Проаналізувавши звернення громадян, пов’язані з обміном готівкової іноземної валюти, Нацбанк виділив дві ключові проблеми, які стосуються: обміну іноземних банкнот з ознаками значного зношення або пошкодження та обміну банкнот давніх років випуску. Про це повідомляє пресслужба НБУ.
«Зношенні» купюри: НБУ дав роз’яснення щодо обміну готівкової іноземної валюти
►Читайте сторінку«Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
За словами регулятора, для кожного випадку є чіткі вимоги чинного валютного законодавства та нормативно-правових актів НБУ, дотримання яких регулятор вимагає від уповноважених установ, що мають ліцензію на здійснення валютно-обмінних операцій.
Банкнота з ознаками значного зношення або пошкодження
В НБУ зазначили, якщо банкнота має ознаки значного зношення або пошкодження, незалежно від її року випуску клієнту можуть запропонувати здійснити операцію інкасо.
Операцію інкасо можуть здійснювати уповноважені установи, що мають відповідний договір з іноземним банком-кореспондентом. Прийняті на інкасо банкноти надсилаються іноземному банку-кореспонденту для обміну і отримання придатних до обігу банкнот.
«Ступень зношеності банкнот іноземної валюти встановлюються центральними банками відповідних країн, зокрема для долара США — Федеральною Резервною системою США, і не підлягає регулюванню НБУ, водночас повинна бути передбачена умовами договорів з іноземним банком-кореспондентом», — зазначив регулятор.
В НБУ звернули увагу, що комісійну винагороду за здійснення таких операцій банки відповідно до статті 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» стягують згідно з установленими ними тарифами, інформація про які має бути розміщена в доступному для клієнта місці.
Зважаючи на суттєве ускладнення логістичних шляхів під час повномасштабної війни і пов'язане з цим зростання прямих затрат банків на здійснення такого передавання валюти для обміну, уповноважені установи поступово збільшують комісії за операції інкасо. Клієнти можуть обрати установу, комісія якої є нижчою.
Читайте також: Чому насправді банки відмовляються приймати зношені купюри
Строки виплати клієнтам відшкодування за зношені банкноти іноземних держав (відшкодування безпосередньо після приймання банкнот від клієнта або після отримання відшкодування від іноземного банку-кореспондента) установлюються банками самостійно.
Обмін готівкової іноземної валюти, що не має ознак зношення або набула під час обігу ознаки незначного зношення, незалежно від року випуску
В Нацбанку зазначили, що уповноваженим установам заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, з якою здійснюються валютно-обмінні операції.
Зокрема це стосується і здійснення операцій з банкнотами всіх номіналів доларів США, що випускалися Федеральною резервною системою з 1914 року дотепер.
Про це зазначено в Положенні про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженому постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 1 (зі змінами) (далі — Положення № 1).
«Підкреслюємо, що Національний банк України не ухвалював жодних нормативно-правових актів, що передбачають заборону здійснення валютно-обмінних операцій з іноземною валютою, зокрема обмін доларів США серії 1996 року та тих, що були випущені в обіг раніше», — зазначив регулятор.
Отже, уповноважені установи зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам та описам, наведеним на сторінках офіційних сайтів центральних/національних банків іноземних держав, і не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак незначного зношення.
У разі відмови обмінювати валюту на підставі року випуску Національний банк готовий приймати звернення від громадян для проведення відповідних перевірок.
Читайте також: У Раді почали розбиратися з комісіями в обмінниках за «зношені» купюри
Якщо під час перевірки будуть виявлені факти порушення вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів НБУ, до порушників застосовуватимуться адекватні заходи впливу.
Наступного тижня НБУ проведе з уповноваженими установами зустріч, під час якої обговорить з учасниками ринку звернення громадян і проблемні питання та надасть відповідні роз’яснення.
Ознаки значного зношення/пошкодження купюр
- розірвані (розрізані) на частини;
- з пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
- зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
- з локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
- із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
- обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
- мають явні друкарські недоліки.
