Швидке економічне зростання Україні можуть забезпечити, насамперед, не кошти, виділені країнами-партнерами на відновлення, а люди. Але спочатку їх треба повернути. Як це здійснити і що треба робити державі вже зараз, ZN.UA розповів один із найавторитетніших експертів у сфері міграційної політики Андрій Гайдуцький. «Мінфін» обрав ключові тези.
Для зростання ВВП до $1 трлн Україні потрібне населення 55 млн: як повернути мігрантів
Чи може наша економіка зрости до $1 трлн за 10 років
Такі амбіції є цілком реалістичними. Але для цього необхідно суттєво збільшити кількість населення, зокрема, його економічно активну частину. А в Україні, за даними Українського інституту майбутнього, у 2023 році з 29 мільйонів населення лише 12 мільйонів є економічно активними, з яких працює тільки 9,5 мільйона.
Наприклад, у Польщі, де ВВП 2022 року сягнув майже $0,7 трлн, із 37 млн населення 17,3 млн є економічно активними, але з них працює 16,8 млн людей, тобто майже вдвічі більше, ніж у нас.
Торік у Польщі ВВП на одного жителя становив $18,3 тис. проти $4,5 тис. в Україні. Якщо ми візьмемо польські дані щодо ВВП на душу населення за основу, то для того, щоб досягнути ВВП у $1 трлн в Україні, чисельність населення має становити майже 55 млн людей. Саме збільшення кількості населення, передусім, працездатного віку, відіграє ключову роль у зростанні економіки. Адже близько 70% у структурі формування ВВП припадає на споживчу складову (інші дві складові — це валові інвестиції та чистий експорт).
Однак, в Україні вже давно немає природного приросту населення, як і в більшості країн Європи. Тому практично єдиний шлях для того, щоб досягти зростання ВВП до $1 трлн, — це залучити працездатне населення з-за кордону. Якщо ми хочемо зростання ВВП до трильйона доларів протягом десяти років, то нам потрібно щороку залучати з-за кордону 2,6 млн нових людей, якщо протягом 20 років — то 1,3 млн.
Теоретично, це можливо за десять років, практично — за 20. Ще у 2019 році в інавгураційній промові Президент сказав, що у світі 65 мільйонів українців, і закликав їх повертатися. Тобто на той момент за кордоном перебували 28 мільйонів, основу яких складає українська діаспора. Якщо чесно, я здивований, що досі за результатами його промови не впроваджено програм щодо їхнього повернення. Крім того, ще є мільйони іноземців, яким Україна цікава — насамперед, вихідцям із інших країн СНД.
Зростання економіки за рахунок внутрішніх ресурсів і резервів такими високими темпами є неможливим. Із одного боку, в нас недостатня кількість людей продуктивного віку, а з іншого — у населення недостатній рівень заощаджень, щоб створити значний споживчий ефект. Та й фінансових резервів у бюджеті немає: за даними Центру економічної стратегії, ми щороку до 2027-го маємо віддавати $15−20 млрд у погашення взятих боргів, тобто левова частка отриманих грошей відразу повертатиметься кредиторам за попередньо отримані позики. Якщо резюмувати, то Україну потрібно «наситити» людьми, а тоді вони «наситять» економіку грошима. А не навпаки.
Спочатку ми повинні бачити тренд припливу людей, а потім — тренд припливу інвестицій.
Читайте також: Конференція донорів України у Лондоні: що насправді привезли звідти наші можновладці
Про програми повернення українців та залучення іноземців
Теоретично, про будь-яку програму можна сказати, що вона для них. Але рівень доходів мігрантів і діаспори в середньому в 3−10 разів більший, ніж в Україні, тому це потребує особливого підходу до них. При розробці програм повернення українців і залучення іноземців мають використовуватися різні підходи, оскільки в цих груп людей різна мета міграції до України.
Базуватися програми повернення українських мігрантів і діаспори мають на грошах, інвестиціях. Фокус завжди має бути на монетизації та самореалізації. Розмова з українськими мігрантами і діаспорою — це на 90% про гроші та проєкти, і лише на 10% — про патріотизм.
Уявімо, що ми хочемо запросити канадського діаспорянина до України. Перед нами сидить людина з калькулятором, в якої середньорічний дохід $60 тис. У неї на банківському рахунку в середньому $120 тис. Крім того, в Канаді понад 100 тисяч доларових мільйонерів українського походження.
Ось ви цьому українцю щось розказуєте, пропонуєте… а він на вас дивиться і знає, що в Україні кредитний рейтинг «ССС», що реальні ставки за кредитами 25−30% річних, а ще є війна, корупція, бюрократія… Зрозуміло, що з нашим «локальним» баченням ми нічого цікавого йому, людині з грошима, запропонувати не зможемо доти, доки не почуємо від нього умови, на яких він готовий сюди приїхати і вкладати. Діаспора — це взагалі велика кількість заможних, багатих і надбагатих людей, до яких потрібен зовсім інший підхід.
Потрібні три групи заходів. По-перше, треба поїхати до них, почути, чим Україна могла би бути цікавою для них. Які в них умови приїзду та вкладання коштів у нашу економіку. Дізнавшись їхні умови, можна структурувати декілька пропозицій і програм для них.
По-друге, необхідно почати страхувати бізнес від воєнних ризиків. Причому весь бізнес — і український, і іноземний, який готовий започаткувати чи розширити свою діяльність, — умовно, з 1 вересня 2023 року має страхуватися. Тоді значно дешевше коштує страховий поліс у розрахунку на один об'єкт страхування. Тобто принцип такий самий, як ви купуєте квиток на потяг чи літак, — ви вже автоматично застраховані. Страхування має покривати як пошкодження майна, так і втрачений прибуток за час простою.
І, по-третє, необхідно суттєво лібералізувати імміграційне законодавство. Адже переїзд людини з грошима до України передбачає, що з нею переїде її оточення (родичі, партнери, персонал) або іноземна робоча сила, яка запускатиме проєкти цієї людини в Україні.
Читайте також: Елла Лібанова: До 90% українців планують повернутися, але плани можуть змінюватися
Хто і коли має запускати програми для мігрантів і діаспори
З одного боку, фінансово-банківський сектор. Адже розмова з ними — це розмова про фінансову мотивацію. З іншого боку, місцева влада повинна пропонувати відповідні програми. Роль центральної влади повинна полягати лише в тому, щоб стимулювати місцеву владу запропонувати мігрантам різного роду програми.
Програми повернення мігрантів і діаспори потрібно запускати вже зараз. Адже кількість населення і надалі скорочується. За даними ООН, тільки за шість місяців 2023 року з України додатково виїхало близько мільйона людей. З такими темпами виїзду населення економіка просто може не дочекатися перемоги.
Про виклики на вітчизняному ринку праці
Перед бізнесом на ринку праці вже є два виклики, а буде ще й третій. Перший — це значне скорочення пропозиції робочої сили через еміграцію однієї частини населення та мобілізацію іншої її частини.
Другий, і це найбільший, виклик — необхідність істотного підвищення витрат на оплату праці, щоб утримати діючого чи знайти нового працівника. За оцінками НБУ, у 2023 році номінальні зарплати зростуть аж на 32,8%. Але ця проблема тягнеться ще з довоєнного періоду. Наприклад, у 2021-му зарплати збільшилися майже на 21%. Це ж якою має бути рентабельність бізнесу в Україні, щоб мати змогу так підвищувати зарплати? Але це не бажання бізнесу, а його вимушена дія, адже персонал дедалі важче знайти. На жаль, такі підвищення потім кожний із нас відчуває через зростання цін на товари і послуги.
Читайте також: Кабмін хоче обійти Швейцарію за розміром економіки
Інтеграція України до ЄС: вплив на ринок праці
Це призведе до еміграції ще близько двох-трьох мільйонів українців до 2030 року. Така вже сутність будь-яких інтеграційних процесів. Із одного боку, це зумовлено великим дисбалансом в оплаті праці країн, що інтегруються, а з іншого — зростаючим попитом на робочу силу. У найближчий рік збільшиться попит на українців у Болгарії та Румунії. Адже у другому півріччі 2023-го ці країни можуть прийняти до Шенгенської зони. Це призведе до переміщення частини їхньої робочої сили далі на Захід.
Ймовірно, ці країни, як і Польща, також стануть «реєстраційним хабом» для роботи українців в інших країнах ЄС. Наприклад, уряд Румунії на 2023 рік погодив річний план із залучення 100 тисяч іноземців. Це майже в п’ять разів більше, ніж у 2020-му.
Такі програми регулярно з’являтимуться. Влада в Україні повинна все це відстежувати і запускати власні програми з легалізації та спрощення працевлаштування іноземців. Нам уже зараз це потрібно робити, а не «після перемоги», як почали казати останнім часом.
Тільки на спрощення законодавства, лібералізацію імміграційних процесів може піти один-два роки. Адже потрібно юридично і ментально переналаштувати роботу понад 100 тисяч людей у десяти органах центральної та місцевої влади, а також підготувати до цього суспільство. А ще ж варто провести роботу з підготовки інфраструктури для мовного і культурного навчання іноземців. У багатьох країнах на це десятки років знадобилось, а в нас немає на це часу.
