Український уряд пропонує країнам-сусідам компромісний сценарій щодо експорту зерна. Про це написав прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Кабмін запропонував Польщі, Угорщині та Словаччині компроміс щодо експорту зерна
►Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Компроміс щодо експорту зерна
«Наш уряд пропонує ЄС та країнам-сусідам компромісний сценарій. Ми вже представили Європейській комісії план дій щодо контролю за експортом 4 груп агротоварів з України», — написав він.
За словами Шмигаля, запропонований механізм контролю допоможе запобігти будь-яким викривленням ринку в сусідніх державах-членах ЄС.
«Зокрема, плануємо ухвалити постанову, яка передбачає, що товари, які йдуть в режимі експорту до 5 держав-сусідів, будуть отримувати верифікацію та погодження від українського Міністерства економіки», — повідомив він.
Читайте: Україна подасть позов до СОТ проти Польщі, Угорщини та Словаччини через зернове ембарго
У противному разі Україна продовжить позиватися у Світову організацію торгівлі проти Польщі, Угорщини та Словаччини через односторонні обмеження на імпорт української агропродукції.
Також Україна починає антидискримінаційне розслідування проти недружніх дій цих країн у торговельній сфері на основі статистики 2023 року.
«Якщо Польща та Угорщина не погодяться на узгоджені з Єврокомісією заходи та не скасують односторонні заборони щодо наших товарів, ми ухвалимо рішення про заборону імпорту до України певних категорій товарів із зазначених країн», — наголосив Шмигаль.
«Росія щодня атакує наші порти, нищить інфраструктуру, елеватори, атакує аграрні підприємства, мінує поля. Подальше блокування нашого аграрного експорту країнами-сусідами вдарить по українській економіці, фінансах, податкових надходженнях та робочих місцях. Таке блокування також зіграє на руку російському плану влаштувати чергову світову продовольчу кризу», — додав він.
Передісторія
18 вересня Україна подала вимоги про проведення консультацій із Словаччиною, Польщею та Угорщиною, відповідно до правил та процедур вирішення спорів в рамках Угоди про заснування Світової організації торгівлі (СОТ).
15 вересня Європейська комісія відмовилася продовжувати дію тимчасової заборони на імпорт українських пшениці, кукурудзи, насіння соняшнику та ріпаку до п’яти сусідніх з Україною країн ЄС.
Водночас у повідомленні Єврокомісії зазначається, що Україна погодилася запровадити певні правові заходи (наприклад, систему ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути різких стрибків експорту зерна. Україна має подати відповідний план дій не пізніше 18 вересня.
Однак Словаччина продовжила попередню заборону ЄС на імпорт чотирьох видів зерна, Польща ввела додаткові заборони на українське борошно та корми, а Угорщина заборонила ще 25 продуктів, про які раніше не йшлося, включно з м’ясом.
Коментарі - 27
Вся валюта Украины это по сути сельхоз и металл, металл сейчас упал в разы.
Если Польша заботится о своих фермерах, то пусть у себя запретит своим предприятиям покупать укр.зерно.
Но тупо, пользуясь ситуацией с разрушенными портами, заблокировать нашу продукцию, дабы свою продавать по дороже, это как? Один бомбит элеваторы, чтобы не было где хранить урожай, другой закрыл границу чтобы его не могли вывозить. В итоге рф и Польша убрали конкурента на этом рынке.
Это ж не спичечный коробок наркоты, приезжай на пекарню и проси накладные кто поставщик. Да и на таможне видно кто получатель груза. Да и по банку видно, не за налик же польские барыги тысячи тонн зерна покупают.
Чому з Чехії чи Литви можна, а з України нізя.
Поки робили в нас порти, Польша чомусь не переймалась цим питанням, а як тільки побачили що зявилась нагода прибрати конкурента, то враз зерно їм мішать почало.
Пусть высокопатриотичные поляки не покупают наше зерно, а поддерживают своих фермеров и берут у них дорогое, но польское.
Думаю всё таки дело не в польском рынке, его власть легко б контролировала. Украина экспортировала в Азию и Африку причем дороже. Польша экспортировала в Европу.
Теперь азиатский рынок нам закрыт, склады бомбят, Украине надо продать хоть куда нибудь, а это куда-нибудь это сейчас только европейский рынок, где наше зерно составляет конкуренцию польскому.
И вообще как Вы себе это представляете ?
Это ж не 3 кг и не мешок, это сотни тысяч тонн которые официально пересекают границу, за которые заплачены безналом реальные миллионы $. «Безследно исчез состав» на пути от таможни до порта, это извините даже по украинским меркам перебор.
Если человек передал деньги своим родителям, это не значит что им теперь не нужно платить пенсию или что они дороги будут ремонтировать за свои.
2. Козырева не смотрел, но в долгосрочном плане-однозначно негативно. Как показывает история развиваются страны куда едут на заработки, а не откуда.
Вот я, таки, интересуюсь знать — хто этот покупатель?
Если вы отправляете в Габон или Сомали, на условиях Инкотермс, допустим CIP Могадишо, то вам никто слова не скажет.
Но вы ж хотите продать посреднику, а на каждую хитрую опу, заготовлен евроболт с левой резьбой.
Дуда про суперечку щодо зерна: Україна — мов потопельник, може затягнути на глибину