Ціни на квартири в столичних новобудовах швидко зростають, хоча ані дефіциту пропозиції, ані суттєвих покращень у добробуті населення не спостерігається. Штучне накочування цін загрожує їх різким обвалом. П’ять ознак надування цінової бульбашки на київському ринку житла у колонці для Ліга.Бізнес назвала фінансовий аналітик, екскоординатор Експертної платформи НБУ Наталя Задерей. «Мінфін» обрав головне.
Ціни на столичне житло можуть обвалитися: 5 ознак надування цінової бульбашки
1. Аномальне зростання цін
Його помічають усі, хто планував купити нове житло для проживання чи інвестицій. За даними Lun.ua, середня ціна квадратного метру у доларовому еквіваленті у жовтні зросла на 31,6% р/р. Звісно, це не той стрімкий зліт, який ми спостерігали у 2005−2008 роках. Але і така динаміка виводить Україну в європейські рекордсмени.
За даними звіту Deloitte Property Index, найшвидше зростання цін на нове житло у країнах ЄС у 2020 році було зафіксоване в Угорщині і становило 12,3%. Більш ніж на 10% ціни зросли у Німеччині та Нідерландах. Серед столиць лідирує Братислава зі зростанням на 13%. Як сталося, що у нас житло дорожчає швидше, ніж у більш розвинених економіках з дешевою іпотекою?
2. Спірна статистика
Ми можемо тільки фантазувати на тему балансу між попитом і пропозицією. Тому що, на відміну від країн ЄС, не маємо даних ані про попит, ані про пропозицію. Дані про кількість збудованих квартир у Києві фактично припинили оприлюднюватись з 2020-го через реформу ДАБІ та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Відсутність статистики, заміна ДАБІ на ДІАМ (як анонсувалось, правильний дозвільний орган замість корупційного) додали хаосу і без того непрозорому ринку нерухомості.
Забудовники стверджують, що через параліч дозвільної системи не можуть будувати і вводити в експлуатацію готове житло. Отже, попит перевищує пропозицію і ціни зростають. Звучить логічно, але кількість нових будівельних майданчиків, які бачиш на власні очі, якось не ув’язується з гіпотезою про дефіцит новобудов. Місцеві громади у кожному районі борються проти забудови чергової зеленої зони.
Читайте також: Чи є бульбашка на ринку нерухомості України
3. Пропозиція таки зростає
За даними ДССУ, у січні-червні цього року у Києві було введено в експлуатацію 502 тис. кв. м житла, що більше, ніж у першому півріччі 2019-го, тобто до виникнення регуляторно-статистичних викривлень. За даними Lun.ua, зараз у столиці до продажу пропонуються квартири у 370 комплексах.
У 2014−2019 роках у Києві було збудовано майже 124 тис. нових квартир. Це немало, навіть з урахуванням попиту з боку переселенців та інвестиційного попиту. Якщо всі ці квартири розпродані, значна частина з них має поповнити пропозицію на вторинному ринку.
Що цікаво: середня ціна квадратного метру на первинному ринку завжди була значно нижчою, ніж на вторинному (з огляду на ризики інвестування). Але цьогоріч бачимо небувале зближення цін на первинку і вторинку (див. графік 1). Одне з можливих пояснень — на вторинному ринку на продаж виставляєтьсядешевше і старіше житло. Тоді як новобудови останніх років є відкладеною пропозицією.
Графік 1. Середня ціна житла у Києві, $/кв. м
Читайте також: Навіщо іноземці скуповують українську нерухомість і як це позначиться на цінах
4. Переоцінена роль айтішників
Розвиток IT-галузі, як драйвер споживчого попиту на житло, може бути просто міфом. За різними оцінками, у Києві налічується порядку 90 тис. IT-спеціалістів. Але хтозна, скільки з них мають рівень senior і вище, тобто зарплати, що дозволяють відносно швидко назбирати на квартиру. Чи достатньо високооплачуваних айтішників і топ-менеджерів, щоб забезпечити попит на 370 комплексів?
До того ж доходи вітчизняних програмістів значною мірою залежать від стану економік США та ЄС. Під впливом пандемії та м’якої монетарної політики у великих компаній цього року були хороші бюджети на діджиталізацію. Але не гарантовано, що тенденція збережеться.
Структура попиту відома окремим забудовникам за їхніми об'єктами, але є загадкою для ринку загалом. Деякі забудовники оцінюють частку інвестиційного попиту у 40%, але вона може бути і вищою.
Низька дохідність банківських депозитів спонукає заможних громадян шукати альтернативи. В практиці забезпечення фінансової стабільності, за яку зазвичай відповідають центробанки, зростання інвестиційного попиту вважається ризиком. Адже якщо недостатньо тих, хто потребує і здатен купувати квартири для проживання, спекулятивна піраміда може легко посипатись.
Саме тому при аналізі ринку нерухомості, з точки зору фінансової стабільності, вивели емпіричне правило. Якщо темпи зростання цін випереджають темпи зростання орендних ставок на житло, можна говорити про ознаки бульбашки. Саме це спостерігається в Україні останні роки (див. графік 2).