Про перепис населення: чому це важливо
Ще у 2019 році нас було 37,3 мільйона людей. За 2020−2021 роки населення скоротилося ще приблизно на 0,5 мільйона людей, а за 2022-й і перше півріччя 2023-го — ще десь на 9−10 мільйонів… Я вважаю, що в умовах поточної підвищеної мобільності населення електронний перепис потрібно проводити раз на пів року, адже бізнес має розуміти, скільки людей, тобто споживачів, проживає в кожному регіоні.
Бізнес, зокрема, ритейл і мас-маркет, якось повинен орієнтуватись, якою є кількість споживачів у країні, адже йому потрібно встановлювати плани продажів і розвитку бізнесу. Влада повинна регулярно оновлювати такі дані за допомогою мобільних операторів і оприлюднювати їх.
Коментарі - 97
За півтора року війни масштаб ЗЕ-корупції, рівень якої в Україні й раніше був космічним, тільки зростає. Цинічні чиновники дозволяють собі витрачати бюджетні кошти наліво й направо, не забуваючи покласти значну частину до власних бездонних кишень.
https://www.unian.ua/economics/finance/benket-na-krovi-chas-pripiniti-rozpil-groshey-pid-chas-viyni-12316545.html
«Кто віноват» всім зрозуміло, але ніхто не знає «что дєлать».
«За даними ООН, тільки за шість місяців 2023 року з України додатково виїхало близько мільйона людей»
Нам би для початку якусь програму щоб втримати тих українців які залишились. 2 мільйони в рік втрачаємо тільки через еміграцію, при тому що кордони для більшості чоловіків (а значить і сімей) закриті, додайте сюди старіння нації. Потрібно пошвидше запроваджувати програми переселення сюди населення Африки та Азії, поки економіка не схлопнулась. Яка може бути мова про повернення з Канади, ніхто в здоровому глузді сюди з Канади не повернеться (за умови забезпечення середнього рівня життя там).
Тому краще мігранти з Африки чи Азії.
а своим детям и внукам женского пола приобрести
никаб или хиджаб…
Вся инфраструктура есть в наличии.
А вот наличие мозгов и желания учиться — приветствуется…
і де це все було до цього?
«Кто мешает заняться производством тех же фармацевтических субстанций вместо Китая»
Наша влада. Бо крім «ларька з пивом» тут нічого не відкриєш — немає гарантій що до тебе не прийде податкова/СБУ/МНС/санстанція/місцевий сматрящий/депутат (потрібне підкреслити).
Кому нужны конкретные предложения — не благодарите 😂
Автор статьи с трудом понимает экономику, сначала нужно насытить Украину Экономическими свободами и верховенством права тогда и люди перестанут уезжать, а те кто выехали может быть задумаются о возврате в Украину это уже будет зависеть от того каких успехов Они добились в эмиграции.
Для достижения высокого уровня ВВП достаточно сравнить США и Китай.
правильнее сравнивать Тайвань и Китай
(и там и там китайцы)
по ВВП на душу населения…
В США 350млн населения и ВВП 25.7трл, в Китае 1.4млрд населения и ВВП 17.6трл это данные за 2022 г.
Это очередной раз доказывает что ВВП достигается Экономической свободой и верховенством права.
Тот же Китай начал рости после реформ дав экономическую свободу гражданам, до этого там была, полная нищета.
Якщо таким людям запропонувати більше грошей зараз, але не створити безпечне стабільне прогнозоване середовище для довгострокових інвестицій та майбутнього їхніх дітей, то це не спрацює. Тому немає ніяких чарівних пігулок, точкових програм, якогось хитрого ходу, quick win'у. Треба робити все те, про що всі навкруги талдичать роками — безпека, боротьба з корупцією, верховенство права, працюючі інституції. Все інше підтягнеться автоматично.
Это как?
смотри здесь: https://ips.ligazakon.net/document/re36280?an=14
Меня без военника и профосмотра взяли, причём официально, только в Донецкоблэнерго (январь 2014) в Волновахе (просто не смотрели в него и не спросили. Их интересовало только моё образование и знание самой работы (я умолчал о том, что моя девушка работала в Мариуполе на аналогичной должности).
В 2016 году директора интернет-провайдера интересовал мой военный билет (он его смотрел, спрашивал что это за стать и какой диагноз), взял на карандаш, но не ксерил. И тоже без профосмотра! В остальных местах с меня требовали военный билет. ВЕЗДЕ! И из-за статьи 18-б были проблемы с медкомиссией (при каждом очередном профосмотре гоняли в психушку за подписью, что могу работать), за исключением случая трудоустройства на завод МММ имени ильича (осенью 2003 года выдали психиатрический сертификат на 5 лет, после того как весной отказался от перекомиссии, чтобы мне диагноз F64.9 на F64.0 не поменяли).
