Олексій Тройніков, експерт із податкового планування, керівник Global Payment Security Association в Україні, розповів ЕП, які зміни потрібні податковій системі, щоб українці не боялися платити податки. «Мінфін» обрав головне.
Коли українці почнуть платити податки
Пострадянський синдром
Ми вийшли з СРСР, де мало хто знався на тому, які податки і яким чином треба платити. Оскільки легального бізнесу не існувало, не було й податкового планування.
В часи хаотичного капіталізму 90-х питання сплати податків також насправді нікого не цікавило — потрібно було вижити будь-якою ціною, і, бажано, не ділитись прибутками із державою.
Податкова адміністрація в очах підприємців усіх калібрів, особливо малого і середнього бізнесу (МСБ), набула потроху іміджу карального органу (на жаль, він досі не змінився).
Відшукувати і знаходити різноманітні способи несплати податків для бізнесів усіх розмірів стало «робінгудством». Тоді ж з’явився вислів «податки платить тільки боягуз».
Сьогодні реноме послідовного неплатника податків вже не є чимось геройським, ухилення від податків — вже не «робінгудство», а партизанщина. І це явище теж скоро має зникнути — такі тенденції в цивілізованому світі.
Що потрібно зробити, аби сплата податків, а не схеми ухилення, в Україні стала нормою? Насправді, нічого нового — зміни у законодавстві і адекватне сприйняття фіскальних органів, що теж залежить від законодавчих змін.
Читайте також: 30 років незалежності України: Чи стали українці жити заможніше
Як перетворити податкову на свого друга
У суспільстві залишається насторожене, часто негативне ставлення до податкової, яке сформувалося ще у 90-х.
І, на жаль, ані зміна назви, ані будь-які інші дії керівників ДФС не вплинули на ставлення платників податків: і ФОПів, і великих компаній.
Податкова — все ще ворог, який все забирає і нічого не віддає. Чи можна знайти прийнятний вихід? Найкращий, на мою думку, шлях — європейський: максимальна прозорість роботи, діджиталізація, мінімум особистого контакту із податковими інспекторами.
Це дозволить скоротити їхній штат і створити більш адекватні відносини фіскальних органів і бізнесу. А це, погодьтеся, важливо — нехай не симпатія, але адекватне сприйняття і готовність до співробітництва.
Створити систему, в якій не сплачувати податки для МСБ буде економічно невигідно і недоцільно — завдання підвищеної складності, «із зірочкою», але не нездійсненне.
Варто подивитися на те, як перетворюється податкове законодавство у наших сусідів. Це не питання створення велосипеду, а питання досвіду, який можна застосувати до ситуації в Україні.
Читайте також: Податки з інвестактивів: скільки платимо з купівлі-продажу акцій та дивідендів
Які законодавчі зміни потрібні
- Переведення ФОПів у загальне податкове законодавство.
- Створення механізму, за яким несплата податку на прибуток фізичних осіб буде дорожчою, ніж сплата.
- Перегляд податку на прибуток, на репатріацію.
Чим прозоріша система, тим менше пільг й менше порушень.
Я не проти фізичних осіб-підприємців. Я проти тих схем ухилення від податків або суттєвого їхнього зменшення, в яких так чи інакше задіяні ФОПи. Проти системи «скруток», яка, на жаль, багато років паразитує на нашій економіці.
«Скрутки» — не «робінгудство» і не партизанщина. Це те, що систематично послаблює і не дає розвиватися економіці України.
Коли мені говорять про те, що «скрутки» в Україні неможливо перемогти, я сперечаюся, адже це те саме, коли хворий кричить — хочу бути здоровим, але не хочу лікуватись.
Безумовно, багато залежить від стану економіки. Цілком можливо створити систему, коли платити ПДВ буде вигідніше, ніж розробляти схеми його мінімізації.
Проблема «скрутчиків» є багато у чому проблемою людського фактору наших фіскальних органів. Для чого це використовується? Часто для того, щоби легалізувати контрабанду.
Вважаю, що об'єднання податкової і митниці — єдиний правильний шлях, оскільки ці два відомства займаються одним і тим самим по суті — стягненням податків. Між ними не повинно бути тої конкуренції, що є зараз. Система, що об'єднана в один фінансовий вузол — правильна система.
Майже створено Бюро економічної безпеки, і це чудово. Об'єднати його із фінмоніторингом — теж непогана ідея, тому що фінмоніторинг — більш глобальний наглядовий орган, ніж фіскальна служба.
Читайте також: Через 5 років заощадження можуть перетворитися на фантики: що з цим робити
Європейський досвід
Щоб далеко не ходити, візьмемо дружню до нас Литву. Що там відбулось свого часу? З'явилась фінансова поліція, яка зобов`язала банки розкривати інформацію про транзакції резидентів.
Далі фінполіція, де працюють досить розумні люди, розробила алгоритм-трафарет, який можна накласти на будь-яку транзакцію. Якщо вона випадає за межі цього трафарету, це привід подивитись на неї уважніше.
І податкові перевірки вже непотрібні. На перший погляд, простий шлях, але щоби його почати, Литві теж знадобився час. А щоби підтримувати — воля й сили не відступати.
Скоро почне роботу Верховна Рада, яка працюватиме над законопроєктом № 5600, який вже викликав чимало суперечок. Треба готуватись до жорстоких дискусій. Хтось буде саботувати прийняття змін, хтось — шукатиме компроміси.
До чого прийдемо у підсумку? Дуже сподіваюся, що здоровий глузд переможе жадібність, і Україна наблизиться до прозорих процесів та високотехнологічних моментів, пов’язаних із податковим плануванням.
Коментарі - 112
Дальше читал уже по инерции понимая что ничего полезного автор не скажет.
Вместо того чтобы упростить общую налоговую бухгалтерию приблизив её к тому как работает ФОП — предлагается заставить ФОП-ов нанимать бухгалтеров, вести доскональный учёт и платить штрафы за каждую забытую запятую. Да иди ты на …
Да вообще закрыть весь бизнес — пусть на заводы идут работать — там в курилках курить некому и таскать продукцию через проходную почему-то вышло из моды.
А в сёлах вернуть колхозы и отобрать земли и скот — всё как завешал Владимир Ильич.
Много развелось «панов» которые думают что за х5 цены будут с алишки чет продавать и ничего не делать. Мне абсолютно доп*зна какие у них риски где они найдут деньги для з/п я не их партнер по бизнесу, я наемный работник что переложил часть прибыли в счет компенсации своих рисков (дабы их не было). Не может ФОП позволить 5 рабочих, ну так кто им доктор.
Говорит мне автор фразы: «Не можешь позволить бухгалтера, так че теперь ну закрывайся, подумаешь.«
:D
Чем для таких как ты плохо рабство? Гарантированная еда, место для сна, хозяин подыщет бабу для размножения и баба не откажет.
Ты умудряешься в одном сообщении осуждать государственное рабство и тут же осуждать тех кто зарабатывает себе на хлеб с маслом самостоятельно. Да ты гений! :)
Практично всі ФОП єдинники 1 і 2 група працюють без найманого бухгалтера.
Переведи їх з упрощонки на загальну систему — і їм буде простіше закритися, ніж працювати на загальній системі. В результаті - отримаєм мільйон безробітних з усіма витікаючими наслідками…
Але дуже добре стане Епіцентру, якщо всі ринки закриються…
Протести ФОПів знову здіймають дискусію навколо дурниці, яку виголосив Гетьманцев, а потім повторив Зеленський і досі продовжують повторювати місцеві «цивілізовані» люди: «Податки мають сплачувати всі».
Це твердження, напевне, має на увазі, що ті країни, в один ряд з якими ми маємо встати, керуються цим правилом. Можливо, але є одне «але». Податки необхідно витрачати в інтересах платників податків, що ми і бачимо на практиці західних країн. А розкрадання грошей платників податків суворо карається. В країнах, де «всі платять податки», злодії відбувають покарання у в’язницях.
Назвіть мені країну, де «всі платять податки» і чиновники виписують собі премії та компенсації в 30 разів вищі за середню зарплату платників податків. Мені здається, що там навіть за одноразове використання службової машини для особистих потреб подають у відставку… Хіба ні?
Чи десь є така країна, щоб який-небудь контррозвідник задекларував майно на 8 млн доларів, а всі продовжували б покірно «сплачувати податки»? Або чоловік генпрокурора вкрав би 30 000 баксів з бюджету шляхом примітивної афери, а всі платники податків продовжували б спокійно «платити податки»?
Де такі країни існують? Ви на які країни орієнтуєтесь, дозвольте вас запитати? Ну, вочевидь, не на захід від нас вони знаходяться.
Ви несіть нам грошики, як у Німеччині та Швеції, а ми їх витрачатимемо, як у Зімбабве — Павло Себастьянович.
Потому налоги в принципе можно было отменить.
Почему-то кроме кнута не упомянут пряник.
Физ.лица-наемные рабы платят НДФЛ и НДС.
Может, стоит вычетов организовать?
Как в Москальщине.
А сумму дотаций и процент от бюджета озвучить не постыдитесь?
вы когда пишит ерунду — пишите, а потом вытирайте. Не так стыдно будет.
https://www.rbc.ua/ukr/news/bitki-ssha-podorozhayut-1630056407.html
поэтому каждую страну ЕС нужно рассматривать отдельно. Сухая цифра 21−23 указанная yagr не корректна.
В США НДС есть, просто он имеет другое название — налог с продаж.
т. е. когда Кернес тратил на туалет в Харькове 300 миллионов гривен- это было нормально? он же расово-близкий был, да? А здесь — задело?
https://ukranews.com/ua/news/797761-vlada-kontrolyuvatyme-vytraty-lyudej-shhob-vony-ne-maly-chasu-kontrolyuvaty-dohody-vlady-palatnyj-z
С 30-риччям нэзалэжности!
Держвидатки на святкування Дня незалежності у 2021 збільшилися в 49 разів, — DoZorro.
Концерт на Хрещатику та Майдані Незалежності до Дня Незалежності обійшовся майже у 20 млн гривень.
https://ukranews.com/ua/news/797453-derzhvydatky-na-svyatkuvannya-dnya-nezalezhnosti-u-2021-zbilshylysya-v-49-raziv-dozorro
Лучше бы уже не позорились и не падали так низко.
Это соответственно должно сказываться и на налоговой нагрузке.
Во-вторых, у ЮР-лиц и ФИЗ-лиц вызывает всякое отторжение каких-либо начинаний правительства в этой сфере — НЕЭФФЕКТИВНОЕ использование государством налоговых поступлений, особенно в части исполнения функций гос органами.
Неуплата налогов украинцами всего лишь РЕАКЦИЯ на деятельность государства.
Соответственно с деятельностью гос-органов будет меняться и РЕАКЦИЯ украинцев на уплату налогов.
Никому они не мешают. У большинства чиновников есть придворные ФОПы.
Наехать на них куда проще чем на крупную организацию.
А НДС, да, не нужен, здесь и сейчас. Но это требование ЕС, которые считают это необходимым налогом.
Заставьте меня платить столько налогов, сколько платят в Литве — и я уеду в Литву.
Где буду видеть, что за мои налоги делается в том числе для меня. А пока — те налоги, которые я плачу — или используются на какой-то всратый популизм и подачки люмпенам или вообще разворовываются. Эффективно используется дай Бог чтобы 20% от заплаченного.
Все налоги в пенсионный фонд используются по назначению. Большая часть налогов, которые идут на оплату труда бюджетников используются по назначению.
Ну и так дальше. На самом деле, разворовывается не так уже и много.
