У міністерстві фінансів переконані, що МВФ не має претензій до виконання Україною структурних маяків, визначених в рамках програми stand by. Про відсутність невизначеності у співпраці з Фондом говорить і НБУ. Але перспективи отримання другого траншу від МВФ цього року залишаються туманними.
В останні роки зовнішні кредитори «вимели» з України $25 млрд
Голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин пояснив на своїй сторінці в фейсбук, які вимоги Фонду Україна вже виконала та як може вдосконалити захист своїх фінансових інтересів.
Що Україна вже зробила
Попри чисельні спекуляції на тему співпраці України з МВФ, посилені передвиборчою риторикою, українська сторона професійно та відповідально виконує свої зобов’язання в рамках Угоди Стенд-бай з МВФ. Минулого тижня Президент підтвердив: Україна виконала всі умови першого перегляду програми, що дозволяє розраховувати на отримання наступних траншів.
Зокрема, в банківському секторі зроблено наступні дії:
- Рада з фінансової стабільності схвалила плани скорочення проблемних активів державних банків, які передбачають скорочення портфелю NPL у держбанках до 31% у 2023 році, приблизно на 300 млрд гривень менше, ніж зараз.
- Верховна Рада удосконалила механізми ліквідації банків та повернення активів.
- Забезпечено інституційну незалежність НБУ та, як результат, макрофінансову стабільність в країні.
21 жовтня уряд створив міжвідомчу робочу групу для координації переговорів з МВФ, до якої увійшли представники Офісу Президента, Кабміну, Міністерства фінансів та Нацбанку. Це забезпечить системну координацію державних органів та відомств щодо виконання умов Угоди. Сподіваюсь, наші міжнародні партнери будуть не менш послідовними у її дотриманні.
Скільки Україна отримала коштів
Разом з тим, на мою думку, Україна має відстоювати національні інтереси у питаннях співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.
За останні роки Україна отримувала від МВФ практично стільки коштів, скільки потрібно було для погашення попередніх позик. Чисті надходження від МВФ з 2017 року до 2 кварталу 2020 року на користь НБУ становили $422 млн, на користь уряду – «мінус» $1,1 млрд (без урахування обслуговування). У липні-вересні 2020 року виплати уряду та Нацбанку за позиками МВФ становили $0,6 млрд (погашення + відсотки), а у 2021 році перевищуватимуть $1,6 млрд.
Читайте також: Криза в Україні: безробіття росте, доходи населення падають
Разом з тим, за період з 2017 року у боргові цінні папери уряду було залучено $7,5 млрд (в основному у період 4 кв. 2018 р. – 1 кв. 2020 р.). Проте вже у 2 кварталі 2020 р. чисті погашення внутрішньої та зовнішньої державної позик на користь нерезидентів становили $1,8 млрд.
Причини фінансових втрат
Виконуючи свої зобов’язання перед міжнародними партнерами не слід забувати про значні внутрішні резерви фінансових ресурсів, які залишають країну через недосконалість податкового та валютного регулювання. Зокрема:
- За останні 3,5 роки з України було виведено дивідендів на користь нерезидентів на $8,5 млрд та відсотків за прямими інвестиціями на $1,6 млрд. При цьому, близько 80% цих дивідендів виплачено до низькоподаткових юрисдикцій, зокрема Кіпру та Нідерландів.
- Виплата резидентами України відсотків за кредитами від нерезидентів з 2017 року становила $8,6 млрд, при тому, що близько 2/3 негарантованих довгострокових позик українським компаніям були надані резидентами Кіпру, Нідерландів та Британських Віргінських островів, що свідчить про пов’язаність сторін цих операцій.
- За портфельними інвестиціями виплата відсотків державним (облігації внутрішньої та зовнішньої позик) та приватним сектором становила за 2017 — 2 кв. 2020 рр. понад $6,4 млрд.
Таким чином, лише за останні три з половиною роки вимивання капіталу з України на користь зовнішніх кредиторів перевищило $25 млрд.
Читайте також: Що зробив Кирило Шевченко за 100 днів на посаді голови НБУ
Іншим потужним каналом виведення капіталу з країни виступають контрольовані операції з експорту та імпорту товарів. За даними 2018 року третина всієї зовнішньої торгівлі України (близько $30 млрд) структурована через низькоподаткові юрисдикції, які виступали платниками (за експортом) або отримувачами коштів (за імпортом).
