Кінець січня-початок лютого відзначилися зміцненням гривні. Про те, що відбувається на валютному ринку і до якої позначки може подорожчати націвлюта, на своїй сторінці в фейсбуці написав Сергій Фурса. «Мінфін» призводить скорочену версію поста.
Чому курс гривні може зміцнитися до 27
Фактор № 1
Перед тим як зміцнитися, гривня ослабла. Це сталося перед новим роком. І викликано це було не фундаментальними факторами, а суб'єктивним. А саме — дуже активно витрачав гроші Мінфін. Український уряд в принципі відомий тим, що в грудні викидає на ринок дуже багато гривні. Так вже організовані бюджетні виплати.
Це традиційна історія. У цьому році вона була обтяжена ще й тим, що дуже довго в бюджеті було порожньо. Уряд не виконував план по запозиченнях, бо гроші ніхто не давав. І тільки в кінці року, на тлі звісток, що МВФ таки відряджає нам віртуальну місію, вдалося залучити необхідну суму. І майже миттєво її витратити. Що позначилося на курсі гривні.
Таким чином, гривню просто хитнуло і вона неминуче повинна була повернутися до об'єктивних показників.
Читайте також: Як 600 мільйонів від ЄС врятували гривню
Фактор № 2
У світі залишається дуже багато грошей. І в такі моменти іноземні інвестори готові вірити в Україну та вірити в гривню. І готові активно купувати номіновані в гривні державні облігації. У підсумку ми бачимо активну покупку ОВДП нерезидентами. Вони заходять, продають свої кровні долари, купують гривню і вже на неї купують облігації.
Фактор № 3
Супер кон'юнктура на світовому ринку сировини. Тут вам і руда з металом. Тут вам і продукти харчування. З одного боку, відновлення світової економіки і торгова війна між Австралією і Китаєм, від якої виграють українські сталевари і рудокопи. Це призводить до зростання експортної виручки, а, значить, підтримує гривню. З іншого боку, проблеми з урожаєм 2020 року, коли погода була не дуже, в тому числі і в Україні, призвели до зростання цін на пшеницю і кукурудзу. І ці долари теж заходять в Україну. Не всі. Але частково.
В результаті ми маємо тренд на зміцнення національної валюти. І якщо Нацбанк не буде чинити опору, то тренд буде тривати. І гривня легко може дійти до 27.00. А може і далі. Поки не зустріне загороджувальний вогонь НБУ. Все-таки в регуляторі добре пам'ятають, чим закінчилося зміцнення гривні для Смолія.
Читайте також: ОВДП-аукціон: Мінфін залучив до бюджету рекордну суму — майже 51,44 мільярда
Як довго це може тривати
Найближчі місяці так точно. Якщо, звичайно, погода на світових ринках не зміниться.
Вже ближче до другого півріччя стануть актуальним інші питання. Зокрема, співпраця України з МВФ. Яка зараз ніби є, але грошей немає. Поки це інвесторів влаштовує. Тим більше, вони більш ніж благодушно налаштовані через тиск зайвих грошей. Але чим ближче буде вересень і виплати за зовнішнім боргом, тим більше питань вони почнуть ставити.
Але це буде вже після літа. І це зовсім інша історія.
Коментарі - 20
Это сильно может изменить расклад, аграриям нет смысла сливаться за 90 дней перед посевной, ожидаю что начнут готовиться с марта.
Также логично будет спрос на валюту от импортеров энергоресурсов, а еще снова назревает угольный кризис и веерные отключения. Потому начнут покупать уголь «забугром» за доллар.
Еще стоит учесть годовый налог за 2020 к 11марта.
Думаю все согласятся что прибыль и соотв налоги за коронавирусный год будут сильно меньше 2019
Не все так быстро.