Публічні особи часто поширюють ідеї про величезні економічні перспективи України після перемоги у війні. Та чи дійсно ця позиція обгрунтована, і до чого насправді варто готуватись нашій державі, в колонці для NV розповів співзасновник інвестиційної компанії Trident Acquisitions Corp Олексій Тимофіїв.
3 міфи про повоєнну економіку України: чому перемога не гарантує процвітання
Iнвестиції прийдуть
Ні, не прийдуть. Інвестиції — це угоди. Це вкладення в конкретні проєкти в конкретному місці. Щоб вони прийшли в очікуваних масштабах, в Україні мають бути сотні й тисячі окремих проєктів. Таких, що відповідають вимогам західних інвесторів щодо ризиків і готовності. Скільки їх зараз? — Нуль. Хто їх готує? Запитаю простіше — ви, особисто, у своєму бізнесі їх готуєте? А хто це тоді буде?
Україна інвестиційно приваблива
Ні, не приваблива. Це не вроджена якість, її такою треба зробити. Відкрийте будь-яке дослідження про інвестиційну привабливість країн, що розвиваються, — про їхні плюси та мінуси. Усі вони будуть про ризики, бар'єри та програми стимулювання.
В Україні ризики та бар'єри зашкалюють — 127 місце у світі в індексі економічної свободи у 2021 році, а програми стимулювання поступаються країнам-конкурентам. У який бік на це ще вплинула війна, як ви вважаєте?
Бар'єри потрібно зносити — це гігієна, а щоб компенсувати ризики — програми стимулювання мають бути на голову вищими, ніж у конкурентів. Вони мають бути безпрецедентними — тому що прірва, в якій опинилася країна, безпрецедентна. Чи здатна такі програми згенерувати поточна економічна влада? А їй потрібні іноземні інвестиції? — Це ключове питання. Раніше ж усіх влаштовувала локальна пісочниця, на дерибан вистачало.
Вступ до ЄС — це головне, решта — додасться
Ні, не додасться. Скажу гранично просто — якщо нормативи ЄС зараз застосувати до українського виробничого бізнесу, 90% від нього зупиниться в перший же день. Екологічні, зокрема. Для локальних гравців вступ до ЄС — це випробування на міцність і готовність конкурувати.
Ба більше, всі попередні роки зовсім не відсутність України в ЄС була головним чинником, що стримував інвестиції. Головним чинником була конкурентна відсталість на інвестиційному ринку. І вона нікуди не поділася і сама не дінеться. Плюс у ЄС повно країн, які значних інвестицій не отримують.
Так, всі говорять про програму відновлення зруйнованої інфраструктури, житла та інших капітальних об'єктів. Це найочевидніша потреба. Вона дасть поштовх будівельній галузі на декілька років. А далі? А інші галузі? А регіони, які, на щастя, не постраждали?
І ще — жодні західні партнери нашу роботу замість нас не зроблять. Інфантильна установка, що проривне економічне зростання нашої країни входить до чиїхось зовнішніх пріоритетів, і нас вперед потягнуть волоком — це ідіотизм. Так, всі ресурси зараз — ззовні. Але зовнішні важелі без внутрішньої політики не спрацюють. Сильно ми «прорвалися» за 30 років? І чи турбувала б особисто вас доля економіки розміром менше, ніж 1% від США чи ЄС, і 0,1% від світової? Після стабілізації ситуації зміст і тон розмов про наші проблеми суттєво зміниться. Захід — це прагматизм.
Читайте також: Росіян готують до довгої війни, але чи вистачить Кремлю грошей
Практичний висновок: що складнішою є ситуація, в якій ти опинився, то радикальнішою і рішучішою має бути стратегічна відповідь. Війна катастрофічно погіршила і без того слабкі інвестиційні позиції України. Якщо питання інвестиційної стратегії зараз на випередження не увійдуть до порядку денного, як рівноправні, — економічне майбутнє нам дуже не сподобається. Ось це — точний прогноз.
Коментарі - 58
Благополучные государства ЕС залатают свои демографические дыры и дефицит чернорабочих.
А лихие 90-е у нас гарантированно начнутся после войны, когда начнется очередной виток борьбы за власть, дерибана бабла, отжатия бизнесов и т. д. с использованием организаций воевавших мужиков с предводителями типа а-ла Жека Карась или Сашко Білий. Плюс ко всему будет неминуемая охота на ведьм — языковое давление и претензии к русскоговорящей части украинцев, к части населения по принципу «а где ты был во время войны?! А я за тебя *** кровь проливал, поэтому мне все должны и мне всё *** !» — а это и многое другое вызовет напряжение у людей, от которого они по возможности будут уезжать из страны.
Огромный внешний долг, в том числе и особенно за якобы братскую финансовую и военную помощь, абсолютная неконкурентная экономика, производство и финансовый сектор, разруха промышленного Востока + неизвестный итог войны и то ли ещё будет.
Ну и какой сумасшедший разглядит в этом перспективы и даст свои денежки, прочитав такое резюме своих финансовых аналитиков?
От Украины, Миру будет нужно не много — зерно, подсолнечное масло и даже уже не уголь.
К моему горькому сожалению.
Депутати японського парламенту передали Україні допомогу на 1,2 млн доларів, зібраних з відрахувань від власних зарплат.
Скільки відрахували слуги типу народу?
З цього треба починати. Тут відосиками і по приколу не відмажешся…
Це ж ідіотизм вважати, що курс на вступ до ЄС нічого не вартий і нічого не змінює.
Типова маніпуляційна стаття зі сфери рашистської пропаганди. Типу Україна в принципі не здатна бути успішною, незважаючи ні на що. Навіть будучи в ЄС — Україна точно буде прикладом неуспішності.
Це типова пропаганда. І треба бути корисним ідіотом, щоб вважати це «правдою». Є маса аналогічного пропагандистського матеріалу про те, що Україна не може перемогти у війні за аксіомою, Україна не може бути успішно, що це країна, де завжди все роблять не так і т.д.
В цьому і суть цієї пропаганди. На противагу росії — яку, звичайно ж санкції не беруть, яка завжди робить все так, яка не може зазнати поразки за аксіомою, тощо.
Типова маніпуляція на проблемах і ризиках. Я вам з легкістю можу довести, чому саме ви ніколи не досягнете процвітання, використовуючи аналогічні принципи. Чи будете ви теж вважати це «правдою»?
На росії за таку статтю срок би вже дали і статус іноагента :) Це вам для розуміння всієї пропагандистської суті. Прийом боротьби з маніпуляцією — зміна точки зору.
Я говорю, что украинские специалисты лучше всех разбираются в современном вооружении.
Давайте, на этом фоне, проанализируем перспективы украинского ВПК.
Конкуренции на этом рынке нет и не будет?
Все верят, что их война не коснется?
Тогда перспектив никаких.
І правда не може бути простою.
Ви шановний — фантазер! Коли ви кажете, що «я бачу шлях виходу з кризи довіри між владою та громадянами», то ви бачите міраж у пустелі. А ваш дуже простий рецепт -«Запровадити відповідальність можновладців за неправомірні дії які нанесли шкоду підприємцям та громадянам» викликає сміх. Багато НАБУ «набуювало» у нашій країні? Закони у нас уже давно прописані і відповідальність можновладців прописана і передбачена, тільки виконувати ці закони нікому і ніхто не дасть зробити повною мірою, нажаль ніколи у найбижчі років п’ять-десять. І війна, яка неминуче закінчиця, тому не допоможе. Але!, дай боже,щоб я був не правий.
Ось з цією хернею треба боротись. Бо коли такого, звісно, не трапиться, то мудрий нарід буде ображений на весь світ, мол, як так, ми переможці ціною величезних жертв захистили світ від фашизму, тепер весь світ повинен крутитись біля нас, нам всі винні, і давате нам тепер ось це все, що нам там по тілівізору обіцяли. Міжпланетний шахматний турнір і що там ще у вас є.
На зіткненні таких пропагандистських іллюзій і реальності виростає ображеність на зовнішній світ і почуття entitlement, а з цього в свою чергу виростають дуже нездорові суспільства. Тому ці ілюзії треба періодично нейтралізовувати ось такими мессаджами, як в цій статті.
Типа, если все будет плохо, то будет плохо.
А если все будет хорошо, то все равно будет плохо.
А почему?
Ну и последний важный вопрос: образ нашей победы. Каждый имеет ввиду что-то свое. А если порассуждать, какая Победа может быть? Можем ли мы водрузить наш флаг на одной из башен кремля? Скорее всего нет. Можем ли мы выйти на границы 1991 года и вернуть Крым? Можем. Война закончится и кремль подпишет капитуляцию с репарациями когда мы выйдем на границы? Врядли. Значит война продолжится или будет подписано нечто о прекращении огня. Сможем мы в такой ситуации распустить по домам воинов? Опять не уверен. Вероятно в такой ситуации мы не сможем и границы открыть для военно обязанных. Получается мы вернули свое, вышли на границы, но войну это может не остановить и репараций тоже не будет. Как-то так пока видится.
Еще примеры надо? И теперь рассказывают «мантры» о будущем.
Придут очередные «рехформаторы» подтянутся «нафталиновые» эксперты и опять начнется, .такаго не може бути… це така проблема… и т. п. !
Европа запад вливает помощь деньги и т. д. что бы потом смотреть с попкорном что воруют))) нет до войны это одно теперь будет контроль
после военное время будет очень не простое это да и руины заводов городов и т. д. это первая проблема 2 проблема сотни тысячи демобилозованных которым надо дать работу да и сколько выехало людей активы России таки пустят на возмещение хотя тяжело это будет процедуры юридические моменты, но будет, но опять же время покажет
Но просто в любом случаи не будет 5−10 лет на востановление и то это оптимистически очень
https://bihus.info/kasacziya-skasuvala-rishennya-sudiv-yaki-zmushuvaly-zhurnalistiv-sprostovuvaty-rozsliduvannya-pro-semochka/
Коротше, система працює ідеально, ніяких проблем…
Ні, не прийдуть.
Україна інвестиційно приваблива
Ні, не приваблива.
Вступ до ЄС — це головне, решта — додасться
Ні, не додасться.
Ну и по всем пунктам, сплошная манипуляция.
Не знает, так и не знает, не вопрос.
Но из этого он делает вывод, что их нет, вообще, и не будет.
Вот этот вывод мне не понятен. Аргументируйте.
Спрошу проще — вы, лично, в своем бизнесе их готовите? А кто тогда это будет?
Т.е., чтобы опровергнуть его утверждение о том, что проектов «ноль», достаточно в ответ на его вопрос привести пример уже действующего инвест-проекта. И всё.
https://advantageukraine.com/
З початку запуску інвестиційної платформи Advantage Ukraine надійшло понад 500 запитів щодо можливостей інвестування в Україні.
ADVANTAGE UKRAINE: ПЕРШІ П’ЯТЬ ІНВЕСТПРОЕКТІВ ВЗЯТО ДО РОЗГЛЯДУ DFC
¯\_(ツ)_/¯
https://opendatabot.ua/ru/open/registration-dynamic
Это элементарный поиск, как для работника инвест компании, обязательная процедура перед написанием статьи.
АТ «Укргазвидобування», пробурило нову оціночно-експлуатаційну свердловину глибиною 5950 м, яка дає 340 тис. куб. м природного газу на добу.
Укргазвидобування розпочало 3D сейсморозвідувальні дослідження у західних областях України, які охоплять територію понад 1,5 тис. кв. км.
На Линке из 147 человек из компании Near Protocol в Украине находятся трое. Может, конечно, какие-то украинские галеры что-то аутсорсят/аутстафят для Near Protocol, только к привлеченным инвестициям это относится весьма скромно. И совершенно точно не делает Near Protocol украинским инвест-проектом.
Укргазвидобування розпочало
Как в этот проект можно проинвестировать? Купить еврооблигации Нафтогаза, по которым он объявил дефолт?