоении адресов и принятие готовых домов в эксплуатацию, «Пуща» не подписывает ввод.
Почему? ДП «Пуща Водица" — владелец земли, захотела больше %% от введеного жилья Столицы груп. Она по условиям договора Заказчик стоительства, просто потому что, рынок изменился, и рыночный % тоже)))
Договориться не смогли — пошли суды. Они захотели чтобы инвест договора Столицы и Пущи от 2008 года признали не действительными. Классический вариант рейдерства со стороны государства. Основной их довод («Пуща Водица») что Столица должна была этот договор согласовать с Кабинетом министров и Фондом Гос. имущества, а она этого не сделала. Но эта норма появилась в 2019 году, на момент подписания инвест. договора в 2008 году такой нормы закона не было.
2. Дешеветь жилье от сегодняшнего ценника будет только в случаях, о которых даже и писать не хочется. Война, кризис, катастрофа. Когда владельцы начнут «сливать» с целью хоть что-то вытянуть. Математика- как может дешеветь если вырос металл (+40% за последние 1,5 года), работа и стройматериалы? Застройщики они не робин гуды, докладывать свое никто не станет. Более того- если поступает предложение очень дешевого дома — подумайте из чего он построен?
3. И да. Если растет экономика- недвижимость тоже пойдет в рост. Но. Как и все остальное.
2. Война с РФ никуда не делась.
После фортеля, который выкинули товарищ Бидон и фрау Риббентроп ожидаем обострение.
Кризис тоже на подходе, достаточно ФРС чуть притормозить печатный станок.
3. В Украине растет экономика?)
Написала бы, что Чернобыль повлиял, но он был давно)
если б Вы еще только внимательно читали текст на который отвечаете)
Там, где идут боевые действия на востоке — ценник квартир Вам известно какой? А если сравнить с 2013? Донецк был вторым-третьим городом по стоимости метра квадратного. Что имеем сейчас по Донецку? Вот о чем речь.
Нигде не было написано что в Украине растет экономика. Было написано — если растет. Чувствуете разницу?
многие украинцы скупают недвижимость в Европе
и не только для проживания, но и в качестве инвестиций…
https://www.unn.com.ua/uk/exclusive/1939034-ekspert-ponad-60-ukrayintsiv-u-polschi-pratsyuyut-legalno-u-nimechchini-blizko-10
И про печатный станок ЕЦБ не стоит забывать)
т. е. то что за последнее время вокруг киева целые поля застроены, появились огромные агломерации сплошной застройки типа региона Ирпень-Буча-Ворзель-гостомель или Белогородка- Чайка-Гореничи… - ничего этого в статистику не попало. А там живут сотни тысяч людей. И строятся так миллионы метров в год.
я уж молчу что по селам исторически куча народа живет в домах. нигде не зарегистрированных и в статистику не попавших. А мы верим в 24 метра на человека…
и борщаговка и оболонь и пох были окраинами лет 30 назад.
нормальные ЖК — строятся именно там. В Киеве в центре найти нормальное жилье — проблема. Центр застроен старыми домами с проблемными коммуникациями… часто это просто руины (как на подоле).
А разве не ПОХ где % зарабатывать?!)
Это если законодательно ограничить «кирпично-финансовые пирамиды» и схемы «инвесторов».
Как горит огонь.
Как течет вода.
Как бомбит у понаехавшего из села у Куэв риэлтора Markell.
зарплаты 7000 рублей, водка путинка и хозяева-чеченцы. кто же не мечтает пожить в такой романтике :)
https://gazeta.ua/articles/economics/_neruhomist-aktivno-dorozhchaye-yak-zminilisya-cini-u-mistah-ukrayini/1046102