У лютому 2023 року тривало сповільнення споживчої інфляції в річному вимірі (р/р) — до 24,9% з 26,0% у січні. Ціни зростають повільніше, ніж прогнозував національний банк України.
НБУ пояснив зниження інфляції в Україні другий місяць поспіль
►Читайте сторінку«Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Фактичні темпи зростання цін були нижчими за траєкторію прогнозу НБУ, опублікованого в Інфляційному звіті за січень 2023 року, внаслідок більшої, ніж припускалося, пропозиції продовольства та пального, а також кращої ситуації в енергетиці.
«Інфляцію також стримувало поліпшення інфляційних очікувань та сприятлива ситуація в готівковому сегменті валютного ринку, в тому числі завдяки вжитим НБУ заходам. Ці чинники знівелювали ефекти від вищих витрат бізнесу, понесених, зокрема, з метою забезпечення безперервної діяльності в умовах відключень електроенергії», — йдеться в повідомленні.
Подорожчання оброблених продовольчих товарів суттєво пригальмувало (до 27,8% р/р) передусім завдяки стабілізації ситуації в енергетиці та зменшенню витрат бізнесу. Так, нижчими темпами зростали ціни на хліб та борошняні вироби, безалкогольні напої, а також консерви.
З огляду на ліпшу ситуацію в енергетиці та зниження експортних цін повільніше зростала вартість молочних продуктів, а також соняшникової олії. Зміцнення гривні в готівковому сегменті валютного ринку сповільнило подорожчання імпортних продуктів.
Зростання цін на непродовольчі товари практично залишилося на рівні попереднього місяця (22,2% р/р). Подорожчання цих товарів стримувалося поліпшенням інфляційних очікувань, у тому числі через сприятливу ситуацію в готівковому сегменті валютного ринку, а також слабким та нерівномірно розподіленим за товарами й регіонами споживчим попитом.
Читайте також: НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25%
Повільніше зростали ціни на окремі товари особистого догляду, електроніку, фармацевтичні товари, меблі та автомобілі. Натомість прискорилося подорожчання товарів для дому, одягу та взуття, що відображало збільшення витрат бізнесу в попередні місяці для забезпечення енергетичної автономності.
Темпи зростання вартості послуг також майже не змінилися (15,6% р/р). Туристичні послуги, послуги закладів громадського харчування, готелів, кінотеатрів дорожчали повільніше, що може пояснюватися як слабшим попитом, так і поліпшенням ситуації з енергопостачанням.
Натомість вищими темпами зростала вартість медичних, страхових, ветеринарних, телекомунікаційних послуг — під впливом збільшення витрат. Прискорилося й подорожчання послуг електриків та сантехніків з огляду на збереження високого попиту через наслідки відключень електроенергії.
Темпи зростання цін на сирі продукти харчування зменшилися до 38,0% р/р
Нижчими темпами дорожчали борошно та крупи, зважаючи на кращі, ніж очікувалося, врожаї. Сповільнилося зростання цін на м’ясо завдяки зниженню цін на корми та слабкий попит.
Нижчі імпортні ціни стримували здорожчання цитрусових. Деокупація частини Херсонщини минулого року та подальше налагодження поставок до регіону також стримували зростання вартості сирих продуктів харчування.
Водночас через скорочення пропозиції внаслідок низького врожаю вищими темпами зростали ціни на овочі, зокрема на цибулю, моркву та тепличні овочі.
Читайте також: Нацбанк поступово скасовуватиме обмеження на валютному ринку, які ввели на початку війни
Останні дорожчали ще й з огляду на зростання витрат бізнесу в попередні місяці через дефіцит електроенергії, а також наслідки землетрусу в Туреччині. Крім того, прискорилося подорожчання яєць.
Підвищення адміністративно регульованих цін сповільнилося до 14,4% р/р
Повільніше дорожчали алкогольні напої під впливом слабшого попиту та достатньої імпортної пропозиції. Пригальмувало й зростання цін на транспортні послуги завдяки стабілізації цін на пальне.
