Немонетарні фактори формують близько 90% нинішнього приросту інфляції. Така тенденція простежується, починаючи з 4-го кварталу 2020 року, зауважує у власному акаунті на фейсбуку голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин.
Немонетарні фактори формують близько 90% нинішнього приросту інфляції — Данилишин
У річному вимірі зростання індексу інфляції становило +9,5% проти 8,4% у квітні.
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Основні фактори немонетарної інфляції
У річному вимірі компоненти інфляції з високим немонетарним впливом зросли в ціні на 12%, тоді як компоненти з переважно ринковим формуванням цін — лише на 3,7% (тобто значно нижче 5% — таргету інфляції).
Основні фактори немонетарної інфляції, що діють впродовж останнього року, на думку очільника Ради, — це:
- зміна тарифів на житлово-комунальні послуги;
- лагові ефекти минулорічної девальвації;
- волатильність світових цін на нафту і продукти українського експорту;
- підвищення акцизів;
- поява додаткових епідеміологічних витрат і втрати від карантинних обмежень;
- поступове відновлення урядом мінімальних соціальних стандартів до життєво обґрунтованого рівня.
Про немонетарний характер формування інфляції також свідчить значна нерівномірність зростання цін за окремими категоріями споживчих товарів і послуг.
Читайте також: Небанківські вклади: як надійно розмістити депозит під 20% річних
Суттєво зросли житлово-комунальні послуги: газопостачання — в 2,6 раза, електропостачання — на 37%. Вартість яєць зросла за рік на 34%, цукру — на 67%, соняшникової олії — на 75%, тютюнових виробів — на 20%. Натомість овочі за рік подешевшали на 1%, одяг та взуття — на 4%, аудіо- та відеотехніка — на 2%.
Зростання споживчих цін у травні продовжилось із темпом +1,3% до попереднього місяця.
«Такий широкий діапазон значень пояснюється різними типами немонетарних шоків та різною інтенсивністю їх впливу на корекцію цін окремих виробників товарів і послуг залежно від технологічного процесу», — зазначає Данилишин.
На думку глави Ради НБУ, сукупний внутрішній попит як ключовий фактор монетарної інфляції залишається пригніченим.
Фактичний реальний ВВП становить близько 97% від свого потенційного рівня, падіння внутрішнього попиту — близько 6%,
Поточна інфляційна динаміка відображає структурні деформації економіки України і не може бути ефективно нівельована монетарними інструментами. На думку Богдана Данилишина, «теперішній сплеск інфляційної динаміки пов’язаний з абсорбуванням економічними агентами структурних шоків та є природним ефектом в процесі посткризового відновлення економічного зростання та адаптації економіки до умов нової структури витрат».
Коментарі - 14
За даними статистичного відомства, порівняно з груднем 2020 року капуста подорожчала на 129,8% до 10,9 гривень за кілограм, буряк — на 98,0% до 10,7 гривень за кілограм, морква — на 63,2% до 9,8 гривень за кілограм, цибуля — на 62,7% до 8,3 гривень за кілограм.
Крім того, Олія соняшникова подорожчала на 48,7% до 62,6 гривень за літр, цукор на — 23,2% до 25,8 гривень за кілограм.
У той же час яйця подешевшали на 4,5% до 26,2 гривень за десяток.
За даними Держстату, за січень-квітень сигарети преміум-класу подорожчали на 7,4% до 62,2 гривень за пачку, ціни на горілку зросли на 0,8% до 93,4 гривень за 0,5 літра. Пиво подорожчало з початку року на 4,2% до 18,2 гривень за пляшку, українське вино — на 3,7% до 68,7 гривень за пляшку 0,75 літра.
Про це повідомляється на сайті Держстату.
*лаговые эффекты прошлогодней девальвации; (це що таке:-)))
*волатильность мировых цен на нефть и продукты украинского экспорта;" (це ніяк не могло спровокувати інфляцію бо світові ціни більше росли)
*постепенное восстановление правительством минимальных социальных стандартов до жизненно обоснованного уровня. (спочатку був ріст тарифів та цін, а потім підгін «стандартов до … уровня»…до цін)))
Доларизацією економіки.
Еще один Милованов.
И тоже науковэць.
https://ukraine.segodnya.ua/ua/ukraine/knig-ne-chitayu-i-mvf-obkakalsya-yarkie-citaty-novogo-glavy-nabsoveta-ukroboronproma-milovanova-1529189.html