Незважаючи на труднощі металургів і критику Нацбанку з боку Ради НБУ, гривня продовжує зміцнюватися. Якщо регулятор буде проявляти більшу активність, щоб стримати її зростання, це може спричинити падіння довіри до нього з боку інвесторів.
Боротьба НБУ зі зміцненням гривні підірве довіру до регулятора
Про ключові події на світових і українському фінансовому ринку, а також про очікування на найближчий час розповів у колонці для НВ фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
Новини з ринків
Відгулявши День Подяки, мешканці Уолл-Стріт вирішили трохи попрацювати, благо часу залишилося не так багато, до Різдва рукою подати і вже наступного тижня почнуться веселі різдвяні вечірки, а найближчі дні повинні багато в чому визначити, які бонуси цього року чекають інвесторів і спекулянтів. І ключове, щоб ніщо не зіпсувало настрій. Поки що основний претендент — торгові війни. Які все ще не дісталися до фінансового ринку, але щосили «кошмарять» промисловість, індекси якої знижуються у всьому світі, також як і попит на метал. Чи жарт, в Україні, наприклад, для металургів листопад став найгіршим місяцем за останні років 20, судячи за обсягами виплавки сталі. Ще й чортові мілленіали не хочуть купувати активи, наприклад машини, і воліють користуватися таксі або навіть громадським транспортом, допомагаючи падати попиту на метал.
Але фінансові ринки живуть надією. І вона допомагає. Ось і цього тижня то Трамп, ображений президентським буллінгом на саміті НАТО, то його китайські товариші за нещастям, посилали сигнали про те, що з переговорами все погано. Це змушує ринки влаштовувати розпродажі. Але варто було вийти одній статті на Блумбергу, де журналісти поділилися чутками про те, що сторони домовляться, як ринки з радістю відіграли майже всі втрати. І ранок п'ятниці індекс S&P500 почне на позначці в 3117 пунктів. Не історичний максимум, але дуже і дуже високо. Навіть незважаючи на те, що гамлетівська дата «бути чи не бути тарифам» вже дуже близька. І багато в чому визначальна. І для ринків, і для багатостраждальних металургів.
Земля виходить на торги
Український сегмент єврооблігацій коливався в унісон з іншими ринками, що розвиваються, трохи знизившись за підсумком тижня. Благо, ніяких особливих новин з України або про Україну не надходило. І всі чекають наступного тижня, де спочатку відбудеться саміт у нормандському форматі, від якого абсолютно незрозуміло, що можна чекати, а потім цілком можлива активізація по лінії МВФ, де ринки сподіваються ще до кінця року побачити staff level agreement. Тим паче, схоже, наступного тижня в Україні таки буде проголосований ринок землі, що дозволить виконати одне з ключових умов. Особливо розчулює той факт, що поряд з іноземцями, яким закриють поки що доступ до святої української землі, не дозволять купувати землю також і українським компаніям, які вже встигли вийти на біржу. Такий собі негативний відбір, коли ти найпрозоріший, найпередовіший, правильно побудував бізнес, вийшов на зовнішні ринки, а тут тобі за це прилітає покарання у вигляді дискримінації. Але це суто українська логіка.
Валюта продовжує зміцнюватися
На внутрішньому ринку продовжує потихеньку зміцнюватися гривня. Цього тижня курс прокрокував нижче 23,9. І звинувачувати в цьому лише нерезидентів, які скуповують український борг, дуже складно. Адже їх частку в повному обсязі викуповує Нацбанк. Але вони задали напрямок і навряд чи зупиняться в найближчому майбутньому. Тим більше, на наступному тижні нас чекає аукціон 4-річних облігацій, які будуть розміщуватися без обмежень. І швидше за все, викличуть ажіотаж. Нерезидентам варто поспішати, адже у четвер у Нацбанку відбудеться засідання монетарного комітету, на якому буде прийнято рішення про ставку. І швидше за все, вона буде знижена, причому, цілком можливо, досить різко. І зараз аналітики сперечаються, чи буде це мінус 100 пунктів або всі 200. Тим більше, та сама активність іноземних покупців давно продавила дохідність за суверенними паперами істотно нижче облікової ставки НБУ, і регулятору тепер треба наздоганяти.
Купуй ОВДП з високою дохідністю і отримай бонус від «Мінфіну»
Ключове тут — не втратити довіру учасників ринку. Це єдине, що може стримувати Нацбанк від різких рухів. Можна ще, звичайно, просити Нацбанк утримувати гривню від зміцнення. Але тоді треба чітко розуміти, що це буде вимогою експортерів, які хочуть від регулятора, щоб він штучно утримував слабку гривню.
Регулятору висунули вимоги
Для іноземних фінансових інвесторів ключове — це незалежність Нацбанку і було б погано, якби вони почали в ній сумніватися. Та й серед фінансового співтовариства в Україні НБУ користується авторитетом, який не хотілося б втрачати регулятору, адже це ускладнить життя не тільки їм, але і всій фінансовій системі. Тим більше, зараз постійно надходять новини про фізичний тиск на керівництво Нацбанку, у зв'язку з ситуацією навколо Приватбанку. А тут ще несподівано досить незрозумілий орган подав ознаки життя, причому не дуже розумного. Рада НБУ, а-ля наглядова рада старців, вирішив визнати політику Нацбанку неефективною. Видно, раді Нацбанку не сподобалося зниження інфляції. Бо саме боротьба з інфляцією є першочерговим завданням Центрального банку.