До ознак незначного зношення відповідно до додатка до Положення № 1 належать
- локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;
- відбитки штампів/печаток, написи, уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм²;
- плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;
- надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожний;
- отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук, діаметром не більше 1 мм кожний.
🕵️ Ми створили невеличке опитування, щоб дізнатись більше про наших читачів.
💛💙Ваші відповіді допоможуть нам стати кращими, приділяти більше уваги темам, які вам цікаві.
🤗 Будемо вдячні, якщо ви знайдете хвилинку, щоб відповісти на наші запитання.
Коментарі - 41
и какое наказание введут за отказ. Штраф ? тюрьма ?
тайланд
https://www.turpravda.com/th/question-527.html
Zeрухлядь для себе уже відповіла на питання: хто розмінував Чогар, хто здав майже увесь південь України за 4 дні, хто організував оточення і здачу Маріуполя, хто розформував танкову бригаду в Овручі, хто допустив прорив орків через Чорнобиль, хто вивів спецназ із Гостомеля за день до вторгнення, хто оточив себе любими друзями-зрадниками і казнокрадами?
Велике крадівництво!!! Забрані в армії гроші — побудувані на них дороги від кацапських рубежів до Києва. Провалене два роки поспіль державне військове замовлення, переведені військові заводи на одно- дводенний робочий тиждень. Закриті ракетні програми, вилучені та зачинені на складах «Стугни», «Джавеліни» та NLAWи, зачинені в тюрмах толкові генерали за надуманими звинуваченнями. Ігнорування розвідданих західних партнерів про вторгнення, обман населення, що призвело до жахливих трагічних наслідків…Про вторгнення вже всі знають похвилинно, немає потреби викладати…
А шашлики, а просто перестати стріляти? Просто подивитися путіну в очі? Гірше ж точно не буде (с)
А шо, в зе-методичці нічого не скзано, як Зе ще в 2021-му відмовлявся від закупок пропонованої зброї, і навіть від Stinger-ів та NLAW-ів, які Байден та Джонсон насильно впихнули в Міноборони Резнікову напередодні повномасштабного вторгнення… І як ті ж самі NLAW-и зберігались в неналежних сховищах/умовах, в результаті чого в них за місяць відсиріли акумулятори?
до речі, по цим дорогам дуже швидко доїхали до Києва, Миколаєва, Маріуполя, Мелітополя, Енергодару…
***
«корупціонери Порошенко», це хто? Свинарчуки, які контрабандою на росії скуповували запчастини на БТРи, які російськи прапорщики знімали з російських же машин, робили їх не бойовими та продавали контрабандою, і таким чином український БТР ставав бойовим? Чи може Пашинський, який контролював усю ракетну програму та якого хотіли посадити московіти? До речі, зелена команда зразу на нього відкрила справу та закрила ракетну програму (Стугна. Корсар, Нептун та інши).
До речі, анекдотична ситуація нещодавно була.
Закладений у 2019 році, останній з 8 катерів проекту 58155, побудованих за період 2015−2017, втративши в 2020 році державне фінансування і отримавши дві кримінальні справи від нової влади, добудований за власні кошти попереднього президента, під бравурну музику оркестру Зеленським спущено на воду артилерійський катер «Буча».
Так і хочеться спитати — як скоро Зеленський відкриє фабрику «Рошен»?
Щезни Zeрухлядь…
ну тогда в чем проблема ?
Даже для неизношенных 🤣
але це не зовсім відповідь.
Людина не хоче витрачати 100 гривень на сотці і хоче щоб їх витрачав хтось інший. Це зрозуміло , але так не працює.
Такого бєзпрєдєлу і при пороху не було. Приймали всі бакси з плямами/печатками/написами.
Гірше ж точно не буде ©
Мова про печатки/штампи/написи… Бакси супер, а носом крутять. При попередніх владах такого не було.