Графік 2. Річна зміна ціни продажу і оренди кв. м. у Києві, %
Читайте також: На глобальному ринку нерухомості надувається бульбашка
5. Регіональний перекіс у «доступній іпотеці»
За даними ФРП, на 4 листопада понад 60% виданих в рамках програми кредитів припадає на Київ та область. Усього з березня до листопада було видано понад 888 млн грн кредитів, що є стимулом для іпотечного ринку, з огляду на те, що в кращі доковідні часи річні обсяги кредитування становили порядку 2,5 млрд грн. Але, схоже, проблема у тому, що до програми долучились насамперед ті, хто міг би взяти кредит і без неї. Про це говорить і регіональний перекіс.
Ще років п’ять тому, за даними звітів нотаріусів, що публікує Мінюст, частка іпотеки в угодах з купівлі-продажу квартир була менше 5%. Торік у Києві вона склала 11%. Завдяки «доступній іпотеці», орієнтованій, передусім, на вторинний ринок, за результатами 2021 року цей показник може зрости ще більше. Але поки що, за всіма ознаками, іпотека більше сприяє зростанню цін, ніж кількості угод (доступності власного житла для тих, хто його потребує).
В умовах регуляторної реформи і відсутності статистики легко продавати ідею «буде тільки дорожчати». Насправді покупцям і банкам-кредиторам варто ретельно оцінювати ризики.
Читайте також: Шість страхів іпотеки
Коментарі - 115
Зараз в Україні є всі можливості для зростання сфери будівництва, а з нею й економіки країни. На сьогодні можна сміливо сказати, що будівельна галузь нарешті стабільно стоїть на своїх рейках. Це підтверджують цифри. За даними Держстату, виконання будівельних робіт протягом поточного року показувало «плюс». За період із січня до вересня приріст становив майже 3,5%. При цьому обсяг житлового будівництва з початку цього року зріс на 18,4%.
Тому що будівництво — один з основних «тягачів» економіки у світі. У розвинених країнах саме на будівельну сферу покладено завдання тримати на плечах добру частку ВВП. Якщо брати загальний оборот галузі, він становить близько 13% ВВП. Так само потрібно не забувати про мультиплікаційний ефект: 1 гривня, вкладена в сферу будівництва, дає ще 7 у різних дотичних галузях. Звичайно, Україні до високих показників далеко — у нас будівництво займає трохи більше 2% ВВП. Але дорогу здолає той, хто йде — Ігор Кушнір.
Розкажіть ще про те як з України тікають до «цивілізованої» росії:) До нищебродів:)
Не всі працюють за кордоном різноробочими. Не всі купляють нерухомість саме в Києві.
Скільки заробили — стільки і вкладають. Знову поїхали-заробили і вклали.
https://gazeta.ua/articles/life/_cergi-piyactvo-ta-bidnist-ak-vizhivali-lyudi-v-ostanni-misyaci-srsr/1059577
2008рік — валюта гривня — помірний рівномірний ріст, а далі плато, графік рівний; валюта доллар — значний ріст, а потім різкий обвал
2021рік — валюта гривня — досить сильний різкий ріст
доллар -Ледь помітний ріст, більш схожий на плато.
А може це просто гроші знецінюються? Чому люди купівельну стпроможність тисячі баксів сприймають як якесь еталонне мірило? Це Вам не кілограм який завжди однаковий…
Купівельна спроможність тисячі баксів — це змінна величина, яка постійно зменшується…
Они точно рухнут
Это дорого? Я к тому, что не только цена критерий. А недавний гемор с Варшавскими? Инвестор ничем не защищен, и даже легальные разрешения на строительство и все ТУ на подключение коммуникаций не спасут от непредвиденных обстоятельств. Вам так скажет любой юрист по теме недвиги
Тобі поговорити немає з ким?:)))
А те що не вмієш вибирати забудовників і тепер страждаєш через це — то це твої проблеми!
По-перше, людям треба дати можливість відкрито витрачати накопичені роками гроші. Подивимося, як на практиці покаже себе закон про податкову амністію, і як багато людей скористається таким інструментом. У запасі рік, але більшість експертів сходяться на думці, що запропонований варіант закону не дасть очікуваного ефекту.
По-друге, потрібно зміцнювати та розширювати іпотеку. Програма запущена та працює, це плюс. Але не так активно, як могла б. Наскільки знаю, умови іпотеки намагаються розширити та доповнити. Наприклад, останнім було редагування, яке дозволяє брати в іпотеку житловий фонд, збудований після 2011 року. Тобто ми свідомо пропонуємо людям оформити іпотеку на 20 років на житло, яке після цих років буде не надто новим. Думаю, потрібно розширити умови та дозволити людям купувати в іпотеку майнові права у забудовників. Багато людей хочуть жити саме у новому житлі, з відповідною інфраструктурою. То чому б не дати їм такої можливості?
По-третє, необхідно постійно спрощувати умови гри на будівельному ринку. Спрощення механізму роботи дозволить залучити іноземних інвесторів. Приходячи працювати в Україну, іноземці хочуть розуміти межі повернення прибутку та чіткі умови роботи. Як на мене, послаблення загальних правил поряд із посиленням відповідальності за їх порушення стали б універсальним рішенням.
Людина принаймі озвучила свою позицію, на що має повне право — а твоєї позиції я так і не почув. І де саме ти ниття побачив?
И нытьем его многие ресурсы забиты под завязку!
Просто ты, кроме здешнего ресурса ничем не интересуешься. Расширяй кругозор
Цены на стройматериалы выросли очень существенно. Сам сейчас дом строю, как на дрожжах все растет.
Ну и кроме айтишников в киевскую недвижимость вкладываются иностранцы.