Подтверждено многолетней практикой.
А если большей части населения это не интересно, то чиновники будут делать то, что хотят.
И это делается не за Ваши налоги. Может быть в этом и проблема. Хотя на уровне дома, ситуация, в основном, такая же.
2) Депутат (про киевраду ж речь, насколько я понимаю) — в оппозиции и не голосует за кличковские оборудки. Что делать?
Дело в том, что ситуация устраивает абсолютное большинство людей. И Вас в том числе.
А тех налогов, которые Вы платите, если они есть, хватает на пару дней работы депутата, который Вас устраивает. Или еще кого, не важно.
А налогов (ЕН+ЕСВ) я плачу сильно больше, чем пэрэсичный платит НДФЛ+ЕСВ+ВС, за год это 6-значная сумма, а депутат у меня не личный, чтобы я ему сам платил.
Я не о том. Если Вы хотите отчет за Ваших 1 млн. грн., то киевсовет без труда покажет эффективно проделанную работу на такую сумму.
Киевсовет без труда покажет велодорожек на сотни млн гривен. Велосип%дисты даже посчитают, что это эффективная работа. А я считаю, что за 7 лет нужно было построить 7 станций метро. Это просто чтобы не хуже среднего быть. А их построено 0 (ноль).
Там хватит на 7 станций метро?
А я считаю, что нужно выполнять план развития города.
Но это мое мнение. А абсолютное большинство киевлян так не считают.
И у Вас есть мнение. Выразите его в планах какой-то партии на следующих выборах.
Вы вообще понимаете, что я не единственный, кто платит налоги в Киеве? И вопрос не в том, что у города нет денег, а в том, что их тратят не на то, что нужно. Если я заплатил «всего» 150 тыс. единого налога за прошлый год — то я по-вашему должен довольствоваться велодорожкой вместо метро? А тот, кто со среденей зарплаты заплатил ~30 тыс НДФЛ — наверное, по вашему вообще не должен пасть открывать?
Если соберется 1 млн. таких людей, они могут потребовать отчет на 150 млрд.
Думаю, что представителю точных наук это понятно.
Почему велодорожкой. Есть много статей расходов.
Но на станцию метро Ваши 150 тыс. явно не тянут.
Или создать такую структуру.
И Кира стала торговать партией?)
С самого начала было ведь очевидно.
Т. е. за себя.
С большинством нужно работать постоянно, а не за месяц перед выборами.
Сейчас это не реально.
Справедливость)
И по поводу чего тендер?
Про це повідомив на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook політичний експерт Олексій Голобуцький.
«Офіс Президента підготувався до початку політичного сезону досить специфічно. Судячи зі свіжих рішень, Банкову хвилює не стільки рівень бідності, стан економіки, тарифи тощо, скільки їх наслідки — ріст протестних настроїв серед населення. Тому в ОП було прийнято рішення почати заміни в лавах правоохоронців. Ключовий критерій підбору силовиків — лояльність. Лояльних знайшли серед тих, на кому нема де клейма ставити: люстрованих, екс-беркутівців та інших орлів, які розганяли Майдан. Такі люди виконають будь-який наказ, тому що, по-перше, вже робили це під час Майдану, а по-друге отримали другий шанс підзаробити на посадах», — написав Голобуцький.
https://ukranews.com/ua/news/797604-na-bankovij-vyrishyly-povernuty-do-politsiyi-lyustrovanyh-osib-yaki-rozganyaly-yevromajdan-ekspert
Прочитал это творение, сразу вопрос — а на какой системе налогообложения находится сезонный продавец черешни в Сан — Франциско (Калифорния) или продавец сувениров в Амстердаме, а может нам расскажут сколько налогов платит немец турецкого происхождения который открыл в Гамбурге аналог нашей «Шаурмы»?
Предлагаю всем желающим, например под подобной вывеской, Central office of the international association of tax evaders писать всякий бред!
Налоговая система должна быть простая, понятная, — что не так?