Багато інвесторів зараз до смерті бояться фондового ринку. Ніхто не хоче інвестувати на максимумах всіх часів, щоб побачити крах ринку відразу після того, як вони вклали свої гроші. Але така поведінка інвесторів може зіграти проти них же самих. Чому — пояснює директор Motley Fool з інвестиційного планування Ден Каплінгер у матеріалі «Financial One».
Що заважає більшості розбагатіти на фондовому ринку
В інвестуванні є проста істина: будь-хто може розбагатіти на фондовому ринку. Тверда довгострокова інвестиційна стратегія, а також час і дисципліна, щоб дотримуватися її, — це все, що вам потрібно для успіху. Що заважає більшості людей втілити свої фінансові мрії у реальність, так це страх перед черговим крахом фондового ринку.
Якщо ви хочете подолати цей страх, ви повинні дізнатися дві речі. По-перше, крах ринку неминучий. Але, по-друге, що ще важливіше, крахи трапляються не так часто, як ви думаєте, і часто вони були просто лежачими поліцейськими на шляху до багатства, що змінює життя, для інвесторів в акції.
Дурість передбачати наступний крах фондового ринку
Крахи на фондовому ринку трапляються час від часу. Вони неминучі. Якщо ви інвестуєте досить довго, ви в кінцевому підсумку переживете крах.
Цілком природно хотіти мати можливість передбачити, коли це трапиться знову. Таким чином, ви могли б продавати за високими цінами прямо перед падінням, а потім повернутися на ринок за найнижчими цінами.
Проблема в тому, що завжди є причина очікувати неминучого краху фондового ринку. Коли ви озираєтеся назад на минулий рік, майже кожен ведмежий заклик виглядав цілком розумним в той час. Але увага до них завадила б вам збільшити власний прибуток.
Читайте також: 5 кращих інвестиційних ідей на 2021 рік
Травень 2020 року і страх другої хвилі
Відразу після ковідного ведмежого ринку в лютому і березні 2020 року акції почали відновлюватися. Багато спостерігачів ринку були налаштовані скептично, стверджуючи, що другий крах вже не за горами.
У той час ця точка зору здавалася цілком розумною. Десятки мільйонів людей залишилися без роботи, не було видно кінця закриттям бізнесу, а страхи перед новими хвилями випадків covid-19 ставили під сумнів здатність федерального уряду і Федеральної резервної системи розробити достатні стимулюючі заходи, щоб врятувати ситуацію.
І все ж, якщо ви розраховували, що катастрофа відбудеться протягом декількох тижнів або місяців, ви були жорстоко розчаровані. За чотири місяці з початку травня lо кінwz серпня індекс S&P 500 підскочив на 24%, і багато акцій продемонстрували більш вражаючі результати.
Читайте також: 5 ознак, що акцію не варто купувати
Вересень 2020 року і негатив на ринку
Вересень запам'ятався негативом на ринку, і це знову вивело провісників долі на чисту воду. Було легко побачити нові каталізатори як причини для занепокоєння, включаючи президентські вибори, оцінки акцій на вищих рівнях, ніж вони досягли до пандемії, і повільний прогрес у розробці вакцини проти коронавірусу.
І знову ж таки, якщо ви вважали, що катастрофа станеться до кінця року, ви помилялися. Індекс S&P підвищився ще на 10% в період між кінцем серпня і напередодні Нового року. Ті, хто продавав на ринкових мінімумах безпосередньо перед листопадовими виборами, пропустили ралі, яке дало б їм дохідність у 15% або більше.
Січень 2021 року. Вашингтонський сюрприз
Люди в усьому світі прагнули залишити 2020 рік позаду. Але нервові інвестори вважали, що сильний ринок у 2020 році просто відтягує неминуче, і деякі очікували швидкого краху на початку 2021 року. Занепокоєння включало в себе мляве поширення вакцин, вибори до Сенату і можливість заворушень, коли президентство перейде з рук в руки.
Аварії не сталося. На фондовому ринку спостерігалася деяка волатильність, але всього за шість тижнів індекс S&P 500 виріс ще на 6% цього року.
Читайте також: Скільки можна заробити на американському фондовому ринку в 2021 році
Обличчям до страху
Озираючись назад, на минулі прогнози, ми виявляємо деякі цікаві речі.
По-перше, ті, хто робив передбачення, часто виявлялися праві щодо певних подій. Травневі прогнози сплеску захворюваності covid-19 виявилися вірними. Вакцини дійсно вимагали більше часу, ніж очікувалося, щоб отримати схвалення, і їх впровадження було болісно повільним. Контроль над Сенатом США дійсно перейшов з рук в руки, і у Вашингтоні почалися заворушення, що передували інавгурації. Але ось що виявилося невірним, так це вплив на фондовий ринок.
По-друге, ціна поступки своєму страху була непомірно висока. Індекс S&P 500 виріс на 1650 пунктів, у порівнянні з березневими мінімумами. Щоб повернутися до цих рівнів, потрібно падіння більш ніж на 40%. Навіть якби стався 20-відсотковий обвал, це тільки призвело б S&P до рівнів, на яких він торгувався в липні минулого року.
І нарешті, єдиний раз, коли люди насправді не передбачали краху фондового ринку, був до того, як крах 2020 року справді стався.
Звичайно, було кілька прогнозів, які передбачають, що кінець десятирічного бичачого ринку повинен був в кінцевому підсумку статися. Але не вистачало подробиць, і вони дійсно не піддавалися ніяким конкретним діям.
Читайте також: Інвестор з 10-річним досвідом про те, як захиститися від ризиків
Прийняти черговий крах
Найголовніше, що крах фондового ринку у 2020 році не зруйнував фінансові надії довгострокових інвесторів. Ті, хто залишився на ринку і пережив злети і падіння, живуть набагато краще, ніж до краху.
В майбутньому відбудеться крах фондового ринку. Це не буде весело, і це буде важко пережити, тому що всі ринкові крахи важко винести.
Але не дозволяйте цьому наступному краху стати опудалом, який заважає вам інвестувати. На карту поставлено ваше майбутнє багатство. Єдине, чого потрібно боятися, — це того, що ваш страх буде тим, що заважає вам мати фінансове життя, про яке ви завжди мріяли.
Коментарі - 20
Хоча у них з фондою інші труднощі - західні брокери цікавляться походженням грошей. А криптотрейдер — ні. Тому погоджуюсь, можливий перекос цієї групи людей в бітки і ефіри. Тим більше вони простіше ставляться до ризикування грошима, отриманих достатньо легко.
Грубо говоря это по 8000 у.е. на каждого жителя тех стран. Тут и биток можно покупать и тесслу и канабисы) А если потеряешь — не жалко — ещё ведь нальют))
И да, крах после 2008 года в целом победили именно печатным станком. И да, это пока что действительно очень простой и универсальный рецепт. Но сколько эта пирамида продержится, не знает никто. Может, еще 20 лет, может 100, а может и 5.
Рынок американских ЦБ вырос не просто так)
— це те саме, що сказати «будь-хто може розбагатіти граючи в лотерею».
Це не істина, а замануха для наївних.
Может понимание того, что там точно разбогатеют крупье, а вкладчикам — как карта ляжет.