28 квітня 2020, 16:10 Читать на русском

Закон про фінмоніторинг: НБУ пояснив, чи будуть обмеження при переказі грошей

З 28 квітня набирають чинності нові вимоги для здійснення платежів відповідно до закону про фінмоніторинг. У ЗМІ з’явилась інформація, що зміни ускладнять переказ грошей та сплату комунальних платежів.

З 28 квітня набирають чинності нові вимоги для здійснення платежів відповідно до закону про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

Нацбанк пояснив, що насправді змінюється через закон та дав відповіді на ключові запитання, які отримує від громадян.

Як переказати знайомому 10 тис. грн?

Якщо громадянин має ці кошти на своєму рахунку, то краще здійснити безготівковий платіж на рахунок знайомого чи родича. Такі платежі здійснюються, як і раніше, без обмежень за сумою. Адже власники банківських рахунків вже ідентифіковані та верифіковані банками, які відкривали їм такі рахунки. Таку сплату просто і зручно можна здійснити віддалено за допомогою дистанційних сервісів банку.

Якщо ж громадянин має виключно готівку – тоді цей платіж можна зробити:

  • у відділенні банку, маючи з собою паспорт;
  • через пристрої з функцією прийому готівки – термінали самообслуговування, банкомати (ПТКС), які технологічно зможуть забезпечити верифікацію платника. Якщо це, наприклад, ПТКС банку, в якому платник має картку, тоді банк зможе верифікувати його за допомогою такої картки. Також ПТКС може бути обладнаний ще й іншими можливостями ідентифікувати клієнта, наприклад, за допомогою зчитування даних з його паспорту.

У будь-якому разі фінансові компанії мають достатньо часу, щоб обладнати ПТКС різними технічними можливостями. Адже Нацбанк встановив довготривалий перехідний період – до кінця 2020 року.

Треба робити переказ меншим за 5 тис. грн?

Безготівкові платежі з картки на картку чи з рахунка на рахунок, як і раніше, можна здійснювати без будь-яких обмежень, і дробити платежі на частини не потрібно. Власники банківських рахунків, до яких прив'язані платіжні картки, і зараз вже є достатньо ідентифікованими.

Банки мають інформацію про кожного власника рахунка і власника картки. Вони знають звичні операції з історії його платежів, мають інформацію, яку він сам надав банку, відкриваючи рахунок.

Крім того, звичайні операції громадян на невеликі суми не є об’єктом фінансового моніторингу. Адже це – низькоризикові операції, банк їх не буде прискіпливо перевіряти. Натомість новий закон зміщує акцент на аналіз ризикових та великомасштабних операцій на суму понад 400 тис. грн.

Більше того, Національний банк ніколи не вимагав, щоб клієнти банків надавали інформацію про джерела походження коштів за звичайними операціями на невеликі суми.

Чи заблокують картку, якщо отримати по 5 тис. грн. двічі на день?

Ні. Зарахування на карткові рахунки клієнтів не є об’єктом перевірок для фінансового моніторингу. Такі низькоризикові операції не цікавитимуть банки. Мета закону зовсім у іншому. Банки, відповідно до вимог нового закону, мають акцентувати увагу на найвищих зонах ризику – ризикованих та великомасштабних операціях понад 400 тис. грн.

Проте фінансові установи мають виконувати деякі технічні вимоги закону, наприклад, присвоїти кожній операції свій унікальний номер. Для цього вони матимуть достатньо часу, адже буде встановлений тривалий перехідний період – до кінця 2020 року. За цей час вони зможуть виконати всі технічні моменти.

Переказуючи більше 5 тис. грн в банку, треба підтвердити походження грошей?

Ні, не треба. Нацбанк ніколи не вимагав, щоб клієнти банків надавали інформацію про джерела походження коштів за звичайними операціями на невеликі суми.

Громадянам не треба для кожного невеликого платежу мати при собі довідку про доходи чи інші документи. Це стосується не тільки переказу коштів іншим громадянам та оплати товарів і послуг, а й переказу коштів на власний рахунок.

Підтверджувати походження коштів треба лише під час великих – понад 400 тис. грн. – операцій.

Чи потрібна ідентифікація при переказі через термінали, наприклад, 10 тис. грн?

Такий платіж можна зробити у відділенні банку, маючи з собою паспорт, або через ПТКС, що технологічно може забезпечити верифікацію платника (зчитати дані з його картки чи паспорту).

Читайте також: Плануючи серйозний шопінг, не забудьте прихопити паспорт

Якщо ПТКС має такі технологічні функції, тоді можна спокійно здійснити операцію на ту суму, яка потрібна клієнту.

Якщо ні, тоді у ПТКС буде встановлений ліміт, і клієнт просто не зможе здійснити операцію на суму понад 5 тисяч гривень.

Чи потрібна ідентифікація під час переказу з карти на картку 10 тис. грн?

Ні, не потрібна. Адже усі власники карток вже ідентифіковані банками.

Вони спокійно можуть здійснювати перекази, як і раніше, без жодних обмежень.

Банки уже мають інформацію про них, знають звичні операції з історії платежів тощо.

А як щодо поповнення кредитки через термінал?

Це можливо. До 5 тисяч гривень в ПТКС можна поповнити готівкою рахунок або картку без ідентифікації платника. Від 5 тисяч гривень – через банківське відділення або ПТКС, що технологічно може забезпечити верифікацію платника.

Як бути з переказом з-за кордону на валютний рахунок?

Оскільки йдеться про валютний рахунок наявного та уже ідентифікованого клієнта банку, жодних лімітів на зарахування коштів на рахунок законодавством не встановлено.

