У листопаді «Нафтогаз України» пред'явить «Газпрому» позовні вимоги на суму $11 млрд як компенсацію за можливе припинення транзиту газу через територію України з 1 січня. Про це повідомив у Facebook в. о. «Нафтогазу» Юрій Вітренко.
Нафтогаз вимагатиме від Газпрому $11 мільярдів у відповідь на ультиматум
Що відомо
- Так Вітренко прокоментував заяву голови «Газпрому» Олексія Міллера про те, що умовою продовження транзитного контракту з Україною є відмова Нафтогазу від свого виграшу в Стокгольмському арбітражі.
«З іншого боку, добре, що я про це почав говорити заздалегідь, щоб була можливість підготуватися. І добре, що 1 листопада ми надішлемо «Газпрому» наші позовні вимоги на суму понад 11 млрд доларів, що може стати компенсацією за припинення транзиту», — написав він.
Читайте також: Коболєв: «Газпром» може відновити прямі поставки газу з 1 січня
Історія питання
-
10-річний контракт між «Нафтогазом України» і «Газпромом» на транзит російського газу закінчується 31 грудня 2019 року. Після його завершення російський монополіст мав намір максимально скоротити транзит газу через територію України.
-
19 вересня в Брюсселі відбувся перший раунд тристоронніх переговорів України-ЄС-РФ. За їх підсумками віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович зазначив, що для укладення нового транзитного контракту сторони повинні виконати ряд завдань. Зокрема, Україна повинна просунутися у відділенні газотранспортної системи від «Нафтогазу» і в імплементації європейського законодавства.
-
Водночас Володимир Путін заявляв, що РФ готова на рік продовжити існуючий договір на транзит газу через Україну, якщо не буде підписано новий договір.
-
Черговий раунд переговорів щодо продовження договору у тристоронньому форматі Україна – Росія – ЄС призначено на 28 жовтня.
-
У кінці лютого 2018 року «Газпром» програв судову тяжбу з «Нафтогазом» в Стокгольмському арбітражі з транзитним контрактом, за рішенням якого російська компанія повинна виплатити українській стороні 4,6 млрд дол.
-
З урахуванням рішення арбітражу за контрактом на постачання газу остаточна сума розрахунків між компаніями становить $2,6 млрд дол. на користь «Нафтогазу».
Коментарі - 19
Швидше за все зіллють і продовжать контракт на рік.
Поданный иск это не выигранный суд и не деньги на счету.
І не зобов'язані більше платити близько 80 млрд дол. за «бери або плати».. Чекаємо на рішення по арешті нерухомості газпрому по Європі..
РФ это не партнер, это шантажист по своей сути, по сути враг! Не само население, а руководство страны, хотят всем во всем мире «иметь», только самодостаточные страны «их посылают» или диктуют им свои условия, как тот же Китай...
Как полагаете, стала бы РФ вообще озвучивать эти условия, если бы отказ от них не грозил худшими последствиями?
Вот последнего пассажа не понял. Точка зрения Украины четко озвучена и прописана: РФ - агрессор, с РФ идет война, действия Украины максимально враждебны. Какой партнер? Вы рассчитываете, что РФ в таких условиях будет вести себя дружелюбно, предлагать выгодные условия, помогать, заботится о долгосрочных интересах Украины (особенно с учетом потоков)?
«Для цього не обов'язково укладати контракт між „Газпромом“ і „Нафтогазом“ або іншою українською компанією», – підкреслив Вітренко.
За його словами, «Газпром», працюючи за європейськими правилами, не мав би відмовляти європейським компаніям у проханнях перенести точки передання газу на кордон України і Росії. Зобов'язаний був пропонувати свопи іншим газодобувним компаніям у Росії. Крім того,«Газпром» мав би припинити фактично блокувати експорт газу із Середньої Азії в Україну і Європейський союз.
«Ми за те, щоб „Газпром“ здійснював транзит газу через Україну за європейськими правилами. Логічно, щоб стосовно поставок газу „Газпром“ теж діяв у відповідності з європейськими правилами», – додав Вітренко.
Щоб кацапська нагла морда не лізла куди не треба
Більше того - чому росія блокує експорт газу із Середньої Азії в Україну і Європейський союз?