Коментарі - 32
В возрасте 32 лет стал одним из самых молодых докторов экономических наук,
а в 44 года — самым молодым академиком НАН Украины.
В декабре 2007 года назначен на должность Министра экономики Украины и занимал её до марта 2010 г.
В августе 2010 г. Генеральная прокуратура Украины вынесла постановление об объявлении Данилишина во внутригосударственный и международный розыск.
В ноябре 2010 г. попросил у Чехии политического убежища.
В 2014 году вернулся в Украину.
В октябре 2016 Указом №470/2016 Президента Украины назначен членом Совета НБУ.
Тогда же Совет НБУ избрал его своим председателем.
По формальным признакам, Данилишин за всю свою долгую карьеру реальной экономикой
занимался всего два года и три месяца на должности Министра экономики, да так что попал под уголовное преследование, а всё остальное время, как до так и после — преподавал и писал научные статьи по современной государственной региональной политике и экономике природопользования, что достаточно далеко отстоит о основных направлений деятельности НБУ.
Але... він же сидів в Раді НБУ і за Гонтарєвої і за Смолія і мовчечки спостерігав як нищать банківську систему і економіку країни вцілому, а тут почав потроху казати правду, дозовано. Гарний свідок для СБУ доречі, але у цих товаришів теж бракує самі знаєте чого.
Свидетели преступления, которые молчали о преступлении, классифицируются как пособники...
Ні слова скільки трильйонів вимели з України за 30 років ахметови і коломойські.
А если не злодии - то харэ трындеть.
Он называет выплаты дивидендов нерезидентам - «потерями». Простой вопрос - зачем в страну идут иностранные инвесторы ?
Отвечаю - получать дивиденды. Это единственная цель. Не строить заводы и не засевать поля.
Нет дивидендов- нет инвесторов.
по остальным потерям - аналогично.
16:50
Останнім часом у ЗМІ активно поширюються інформаційні матеріали, спрямовані на посилення у суспільстві невизначеності щодо завдань та повноважень Ради Національного банку України.
Рада Національного банку як конституційний орган, відповідальний за розроблення Основних засад грошово-кредитної політики та здійснення контролю за її проведенням, відзначає замовний характер зазначених публікацій, які координуються з одного центру та мають на меті розбалансувати роботу Ради Національного банку та посилити тиск на незалежність та неупередженість політики Національного банку.
Детальніше за посиланням:
https://bank.gov.ua/ua/news/all/zayava-radi-natsionalnogo-banku-ukrayini
P.S. Данилишину кругом мерещатся одни враги.
Да и реакция на критику очень уж гипертрофированная…
Итого страну обули на 300 млрд$. А перемога ли это, зрада или ганьба пусть каждый решает сам.
Ясно, что украл что-то, только вряд ли так много. Скорее всего реальная сумма на порядок меньше.
Будь ввп сейчас порядка 200 млрд$ а бюджет в два раза больше вряд ли пришлось бы так унижаться перед международными кредиторами и «инвесторами».
ну и да , не мой а именно ваш.
Яныка никто не трогал - он сам решил сбежать.
крым захватывать начали 23 февраля , когда Янык еще вКиеве сидел..
неувязки на неувязках у вас.
посмотрите фильм «Крым , путь на Родину». Там путин вам все доходчиво обьясняет.
Медаль «За возвращение Крыма» — ведомственная награда Министерства обороны Российской Федерации. Учреждена 21 марта 2014 года приказом министра обороны Российской Федерации
№ 160 «Об учреждении медали Министерства обороны Российской Федерации „За возвращение Крыма“».
Реверс награды: на оборотной стороне медали в верхней части рельефное изображение эмблемы Министерства обороны Российской Федерации, под которой — рельефная надпись в три строки:
«ЗА ВОЗВРАЩЕНИЕ / КРЫМА / 20.02.14 — 18.03.14»;
по кругу — рельефная надпись:
в верхней части — «МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ»,
в нижней части — «РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ».
Любому должно быть понятно, что медаль Министерства обороны РФ выпущена в честь проведения успешной военной операции и на данной медали даже есть
дата начала этой военной операции 20 февраля 2014 года.
К сведению, вечером 21 февраля 2014 года, на второй день расстрела украинских граждан на Майдане, Янукович спешно покинул Киев.
Военная операция по захвату украинского Крыма, проводимая «зелёными человечками», началась ещё при президенте Януковиче, а вот знал он об этом или ему было на всё наплевать — не известно…