Мінфін - Курси валют України

Встановити
18 травня 2020, 15:00

Інвестиції у борги: Як заробити більше 20% річних

Часи, коли українські банки були готові платити вкладникам захмарні відсотки, залишилися в минулому. Ставки за ОВДП також впали. Щоб отримувати високий дохід, інвесторам доводиться виходити за рамки звичних інструментів і шукати нові варіанти.

Ставки за депозитами зараз не на найвищому рівні. За даними НБУ, на 8 травня за 3-місячними депозитами фізосіб банки в середньому пропонували 11,25% річних. Середня дохідність за вкладами на 12 місяців становила 11,68% річних (Український індекс ставок за депозитами фізосіб). Це тимчасове зниження ставок, але ситуація така, що на даному етапі депозит став, швидше, ефективним механізмом захисту заощаджень від інфляції, ніж джерелом отримання підвищеного доходу.

Тим же, хто хоче заробити, доведеться ризикнути і пошукати альтернативні інструменти для інвестицій.

Наприклад, дохідність понад 20% річних пропонують компанії, які працюють зі споживчими боргами. Це можливо завдяки високій вартості таких кредитів. Одна з них — Simple Invest — нещодавно з'явилася в розділі «Бонус від «Мінфіну».

Редакція з'ясовувала, як працюють такі інвестиції.

Світовий досвід

Інвестиції у сферу небанківського кредитування ще в новинку для України, але на інших ринках така модель вже давно успішно працює.

Прикладами можуть послужити майданчики P2B та Р2Р кредитування, успішно працюють у світі. Перший Р2Р сервіс — Zopa — з'явився у Великобританії 15 років тому і досі відмінно себе почуває. За час своєї роботи компанія видала кредити на суму понад £3,55 млрд.

Згідно з оцінками Foundation Capital, до 2025 року обсяг світового ринку p2p-кредитів може зрости до $1 трлн.

Схожі сервіси вже з'явилися і в Україні. Це, наприклад, такі компанії як Finhub та MoCash. Перша успішно організувала сервіс взаємного кредитування між фізособами, коли одні люди інвестують тимчасово вільні кошти, а інші — можуть використовувати їх як позикові кошти без участі банку. Друга — надала можливість приватним особам фінансувати підприємців і бізнес-проекти, самостійно вирішуючи, якому позичальнику і на які цілі дати гроші в борг за заздалегідь обумовленою ставкою.

Чого ще дійсно не було в Україні, так це можливості інвестувати в ринок вже виданих кредитів. Хоча в світі ця індустрія набирає обертів. Найвідоміший проект — глобальний маркетплейс з інвестування в кредитний ринок — Mintos, який був створений у 2015 році. З його допомогою МФО з різних країн, включаючи Україну, сумарно залучили понад 5 млрд євро. В операції брали участь понад 289 тис. інвесторів з 66 країн. Серед українських МФО платформу Mintos використовують Alex Credit, SOS Credit, E-cash, Finko.

Аналог схожого сервісу з'явився в Україні — компанія Simple Invest. Вона була заснована в 2019 році двома українцями: IT-спеціалістом Сергієм Толмачем і експертом з кредитування Сергієм Халемендиком. Компанія увійшла до ТОП-50 техностартапів 2019 року за версією MC.today. Тепер її бізнес набирає обертів.

Кредити нарозхват

В Україні ринок небанківського кредитування активно розвивається. Кредити фізособам і бізнесу видають фінансові компанії, ломбарди, кредитні спілки. Проте, онлайн-майданчик Simple Invest сконцентрувався на роботі з мікрофінансовими організаціями (МФО). І не випадково. Минулого року українські МФО наростили обсяг кредитування на третину. За даними Нацкомфінуслуг, сума позик, яку видали фінансові компанії, майже досягла 80 мільярдів гривень. Цього року, не дивлячись на карантин і кризу, попит на мікрокредити продовжив зростати.

МФО кредитують на короткий термін і під високу ставку — в середньому 1-1,5% на день. Ставка 400-600% річних може виглядати страшно, але якщо гроші потрібні на короткий термін — 1-2 тижні, то підсумкова вартість позики виявляється підйомною для позичальника.

Значний попит на мікрокредити змушує компанії розширюватися. Як наслідок, зростає їх потреба в оборотних коштах. Щоб залучити гроші, МФО починають використовувати технології, вже успішно випробувані в інших країнах. Такі онлайн-майданчики як Simple Invest дозволяють їм поповнювати оборотні кошти за рахунок продажу прав вимоги за виданими позиками.

Як стати інвестором

Simple Invest — це маркетплейс, на якому зустрічаються продавці позик і приватні особи, готові вкладати гроші.

Процедура дуже проста.

Щоб стати інвестором, потрібно:

1. Зареєструватися на сайті Simple Invest та отримати доступ до особистого кабінету.

2. Заповнити паспортні дані для договору.

3. Внести гроші через інтернет-банкінг або касу банку.

4. Через місяць гроші з відсотками повернуться на карту.

«Продукт нескладний і не потребує глибоких фінансових знань. Розміщуючи депозит у банку, вкладник не зобов'язаний вникати в те, як він працює, в суть внутрішніх нормативів банку. Той же принцип діє і тут. Інструмент, який пропонує Simple Invest, у використанні схожий на депозит», — розповідає співзасновник Simple Invest Сергій Толмач.

Скільки можна заробити

Інвестори купують права вимоги за позиками не безпосередньо у МФО, а через Simple Invest. Компанія бере на себе зобов'язання моніторити портфель мікрофінансових організацій і відбирати для продажу тільки якісні позики. Компанія також стежить за платіжною дисципліною боржників і нараховує дохід. За управління портфелем Simple Invest бере комісію, а інвесторам сплачує фіксований дохід — 23% річних у гривні.

Як і у випадку з депозитом у банку, з суми доходу потрібно заплатити 18%-вий податок плюс 1,5% військового збору. Функції податкового агента виконує Simple Invest. Компанія оплачує податки з доходу клієнта в момент виведення грошей, а потім надає інвестору підтверджуючі документи.

Як керують ризиками

Мікрокредитування — ризиковий вид діяльності. У портфелях деяких МФО відсоток проблемних позик перевищує 40%. Під час кризи цей показник може ще зрости.

Якість портфеля залежить від того, наскільки ретельно МФО відбирає позичальників. Тому Simple Invest викуповує права вимоги за позиками, які видають тільки лідери ринку. Суть в тому, щоб співпрацювати з компаніями, які утримують низький рівень проблемної заборгованості за своїми портфелями кредитів.

«Ми вели переговори про викуп кредитних портфелів з десятком МФО, але для початку зупинилися на CashUp. Компанія працює на ринку четвертий рік. У них сильна експертиза у відсіюванні поганих позичальників за допомогою власного скорингу. Тому вона має один з кращих показників повернення позик серед конкурентів», — розповідає співзасновник Simple Invest Сергій Халемендик.

За час роботи на ринку CashUp видала понад 100 тис. кредитів на суму понад 200 млн грн. Станом на кінець жовтня 2019 року кредитний портфель МФО перевищував 16 млн грн.

За словами Сергія Халемендика, Simple Invest проводить аудит діяльності CashUp кожні 3 місяці. Крім того, Simple Invest за домовленістю з CashUp в реальному часі відстежує портфель позик, права вимоги за якими йдуть на продаж, і купує тільки ті, за якими немає прострочення.

Портфелі для інвесторів формуються з великої кількості позик. За рахунок цього знижується ризик того, що в них сконцентруються дефолтні кредити. В Simple Invest заявляють, що виплачують інвесторам 23% річних, незалежно від підсумкової якості кредитного портфеля — компанія бере ці ризики на себе.

Юридичні нюанси

Роботу маркетплейса Simple Invest забезпечують дві юрособи — ТОВ «Сімпл інвест» та його технічний партнер — ТОВ «Контрольний фактор». Обидві компанії офіційно зареєстровані в Україні.

«Сімпл інвест» володіє інтернет-майданчиком сервісу та забезпечує його роботу. «Контрольний фактор» є комісіонером, який укладає з клієнтами договори, викуповує на їх ім'я права вимоги за позиками МФО і виплачує дохід.

Як це працює зсередини

1) МФО приєднується до платформи Simple Invest і пропонує на продаж свій кредитний портфель.

2) Приватні особи, які хочуть придбати права вимоги за кредитами онлайн-МФО, також подають заявки на майданчику.

3) ТОВ «Контрольний фактор» укладає з приватними особами договір комісії. На його підставі інвестори вносять кошти, а «Контрольний фактор» викуповує на їх ім'я права вимоги за кредитами онлайн-МФО.

4) Всі клопоти зі збору заборгованості з позичальників та контроль за платіжною дисципліною бере на себе ТОВ «Контрольний фактор». Через термін, зазначений у договорі, компанія повертає інвестору гроші з відсотками.

5) ТОВ «Сімпл інвест»:

  • Забезпечує роботу онлайн-платформи для інвесторів і МФО.
  • Контролює роботу технічного партнера — ТОВ «Контрольний фактор».
  • Стежить за якістю кредитних портфелів, зареєстрованих на майданчику МФО.

Доступні інвестиції

Для придбання прав вимоги за позиками не потрібно володіти значним капіталом. Платформа Simple Invest дозволяє вкладати від 1 тис. до 100 тис. гривень. Мінімальний термін інвестування — 1 місяць. І це важлива перевага для інвестора. Короткий термін вкладення дає більший контроль над засобами — є щомісячна дата виходу з інвестиції без втрати дохідності. Передбачена також можливість подовжити термін співпраці і реінвестувати прибуток.

Гроші також можна вивести достроково. У цьому випадку вкладник втратить нараховані відсотки, але це нормальна практика, яка також працює і на ринку банківських депозитів до запитання.

Вклавши в права вимоги за кредитами 100 000 гривень і подовжуючи договір протягом року, можна заробити чистий дохід близько 20,6 тис. гривень (з урахуванням сплати податків і зборів). Це набагато більше, ніж банки зараз платять за депозитами.

Подібні інвестиції не варто розглядати як єдино можливий інвестиційний інструмент. Так, він дозволяє заробити майже вдвічі більше, ніж гривневий вклад у банку. Проте, він не володіє тими ж гарантіями, що банківські депозити. Вкладення у договори позики можуть бути хорошим доповненням до портфелю інвестицій, в якому будуть присутні депозити та інші інструменти для отримання пасивного доходу. Таким чином можна збалансувати ризики і збільшити дохідність. Інвестиції в ринок боргів підходять для цього якнайкраще.

Коментарі - 41

+
0
Janna34
Janna34
18 травня 2020, 15:02
#
Во время карантина многие онлайн мфо перестали кредитовать. На Минфине про это писали https://minfin.com.ua/2020/05/02/44483557/ Что будет с вкладом, если мфо Cashup тоже перестанет давать кредиты?
+
+15
Simple Invest
Simple Invest
18 травня 2020, 15:04
#
Мы выкупаем права требования по уже выданным займам. Если МФО перестанет выдавать новые кредиты, это никак не повлияет на вклад в Simple Invest. Мы получим платежи по выданным займам и выплатим вкладчику доход.
+
0
andru23
andru23
18 травня 2020, 15:06
#
Интересно, как будут возвращать деньги, если заемщики перестанут платить МФО?
+
0
Simple Invest
Simple Invest
18 травня 2020, 15:10
#
Simple Invest выкупает права требования по займам не поштучно, а портфелями:

1. В портфель включаем только хороших заемщиков, которые прошли скоринг МФО и которым компания CashUp решила выдать кредит. CashUp кредитует уже четвертый год и система скоринга хорошо налажена.
2. Мы выбираем займы для выкупа так, чтобы в портфеле минимум 60% займов были выданы постоянным клиентам CashUp, которые имеют историю успешных возвратов.

Simple Invest выплачиваем каждому вкладчику 23% годовых вне зависимости от итогового качества портфеля займов, который он выкупил. Мы уверены в своей стратегии выбора займов и берём этот риск на себя.

В среду, 20 мая, мы проведем бесплатный вебинар, где будем разбирать все риски подробнее: https://room.etutorium.com/registert/3/ad9b7763575700ad36412162575700ad364242d6
+
0
ballistic
ballistic
18 травня 2020, 20:54
#
«Мы уверены в своей стратегии выбора займов и берём этот риск на себя»
- а що отримають позичальники, якщо реальні ризики неплатежів будуть більшими, ніж Ваші розрахунки?
+
+74
variety
variety
18 травня 2020, 15:15
#
Идея, в принципе, понятна. Банки кредитуют под 70% годовых и привлекают деньги под 15%. Не удивительно, что кредитующие под 500% МФО, счастливы привлечь деньги под 23% :)
+
+75
frollof
frollof
18 травня 2020, 15:25
#
Только у МФО нет фонда гарантирования, хотя при такой высокой доходности это может не отпугивать. Такие инвестиции нельзя рассматривать как альтернативу депозиту. Я бы рассматривал их, как рисковую часть своих вложений и направлял бы в подобные вклады не больше 10-20% портфеля
+
0
Kiroy90
Kiroy90
18 травня 2020, 15:35
#
Можно ли вложить к сюда деньги наличными?
+
0
Simple Invest
Simple Invest
18 травня 2020, 15:39
#
Сделать вклад можно через кассу любого банка — квитанцию с реквизитами можно получить в личном кабинете на сайте Simple Invest. Ещё можно вложить деньги с банковской карты. Вывод денег аналогичный — на счёт в любом банке, либо на карту.
+
+7
Patalov
Patalov
18 травня 2020, 15:44
#
Какие у меня гарантии, что такая компания вернет деньги?
+
+33
Simple Invest
Simple Invest
18 травня 2020, 15:50
#
Если кратко:
1. Simple Invest выкупает в интересах вкладчика портфель займов у онлайн-МФО. Покупка оформляется юридически, со вкладчиком заключается договор. Займы отбираем тщательно, чтобы быть уверенными, что по ним будут платить. Вкладчик становится владельцем права требования по займам и можем получить деньги самостоятельно от заемщиков, которые входят в выкупленный портфель.

2. Как правило, людям не интересно самостоятельно взыскивать долги, поэтому Simple Invest берет этот процесс на себя. Вкладчику платим фиксированную доходность 23% годовых независимо от того, как сработает его конкретный портфель займов.
+
0
SergS7
SergS7
19 травня 2020, 12:56
#
Ніяких, звісно ж. Маю живі приклади, коли МФО видають кредити безробітним алкоголікам. Після отримання кредиту у безробітних алкоголіків з'являються дорогі смартфони і вони носять додому торби з горілкою. Віддавати кредит вищевказані громадяни звісно ж не хочуть і не можуть. До них дзвонять і приходять колектори, але забрати в них нічого. Лише квартиру. Але це марудна судова тяганина
+
+1
Navegantes
Navegantes
18 травня 2020, 16:21
#
Где посмотреть договор-оферту с Simple Invest и договор с «Контрольный фактор»?

+
0
Simple Invest
Simple Invest
18 травня 2020, 16:57
#
Отправили их вам в личные сообщения.
+
+15
Dmitrik7
Dmitrik7
18 травня 2020, 16:58
#
Завтра комментарии в этой ветка закроют, торопитесь вложить деньги!!!! Бгг :)
+
0
barb87
barb87
18 травня 2020, 17:40
#
А есали МФО лопнет, что тогда?
+
+15
Simple Invest
Simple Invest
18 травня 2020, 17:50
#
Как только мы выкупили у МФО портфель займов в интересах вкладчика, мы больше не зависим от работы МФО. У нас появляется право требовать с заемщиков возврата средств, и с них Simple Invest выплачивает доход вкладчику.
+
+46
mary27
mary27
18 травня 2020, 17:56
#
Еще одна финансовая пирамида.
+
0
IRON MAN
IRON MAN
18 травня 2020, 18:08
#
Сделанный латвийцами европейский маркетплейс кредитов Mintos работает уже 6 лет и пользуется популярностью у европейцев. Их цифрам про сотни тысяч вкладчиков я охотно верю. В условной Германии вложения под 10% годовых - это очень интересный вид инвестиций.

Если говорить про украинские реалии - у нас огромный перекос. Онлайн МФО могут давать кредиты под 600-700% годовых, но не могут привлекать вклады. Вот и появляются площадки, готовые этот перекос выравнивать.
+
+31
mary27
mary27
18 травня 2020, 18:58
#
Причем тут латышский маркетплейс?
Это наша родная финансовая пирамида.
+
0
IRON MAN
IRON MAN
19 травня 2020, 11:52
#
Не вижу тут никакой пирамиды. Риск инвестирования конечно присутствует но это не пирамида. В пирамидах %-й доход  выплачивают за счет привлечения новых инвесторов. А тут как понял, другая схема. Привлеченные от инвесторов средства идут на кредитования через другую компанию. Фактически деньги инвесторов не тупо складываются в «пирамиду», а работают.
+
+11
mary27
mary27
19 травня 2020, 12:57
#
Не видите — ваши проблемы.
Хотя финансовая пирамида очевидна.
Попробуйте запулить туда тысяч 400, потом отпишитесь)
+
0
IRON MAN
IRON MAN
19 травня 2020, 16:32
#
Я привел аргумент почему тут нет схожести с «пирамидными схемами». С вашей стороны только «очевидно» - такой себе аргумент.
+
+11
mary27
mary27
19 травня 2020, 16:41
#
А мне надо приводить какие-то аргументы для неизвестного чувака из интернета с Тони Старком на аве?)

Если вы находите их несхожими — вперед, инвестируйте.
Мне ваших денег не жалко, если что)
+
+1
SergS7
SergS7
19 травня 2020, 13:01
#
Гроші, позичені безробітним алкоголікам, - працюють. Так, вони піднімають нашу спиртову галузь і харчопром. Навіть найсиніші синяки деколи купують ковбасу на закусь
+
+42
Игорь Коляда
Игорь Коляда
18 травня 2020, 18:14
#
Инвестиции в долги

Смешно.
И грустно,история МММ ничему не учит.
Инвестируют - в АКТИВЫ,а не в «пассивы».

В портфель включаем только хороших заемщиков,

Тут банки со своими 20-60% «жалуются» на отсутствие ХОРОШИХ заёмщиков,а эти умудряются под 400-600% находить и выбирать портфели с «хорошими» заёмщиками.
«Поле чудес» в «стране дураков» какое-то,а не инвестиции.
+
0
Navegantes
Navegantes
18 травня 2020, 18:55
#
Инвестиции возможны и в активы, и в пассивы.
Например, ОВГЗ - инвестиции в долги. Потренируйте «матчасть»
+
+26
mary27
mary27
18 травня 2020, 18:57
#
Бесполезно, у нашего строителя-экономиста своя собственная теория)
+
0
Игорь Коляда
Игорь Коляда
18 травня 2020, 19:52
#
Инвестиции возможны и в активы, и в пассивы.
Например, ОВГЗ - инвестиции в долги. Потренируйте «матчасть»


Ну-ну,«инвестируйте».
Уже не удивляюсь и не сочувствую растущему количеству «натренированных»,потерявших свои сбережения в таких «инвестициях».
+
0
Navegantes
Navegantes
18 травня 2020, 19:58
#
Судя по вашим комментариям, вы далеки от мира реальных инвестиций. С теоретиками дискуссий не веду.
+
0
mary27
mary27
18 травня 2020, 21:08
#
С ним лучше говорить, как стены штукатурить, или кирпич класть)
+
0
Игорь Коляда
Игорь Коляда
18 травня 2020, 21:41
#
Судя по вашим комментариям, вы далеки от мира реальных инвестиций.

Это вы далеки от реальных инвестиций - всё в какие-то пирамиды тянет.
+
0
Petrovich36
Petrovich36
19 травня 2020, 12:08
#
Ха,  23% как я понял еще облогаеться таким же налогам как и банковский депозит, только в последнем хоть есть ФГВ.
+
0
mary27
mary27
19 травня 2020, 12:58
#
Конечно.
+
+48
lennonsols
lennonsols
19 травня 2020, 15:22
#
1500 грн с 100 к за месяц с рисками вчера появившейся конторы? Уже бегу-несу))
+
0
mary27
mary27
19 травня 2020, 16:42
#
Вон ''Тони Старк'' пишет, что не пирамида.

Продавайте квартиру, все деньги — им, и через полгода купите две.
Или не купите...)
+
0
Petrovich36
Petrovich36
19 травня 2020, 17:28
#
А я еще и почьку продам и побегу за %
+
+19
mary27
mary27
19 травня 2020, 21:01
#
Обе продавайте - потом четыре купите)
+
0
Иван Калюжный
Иван Калюжный
20 травня 2020, 8:57
#
Я, абсолютно никого не защищаю. Но у вас вроде не правильные расчеты...
+
0
yura269
yura269
20 травня 2020, 23:49
#
Примерно так и получается 1500 за месяц со 100к, уже с вычетом налогов
+
0
MIG40
MIG40
21 листопада 2020, 7:44
#
Куда положить мою дорогую и последнию 1 тыс грн?
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися