Українські міста дадуть інвесторам можливість заробити на своїх муніципальних облігаціях. Кривий Ріг, Полтава, Дніпро, Чернівці, Житомир, Запоріжжя та інші — число емітентів сильно зросте.
Скільки можна заробити на бумі муніципальних облігацій: нові емітенти та ставки
2021-й може стати роком муніципальних облігацій, фінансисти обіцяють справжній бум у цій сфері. В першу чергу, за рахунок випусків боргових паперів великими містами. А після до цього процесу можуть підключитися ще й об'єднані територіальні громади (ОТГ). Даний вид облігацій може зацікавити тих, хто хоче заробляти більше того, що платять за класичними депозитами і облігаціями внутрішньої держпозики (ОВДП). Правда, зі своїми податковими нюансами і додатковими витратами.
Більше емітентів — більше облігацій
За попереднім прогнозом, кількість міст-емітентів муніципальних облігацій у 2021 році може зрости втричі.
«Боргові папери можуть випустити Дніпро, Львів, Київ, Запоріжжя, Полтава, Хмельницький та Житомир», — повідомив «Мінфіну» радник голови правління Кредитвест банку Василь Невмержицький.
За словами директора департаменту інвестиційної діяльності Укргазбанку Олега Кириченко, розміщення своїх облігацій цього року вже розглядали муніципалітети Кривого Рогу, Полтави, Дніпра і Чернівців.
«До того ж, з набранням чинності закону „Про ринки капіталу і організовані товарні ринки“, можливість здійснювати емісію з'явиться у об'єднаних територіальних громад. Це може сприяти збільшенню обсягу випусків у другій половині 2021 року», — додав він у бесіді з «Мінфіном».
Закон № 738-IX був прийнятий Верховною Радою ще в червні 2020 року, і через два місяці набрав чинності. Він дозволяє ОТГ проводити випуски власних боргових цінних паперів. Але щоб норма запрацювала, мають бути прийняті підзаконні акти, в першу чергу, з боку Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку. Всього цього чекають у 2021-му.
Читайте також: Муніципальні облігації замінять депозити, що дешевшають, і ОВДП
Після початку в Україні децентралізації і переведення частини податків у місцеві бюджети, не всім ОТГ вистачає коштів на власне утримання і розвиток. Тому запозичення можуть зрости.
У 2020 році муніципальні облігації випускали три міста. Як уточнили «Мінфіну» в Укргазбанку (найбільший банк-андеррайтер на цьому ринку), всього вони розмістили 9 випусків загальним обсягом 3,17 млрд грн:
-
Харків: 2 випуски загальним обсягом 500 млн грн на 3 роки під фіксовану ставку 18% річних. А також 2 випуски на 1 млрд грн на 3 роки під плаваючу ставку — облікова ставка Нацбанку (зараз — 6% річних) + 5% річних.
-
Львів: 3 випуски загальним обсягом 900 млн грн на 5 років під плаваючу ставку — облікова ставка НБУ + 2,5% річних.
-
Київ: 2 випуски загальним обсягом 770 млн грн на термін до 1 року під фіксовану ставку 11% річних.
«Право на випуски муніципальних облігацій мають лише міста. А у 2020 році можливість залучення кредитів надано обласним радам для фінансування дорожніх робіт. У другій половині 2020 року така практика вже з'явилася. Не виключено, що у 2021—2022 роках перелік інструментів із залучення кредитування обласними радами буде розширено за рахунок випуску інфраструктурних муніципальних облігацій», — розповів Олег Кириченко.
Цікава дохідність
Поступово муніципалітети можуть стати на ринку цінних паперів головними конкурентами облігацій внутрішньої держпозики, які поки що тут домінують. В першу чергу, за рахунок вищої дохідності.
«Зазвичай муніципальні облігації котируються зі спредом 1,5−2% від аналогічних термінів за ОВДП. Швидше за все, різниця між цими інструментами залишиться на минулому рівні», — спрогнозував «Мінфіну» скарбник, керівник торговельних операцій на міжбанківському ринку Банку Кредит Дніпро Юрій Гриненко.
