Президент Ассоціації спеціалістів по нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта розповів ЕП, що може трапитися на ринку в найближчі два місяці. «Мінфін» вибрав головне.
Що буде з цінами на нерухомість за повного локдауну
Продажі квартир ростуть
Після відносного затишшя на ринку житлової нерухомості, пов’язаного із січневими пандемічними «зимовими канікулами», з другої половини лютого та на початку березня рієлтори, представники забудовників, констатують суттєве пожвавлення покупців та збільшення продажів житла.
Так упродовж останніх 4−5 тижнів на первинному ринку Києва кількість укладених угод зросла в середньому щонайменше на 5−10% порівняно із січнем.
Натомість на вторинному ринку, залежно від «віку» будинку, локації, площі квартири, кількість угод збільшилася від 5% до 7%.
Якщо ж говорити про динаміку продажів житла по всій країні, то кількість продажів на первинному та вторинному ринках збільшилася в середньому на 8% у Харкові, Одесі, Львові, Івано-Франківську та Дніпрі.
В інших великих містах приріст продажів дещо менший: приблизно 3,5−4% порівняно з січнем.
Читайте також: Як обрати новобудову в столичному передмісті
Вірус «карантинних обмежень»
Активізація як продавців, так і покупців у лютому-березні мала б свідчити про поступове «повернення» ринку до звичайного режиму. Проте ситуація часткової невизначеності, пов’язаної з епідеміологічною ситуацією, дещо гальмує ринок.
Нині за кількістю виявлених захворювань на Covid-19 Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська, Житомирська, Київська та кілька інших областей вже перебувають у «червоній» зоні.
Запровадження різних карантинних обмежень, безумовно, позначиться на ринку житлової нерухомості, передусім на кількості укладених угод.
Забудовники більш-менш пристосувалися до карантинних обставин і морально готові до тимчасового зниження угод у разі оголошення суцільного локдауну. Зокрема, у березні-квітні 2020 року падіння продажів за різними оцінками склало від 30% до 70% залежно від класу і якості житлових комплексів.
Проте найголовнішим для представників девелоперів під час можливого локдауну стане можливість здійснювати будівництво за дотримання санітарних та інших норм.
Щодо вторинного ринку, то, порівнюючи з 2020-м роком, зниження угод за жорсткого карантину може скласти щонайменше 50%.
Звісно, поки що зарано робити якісь ґрунтовні прогнози, адже, як засвідчив січневий локдаун, карантинні обмеження можуть бути більш м’якими, ніж це було у березні минулого року.
Читайте також: Як заробити на нерухомості до 32% річних
Як зміняться ціни на житло
Ймовірні карантинні «весняні канікули» пригальмують цінове зростання, як на первинному, так і вторинному ринках житлової нерухомості.
Однак не варто гадати, що ціни обваляться. Адже форс-мажорні обставини будуть тимчасовими. При зберіганні більш-менш стабільної ситуації в економіці країни та стабільної гривні під час локдауну ціни квартир на вторинному ринку коливатимуться в межах 5%.
Щодо ситуації на первинному ринку, то не виключено, що найменш затребуваний у покупців сегмент житла, а саме об'єкти економ-класу, може знизитися у вартості на 2−3%.
На решті об'єктів більш дорогих і популярних категорій (комфорт-клас, нові формати житла та бізнес-клас) можуть бути оголошені тимчасові спеціальні акції, що дозволяють придбати житло за цінами нижчими — на 5−10%.
Звісно, такі акції слід вважати прихованим зниженням вартості квартир. Однак знижки будуть лише на певний тип квартир (наприклад, трикімнатні, попит на які завжди суттєво нижчий, ніж на однокімнатні) та на початкових стадіях будівництва задля залучення покупців до того чи іншого ЖК.
Цілком можливо, що минулорічна ситуація у розрізі цін та попиту може повторитися. Проте, якщо минулого року неочікуваний карантин всіх схопив зненацька, то цьогоріч учасники ринку мають час і можливості підготуватися до карантинних обмежень.
Читайте також:Скільки коштує оренда столичного житла
Найголовніше, що й потенційні покупці також цілком адаптувалися до нових реалій. Відкладений попит накопичуватиметься протягом локдауну, але буде реалізований в найкоротший термін після його завершення — за місяць-півтора.
Коментарі - 26
https://minfin.com.ua/2021/02/19/60283266/#com4051563
Я б здивувався, якби РІЄЛТОР сказав: «попит дуже впав через корону, а тому буде дешевіти однозначно, не купуйьте!». Так ні. Всі рієлтори говорять: «Купуйте вже, тому що через рік буде дорожче на 10%.»
То для продавців бетону — одна дорога, тільки вгору!
— Шо тут думать? Ему за этот ролик заплатили сумму, достаточную для того, чтобы этим сервисом НИКОГДА не пользоваться…
Они по другому не умеют
https://ukranews.com/ua/news/765791-vilnoyi-ofisnoyi-neruhomosti-u-kyyevi-bulo-11−5-u-2020-rotsi
Вы от риэлтера ожидали услышать что-то другое?)
Что подразумевает риэлтор:
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/125944/