Як і раніше, жодних лімітів та обмежень на зарахування коштів на рахунок, перерахованих з-за кордону, валютним законодавством чи законодавством з фінансового моніторингу не встановлено.

А як можна буде отримати переказ свіфтом на картку?

Тут йдеться про переказ коштів у іноземній валюті, який здійснюються з рахунку на рахунок.

Тобто це уже наявні ідентифіковані клієнти банку. Він уже має інформацію про цих клієнтів, вивчив та розуміє їхні звичайні операції.

Читайте також: Закон про фінмоніторинг: чорт голову зверне

Якщо банку такий переказ здається незвичним і у нього виникнуть запитання – необхідно буде лише пояснити банку суть операції.

Чи потрібна ідентифікація під час купівлі в інтернеті на 40 тис. грн, якщо буде переказ на карту?

Якщо оплата карткою здійснюється в інтернет-магазині за товар або послугу, то такий переказ коштів необхідно лише супроводити номером картки платника. Це одне з виключень щодо ідентифікації, передбачене у законі.

Чи потрібна ідентифікація під час переказу готівкою через міжнародну систему 10 тис. грн?

Так, при здійсненні цієї операції необхідно ідентифікувати та верифікувати платника. Тобто клієнту треба мати з собою паспорт та пояснити, що це за платіж, наприклад, зазначити у реквізитах, що це допомога родичам.

Якщо переказати більше 400 тис. грн, і немає підтвердження про походження, чи може банк заблокувати рахунок?

Банк не блокує безпідставно рахунки клієнтів, якщо має про них всю необхідну інформацію. Відкриваючи рахунок, клієнт надає банку інформацію про себе, про свої доходи тощо. Банк щодня спостерігає та знає історію операцій клієнта і знає, які є звичними для нього.

Тож тільки якщо йдеться про нетипову операцію, яка не відповідає фінансовим можливостям клієнта, тоді банк звернеться за відповідними поясненнями.

Якщо клієнт пояснить, що це, наприклад, результат отримання спадщини, тоді банк здійснить операцію, і клієнт зможе спокійно використовувати ці кошти.

Як тепер користуватися електронним гаманцем? Чи потрібно ідентифікуватися?

Так, ідентифікація та верифікація власників електронних гаманців буде потрібна.

Але не таких гаманців, що використовуються абонентами для оплати мобільних послуг. Закон не встановлює вимог до мобільних операторів. Йдеться про клієнтів, які самостійно відкривають електронні гаманці, щоб здійснювати по них різні операції – купувати товари, платити за послуги.

Читайте також: У НБУ пояснили, у яких випадках можуть перевіряти власників мобільних гаманців

Таких користувачів фінансові установи повинні будуть до кінця року ідентифікувати та верифікувати. Зазвичай для цього потрібен буде їх паспорт та ідентифікаційний код.

Операції через такі гаманці будуть лімітованими, і якщо клієнт дотримуватиметься цих лімітів, він зможе пройти спрощену ідентифікацію.

Коментарі - 11

+
0
Александр Кайт
Александр Кайт
28 квітня 2020, 19:33
#
*** какой-то
+
+15
veritasana veritasana
veritasana veritasana
28 квітня 2020, 20:32
#
Поживем, увидим..
+
+19
miltador
miltador
28 квітня 2020, 20:37
#
>> Крім того, звичайні операції громадян на невеликі суми не є об’єктом фінансового моніторингу.

Видно для монобанку переказ на мою картку на суму 100 грн став надто ризикованим тому кошти заблокували і я попав сьогодні під фінансовий моніторинг. Це просто маразм.
+
+31
Віталій .
Віталій .
28 квітня 2020, 21:37
#
Если оплата карточкой осуществляется в интернет-магазине за товар или услугу, то такой перевод средств необходимо лишь сопроводить номером карты плательщика. Это одно из исключений относительно идентификации, предусмотренное в законе.

Любая операция покупки сопровождается номером карточки.
+
0
Barmaley33
Barmaley33
29 квітня 2020, 7:00
#
Что за ересь? Все операции по переводу денег происходят между счетами, номер карточки - это всего лишь удобный интерфейс, но никак не идентификатор счета
+
0
SergS7
SergS7
30 квітня 2020, 23:52
#
Може нотаріально завіреним номером картки?)
+
+15
Maleficarum
Maleficarum
28 квітня 2020, 21:51
#
«Куда ты завёл нас проклятый Сусанин? Идите вы на фиг я сам заплутал»
+
+9
lika197
lika197
29 квітня 2020, 2:50
#
Финмониторинг — чтобы «поймать террористов», или чтобы спекулянты и МВФ знали что народ и бизнесы делают (валютные переводы, депозиты, затраты) заранее?
+
+11
Віталій .
Віталій .
29 квітня 2020, 5:57
#
спекулянты и МВФ

Рептилоїди зажурились, про них забули.
+
0
Консультант портала «Минфин»
Консультант портала «Минфин»
29 квітня 2020, 10:42
#
Новый финмониторинг — у кого будут проблемы, что будет с валютой и со ставками:

https://www.youtube.com/watch?v=-B7O107wLHI

Подписывайтесь на youtube-канал «Минфина» и оставляйте комментарии с вопросами под видео ;)
+
0
KirillOmelchenk
KirillOmelchenk
14 червня 2020, 17:19
#
Ну конечно все законы как всегда ущемляют людей, ну хорошо, что я нашел выход из положения и вывожу деньги с Киевстара через приложение Global24, вся транзакция занимает минимум времени, что и ребенок с этим справиться. И что мне еще нравится что все анонимно, не надо ни каких документов для подтверждения операций.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама