Інвестувати гроші в нерухомість — все ще один із найпопулярніших способів збереження коштів серед українців, хоча повномасштабна війна внесла свої корективи. На які квартири варто звертати увагу і як відрізняється ціна в регіонах, у колонці для NV розповіла керівниця сектору з розвитку продажів OLX Нерухомість Оксана Остапчук. «Мінфін» публікує ключові тези публікації.
Ринок нерухомості: де зараз житло купують найбільше і скільки за нього платять
Первинний чи вторинний ринок
Ті, хто готові зараз інвестувати, вкладають кошти в житлову нерухомість, яка повністю готова або знаходиться на фінальній стадії будівництва. Менш ризиковано виглядають вкладення у вторинний ринок, проте дохідність такого житла під питанням. Через те, що під час покупки квартири на вторинному ринку необхідно сплатити повну вартість житла, податки, за необхідності вкласти у ремонт, і лише потім здавати квартиру в оренду, — такий варіант має дуже довгий період окупності.
У випадку продажу житла з вторинного ринку необхідно чекати, доки саме ваш тип нерухомості зросте в ціні, та підібрати вдалий момент, щоб продати квартиру та максимально заробити при цьому. На ціну можуть вплинути кон’юнктура ринку, розвиток інфраструктури в цій локації, поверховість, наявність додаткових обов’язкових зараз «благ» — таких як: сховище, відсутність поблизу військових об'єктів або обʼєктів критичної інфраструктури.
Вкладення у нерухомість завжди мали певний перелік загроз, наразі найбільша з них — це бойові дії в країні. В будь-який момент житло, в яке інвестували, може бути знищене. Наступна загроза вкладень у первинну нерухомість — це здача будинку в експлуатацію із запізненням на тривалий, іноді невизначено тривалий час, або перетворення ЖК на довгобуд.
Перед тим, як вкладати кошти у житло з первинного ринку, важливо розуміти, за який кошт будується будинок: за кошти вкладників, інвесторів чи власними коштами забудовника. Ця інформація говорить про те, як на процес будівництва впливатимуть подальші події в країні та інші зовнішні фактори.
При виборі варіанту житла для інвестицій, на яке буде попит, із погляду оренди і продажу, варто звертати увагу на наступне: поточну інфраструктуру та майбутній план її розвитку. До прикладу, поширеним варіантом у столиці є купівля житла поблизу станцій метро, які будують та планують відкрити за декілька років.
Важливим фактором зараз і протягом наступних років залишатиметься наявність сховища в будинку чи поблизу, а також квартири на середніх чи низьких поверхах, які вважаються безпечнішими.
Як відрізняються ціни у регіонах
У Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській областях найшвидше відновився ринок нерухомості та будівництво новобудов. А це означає, що об'єктів, в які можна вкласти гроші, у цих областях більше.
Є гіпотеза, що, навіть після перемоги та початку відбудови, західні області все одно залишаться цікавими для багатьох потенційних покупців, до того ж велика частина людей з інших регіонів, які зараз там орендують житло, задумається про купівлю власної квартири чи будинку.
Тенденція, коли люди віддають перевагу меншим та спокійним містам на противагу українським мегаполісам, міцно закріпилася в суспільстві. Зараз на платформі OLX «Нерухомість» ми спостерігаємо підвищений попит (більший за довоєнний) як до міст на заході України (Закарпатська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька області), так і в центрі країни (Вінницька, Полтавська, Черкаська, Кіровоградська області).
За даними OLX, у топі міст за кількістю пропозицій продажу первинного житла станом на квітень 2023 року знаходяться:
- Київ (понад 12 тисяч оголошень, медіанна вартість житла становить 3 млн грн),
- Одеса (кількість оголошень про продаж первинної нерухомості майже такий, як і в столиці, та становить трохи більше 12 тисяч, медіанна вартість — 1,8 млн грн),
- Івано-Франківськ (9 тисяч оголошень, медіанна ціна — 1,4 млн грн),
- Львів (6 300 оголошень, медіанна ціна — 3 млн грн),
- Харків (майже 5,5 тис. оголошень, медіанна вартість — 1,5 млн грн).
Враховуючи кількість людей, які виїхали за кордон, важко зрозуміти, чи повернуться всі вони назад додому, чи будуть готові обрати велике місто для подальшого життя. В тому полягає складність прогнозувати, чи можна буде швидко продати або здати в оренду квартиру.
