Мінфін - Курси валют України

Встановити
26 листопада 2020, 13:06

Чому інвестори доплачують за борг Китаю і до чого тут Україна

Китай вперше змусив інвесторів доплачувати за покупку свого боргу: вони отримають меншу суму грошей, ніж вони позичили Пекіну, якщо залишать облігації до її погашення. Чому тоді Україні доводиться підвищувати відсотки за запозиченнями, в колонці «Мінфіну» розповів старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.

Інформаційний простір фінансового світу час від часу сколихують новини про те, що та чи інша країна позичила кошти під від'ємну ставку. Ось нещодавно до таких країн приєднався й Китай.

Читайте також: Китай наступає на долар: чи варто запасатися юанем

В ніч на 18 листопада китайському казначейству вдалося залучити близько 750 млн євро від розміщення п'ятирічних облігацій з відсотковою ставкою «мінус» 0,15%. Проте Україні доводиться позичати під досить високі ставки, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Тож пропоную розібратися чому так відбувається.

Будь-який кредитор, перш за все, оцінює спроможність позичальника в повному обсязі та своєчасно повернути борг. І якщо при отриманні кредиту це питання переважно вирішується індивідуально, то при розміщенні облігацій чи торгівлі ними рівень ризиків оцінюється вже широким колом інвесторів.

Читайте також: ОВДП-аукціон: Мінфін залучив до бюджету 16,77 мільярда

Тому на ринку й існують облігації з від'ємними ставками – коли ризики настільки малі, що інвестори навіть готові доплатити, щоб позичити їх тим, від кого отримають свої гроші назад. Однак усе ж набагато більше облігацій розміщується зі ставками вище нуля.

Однак і тут є країни-позичальники і з досить високим рівнем довіри як, наприклад, США, а є країни, яким доводиться платити значно вищі ставки за своїми боргами, щоб мати доступ до фінансового ресурсу. Саме спред – різниця між доходностями, які інвестори прагнуть отримати від різних позичальників, і є такою платою за ресурс. А рівень ставки говорить про рівень довіри до позичальника.

Наразі такі спреди для України є доволі широкі. Країні доводиться платити 500-600 б.п. премію до доходності казначейських зобов'язань США, щоб зацікавити інвесторів віддати перевагу саме Україні та допомогти фінансувати дефіцит бюджету.

Наприклад, на момент випуску єврооблігацій у липні 2020 року спред до бенчмарка (у цьому разі доходність еталонних облігацій), яким були 10-річні казначейські зобов’язання, складав 666 б.п. за відсотковою ставкою 7,253% річних. Тепер вони торгуються вже за ставками 6,4-6,5% і зі спредом до бенчмарка 550-560 б.п.

Таке «покращення» – не українська заслуга, а збільшення апетиту інвесторів до ризикованих активів. Інвестори шукають можливості компенсувати від'ємні чи низькі ставки за неризиковими активами, і намагаються більше купувати борги країн, що розвиваються, за значно вищими ставками. Серед них є і Україна.

Читайте також: Україна узгодила з МВФ держбюджет-2021 — Мінфін

Проте наразі Україна зіткнулася з бюджетною кризою та невизначеністю переговорів з МВФ щодо отримання чергового траншу. Крім того, рішення Конституційного суду та кадрові перестанови в НБУ теж не додають позитиву. А за таких умов інвестори вважають, що в країни зберігається великий ризик втрати можливості своєчасно розрахуватися за своїми боргами. Тому хоч спреди звузилися, а доходності знизилися, вони залишаються великими.

Інвестори хочуть побачити подальший рух реформ, якісну та продуктивну співпрацю з МВФ, кращу фінансову стійкість. І тоді, хоч це і не буде на від’ємному рівні, але країна має отримати можливість позичати за значно меншими ставками, ніж зараз.

Коментарі - 6

+
+54
bonv
bonv
26 листопада 2020, 13:58
#
«зе-покращення» в дії...
+
0
Італій .
Італій .
26 листопада 2020, 20:39
#
Поэтому на рынке и существуют облигации с отрицательными ставками — когда риски настолько малы, что инвесторы даже готовы доплатить, чтобы одолжить их тем, от кого получат свои деньги обратно.

Чем это лучше варианта «оставить деньги на текущем счету»?

Подозреваю что на самом деле причина в том что те кто покупает такие облигации делают это просто потому что не имеют возможности держать деньги на текущем счету. К примеру если есть некий фонд который обязан вкладывать деньги клиентов в какие-то ценные бумаги варианта «подержим их на текущем счету» просто не существует. И чтобы пристроить деньги хоть куда-нибудь — вкладывают их в облигации с отрицательным процентом.
+
+17
Maxsvo
Maxsvo
27 листопада 2020, 6:46
#
Держать на счету ещё дороже, примерно -1% годовых
+
0
1112VFRFH
1112VFRFH
27 листопада 2020, 23:48
#
Та,ні вони надіються перепродати,бо якщо динаміка збережеться буде -0,75%
+
0
1112VFRFH
1112VFRFH
28 листопада 2020, 0:09
#
Пардон -0,2--0,25%%
+
0
satro
satro
1 грудня 2020, 0:00
#
Сравнили Украину и Китай. И смех и грех.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися