Минулий тиждень на валютному ринку був нестандартним. Спершу гривня активно зміцнювалася. Однак, кілька виходів Нацбанку з інтервенціями з купівлі долара швидко розгорнули курс в сторону зростання. Не буде простим для нацвалюти і майбутній тиждень.
Період бюджетних розрахунків у бізнесу: що завадить гривні зміцнитися
На зміцнення гривні частково спрацював фактор посилення карантинних заходів. Це скоротило попит на валюту у компаній, діяльність яких потрапила під обмеження. Зупинив зміцнення нацвалюти НБУ, який виходив з покупками долара.
Вихід регулятора з покупкою долара 13 січня за 27,94 грн не додав йому надходжень до резервів, зате пристойно налякав покупців, які вичікували «дна» за курсом, і спровокував їх вихід на торги. Зростання числа покупців дозволило долару швидко знову піти вище 28 грн і продовжити зростання.
Також відбився на поведінці міжбанку і фактор робочих і неробочих днів в Україні, Європі та США. У підсумку, за минулий тиждень долар на торгах подешевшав з 28,25/28,27 до 28,10/28,17 грн, а євро провалився з 34,41/34,44 грн до 33,93/34,02 грн.
Основною причиною падіння євро на українському міжбанку стало просідання курсу євровалюти до долара на міжнародних ринках — з 1,223 на 11 січня до 1,2078 вночі 15-го. Це призвело до автоматичного падіння курсу євро і щодо гривні через перерахунок курсів пар євро/долар і долар/гривня. Нацбанк, хоча і з'являвся на міжбанку 12 і 13 січня, але в кінцевому підсумку своїми діями лише зіграв проти зміцнення позицій гривні.
Мінфін 12 січня провів вдалий аукціон з розміщення ОВДП і привернув в еквіваленті 8,9 млрд грн під ставки за гривневими паперами в межах від 10,73% до 12,15% річних і за доларовими облігаціями — під 3,8% річних. Це також відбивалося на поведінці ресурсного та валютного ринків. Поступово збільшували свій портфель гривневих облігацій і нерезиденти, що працювало на користь нацвалюти. На 16 січня портфель іноземців в нацвалюті виріс до 88,49 млрд грн.
Що впливатиме на курс цього тижня
Ось основна частина факторів, які вплинуть на поведінку учасників торгів цими днями:
1. Період бюджетних платежів у клієнтів і господарська діяльність компаній. Введення локдауну скоротило попит на валюту з боку клієнтів, діяльність яких потрапила під обмеження. І це працює на користь нацвалюти. Черговий період бюджетних платежів у бізнесу і дефіцит гривні в такий період у експортерів збільшують пропозицію валюти на торгах і позитивно впливають на курс гривні на міжбанку. Це, мабуть, основний фактор підтримки для нацвалюти цього тижня.
2. День Мартіна Лютера Кінга у США. Цього понеділка американські банки не працюють. Це призведе до перекосів попиту і пропозиції валюти на торгах у вівторок — середу. Особливо, якщо врахувати ще і минулу робочий суботу на українському міжбанку. На цю ситуацію частково накладеться ще аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП 19 січня, період бюджетних розрахунків у компаній. Цей мікс міжнародних і місцевих фінансових подій досить небезпечний для гривні на нашому малооб'ємному валютному ринку.
3. Аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП 19 січня, погашення попередніх випусків ОВДП, поведінка нерезидентів на первинному і вторинному ринках, рефінансування банків Нацбанком.
Рефінанс. 15 січня НБУ провів тендер з рефінансування і розмістив ресурси:
- на 84 дні 2-м банкам в сумі 182 млн грн під 6% річних;
- на термін до 1 820 днів 15-ти банкам на 8,472 млрд гривень під ті ж 6,00% річних.
За умовами такого рефінансу банки самі вирішують, на які програми направити ці кошти, Тому частина цих ресурсів може вийти на валютний ринок, а частина — піти на покупку нових ОВДП, а також на підтримку ліквідності цих фінустанов і кредитування. Від того, яка частина цих грошей потрапить на валютний ринок, багато в чому буде залежати тренд на міжбанку в найближчі дні.
За інформацією «Мінфіну», поки основна частина одержувачів рефінансування за краще покупку на ці засоби нових облігацій, а також направить кошти на підтримку ліквідності і кредитування. Тому з цього боку особливої загрози для гривні найближчим часом не очікується.
Читайте також: Кого насправді кредитують українські банки
Аукціон з розміщення ОВДП, погашення облігацій і поведінка нерезидентів на первинному і вторинному ринках.
На момент написання статті 19 січня Мінфін планує розміщувати гривневі ОВДП терміном 84, 413, 756, 1218 і 2317 днів майже без обмежень за сумою. Після консультацій з первинними дилерами чиновники можуть внести зміни в кількість пропонованих за терміном паперів. Найбільший інтерес будуть викликати семирічні облігації, а також папери на 3 місяці і від року до двох років.
Потрібно врахувати, що вже 20 січня (тобто, в день розрахунків за аукціоном від 19 січня) Мінфіну треба погасити облігацій на 11,948 млрд грн і ще виплатити відсотки за іншими випусками на значні суми. Більшу частину цих коштів отримають держбанки і швидше за все просто перевкладуть їх у нові папери, що не створить проблем на ринку.
Але частину грошей повернуть іноземцям. Що вони будуть з ними робити — чи куплять нові ОВДП або вважатимуть за краще фіксувати прибуток у валюті і вийдуть на міжбанк для її покупки — зараз головне питання як для скарбників банків, так і для аналітиків і чиновників.
З огляду на зрослий інтерес іноземців до вкладень в борги України, ми прогнозуємо, в основному, перевкладення отриманих нерезидентами грошей в нові облігації. Але для цього необхідно, щоб Мінфін зберігав за ним високу дохідність — від 10,5% річних (за короткими) до 12,75−13% річних (за трьох і семирічними паперами). Таке перевкладення не буде шкідливим для курсу.
Лише невелика частина отриманих цього разу коштів піде у нерезидентів на покупку валюти. Але в момент виходу таких клієнтів на торги через Сіті банк можна буде з упевненістю говорити про спроби спекулятивного розгойдування курсу на подібному попиті.
Читайте також: Скільки можна заробити на проблемах країни
З урахуванням значної переліквідності фінансових ринків ЄС і США, а також зростання апетитів інвесторів до ризику особливої проблеми у чиновників Мінфіну з розміщенням ОВДП нерезидентам поки що не виникає.
Стримувати обсяги іноземних вкладень в українські папери будуть:
- негативні сигнали з боку МВФ (інформація про затримку чергового траншу);
- ліміти на країну з боку великих світових фінансових гравців і спекулянтів;
- загальний стан світової економіки, умови на альтернативних ринках інших країн, що розвиваються, і погіршення ситуації з коронавірусом.
Істотно вплинуть на прийняття рішень у всіх учасників фондового ринку результати засідання комітету НБУ з монетарної політики, яке пройде 19−20 січня і рішення Правління НБУ з питань монетарної політики (в першу чергу — облікової ставки) 21 січня.
4. Готівковий ринок, інтервенції НБУ та стан ліквідності у банківській системі.
Власники обмінників продовжать орієнтуватися на поведінку міжбанку і реальний попит з боку населення в своєму регіоні. Особливої гри «на підвищення» або «на пониження» за власною ініціативою вести не стануть. Цього тижня призвідником всіх змін за цінниками готівкового ринку буде тільки міжбанк. При ситуативному збільшенні валютних ризиків власники навіть великих мереж обмінників лише розширюватимуть спред між купівлею і продажем валюти, але не стануть при цьому самостійно розгойдувати ринок.