Читайте також: Попит на ОВДП буде зростати — експерти про включення паперів в глобальний індекс
В даному випадку, добре в першу чергу те, що думка цієї самої Ради всім до печі. І радує те, що за фактом вона ні на що вплинути не може. А те, що у когось в раді сверблять руки та інші частини тіла в томному бажанні переміститися в правління Національного банку, то це його особисті проблеми. Доки ж Рада НБУ, мабуть, хоче від НБУ, щоб той став ФРС, і займався ще й зростанням економіки, продукуючи різного роду популістські штучки, а-ля кредити 5% всім бажаючим. Мабуть, в який раз забуваючи, що подвійний мандат ФРС, яка не тільки бореться з інфляцією, але й відповідає за економічне зростання, базується на тому, що вони друкують долар, а не гривню. І доки це сумне непорозуміння не усунуто, доки НБУ може друкувати тільки українську національну валюту, і доки сама гривня не стала резервною валютою, всі вимоги до НБУ розігнати ще і економічне зростання за методом міцних господарників завжди закінчувалося тільки одним — розгоном інфляції.
Коментарі - 61
9 декабря примут очередное никому не интересное воззвание. Рашка опять скажет «настамнет» и т.п.
Так что это по факту зрада. Так как:
1) всё что переводят сюда заробитчане уходит на импорт
2) импортные товары за счет низкого курса еще сильнее дешевеют и провоцируют (1)
3) экономика практически ничего не производит
4) несколько миллионов трудоспособного населения выехало и часть с концами
В прошлые кризисы при таком отрицательном сальдо торгового баланса начинался коллапс, сейчас заробитчане платят за всю эту вакханалию и уже резкого кризиса скорее всего не будет. Тем временем экономика плавно превращается(уже где-то на 25% - процент дефицита торгового баланса, перекрытого платежным) в транзитную зону валюты(заробитчане заводят, а те, кто остался здесь, выводят покупая импорт) без производства на территории страны. Ну, и нагиб экспортеров, которые теперь приучаются жить в режиме импорт-экспорт, чтобы терять на курсе поменьше. В принципе, всё к этому шло(уже несколько раз)
Не смешите, деньги заробiтчан не продаются принудительно на межбанке (как до недавних пор было в Узбекистане), и на валютный курс не влияют никак.
1. ''Все, что переводят заробiтчане уходит на импорт'' — на деле они уходит или в матрас или в строительство многоэтажных особняков в селах.
2. Ужас-ужас, см. п.1.
3. Да вы что?
Выйдите из интернета и зайдите в магазин.
Потом отпишитесь.
4. Да вы что?
Т.е. мойщики туалетов остались там навечно?)
Напомню, в Малобриташке понемногу устраивают BrExit.
Скоро злые польские водопроводчики начнут возвращаться на родину.
И погонят пинками под зад наших мойщиков туалетов.
''В прошлые кризисы при таком отрицательном сальдо торгового баланса начинался коллапс'' — ага, такой ''коллапс'', что вам подобные считают девальвацию благом)
''сейчас заробитчане платят за всю эту вакханалию'' — их деньги нередко не попадают в экономику, и ни на что не влияют.
''без производства на территории страны'' — см.п.3.
''экспортеров, которые теперь приучаются жить в режиме импорт-экспорт, чтобы терять на курсе поменьше'' — бедняффки, они 4 года получали ''премию за девальвацию'', а тут такое)
Попадают косвенно. Валюта, которая сюда заходит попадает на руки населению. Население оплачивает текущие расходы - продает валюту. Банки и обменки получая эту валюту или продают излишек на МБ, или продают нал валюты импортерам. Если бы этой цепочки не было, импортеры покупали бы на МБ и давили на курс. Так что влияют заробитчане на курс, еще как.
> 3. Выйдите из интернета и зайдите в магазин.
Так а что производится в Украине? Расфасовываются крупы, делаются весьма посредственные сыры и торты, неплохая молочка и .... не знаю, растительное масло? Немного бытхимии и чуток овощей и фруктов. Последних двух тоже не много, или все экспортируются.
Машины? Нет. Различные спорттовары - очень мало и плохого качества. Одежда - очень мало и дорого. Обувь - та же история, про спортивную промолчу. Мебель - да, но очень много низкокачественной.
> 4. Да вы что?
> Т.е. мойщики туалетов остались там навечно?)
И мойшики туалетов, и работники на заводы, и квалифицированный персонал. Всякие разные
На мной взгляд премии не было, только в 2015 было около 0 по торговому балансу, или 2016, не помню точно. После этого дефицит. Так что ни о какой премии речи не шло, и не идет. И я понимаю, что даже сейчас соблюдается баланс, ведь переводы + ОВГЗ перекрывают недостачу по торговле, но явление это для экономики крайне нездоровое(я не переживаю за Украину, просто констатирую факт). И да, я не скрываю, я как экспортер(ИТшник, прости г-поди), вижу в выравнивании торгового сальдо с помощью курса свой личный корыстный интерес, как видят и свой другие экспортеры, но при этом он имеет основательную на мой взгляд аргументацию.
т.е. зарплаты, налоги, все расходы в пересчете на доллары — упали втрое, а премии небыло? а что же им нужно, чтобы премия была? курса 50, налогов 0 % и зарплат максимум в 1000 гривен. И так 20 лет? И тогда наши экспортеры что-то родят?
Что им «рожать»? Они и так производят продукцию, которая имеет спрос зарубежем. Что Вы еще от них хотите? Да, много продукции с низкой степенью обработки, но она продается.
> а что же им нужно, чтобы премия была? курса 50, налогов 0 % и зарплат максимум в 1000 гривен
Я не говорил, что премия нужна, я говорил, что ее не было и не нужно к этому аппелировать, мол раньше и так по-жировали. А на счет зп и прочего я считаю так — есть, насколько я помню, «горизонтальное» и «вертикальное» масштабирование прибыли. Горизонтальное — это увеличить количество клиентов, при этом удерживать маржу или даже постепенно снижать. Вертикальное — увеличить маржу, не уделять особого внимания увеличению аудитории. В Украине умеют по ходу только второе. И да, я понимаю, что есть пределы этому масштабированию аудитории, оптимальные, с точки зрения цены, объемы производства и т.д., но что-то не похоже чтобы производственники Украины особо расширялись, особенно зарубеж. И тут встает вопрос почему? Или они по стандартам качества не проходят, или цена-качество хромает или что-то другое? А может просто практически нету, кроме аграриев, металлургов и ИТ?
Стаття 99. Грошовою одиницею України є гривня.
Забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави — Національного банку України.
И закона про Национальный Банк Украины:
Стаття 6. Основна функція
Відповідно до Конституції України основною функцією Національного банку є забезпечення стабільності грошової одиниці України.
При виконанні своєї основної функції Національний банк має виходити із пріоритетності досягнення та підтримки цінової стабільності в державі.
Не рост и не падение курса он должен обеспечивать, а его стабильность.
НБУ считает что стабильность - это неизменная покупательная способность. т.е. минимизация инфляции.
И именно этим они занимаются уже несколько лет.
А курс - дело вторичное.
Все мы помним 2015 год. Курс упал втрое. Экспорт при этом вырос ? нет. упал.
если сейчас курс обвалить к 30 - совершенно не факт что это повлияет на баланс торговли. Скорее всего экспорт упадет а импорт - увеличится , как уже бывало ранее.
Кстати, сейчас нбу делает не ту же самую, но аналогичную лажу - держит высокий курс при отрицательном торговом балансе, чем закладывает фундамент для резкой девальвации в будущем.
У Нацбанка много рычагов влиять на курс. Но мы говорили не о курсе , а о балансе торговли , который от курса - не зависит.
Ваши фантазии о 2014-2015 годе - это увлекательно , но очень далеко от жизни.
При низком курсе, domestic товары становятся менее конкурентноспособными по сравнению с импортными, и, соответственно, сальдо торгового баланса идет вниз.
ну так а почему при падении курса с 8 до 28 экспорт не вырос ?
ну наверное к тому , что прогнозы курса - вообще не дело экономистов. это дело гадалок. И экономист , который «прогнозируют курс на ближайший месяц в диапазоне 24-27» - это гадалка с вокзала и не более того.
Сыр 52грн/200г --> 54грн/160г
Один и тот же сыр, в одном и том же магазе.
Я не экономист, не экспортер и не ИТшник. Будем считать, я охранник АТБ, то есть нанятый работник, которого вообще не парит курс уе ибо я получаю в ГРН.
Я стал брать импортный сыр, т.к. он уже в ту же цену, но мне лично вкуснее даже.
И еще недавно глянул проценты по грн депозитам — а там уже не 16% годовых. А все 20.5.
Так что, экономисты? Какой реальная цена (курс) гривны? Или это экономика растет такими шагами?… в отличие от моей ЗП. Наверное пойду попрошу ЗП повысить в связи с ростом экономики..!)
Я беру уже полгода в пачках по 200 грамм звенигору.
На днях пачки стали по 160 грамм и цена пачки на 5% выросла.
Польские сыры пробовал — ни один не понравился. Некоторые вообще искусственные на вкус.
Голландия, Германия- норм.
https://esquire.ru/articles/78552-v-rossii-poyavilis-upakovki-s-yaycami-po-9-shtuk-vmesto-10-novost-stala-temoy-dnya/
ПС: в Украине тоже есть такая упаковка, из прозрачного пластика. И на 6 яиц также. И на 15. Так… для общего развития и помощи в поиске зрады ;)
Вот пиво дорожает, даже к зиме.... Хотя раньше пиво к зиме дешевело...
А вот водка держится на одном уровне.
зы. Доведение до абсурда - оно такое, весёлое...