Як перевірити надійність продавця
Перед купівлею житла, щоб уникнути ризиків, важливо проаналізувати і вивчити всі дані та документи від забудовника чи власника. У такому випадку гарним варіантом буде звернутися за консультацією до юристів, які мають відповідну спеціалізацію та доступи до різних реєстрів, і можуть допомогти уникнути ризиків із купівлею житла. Промоніторити забудовника можна і самостійно, найлегше та найперше, з чого почати, — це перевірити самому в інтернеті у відкритих джерелах репутацію забудовника, почитати про нього відгуки, подивитись, скільки в середньому будуються його обʼєкти та наскільки вчасно здаються.
При інвестуванні у вторинний ринок, де продавцем є фізична особа, обов’язковими етапами є: перевірка інформації в Єдиному реєстрі боржників, перевірка нерухомості на арешт в Єдиному державному реєстрі судових рішень. У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно можна переглянути відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав. Увагу варто звернути також на те, чи не прописаний ніхто у квартирі та чи немає заборгованостей за комунальними платежами.
Читайте також: Куди інвестувати військовим: 6 простих та дохідних інструментів
Як і будь-які інвестиції, вкладення у нерухомість дозволяють зберегти заощадження, нівелювати ризики підвищення курсу, інфляції та, в перспективі, примножити кошти. Попит на ринку нерухомості в Україні активно повертається до рівня довоєнного, вже працюють держпрограми, такі як «єОселя», що дозволяють купувати квартири в іпотеку під мінімальний відсоток річних.
Коментарі - 38
Текущий спрос больше сформирован на каких-то моментальных потребностях. Например стало негде или слишком опасно жить. Ещё, как вариант, человек с начала войны зашел на аренду и теперь ищет возможность смены на постоянное жильё. В любом из этих случаев, в первую очередь ищется недвижимость в которую можно сразу заехать и жить. Ждать окончания стройки первички, ввода дома в эксплуатацию и ремонта коробки — это будут делать очень немногие.
Поэтому сейчас на первом месте всё-равно будет больше востребована вторичка, либо готовые коробки в уже сданных обжитых домах. Правда это понимают и владельцы такой недвиги, которые задирают цены (говорю по западной Украине).
По итогу сейчас сформировалась большая пропасть между потребностью и возможностью.
Потребность в жилье у людей большая, а как накопить на это жильё — тут у людей понимания нет.
Дорогой инвестор! Всё это написал глазами «вашего потенциального покупателя» на текущий момент времени)
На Трампушку у них последняя надежда:))
Саму тому Трампа кошмарять і таким чином тягнуть у вибори, сподіваясь на «ефект Стрейзанд», щоб його внутрішньопартійні рейтинги зросли і ніякий інший республіканець не мав шансів виграти праймеріз та вийти на вибори. Це як свого часу Порошенко тягнув Бойка, з метою зустрітись з ним в другому турі, бо з жодним іншим супротивником у Порошенка не було шансів.
Ви бачите рейтинги Трампа і вважаєте, що це перемога на виборах, але як це не парадоксально, на даному етапі ці рейтинги Трампа вигідні обом сторонам і педалюються їми же. А коли дійде до діла, то побачите, наскільки антирейтинг важливіший за рейтинг в ситуації, коли фактично є тільки два кандидата, і що це буде ключовим фактором для поміркованих виборців з обох партій. А в будь-якому сталому суспільстві більшість людей завжди є поміркованими, згідно правила нормального розподілу (normal distribution).
Так звана «елітка» також продається, але торги там вже не такі браві.
Та й таке.
Не зважаючи на воєнну ситуацію, ринок нерухомості продовжує демонструвати зростання та процвітання. Це може бути несподіваним, але існує кілька факторів, які пояснюють цю тенденцію. Зокрема, нерухомість залишається однією з найбільш стійких та надійних форм інвестицій, навіть в умовах воєнного конфлікту.
Воєнний період може створити особливі можливості для інвесторів, оскільки ціни на нерухомість можуть бути нижчими через низький попит та загальну невпевненість на ринку. Це дає можливість здійснити придбання нерухомості за вигідною ціною і отримати значний прибуток у майбутньому, коли ситуація стабілізується.
Зрозуміло, що при інвестуванні в нерухомість в умовах воєнного конфлікту потрібно ретельно оцінювати ризики та проводити детальний аналіз. Проте, з правильною стратегією та грамотним підходом, інвестування в нерухомість може бути вигідним та перспективним.
Для тих, хто зацікавлений у нерухомості навіть в умовах воєнного конфлікту, рекомендую відвідати сайт за посиланням: https://komertsiya.com.ua/. Тут ви знайдете широкий вибір нерухомості та отримаєте професійну консультацію від експертів у цій галузі. За допомогою компанії «Комерція» ви зможете здійснити успішні та безпечні операції з нерухомістю, незважаючи на складні обставини на ринку.