У 2020 році курс гривні може дійти до 21 грн/$. Причини — приплив грошей від заробітчан і фінансова стабільність. Правда, зараз на ці фактори мало хто звертає увагу.
Курс на 21. Чому в наступному році гривня може зміцнитися
Про те, що найбільше допомагає у зміцненні гривні і до якої позначки може дійти курс, «Мінфіну» розповів аналітик ІГ Універ Михайло Федоров.
Помилковий слід винних
Багато хто вважає, що приплив іноземних грошей в ОВДП є головною причиною зміцнення гривні цього року. Проте варто зауважити, що іноземці купили ОВДП на $4 млрд, а чиста купівля валюти з боку НБУ з початку року до 12 грудня склала $5 млрд. Якщо скласти два цих чинника, то можна констатувати, що валютна «кубушка» НБУ повністю нівелювала весь обсяг припливу грошей в держборг України, навіть з лишком на $1 млрд. І тому можна спростувати думку про те, що саме приплив грошей іноземців в ОВДП виявився головною причиною зростання курсу гривні.
Якщо звернутися до такого показника як рахунок поточних операцій і торговий баланс, то за ними у країни дефіцит. За перший і другий квартал 2019 року дефіцит торгового балансу за товарами і послугами склав $4,6 млрд., А дефіцит рахунку поточних операцій склав за цей же період $667 млн. Це означає, що дані показники не були джерелом зміцнення гривні. Більш того, варто враховувати, що для економік, які розвиваються, зазвичай характерний профіцит торгового балансу, адже саме їм і покривається відтік капіталу з країни.
Але дивлячись на статистичні дані України, можна подумати, що в країну постійно йде приплив капіталу. Адже варто відзначити, що в України вже багато років відзначається стабільний дефіцит торгового балансу і рахунку поточних операцій. І якщо дивитися на цифри статистики, то дійсно можна зламати голову в пошуку причин зміцнення гривні. Однак не завжди потрібно і можна бути простим обліковцем. Для розуміння ситуації іноді потрібно включити здоровий глузд і подивитися на ситуацію ширше.
Матеріальна допомога
Якщо вірити статистиці, то у 2018 році за рахунком поточних операцій в графі первинні доходи від оплати праці значиться цифра $11,4 млрд. Це гроші, які переказали українці, що працюють за кордоном. Скільки їх — ніхто точно не знає, цифри різні. Наприклад, Мінсоцполітики у 2018 році оцінював, що 3,2 млн українців постійно працювали за кордоном, а з урахуванням сезонних працівників цифра доходила до 9 млн, але давайте усереднимо їх до 5 млн постійних. За офіційними даними виходить, що в середньому кожен, хто працює за кордоном, ввіз в країну всього $2280 за весь 2018 р. або ж за $190 на місяць. Проте в НБУ порахували, що у 2018 році в країну трудових мігрантів було переведено $14,3 млрд. Але навіть з цією цифрою виходить, що один трудовий мігрант у середньому переказував в країну $240 доларів на місяць.
Мій здоровий глузд підказує мені, що цифра 240 доларів не відповідає дійсності. 240 доларів на місяць — це та сума грошей, яку фінансова влада країни змогла порахувати. Але є гроші, які просто неможливо порахувати. Адже якщо людина везе гроші готівкою (а не робить банківський переказ), везе їх без декларування (оскільки везе менше $10 тис.), то ці гроші майже неможливо врахувати. Вони статистикою і не враховуються. А таких грошей може бути більше, ніж тих, які йдуть офіційно. І насправді трудові мігранти переказують не $280 на місяць, а набагато більше.
А якщо це так, то в країну у вигляді готівкових грошей може додатково надходити і $10 млрд, і навіть $20 млрд, які взагалі ніяк не враховані. І загальний обсяг грошей, з урахуванням офіційних даних, які люди привозять до країни, може перевищувати $30 млрд. І якщо рахувати так, то цим якраз і виправдовується, і покривається постійний торговий дефіцит України.
Найбільша галузь економіки
Трудові мігранти, на сьогоднішній день, — це найбільша галузь української економіки, більше ніж сільське господарство, більше ніж металургія. І в цій галузі на сьогоднішній день зайнята найбільша кількість людей, середні доходи яких, швидше за все, більші, ніж у людей, що працюють в самій Україні. І справедливо було б вважати, що внесок саме цієї галузі в приплив капіталу в країну найбільший, але ця економіка значною мірою прихована від погляду статистики.