Читайте також: Дві можливості втекти з депозиту, що дешевшає
Тривалий час облігації міст розміщувалися під фіксовану ставку, але у 2020-му вони почали переходити на прив'язку до облікової ставки НБУ. За рік з невеликим вона скоротилася більш, ніж удвічі (з 13% до 6% річних), тому муніципалітети йшли на це. У 2021-му цю практику збираються зберегти, навіть при тому, що очікується підвищення облікової: на 0,5% (до 6,5%) в першому кварталі.
«Ставки розміщень як для старих емітентів, так і для новачків, залежатимуть від облікової ставки Нацбанку. Вони перебуватимуть в діапазоні плюс 4−7% до облікової ставки», — запевнив Олег Кириченко.
Великі міста на кшталт Києва чи Харкова, швидше за все, цього року пропонуватимуть інвесторам дохідності в районі 11−12% річних. Містечка поменше, напевно, підвищать ставки до 14−15%.
Це більше поточної дохідності ОВДП, які Мінфін зараз розміщує, залежно від терміну, під 10−12,15% річних. А також цікавіше, порівняно з депозитними заробітками: середні гривневі ставки тримаються в рамках 8,5−10%, а максимальні досягають 11−12,5% річних.
Недоліки муніципальних облігацій
Якщо порівняти муніципальні облігації з ОВДП і депозитами, то можна знайти щонайменше три мінуси:
1. Доходи, отримані від цих паперів, не мають таких податкових пільг, як ОВДП. Інвестор повинен сплатити два ключових податки — 18% на доходи фізосіб і 1,5% військового збору (всього 19,5% річних). Такі ж податки автоматично платять власники депозитів (стягуються банками), але не платять власники держоблігацій Мінфіну.
2. Вкладення у міські облігації носять довгостроковий характер — до 3−5 років, а на 2021 рік банкіри прогнозують збільшення цих термінів до 7−10 років. При цьому відсутній повноцінний ліквідний вторинний ринок.
Банківські депозити можна відкривати на менш тривалі терміни (3−12 місяців) або відкривати так звані мобільні депозити — з правом дострокового розірвання, і користуватися коштами, якщо буде потрібно. Схожа історія і з держоблігаціями, які випускаються на короткі терміни. Але навіть якщо люди вклалися у більш довгострокові папери — їх можна більш-менш оперативно продати на вторинному ринку: він у ОВДП поки що слабо організований, але все ж є.
Читайте також: Скільки можна заробити на достроковому продажу ОВДП
Через відсутність ліквідного ринку у муніципальних паперів, їх перепродаж призводить до серйозних недоліків і робить інвестиції менш вигідними.
«Потрібно врахувати, що спред між ціною купівлі та продажу паперу у випадку з муніципальними облігаціями набагато вищий. Більше доведеться витратити і на саму угоду у вигляді комісійних. Це збільшує поріг входу. Якщо для ОВДП він опустився вже до 100−200 тис. грн, то для міських паперів він буде в 2−3 рази вище», — пояснив Василь Невмержицький.
3. Відсутність гарантій та компенсацій, як у випадку з депозитами.
Фонд гарантування вкладів фізосіб відшкодовує людям до 200 тис. грн вкладів, втрачених у банках-банкрутах. У випадку з облігаціями цей механізм не працює. Але є інвестиційні ризики, тобто ризики дефолту, які присутні завжди.
Як розповіли «Мінфіну» в Укргазбанку, в історії фондового ринку України було два випадки дефолту за муніципальними облігаціями, з яких було врегульовано тільки один:
• У 1998 році дефолт допустила Одеська міська рада. Але облігації на суму 61 млн грн були погашені за рахунок коштів держбюджету.
• У 2014 році дефолт допустило Міністерство фінансів,
Іноземці підключаться
Фінансисти практично не сумніваються, що попит на муніципальні облігації 2021 року буде. І не тільки з боку наших банків, які завжди були найбільшими інвесторами, але і з боку інвестфондів і великих банківських вкладників.
