На ринку житла спостерігається суттєвий дисбаланс цін: на заході країни квартири значно дорожчі, ніж на сході. Причина цього очевидна — в містах, які наближені до лінії фронту чи частіше потерпають від ворожих обстрілів, ціни на нерухомість нижчі. Про те, як розрахувати кореляцію між воєнними діями і вартістю нерухомості, пише Джуліан Вудворд із Університету Бата (Велика Британія). «Мінфін» вибрав головне.
Наскільки знижується ціна та оренда квартир після обстрілів, — дослідження

Вплив на вартість продажу квартир
Дослідник з'ясував, що кожен «воєнний інцидент» призводить до зниження середньої вартості нерухомості, що виставлена на продаж. Для 1-кімнатних квартир вона знижується на суму 2 тис. грн, для 2-кімнатних — на 2,4 тис. грн, а для 3-кімнатних — на 3,1 тис. грн.
У розрізі вартості квадратного метра квартири, виставлені на продаж, після обстрілів втрачають в середньому 36−47 грн за кв. м.
Якщо ж говорити про відсотки, то «зниження ціни виставленої на продаж квартири на 1% можна побачити після 6−10 воєнних інцидентів», — зазначає Д. Вудворд у своєму дослідженні.
Як бачимо, 1-кімнатні квартири втрачають у вартості найбільше. Дослідник пов'язує цей ефект як із безпековими аспектами (правило «двох стін» у випадку 1-кімнатного житла важко виконати), так і з більшою комфортністю 2−3-кімнатних квартир, порівнюючи з 1-кімнатними, що трохи нівелює вплив війни на вартість саме такого житла.
Вплив на ціну оренди
На середню ціну оренди «воєнні інциденти» теж мають негативний вплив — але не настільки виражений, як на вартість квартири. Зокрема, за підрахунками Джуліана Вудворда, кожен обстріл знижує середню вартість оренди на 10 грн для 1- та 2-кімнатних квартир, та на 6 грн — для 3-кімнатних. «Зниження ціни оренди на 1% фіксується після 10−20 воєнних інцидентів», — зазначає дослідник.
Пан Вудворд також з'ясував, що збільшення кількості «воєнних інцидентів» призводить до зростання кількості нових оголошень про оренду квартир. «Наприклад, кожен додатковий інцидент був пов’язаний зі збільшенням кількості оголошень про оренду 1-кімнатних квартир, що свідчить про зростання пропозиції житла через відтік населення», — йдеться у дослідженні.
Проте на ринку продажу нерухомості подібний ефект не зафіксований — кількість оголошень про продаж не зростала. «Це можна пояснити тим, що рішення про продаж квартири є довшим процесом, ніж рішення про оренду. Якщо через зростання ризику, попит на житло в певному місті падає, власники квартир можуть відкласти рішення про продаж, очікуючи на покращення ситуації або сподіваючись уникнути продажу за заниженою ціною. У короткостроковій перспективі це призводить до падіння цін без збільшення кількості пропозицій на ринку. Однак у довгостроковій перспективі, якщо ризики залишаються високими, кількість оголошень про продаж може зрости», — зазначає дослідник.
Десь дешевшає, десь дорожчає
Ще одна закономірність, яку з'ясував Джуліан Вудворд у своїй роботі, — якщо через зростання частоти «воєнних інцидентів» поблизу, ціни на нерухомість знижуються, то у віддалених та спокійніших регіонах ціни, навпаки, зростають.
«Чим більше інцидентів відбувається в одній частині країни, тим більше зростають ціни на житло в іншій. Це узгоджується з гіпотезою про внутрішнє переміщення населення: коли фронтові міста стають небезпечнішими, західні міста стають привабливішими для міграції, що підвищує попит і, відповідно, ціни. Але оскільки кожен воєнний інцидент зменшує вартість житла родини, домогосподарства стають дедалі вразливішими й менш здатними до евакуації», — йдеться в дослідженні.
Читайте також: Як купити нерухомість за кордоном, не виїжджаючи з України: покрокова інструкція
Що таке «воєнний інцидент»
Ось список насильницьких інцидентів, які враховувались при дослідженні та впливали на розрахунок зміни вартості нерухомості:
- Удари з повітря (включаючи стратегічне бомбардування та удари вертольотів),
- Робота ППО,
- Танкові бої/атаки,
- Обстріли польовою артилерією, гаубицями, мінометами або ракетами,
- Перестрілки: будь-який обмін вогнем із використанням пістолетів, напівавтоматичних гвинтівок, автоматичних гвинтівок, кулеметів, ручних протитанкових гранатометів (РПГ),
- Саморобні вибухові пристрої, фугаси, наземні міни, автомобільні вибухи, вибухи,
- Штурм/атака десантниками або силами спеціального призначення, зазвичай із подальшим відходом,
- Знищення майна або інфраструктури,
- Напади на лікарні та гуманітарні конвої,
- Будь-які повідомлення про події, що згадують військові втрати,
- Будь-які повідомлення про події, що згадують втрати серед цивільного населення.
Коментарі - 6
«Я думаю, що весна може показати 10−15 відсотків в порівнянні з осінню. Це може бути не тільки в Києві, а й у великих містах, таких як Львів, якщо захід України брати. З великих міст у Вінниці також ціни будуть зростати, тому що оренда достатньо швидко здається», — сказав він.
За його словами, за останній рік ціни на оренду в популярному сегменті - до 20 тисяч гривень — зросли на 30−40%. Попит на однокімнатні та двокімнатні квартири залишається високим, особливо у Києві, Львові, Вінниці та центральних і західних регіонах.
При цьому в сегменті понад тисячу доларів ціни є незмінними, оскільки орендарів на такі квартири та житло не так багато.
«Однокімнатна квартира в ринку не затримується довго — два-три дні і вона здається. Це говорить про те, що попит достатньо активний на такі квартири. Отже, якщо попит активний, то це, за законами економіки, означає, що ціни будуть зростати», — сказав експерт.
Крім того, він зазначив, що на відміну від минулих років, зараз орендарі частіше змінюють житло в межах одного міста, а не через повернення з-за кордону чи внутрішню міграцію.
Перша заступниця голови правління «Глобус Банку» Олена Дмітрієва зазначила, що українці найчастіше беруть в іпотеку на первинному ринку одно- та двокімнатні квартири переважно в столиці та на Заході України.