Плюс до цього важливо розуміти, що гроші від експорту, гроші трудових мігрантів, завезені в країну, не обов'язково завжди трансформуються в гривню. І приплив валюти не дорівнює конвертації цієї валюти в гривню. Гроші у валюті можуть спокійно лежати під матрацом у вигляді резервів. Причому ці резерви є у всіх: у домогосподарств, компаній, банків і держави. І ці резерви — величина змінна. Грошовий валютний резерв може як зростати, так і знижуватися.
Обирай депозит у надійному банку зі ставкою до 19,5 річних
Тому, умовно кажучи, можна уявити собі величезний резервуар, скажімо «бочку», в яку постійно вливаються гроші від експорту, від мігрантів, від вкладень нерезидентів в Україну та інші доходи. І загальний потік цих грошей може складати на рік $90 млрд або $100 млрд. Всередині самої «бочки», тобто в резерві, або ж можна сказати у нормі накопичень, лежить 50, може 100, а може і 200 мільярдів доларів.
Гроші на продаж
Для курсу гривні важливо не скільки грошей вливається в «бочку», адже вони всі можуть стати просто валютними резервами. Важливо скільки з цієї «бочки» продається валюти, і ця цифра часто не відповідає загальному припливу валюти в країну. Ця цифра може бути і меншою, і більшою, ніж загальний обсяг надходжень валюти. Але політики, експерти і аналітики дуже часто прогнозуючи і оцінюючи курс гривні, оцінюють саме приплив грошей у країну, ту кількість, яка вливається у «бочку», причому без урахування значної частини грошей від трудових мігрантів.
У кінцевому рахунку, гривню і валюту купують люди, в залежності від їх думок і настроїв. І саме від рішень мільйонів людей, які володіють валютою, і залежить те, скільки грошей з «бочки» буде конвертовано у гривню. У теорії в якийсь період ця цифра може бути вдвічі меншою, ніж обсяг припливу грошей у країну. І тоді відбувається так звана доларизація економіки. А в інший період все може бути навпаки, люди можуть продавати валюти вдвічі більше, ніж її надходить у країну, і тоді відбувається зниження доларизації.
Читайте також: Зміцнення гривні: настав час купувати долар
У довгостроковому періоді, скажімо, за 10 років, звичайно ж, загальний приплив грошей і конвертація будуть приблизно рівні, але в короткостроковому і середньостроковому періоді дуже важливий настрій людей та рівень доларизації економіки.
У 2017 і 2018 році експорт країни значно зріс, так само як і доходи трудових мігрантів з України, але тоді це не сильно позначилося на курсі гривні. Макроекономічна стабілізація економіки вже була досягнута, але у людей був страх війни. Тому, так званий рівень доларизації не падав.
Рік тому в країні був військовий стан, а гроші, як відомо, боятися військових ризиків. Але цього року військові страхи і відповідно військові ризики стали знижуватися. Причому в цьому питанні неважливо, коли де-факто скоротилися ризики, важливо те, коли «гроші» припиняють боятися.
Реальні причини зміцнення гривні цього року — це макроекономічна стабілізація економіки після кризи минулих років і значне падіння страхів і ризиків війни. Ці фактори призвели до зростання економічної активності людей і зниження доларизації економіки. Усі інші фактори є лише похідними від цих основних.
Читайте також: Скільки втратила економіка через сильну гривню
Наступного 2020 року, якщо не прилетить «чорний лебідь», і всі ці фактори продовжать працювати, то гривня має всі шанси на те, щоб продовжити своє зміцнення. І курс цілком може дійти до позначки 21 грн/$.
Що стосується припливу грошей в ОВДП, то тут потрібно розуміти, що цей фактор не є першопричиною, цей фактор є наслідком і похідною від головних факторів.
Коментарі - 80
Я так понял Зе с Пу уже договорился за транзит газа. Мы не знаем на каких условиях но пока ничего плохого со стороны Газпрома не слышно.
Если откроют рынок земли — я думаю это укрепит гривну (но не так сильно как доступ к рынку земли иностранцев).
Тем более графики прошлых лет показывают, что к июню-июлю гривна будет только укрепляться (обычно около 1 грн)
Как по мне единственное, что может пошатнуть гривну — это отмена национализации Привата. Тогда 35+ легко.
