На початку 2021 року фінансові ринки світу зростали: інвестори були впевнені, що після пандемії на світову економіку очікує зростання. Провідні інвестиційні будинки світу і експерти прогнозували ціле десятиліття зростання. Основним аргументом для такого оптимізму служило те, що в період пандемії завдяки підвищеним витратам держав люди накопичили величезні грошові накопичення.
Що скасує нову глобальну кризу
На папері все красиво
Світ з 2008 року відкрито, а, за великим рахунком, раніше, зіткнувся з тим, що найціннішим ресурсом для зростання економіки світу став сукупний споживчий попит. Зростання економіки в розвинених країнах в останнє десятиліття буксувало не тому, що виробники не могли задовольнити попит, а тому що попит просто не збільшувався тими темпами, які були потрібні для впевненого зростання економіки.
І ось на початку 2021 року економісти побачили, що грошей у людей стало дуже багато. Це навело їх на думку, що даний фактор стане хорошим драйвером для сильного споживача, насамперед у країнах Заходу. Економісти зраділи тому, що проблема з недостатнім попитом вирішена і тепер ніщо не заважає економіці світу зростати, причому швидко і тривалий час.
На папері економісти по-своєму все вірно порахували, включаючи іплатоспроможність населення, що зросла, і економічні мультиплікатори — все було дуже красиво. Але, боюся, що вони були не праві, оскільки розрахунки на папері — це, звичайно, добре, але за папером не видно «грунту».
Наведу приклад: якщо б хтось із сучасників Ісуса Христа в 1 році нашої ери поклав на депозит 1 монету срібла вагою 1 грам під 1% річних із капіталізацією відсотків, то до 100 року він би виріс в 2,67 рази, до 500 року — в 143 рази, до 1000 року — в 20,7 тисяч разів, а до поточного 2021 року — в 536 мільйонів разів, тобто до 536 тонн срібла. Очевидно, що реальне життя не могло забезпечити такого зростання.
У цьому прикладі через масштабування в часі можна побачити всю утопічність паперових розрахунків, без зв'язки з реальним життям. Навіть якщо закладати в розрахунки консервативний рівень зростання в 1%.
Економіка чайників
Якщо відкинути економічні розрахунки, то в наш час люди почали жити краще і стали багатшими, тому що за 2 тисячі років стався технологічний ривок. Люди стали багатшими, тому що почали виробляти і споживати набагато більше товарів і послуг. За цифрами у ВВП стоять конкретні товари і послуги. ВВП не може зрости, якщо в реальному житті його немає чим наповнити.
Можна взяти простий приклад із чайниками. Якщо світ виробляв до пандемії 500 млн. чайників, то після пандемії світу не треба виробляти 600 млн. чайників, тому що потреба в чайниках не зросте. Чайники є у всіх і люди купують їх замість старих. Ринок чайників в частині обсягів вже давно досяг своєї межі і для експансії у цій галузі просто немає місця.
Точно так само справи йдуть і у більшості інших галузей. Переважно потенціал їх зростання вже вичерпаний. А тому, скільки б у людей не з'явилося грошей, вони не споживатимуть цих товарів більше, тому всі ці «старі» галузі не можуть зрости. Їх зростання обмежене демографією і освоєнням раніше не завойованих ринків.
Тож на чому ж може вирости світова економіка? — Тільки на нових галузях, на нових товарах або послугах. На тому, що ще не створено і не освоєно. А це нове створює технічний прогрес. Але він, до жалю економістів, не орієнтується на їх розрахунки, а живе своїм життям.
Чому припинила зростати економіка розвинених країн
З нульових років зростання розвинених країн забуксувало якраз через те, що технологічне зростання пригальмувало, порівнюючи з 90-ми. Нове, звичайно, з'являлося завжди, наприклад, ринок планшетів — яскравий приклад. Але такого ривка, як у 90-ті, коли в масове виробництво і споживання увійшли комп'ютери і все, що з цим пов'язано, не було. Технологічна надбавка не могла дати економістам 3−4% зростання на рік, як вони хотіли.
Тут важливо відзначити, що в наш час технологічне вдосконалення часто не розширює ринки для споживачів. Нові смартфони хоч і кращі, але вони прийшли на заміну стільниковим телефонам, а тому розширення ринків не відбулося. У 90-ті ж роки стільниковий зв'язок у розвинених країнах був новою галуззю. Електромобілі також є всього лише заміною автомобілів із ДВС, а не новим ринком, «зелена» енергетика — це заміна палива, а не новий ринок.