Мораторій на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення також стримував адміністративну інфляцію. Натомість з огляду на планове підвищення акцизів подорожчання тютюнових виробів очікувано прискорилося.
Значно зменшилися темпи подорожчання пального — до 42,0% р/р
Це насамперед пояснюється зниженням світових цін на нафту в річному вимірі. Вагомий вплив також мали зменшення дефіциту електроенергії та попиту на пальне, у тому числі завдяки теплій погоді, накопиченим громадянами та бізнесом запасам.
Читайте також: НБУ запроваджує тримісячний сертифікат та знижує ставки за депозитним сертифікатом овернайт
«Інфляція сповільнюється другий місяць поспіль. Зниження інфляції почалося раніше і відбувається швидше, ніж передбачав січневий прогноз Національного банку. Водночас зберігаються ризики посилення інфляційного тиску з огляду на високі безпекові ризики і тимчасовий характер окремих чинників, що зумовили відхилення інфляції від прогнозу», — підкреслив регулятор.
Коментарі - 15
А потом вы говорите: «власть не предупредила нас о войне!!!»
А вы слушаете кого-то разве? У вас всё брехня и фейки.
Научитесь верить своим наконец-то, а не слушать каких-то идиотов псевдоэкспертов.
Да, проблемы есть. Война.
Но серьезные дяди в правительстве все решают и решат.
На благо людей и народа, иначе уже не будет.
Никак по другому. Только вперед.
Ты тупо манипулируешь сейчас.
Причем очень нагло и примитивно.
Пока наши ребята на фронте защищают родину, наш президент и правительство делают ВСЁ возможное что бы сохранить государство и гос.управление.
Мы сохранили гос.управление, сохранили финансовую и банковскую систему, талонов на еду и прочего как видишь нет. Как и обвалов фронта и особых проблем с обеспечением миллионой армии.
Что говорит о высоком уровне квалификации госаппарата и в целом высоком уровне управления государством.
И хочу заметить, тем кто «грабят народ и страну» США не помогают как и Запад.
Тем кто «грабят страну и народ» США даже 1 миллиард не дают. Как не дали вору и предателю Порошенко.
Задумайся над этим, и научись разговаривать нормально.
«Зеленая власть» привела в порядок государство, сюда начали заходить официально западные бренды и компании, легализация игорного бизнеса, либерализация экономики, уничтожение влияния олигархов, уничтожение российских телеканалов и пропаганды, масштабные инфраструктурные проекты которых Украина не видела 30 лет, повышение уровня жизни и зарплат, самый высокий долларовый ВВП в истории, цифровизация — разработано и введено инновационное и не имеющее аналогов приложение «ДИЯ» которое у нас уже хотят купить много стран и список я могу продолжать и продолжать. Что касается ядерного оружия. Конечно США забрали у нас Ядерное оружие вместе с Россией, почему? Потому-что тогда мы были Россией-2 в их глазах. Зачем США две России с ядерным оружием? Пусть будет 1 Россия с ядерным оружием. Ведь Украину тогда не рассматривали ничем кроме как «задний двор» Рашки или просто Россия-2 страна вассал Совка и Рашки. А теперь все в мире наконец-то поняли, что тут не Россия-2, что мы отдельный народ, отдельное государство, мы существуем и мы есть. Мы не Россия. И никогда не будем Россией или с Россией. Вот и всё. А что касается ракет и т. д. Всё будет :) Мы только в начале пути. На ненависти к Рашке и патриотизме мы сами построим много чего :) Я в этом убежден. Технологии есть кому подкинуть (Бриты — я вас люблю)
А у нас все идет по плану и по графику.
Киевской Империи быть.
Великой Украине быть ;)
Россия будет на коленях перед нами.
На то она и бумага, а реальность всегда другая)
Як таке можливо, що темпи інфляції падають, а ціни ростуть? Це ж брехня :)