«Реальные причины укрепления гривны в этом году это макроэкономическая стабилизация экономики после кризиса прошлых лет и значительное падение страхов и рисков войны. Эти факторы привели к росту экономической активности людей и снижению долларизации экономики. Все остальные факторы являются лишь производными от этих основных.» - вот это вообще шедевр, обязательно сохраню это статью на будущее
— дефицит торгового баланса за 3 квартала составил почти 8,5 млрд дол (тоесть потратили валюты больше чем заработали) и это не конец года;
— трудовая миграция первые 2-3 года действительно приносит валюту в страну но до тех пор пока трудовые мигранты не осемилируются в др стране (пиковый период для укоренения в др стране уже прошел и идет спад притока влюты от мигрантов);
— в долг стране зашла валюта под очень высокий процент, который по графику прийдется возвращать (законом предусмотрено «в денежной или иной форме», сами догадаетесь под что зашли деньги в долг?);
— в строительство новых пром мощностей как видите никто в страну денег не ввозит, а значит рост економики имеет отрицательный знак, так как старые мощности имеют износ;
— под видом репатриации дивидендов посмотрите суммы выведенного капитала;
— нбу признал отребность 24 млрд дол для возврата долгов в течении ближайших трех лет (и где их взять кроме как или заработать или переодолжить но кто даст?);
не очень утешительные прогнозы для гривны в целом
+ декілька лишніх ярдів від рекордного врожаю;
+ декілька ярдів для покриття касових розривів через падіння валюти на 10%;
НБУ ще мало викуповував.
ОВДП просто задали тренд вниз.
ОВДП можуть задати тренд і вверх.
Претензия к НБУ не в том что он «убивает» экспорт, а в том что он не делает костыли для той промышленности которая и сама умирает. И правильно делает, убыточное должно умереть и уступить место прибыльному.
P.S. В прошлом году за тот же период долгов набрали 3,8 млрд
Внешний долг уже много лет как не растет https://index.minfin.com.ua/economy/foreigndebt/ а инвестиционная приближается к нулю https://bank.gov.ua/files/ES/IIP_q.pdf
Кроме того, правительство не тратит собранные в бюджет деньги. Обычно у нас на казначейском счету 10-20 миллиардов, а во второй половине этого года 50-60. Это много. У нас всего денежная база немного больше 500 миллиардов и из них немного больше 300 миллиардов — это наличка. В результате сложнее собирать деньги в бюджет. Чтобы собрать нужно потратить, а кабмин не тратит. Это же и влияет на курс. Когда гривен мало, они укрепляются. Картина изменится если кабмин потратит эти деньги.
> Отлично, все супер, можно задирать курс.
Странная фраза. Где это я говорю что все супер? Я вообще стараюсь не давать эмоциональных оценок, потому что это не та сфера. Можно чтобы кто задирал курс? НБУ много лет назад сказал что он не фиксирует курс, хотите чтобы он не держал слово и растерял все доверие?
Это еще одно проявление религиозного мышления нашего народа. Если мне плохо — значит мне кто-то навредил и нужно найти его и атаковать, или поклоняться ему чтобы он так не делал. Это бред. Лажа (и не лажа) происходит просто так. А последствия поступков сильно сложнее чтобы их сводить к вот этому вот примитивному свой-чужой.
> конечно, только не долго.
Украина это успешно делает уже не один десяток лет. И валовой внешний долг, странное дело, не растет.
Это подтверждается соцопросами. Украинцы стабильно считают что их собственное благосостояние лучше чем среднее благосостояние жителей страны. Пересичный считает что пересичный живет хуже чем он. Это потому что свое собственное благосостояние люди еще могут оценить, а вот благосостояние страны из-за телевизора оценивают неправильно.
Я вообще то тоже за то чтобы власть менялась, но я против обмана.
https://tradingeconomics.com/ukraine/remittances
А потому, мы даже грубо не сможем оценить, сколько же валюты пересылают заробитчане. 5? 10? 20 ярдов? или больше?
Якщо лише сезонні фактори то вона врівноважаться ОВДП і НБУ не буду чого відкуповувати. Буде стабільний курс +/- як зараз
Однак таке «економічне чудо» має один великий недолік: достатньо одного подиху несприятливого інформаційного вітру, і уся ця стабільність зійде, як лавина снігу в горах. А з огляду на те, що наступного року прогнозують світову фінансову кризу, імовірність не просто вітру, а буревію, ну дуже висока. Додайте сюди ще й невирішені питання по Привату.
- чому не розглядається такий аргумент як «політична воля»?
Минфином и НБУ рулят те же самые люди что и раньше. И все эти ОВГЗ были заложены в бюджет, который принимали еще в 2018. Это не смена правительства, а просто подключение к https://www.clearstream.com/clearstream-en/
Да и вообще, это еще надо доказывать что курс укрепляется именно по причине ОВГЗ.
https://www.youtube.com/watch?v=xWt62KL2XdA
Подписывайтесь на youtube-канал Минфина и оставляйте комментарии с вопросами под видео