До Конгресу США внесли законопроєкт про визнання Росії країною-спонсором тероризму і визнання дій росіян в Україні актом геноциду. Про це повідомив старший радник Конгресу США Пол Массаро. Розбираємося, що цей статус зможе змінити для України та чи допоможе зупинити війну.
США готуються визнати РФ країною-спонсором тероризму: що це означає для України
Як новий статус змінить відносини США та Росії
У США на законодавчому рівні закріплено поняття «держава-спонсор тероризму». Держсекретар США уповноважений відносити до таких країни, які неодноразово надавали підтримку актам міжнародного тероризму. Наразі США закріпили такий статус за чотирма країнами: Куба, Північна Корея, Іран та Сирія.
Як пояснює Громадське, загалом законодавство США передбачає чотири основні категорії санкцій для країн зі статусом держави-спонсора тероризму:
- обмеження зовнішньої допомоги США;
- заборону на експорт і продаж оборонної продукції;
- контроль над експортом товарів подвійного використання;
- фінансові та інші обмеження.
Експерти порталу Crisis group зазначають, що найбільший вплив матиме те, що на країни та осіб, які торгують з державами-спонсорами тероризму, також можуть накласти санкції. Таким чином, цей статус робить країну практично вигнанцем на міжнародному рівні.
Підприємства та неурядові організації, що базуються в США, можуть вважати, що будь-яка взаємодія з державою-спонсором тероризму є забороненою. Навіть для діяльності, яка є технічно дозволеною.
Крім юридичних наслідків, репутаційні ризики зв’язку з такою країною є настільки високими, що багато компаній тримаються подалі від держав із цим ярликом, не вивчаючи технічних деталей обмежень. Наприклад, компанії відмовилися відновити співпрацю з Суданом (який визнавався спонсором тероризму з 1993 до 2020 року) навіть після того, як Вашингтон скасував комплексні економічні санкції у 2017 році.
Крім цього, статус Росії, як держави-спонсора тероризму, ізолює її на міжнародному рівні, що могло б посилити тиск на агресора, доки запроваджені санкції не дають бажаних результатів.
Чому цей статус не запровадили раніше
Попри активну підтримку України, Державний департамент США не поспішає визнавати РФ державою-спонсором тероризму. Проти такого рішення висловився президент Джо Байден. Голова Держдепу Ентоні Блінкен наводив низку аргументів проти цього рішення.
Наприклад, пояснював це тим, що проти Росії й так запровадили низку санкцій, які передбачають аналогічні обмеження з умовного «пакета держави-терориста». Також юристи мали впевнитися, що таке рішення точно відповідатиме законодавству США. Також у Держдепі застерігали, що це може поставити під загрозу «зернову угоду» щодо українських портів.
Крім цього, у Держдепі побоюються, що надання Росії цього статусу може зашкодити можливим мирним переговорам із нею. Адже США не веде перемовин із терористами.
Доля російських коштів
Статус спонсора тероризму значно розширить можливості іноземців подавати позови проти Росії в судах США. Це не грає на руку Україні, кажуть у Мін'юсті.
Заступниця міністра юстиції Ірина Мудра пояснювала в інтерв‘ю LIGA.net, що на гроші від конфіскації російських активів у США зможуть претендувати, насамперед, американські громадяни, військові та представники уряду.
У судах можуть з’явитися тисячі позовів від американських громадян, які постраждали від війни РФ у Чечні, Грузії, Сирії та Україні. Конфісковані кошти РФ мають піти, передусім, на задоволення таких позовів.
Читайте також: Ракетні удари по Україні: В НБУ кажуть, що банківська система працює у звичайному режимі
Утім, на думку голови комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександра Мережко, питання отримання коштів для нашої країни можна розв’язати через Конгрес США, тобто за допомогою зміни відповідного національного законодавства.
Перспективи надання Росії цього статусу
Верховна Рада України вже офіційно зверталася до Конгресу США із закликом визнати Росію державою-спонсором тероризму. Далі рішення за Сполученими Штатами.
Читайте також: Стріляти по житловій інфраструктурі — нова стратегія росіян
Вирішити це може або держсекретар Ентоні Блінкен, або сам Конгрес США через ухвалення відповідного закону. Раніше обидві палати Конгресу вже закликали Держдеп ухвалити рішення щодо РФ у резолюціях — але ті мають рекомендаційний характер і не є обов'язковими до виконання. Та якщо Конгрес схвалить відповідний законопроєкт, рішення Держдепу буде непотрібним.
Коментарі - 17
Боїться щур бункерний!
Звісно ми озброєння хочемо більше, але добре, що дають те, що дають. А дають немало.
Десятки тисяч українців навчаються за кордоном і з західним озброєнням вливаються в лави ЗСУ. Хана росії, але перед смертю ще подригає ногами. в конвульсіях.
Тому затвердження статусу країни-терориста буде для росії величезною поразкою, без можливості щось змінити.
Нам користі, окрім морального задоволення, не так і багато.