В Україні почала діяти програма доступної іпотеки під 7%. Хто може скористатись програмою та які ризики вона містить, в колонці для НВ розповів президент ХК Київміськбуд Ігор Кушнір. «Мінфін» публікує ключові тези.
Іпотека під 7%: чим ризикує позичальник
Для кого створено програму
З 1 березня в Україні повинна почати роботу багаторазово анонсована «Доступна іпотека» під 7%. З одного боку, цього чекають і люди, і забудовники, і банки. З іншого — чи буде програма дійсно доступною і чи виправдає настільки високі очікування?
Більше 1 млн українських сімей не мають власного житла або потребують поліпшення житлових умов. На жаль, навіть половина з них, швидше за все, не зможе скористатися дешевою іпотекою, зважаючи на несприятливі економічні умови. Але дорогу здолає той, хто йде, і якщо хоча б 1000 сімей на рік зможе обзавестися квартирами, гра варта свічок.
На сьогодні кількість договорів на покупку квартири в іпотеку на первинному ринку нерухомості становить 3−5% від загальної кількості угод. За даними Нацбанку, за минулий рік обсяг іпотечних кредитів склав 3,8 млрд грн.
Читайте також: Як зекономити на податку на нерухомість
Буквально недавно був прийнятий документ, який значно розширює коло осіб, які можуть стати учасниками програми. Якщо раніше взяти дешеву іпотеку від держави могли тільки ті, хто стоїть на черзі або є бюджетником, то в лютому ці норми були скасовані. У підсумку, купити квартиру на умовах 7% іпотеки може будь-який громадянин країни за умови, що у нього немає власного житла і є належний дохід.
Ризики для покупців
Питання здешевлення іпотечних кредитів у різних іпостасях має довгу історію. В якісь роки вона працювала під назвою «Доступне житло», і держава компенсувала 13% річних. Але закінчилися гроші — програма згорнулася. Чи не станеться так і цього разу?
Іпотека під 7%, на мій погляд, може виявитися не настільки привабливим інструментом, як здається. Згідно з умовами програми, людина бере кредит на житло під відсоток, пропонований банком. Припустимо, це 20%. У свою чергу, держава зобов’язується покрити різницю, щоб людина виплачувала свої 7%.
У нашому передбачуваному випадку держава повинна буде щомісяця покривати 13%. І все б добре, але останні роки показали, наскільки нестабільним може бути те, що відбувається. І якщо раптом трапиться щось непередбачене, то людині самостійно доведеться погашати свої 20%.
Чи всі сім'ї, які розраховують на дешеву іпотеку, готові до такого перебігу подій? Обов’язково повинен бути механізм, за яким людина зможе відіграти назад. Бо чим більше інформовані будуть потенційні учасники «Доступного житла», тим вище буде рівень довіри до програми.
Читайте також: Рейтинг столичних забудовників: як «Київміськбуд» вирвався в лідери
Передбачається, що за компенсацію фінансової частини за програмою «Доступна іпотека» відповідатиме Фонд розвитку підприємництва. У бюджеті на поточний рік для Фонду, який займається ще й програмою «Доступні кредити 5−7−9%», закладено 2 млрд грн. При цьому важливо відзначити, що визначено лише сім банків в Україні, які зможуть видавати відповідні дешеві іпотечні кредити.
У всьому світі іпотека є найпоширенішим і найдоступнішим механізмом покупки власного житла. Якщо взяти сусідню Європу, то там іпотечний кредит можна взяти в середньому під 1,5% річних. Саме завдяки доступності майже 30% європейців вже придбали житло в іпотеку.
Коментарі - 24
ШТА? Это где такое условия пририсовали? Сейчас своего жилья нет разве что у тех кто всё ещё не приватизировал квартиры за 30 лет.
Смотря что понимать под «своим жильём». Если бытовое «взрослый член семьи живёт с родителями» то да. Если юридически то оба члена семьи где-то прописаны и наверняка это приватизированное жильё со-собственниками которого они являются. Ну или их родители уже купили себе квартиру когда молодые родители сами были детьми и тогда молодые родители опять же являются пусть не полноценными собственнами, но людьми у которых есть своё жильё.
Если же перегнуть палку в другую сторону то любая семья, уже купившая жильё всё равно может претендовать на льготную ипотеку — ведь покупка оформлена только на одног из супругов, а второй точно так же как молодые родители из твоего примера не имеет в собственности жилья.
В общем какой-то дебильный пункт, надеюсь это просто описка.
И «дешевая» ипотека с этим не поможет, она только еще больше надует цены)
А по исполнению — клоповники.
Насчет «лучшей» планировки и «живых«коммуниациий, я б на вашем месте не была так уверена.
Наши застройщики изо всех сил экономят, потому качество постройки дома 2020 года легко может быть хуже, чем в 1990м)
А так же видела рассыпающийся в пыль новострой (квартира подруги).
Повторю, наша недвига черезвычайно дорога.
И «дешевая» ипотека сделает ее еще недоступнее.
На счет чрезвычайно дорого: а где в Европе сейчас дешевле чем у нас? (я не говорю про Азию, там при средней зарплате как у нас недвига стоит от 4 раз дороже).
Это не Киев)
Как минимум в Эуропе за счет низких % ставок долго надувался пузырь.
Теперь предлагаете и у нас его надуть?)
Подруга купила какой-то неликвид у шарашкиной конторы и теперь все новострои хуже старого фонда? я уже 7 лет живу в новострое и обратно в панельку не вернусь. Теплый кирпичный дом с 100 мм утеплителем и двухконтурным котлом. На 60 квадратов двушку трачу столько же содержание как на 38 квадратов однушку в панельке.
У вас уже слабоумие разивается? Название столицы выучить не можете? Или часть света в которой живете с трудом дается?
Недавно наблюдала такой — новая 24-этажка, сданная в 2017 м.
Стоит пустая.
А чего все наши застройщики не шарашкины конторы, а?)
Не в курсе, сколько и на что вы тратите.
Но догадываюсь, вам лучше не знать, из какого г… и как криво это все построено)
А то спать не сможете.
А чем вас название не устраивает?)
Меня не устраивают неадекваты, которым нужно поковеркать слова. Может поменьше раша тв смотрите? и всякие эуропы у вас из лексикона пропадут?
У Киеве — может быть, но и за его пределами тоже люди живут?)
Или то не люди?)
Надо внимательнее смотреть, я как-то наблюдала кирпичную кладку, где только местами встречался цемент.
Вы так серьезно к этому относитесь, что можно подумать, что вы неадекват.
Ну правда)
Пишите про «смотреть раша тв» так, как если б это было что-то плохое.
А смотреть «польска тв»?
Или «как-его-там-на-венгерском тв» можно, разрешаете?)
Думаю, причина как раз в недоступности жилья, и невозможности его купить без ипотеки. А дорогое оно как раз из-за наличия доступной ипотеки. Выходит замкнутый круг)
И просто живут в арендованном жилье.