Інтервенції НБУ. Нацбанк цими днями намагатиметься мінімально втручатися в курсоутворення на міжбанку. Цим він частково підіграватиме експортерам в моменти ситуативного браку валюти. Адже вони стануть продавати її, щоб розрахуватися з бюджетом. Якщо ж пропозиція перевищуватиме попит, регулятор проведе кілька інтервенцій з купівлі валюти, щоб відкачати з ринку надлишкову пропозицію і цим підтримати курс долара на міжбанку.
Читайте також: Коли НБУ робитиме валютні інтервенції і як це вплине на курс
Тому на істотне просідання курсу долара на міжбанку до 27,80 грн і безготівкового євро до 33,50 грн ми б не розраховували. НБУ боротиметься за вигідніший для експортерів і бюджету курс долара вище позначки у 28 грн.
За нашими розрахунками, при вдалому проведенні аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП, щоб не особливо розхитати міжбанк і в той же час поповнити резерви, регулятор наступного тижня може викупити на торгах до $ 85−155 млн. Якщо ж на аукціоні не буде серйозних обсягів розміщення, то ця сума може скоротитися до $ 30−65 млн.
Тактика НБУ при інтервенціях, його цінники у зв'язці з результатами аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП від 19 січня і погашеннями облігацій 20 січня — основні фактори, що впливають на міжбанк цього тижня.
Ліквідність у банківській системі залишається на високому рівні через:
- значні обсяги операцій за аукціоном Мінфіну 19 січня,
- вливання коштів Нацбанком за останнім тендером рефінансування,
- погашення облігацій 20 січня, період бюджетних платежів у клієнтів.
За розрахунками «Мінфіну», залишки на ранок на коррахунках банків з 18 до 22 січня будуть в межах 43−65 млрд грн.
Прогноз міжбанківського та готівкового курсів
На міжбанку. Через вихідний понеділок у США, проведення аукціону з розміщення ОВДП і великих погашень облігацій перекоси попиту і пропозиції на міжбанку посиляться, що призведе до зростання коливань курсу.
Основними гравцями на торгах будуть: великі місцеві компанії і держбанки, НБУ, нерезиденти, які працюють з українськими ОВДП на первинному і вторинному ринках, а також періодично і спекулянти. Останні активізуються в період виходу на міжбанк нерезидентів, які будуть купувати валюту на гривню від погашень ОВДП.
За розрахунками «Мінфіну», в період з 18 до 22 січня коридор за доларом на міжбанку буде в межах 28,05- 28,35 грн, а євро — в межах 33,70 — 34,35 грн.
Обсяги щоденних операцій складуть:
У понеділок — через вихідний у США всього в межах до $ 110−120 млн при укладанні до 300−380 угод.
У вівторок — четверг зростання операцій в межах до $ 210−250 млн при укладанні до 510−680 угод за рахунок: проведення аукціону з розміщення ОВДП і розрахунків за ним; погашення попередніх випусків ОВДП і відсотків; періоду бюджетних платежів у клієнтів і поточної господарської діяльності компаній.
У п'ятницю — досить низькі обсяги операцій за рахунок зниження ділової активності наприкінці тижня. Обсяги торгів навряд чи перевищать $ 160−190 млн при здійсненні до 420−480 угод.
На готівковому валютному ринку власники обмінників при виставленні курсів продовжать орієнтуватися на поведінку міжбанку, попит і пропозицію за валютою з боку населення, а також поведінку пари євро/долар на міжнародних ринках.
Спред за доларом більшість обмінників фінкомпаній будуть тримати в межах 15−25 коп, а в банках 20−30 коп. За євро — в обмінниках фінкомпаній він буде в межах 20−25 коп, а в касах банків — 20−35 коп.
«Мінфін» прогнозує коридор за доларом на 18 -22 січня в обмінниках фінкомпаній в межах 28,00 — 28,35 грн, а в банках 27,95 — 28,40 грн. За євро — у фінкомпаній в межах 33,70 — 34,35 грн, а в банках 33,65 — 34,45 грн.
Коментарі - 1