Широкого розголосу набула новина про те, що з 2022 року в Україні запустять супутниковий Інтернет від компанії Ілона Маска — Starlink. Чи зможе ця компанія конкурувати з вітчизняними мобільними операторами, в колонці для ЕП розповів керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації Станіслав Прибитько.
Як працюватиме супутниковий Інтернет від Маска в Україні
Як працює мобільний зв’язок
Візьмемо покриття кількох селищ. Від найближчого населеного пункту, де проходить магістральна телекомунікаційна мережа, прокладають оптичний кабель до місця встановлення базової станції.
Його можуть закопувати в землю чи прокладати електроопорами. Будують щоглу, на неї встановлюють обладнання для базової станції. Антени спрямовують у бік необхідних селищ та завдяки ним поширюють радіосигнал.
Так створюють територію, покриту мобільним зв’язком. В межах зони покриття базової станції ми можемо телефонувати чи використовувати інтернет. В Україні 21 тис. населених пунктів вже покриті 4G. Без покриття станції немає й зв’язку.
Як працює Starlink
За $500 доларів ви отримуєте комплект обладнання, до якого входить антена, яка обмінюється сигналом із супутником, штатив для неї та wi-fi-роутер.
За допомогою мобільного застосунку компанії ви підбираєте найкраще місце для встановлення антени. Це важливо, тому що навіть невеликі перешкоди (дерево, стовп) можуть заважати якісному сигналу.
Користувачі, які живуть у районах з великою кількістю високих дерев чи будівель, можуть бути не найкращими кандидатами для використання Starlink.
Після налаштування обладнання, за допомогою wi-fi-роутера роздається доступ до інтернету із заявленою швидкістю 50−150 Мбіт/с та затримкою сигналу 20−40 м/с. Це дійсно непогані характеристики.
На початку, після подання заявки на користування послугою, система Starlink зберігає ваше розташування та забезпечує лише його периметр зв’язком. Але якщо ви поїдете на риболовлю та візьмете з собою обладнання, звідти викласти в Youtube відео вашого вилову вже не вдасться.
Також ви не зможете переміщуватись містом та користуватись інтернетом. Це означає, що компанія Ілона Маска надає зв’язок, більше схожий на стаціонарний домашній інтернет, що працює в конкретному місці.
Другим мінусом є щомісячний тариф за використання Starlink. Він коштує $100. В Україні в середньому вартість мобільного зв’язку $3−4 на місяць, разом із голосовими послугами.
А фіксованого інтернету — близько $7. У сільській місцевості вигідніше підключити все село до оптичної мережі фіксованого інтернету, це коштуватиме як рік користування Starlink однією сім'єю.
Через фізичні особливості передачі супутникового сигналу погодні умови суттєво впливають на якість зв'язку. Накопичення снігу навколо антени може заважати передачі сигналу.
Дощ, заметіль або вітер також впливають на з'єднання з Інтернетом та призводять до зниження швидкості або відсутності сигналу.
Маючи такі особливості, я б точно не розглядав Starlink як заміну мобільного зв’язку. Він ідеально підходить для місцевостей, де підключення зазвичай є проблемою.
Без обмежень традиційної наземної інфраструктури він може надавати високошвидкісний Інтернет до місць, де доступ до нього є ненадійним або зовсім відсутнім.
Особливість супутників Starlink у тому, що вони літають на дуже низькій висоті, порівняно з космічними. Це робиться для того, щоб не заважати руху космічних апаратів та мінімізувати затримку сигналу між супутником та користувачами.
Читайте також: З чого складається багатство Ілона Маска і де його гроші
Компанія вже отримала дозвіл на запуск 12 тисяч супутників на трьох рівнях: на висоті 350 км, 550 км та 1150 км. Станом на сьогодні вже запущено більше тисячі супутників, близько 10 тисяч користувачів бере участь у бета-тестуванні.
З ким конкурує Starlink
Ілон Маск не єдиний, хто бачить потенціал розвитку інтернету за допомогою космосу. Активно розвиваються ще, як мінімум, дві перспективні компанії.
Project Kuiper — так називається підрозділ компанії Amazon Джеффа Безоса. У кінці минулого року Kuiper провів перевірку прототипного терміналу для передачі сигналу та отримав швидкість 400 Мбіт/с.
Проєкт розпочався лише у 2019 році, тому супутники ще не запущені. Загалом планується створити більше 3,2 тисяч супутників, з бюджетом $10 млрд на весь проєкт.
Літатимуть вони, як і у Starlink, на висоті 550−600 км над землею, у той час як стандартні геосупутники перебувають у 50 разів вище.
Мережа Amazon почне пропонувати послуги високошвидкісного інтернету, як тільки 578 супутників вийдуть на орбіту. Project Kuiper ще не завершив їх проєктування, але досвід аерокосмічної компанії Blue Origin, власником якої є також Безос, дозволить швидко наздогнати Starlink.
OneWeb — інша амбіційна компанія, що створює супутники з низькою орбітою навколо Землі, які забезпечать високошвидкісний інтернет по всій планеті. На сьогодні запущено 110 супутників, за рік планується відправити загалом до 650 супутників на орбіту. Це дозволить компанії надавати своїм клієнтам покриття глобальної мережі.
Розробка космічних проєктів та їх реалізація — доволі затратна діяльність. У 2020 р. OneWeb зіткнулася із фінансовими труднощами, про що свідчить заява про захист від банкрутства.
У тому ж році її фінансово підтримали уряд Великобританії та компанія Bharti Global, а вже в січні цього SoftBank Group інвестував $350 млн.
Читайте також: У 2030 році лише ринок космічного туризму сягне $3 млрд: як отримати свою частку
Отже, зацікавлених у створенні супутникової мережі більш ніж достатньо, щоб конкуренція між ними допомогла отримати доступ до інтернету у найвіддаленіших куточках світу. А мільярдні інвестиції допоможуть це реалізувати вже у найближчі роки.
Коментарі - 29
Бабушка: «Что ты ещё такое придумываешь? Кушай то, что есть».
Для України з її дешевим інтернетом Starlink не вигідний, буде цікавий лише дуже обмеженому колу користувачів.
Ну да, как любого иного официального провайдера.
Что касается организации высокоскоростного интернета в селах — понятно что в Щасливом или Крюковщине с ним проблем нет, а вот пусть он организует интернет на скорости 40+ мегабит где-нить в 100+км от большого населенного пункта.
это просто 2 способа решения одной проблемы.
да. они разные по стоимости. и много по чему еще. и что с того?
и нас много населенных пунктов на расстоянии 100 километров от большого населенного пункта? посмотрите на карту…
мобильный или спутниковый.
тащить проводной. устанавливая 5 километров столбов и кабеля — по цене будет сравнимо с запуском пары спутников.
спутниковый — то же самое.
да. мобильный может использоватся в движении. это дополнительный бонус. Не меняющий сути.
— Кому и 2G — Интернет…
— це значне обмеження, звужує і без того вузьке коло потенційних користувачів з України.
— досвід Blue Origin складається «аж» з 0 комерційних запусків.
SpaceX тільки за минулий рік виконала 26 комерційних доставок.
Безос розпочав загравати з космосом раніше Маска, вкладає щороку по $1 млрд, але за 20 років спромігся здійснити лише півтора десятка тестових пусків.
Тому поки Безос роздуплиться з реальним розгортанням мережі супутників Kuiper, Маск вже буде роздавати інтернет на Марсі :)
И старлинк — это просто замануха для лошков, которые первыми кинутся в эту тему???
и ещё меня смущает цена:
«За $500 долларов вы получаете комплект оборудования, включающий антенну, которая обменивается сигналом со спутником, штатив для нее и wi-fi-роутер.»
— антенна $140;
— wi-fi-роутер $60;
— штатив $300.
КРУТО!!!
— хто вони? про яку «схему»?
Не бачу не тільки сенсу, а навіть предмету, про що Маск міг би домовитись з Безосом.
«ещё меня смущает цена«
— для України це дорого, а для американців нормальна ціна.
Для північних районів Канади це взагалі шара.
Ох… я как вспомню канадские цены на инет и связь… Хорошо что мы страна с наверное одним из найдешевших интернетов и нам не понять проблем канадцев.
Вони — это Маск и Безос. Схема ооочень простая: загнать лошков в нужную им ячейку… Человеческая психология на удивление крайне примитивна: то что моднее — то и выгодно.
И я согласен с пользователем Італій:
Хорошо что мы страна с (наверное) одним из найдешевших интернетов и нам не понять проблем канадцев.
— не зрозуміло в чому ви бачите суть «схеми»? І навіщо тут Маску Безос?
«я согласен с пользователем Італій«
— якщо ви тут згодні, то логічно було б погодитись, що за межами України пропозиція Маска комерційно вигідна і матиме реальний попит.
Я понимаю, что тема немножко не про деньги, но логику и элементарные знания по физике должны подсказать, что задержка измеряется не в метрах/сек, а в миллисекундах