«Якщо на початку року не відбудеться традиційного зниження ставок по всій кривій ОВДП, не виключено, що ми побачимо зростання попиту на інші, більш високодохідні інструменти, до яких можна віднести і муніципальні бонди», — зазначив Юрій Гриненко.
Через слабкий розвиток фондового ринку в Україні, у наших інвесторів поки що не дуже багато інструментів для заробітку. Тому на безриб'ї їх зацікавлять і папери міст.
«Понад 90% всіх операцій у 2020 році проходили з державними цінними паперами. Наступним кроком може стати збільшення попиту на муніципальні облігації, в першу чергу, з боку локальних гравців», — запевнив «Мінфін» директор департаменту казначейських-інвестиційних послуг Укрексімбанку Антон Болдирєв.
Читайте також: Як купити ОВДП і скільки на них можна заробити
Банкіри не виключають, що інтерес до муніципальних облігацій також проявлять іноземні інвестфонди. На міжнародному ринку спостерігається надмірна ліквідність: занадто активно американський Федрезерв і Європейський Центробанк емітували долари і євро, щоб підтримати економіки своїх країн у боротьбі з пандемією коронавірусу. Якщо вірити регуляторам, вони продовжать це робити і у 2021 році.
Передбачається, що, в першу чергу, іноземців зацікавлять папери великих міст з міжнародним рейтингом. Особливо, якщо дохідність буде триматися в районі 11−12% річних.
«Не виключаю, що нерезиденти почнуть купувати муніципальні облігації невеликих міст і навіть ОТГ, як би парадоксально це не виглядало», — вважає Василь Невмержицький.
Від іноземців чекають покупок облігацій як нових випусків, так і старих. Особливо якщо почне вибудовуватися ліквідний вторинний ринок цінних паперів і насичуватися інструментами. Поки що їх зовсім небагато: на 6 січня 2021 року в обігу перебували облігації лише чотирьох міст — Харкова, Львова, Івано-Франківська та Києва.
Скільки комісій потрібно заплатити
В аукціонах Мінфіну при розміщенні нових випусків ОВДП може брати участь лише обмежене коло банків — первинні дилери, яких зараз 11. Розміщення муніципальних облігацій — більш відкритий процес, в якому можуть брати участь навіть фізособи.
«Розміщення муніципальних облігацій проходять шляхом здійснення публічної пропозиції і проводиться на біржі. Першими власниками облігацій можуть бути юридичні та фізичні особи, резиденти і нерезиденти, які є учасниками біржі або клієнтами учасників біржі», — розповів Олег Кириченко з Укргазбанку.
Для покупки облігацій людині необхідно:
• відкрити рахунок в цінних паперах у депозитарній установі;
• відкрити поточний гривневий рахунок у банку;
• підписати договір про брокерське обслуговування з ліцензованим торговцем цінними паперами.
Коментарі - 16
Чистыми выйдет 10,66%, и то без учета брокерских комиссий.
С тем же успехом можно ОВГЗ с такой же доходностью купить.
Или это облигации с плавающим купоном?
Учитывая валютный риск.
я б із задоволенням підтримав власне любе місто, але ставки явно треба робити Обліковка_НБУ * 2 !!!
бо інакше курям на сміх
ще й податки ацьки дурнуваті як із люмпенівських депозитів
Финансовые спекуляции это НЕ заработок.
Единственный, кто в этом случае зарабатывает — финансовая организация, предоставляющая услуги ПОСРЕДНИКА между эмитентом и держателем долга.
В нашей стране, где бюджетная дисциплина фактически отсутствует, такие статьи можно отнести к разряду пропаганды — «загон Аленей».
Не ведитесь на все эти цифры, показывающие вашу выгоду — обращайте внимание на бюджетную дисциплину эмитента в первую очередь.
Скорее, на извращенный способ финансового самоубийства)