Не требовали с меня ни военник ни приписное в 1997 году в телеателье (тоже без профосмотра!), пока меня в 1998 году не комиссовали от армии, но я уже из телеателье уволился (предприятие работало как банкрот уже пару лет).
Это я всё о местах с официальным трудоустройством.
«мій брат, який став у Канаді мільйонером, пакує речі,
дітей, заводить свій швидкісний катер на Гудзоні»
Река Гудзон протекает в штате Нью-Йорк (США)
и к Канаде не имеет никакого отношения…
«Дуже розумний, так)»
Вы не единственный, кто меня
ненавидит за этот недостаток…
«Hudson bay загугли»
Hudson’s bay — магазины либо комплекс
зданий в центре Монреаля, Квебек, Канада.
канадско-долларовым?
Заява про трильйон за 10 років — це все те саме що вже було (4 тис вчителям, інвест няні для кожного, мільярд дерев і тд),-проголосив, селекторат поплескав, а президент на другий день забув.
Сама країна навіть при наявності такої робочої сили в кількості 20 млн. людей на разі не в змозі щось виробляти окрім с.г. та металу, потрібен ще й інвестор з його заводами та технологіями який запропонує гідний рівень зарплати, інакше Ми знову ж таки перетворимось на країну де будуть батрачити за миску каші(рису), і ніхто сюди не повернеться.
Ну, а хто хоче інвестувати в Україну з гетьманцевим та його інвест нянями?Он власник байрактара вже набудувався)).
Ну і слід добавити, що при відкритті кордонів для чоловіків після закінчення війни звідси ще 2−3 млн. виїде як мінімум.
Треба використати великий резер українців з паРашки. Після розпаду паРашки будуть мільйони бажаючих українців повернутись в Україну за прикладом Німеччини.
Так, у багатьох промиті мізки. Але для цього має бути пропаганда, щоб промити їм мізки у зворотньому напрямку. Мільйонів 5 а то й 10 українців із Далекого Сходу, Сибіру і т.д. ми можемо повернути.
З Європи теж реально. Але треба створювати максимальні умови для самореалізації.
Даже ракетные обстрелы городов, убийства украинских граждан
и шестнадцать месяцев полномасштабной российской агрессии
не смогли у 1,6% населения Украины отбить желание жить
в единой стране со столицей в городе москва.
Пропагандой это не лечиться — только поражение в избирательных
правах в Украине или добровольный исход в любимую россию…
видится критика российской Альфы.
В чём у вас проблема
научиться понимать
прочитанное…
Альфа, как ни крути — троянский конь
в украинской банковской системе.
Если вам на это наплевать — это ваши личные
проблемы, а вот меня волнуют последствия
оголтелой поддержки российского
бизнеса во время российской агрессии…
У вас есть разумное объяснение — зачем покупать
российский банк во время войны у россиян?!
Конечно, кто же ещё мог выиграть публичное
пари на 10 тыс грн у семёнавексельберга,
если не сам у себя…
Кстати, есть разумное объяснение — зачем украинцам
во время войны надо тратить деньги на спасение
(покупку) Альфа (Сенс-банка).
Что там такого уникального, кроме российского ПО
ОДБ и карточного процессинга, а также украинских
наёмных сотрудников…
Радость рашистских подстилок
по понедельникам — зашкаливает…
Поддерживать украинский коммерческий госбанк
во время полномасштабной российской агрессии
намного патриотичнее, чем поддерживать
рашистский Альфа(Сенс-банк).
Но фанатам всего российского как всегда
наплевать и на страну и на госбанки — главное
чтобы их российская помойка продолжала
своё существование…
Что с тобой не так, Кверти 7
а країна-місто Сингапур звідки взяло пів трильйона ввп?
Чи треба казати, що з кожним приїздом до України і з кожним таким reality check у мене все менше бажання повертатись сюди, дивлячись на цю безнадійну печерність великого наріду, яку неможливо буде виковиряти ніякою перемогою. Цей великий нарід зміниться не раніше, ніж за 30−40 років, і то не факт, що на краще.
1) Відсоток пенсіонерів стає все більшим (бо втрачаємо ми в основному працездатне населення), а відповідно росте навантаження на працюючих.
2) Не всі статті витрат бюджету можна скоротити пропорційно до скорочення населення — доріг потрібно стільки ж, шкіл, лікарень і тд стільки ж, витрат на ЗСУ потрібно навіть більше (бо резерв менший = ризик більший) і це лише кілька прикладів. У нас 45%+ від ВВП належить державі, а зі сменшенням населення % буде рости ще більше.