Кредит і борги
Економісти вирішили питання зростання по-своєму. — Капіталізм має в своїй основі один мінус у вигляді нерівності. У вигляді того, що норма прибутку стає нормою накопичення і виходить з обігу. А з огляду на нерівність, сукупне споживання суспільства на максимізоване, бідні не можуть максимізувати свої покупки, через що технологічні можливості розширення ВВП не освоєні до кінця.
Грубо кажучи, якщо технології дозволяють мати світу ВВП 100 одиниць, то через нерівність споживання буде тільки 60 або навіть 10 одиниць. Але у відповідь на це економісти давно придумали такий інструмент, як кредитування. За рахунок кредиту гроші перерозподіляються до бідних. Якщо загалом економіка знаходиться в зростаючому кредитному циклі, споживання бідних йде вгору. У цьому випадку реальний ВВП освоює технологічні можливості не на 60%, а на, скажімо, 70%. Але у відповідь на це в суспільстві зростають борги!
Читайте також: Forbes 400. За час пандемії США поповнилися 44 новими мільярдерами
Споживання в розвинених країнах із нульових років багато в чому стимулювалося за рахунок кредиту, від чого світ на сьогодні обріс непомірним розміром боргу.
Після пандемії
Після пандемії у людей накопичиться багато грошей, але рано чи пізно цей відкладений попит буде вичерпаний, люди витратять ці гроші, їх з'їсть інфляція. І все повернеться на круги своя. Чим більше економіка зросте за рахунок відкладеного попиту, чим більше відірветься від допандемійного рівня, тим сильніше їй потім доведеться впасти до минулого рівня.
Адже світ не придумав нічого нового в плані перерозподілу грошей від багатих до бідних. А тому стара структура перерозподілу повернеться назад. Якщо у світі не відбудеться сильного технологічного вибуху, то на чому повинен буде зрости ВВП розвинених країн тоді?
Економіка США вже влітку цього року відновилася до допандемійного рівня. Якщо вірити економістам, то за найближчі пару років вона зросте приблизно на 10%, тобто перевищить рівень 2019 року на цю величину в реальному вираженні. Можливо так, за рахунок того, що люди витрачатимуть накопичене в пандемію.
Читайте також: Які зміни бачать інвестори, повертаючись до України через рік
Але що далі? На чому ці додаткові 10% економіки базуватимуться поза цифр. Для того, щоб це зростання потім змогло мати під собою грунт, економіка США повинна буде структурно змінитися, де ці додаткові 10% ВВП перерозподілятимуться на користь бідних, щоб підтягнути їх споживання. Або ж за пару років вчені повинні будуть зробити такий технологічний ривок, що нові товари і послуги, яких ще не було у 2019 році, у вартісному вираженні зайняли б майже десяту частину економіки.
Я особисто в це не сильно вірю. За пару років нічого цього не станеться. А значить і зростання, яке пророкували економісти, не буде. «Грунт» і розрахунки економістів не співпадуть. Більше того, багато в чому надмірна норма накопичень призведе і вже призвела до зростання інфляції.
Зростання інфляції, в свою чергу, може підірвати кредитний цикл, тим паче, що борговий тягар у світі вже надмірний. А якщо зростання кредитного циклу закінчиться, то і перерозподіл грошей бідним верствам зупиниться, від чого їх споживання впаде навіть нижче рівнів 2019 року, а слідом і вся економіка впаде. І замість зростання протягом десятиліття світ може опинитися в десятилітті спаду з високою інфляцією.
Конкуренція
У цій загальній картині світу зростання економіки може, звичайно, мати місце, але не за рахунок зростання загального пирога, а завдяки зростанню одних всередині пирога за рахунок інших. Такі умови, однозначно, підвищать світову конкуренцію, протекціонізм і протистояння.
Читайте також: Найбагатші ІТ-мільярдери США — рейтинг Forbes
Розвинені країни можуть вирости або не впасти, але тільки за рахунок сильнішого падіння, припустимо, економіки Китаю. США, наприклад, можуть створити умови, за яких частина виробництв переміститься з Китаю назад у США.
Реальне зростання
Реальне зростання економіки буває тоді, коли технологічне зростання і цифри економістів збігаються. Це, звичайно ж, відбудеться в майбутньому: у людей вдома ходитимуть роботи або ж люди почнуть частіше купувати медичні послуги, тому що медики зможуть розширити їх спектр, або щось ще. Але коли технології знову, як у 90-х роках, зможуть забезпечити нові ринки для освоєння, ніхто сказати не може.
Я можу лише припустити, що у 20-х роках нас все ж чекає боргова інфляційна криза. Але до 30-х років за рахунок кризи борги будуть знецінені, економіка перезавантажиться і знову почнеться зростання за рахунок нового кредитного циклу так само, як у 80-ті роки минулого століття.
Потім, можливо до 40-х років, у світі відбудеться технологічний ривок, що додасть зростанню прискорення. Потім економіка знову забуксує і економісти знову почнуть розганяти її за рахунок зростання боргів. А потім знову буде криза, але це вже буде неозоре для нас майбутнє. З тією кризою розбиратимуться вже наші діти і онуки.
Читайте також: Літаючі машини і новітня медицина: як заробляти на проривних технологіях
Але світу може і повезти: якщо черговий технологічний вибух станеться найближчим часом, то він скасує кризу.
Коментарі - 58
И они на начальном этапе развития. Выстрелить могут в любой момент.
Якщо у Україні продається 10 мільйонів нових смартфонів в рік, і смартфони або кнопочні телефони є у всіх хто старше 6 років, то за рахунок чого має вирости їх продаж до 15 мільйонів в рік?
А это новое качество и новый рынок.
Вы думаете, что больше не будет?
За каждым приложением стоит какой-то сервис. Его обслуживают люди, они получают за это деньги. Это и есть экономика.
«то после пандемии миру не нужно производить 600 млн. чайников, потому что потребность в чайниках не вырастет. «- хороший приклад. Інша річ предмети колекціонування. Якщо у колекціонера появляється більше вільних грошей, то він купує в свою колекцію більше срібних монет. При цьому попит на срібні монети може вирости в 2, 3 і навіть 5 разів, з усіма витікаючими наслідками…
Але мене цікавить в першу чергу моя особиста продуктивність праці, і мій особистий ВВП. І мої особисті інвестиції… Тому і висновки я роблю для себе, дивлячись зі своєї ситуації.
Кстати знаете почему в Штатах такая огромная смертность от Ковида? Там пипл приучен после каждого чиха принимать антибиотики. Как следствие иммунитет напрочь деградировал.
Що можливо скасує глобальну кризу.
Або
Що скасує можливу глобальну кризу.
А вообще охи ахи, интересный взгляд на наше будущее.
«По утверждению экспертов Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, в настоящее время на планете есть и в обозримом будущем останется достаточно резервов для пропитания 20−25 миллиардов человек.»
Всякие страшилки про нехватку воды и эрозию почв можете впечатлительным рассказывать. Да есть регионы не особо удачливые, ну штош, будут в Украине пшеницу покупать.
Это, конечно, похоже на мышей и ежиков, но реально.
На всех графиках рост производства зерна в Австралии за последние 50 лет.
Да и не была она никогда крупнейшим производителем зерна.
Так что не несите ахинею. И идёте учиться в школу.
На мой взгляд, вот здесь автор ошибается, а потому все его последующие предположения тоже являются ошибочными.
После пандемии у людей накапливаются в основном ДОЛГИ, и судя по размеру и росту мирового долга тот отложенный спрос уже давно исчерпан.
Ведь мир не придумал ничего нового в плане перераспределения денег от богатых к бедным. А потому старая структура перераспределения вернется назад. Если в мире не произойдет сильного технологического взрыва, то на чем должен будет вырасти ВВП развитых стран тогда?
Чтобы появилось что-то новое и изменилось «в плане перераспределения денег «нужен не технологический взрыв, а — социальный, цивилизационный.
Нужно переосмысление существующего с древности противоречия между ТРУДОВЫМИ и НЕтрудовыми доходами, экономикой и хрематистикой.
Ростовщичество и кредитная модель развития это по сути не «перераспределение денег от богатых к бедным»,а совсем наоборот - от БЕДНЫХ к богатым, от трудовых доходов — к НЕтрудовым.
Следующий мировой кризис должен очистить эту планету от инструментов, позволяющих навязывать другим свою инфляцию. Когда американские «несчастные обездоленные» получают тысячи долларов просто так, и поэтому украинец теперь не может позволить себе жилье.
2. Світова економіка не росте постійно, а ривками. Бувають десятиліття або і цілі століття застою, або взагалі деградації!
Це хіба що в Україні може в один прекрасний день виявитись, що половина всіх кредитів всіх банків країни є мертвими. (як в 2014—2015-ому роках)
https://fred.stlouisfed.org/series/MSPUS — сам графік ціни хат…
Попытки разобраться, никакой.