Розслідування діяльності B2B Jewelry триває вже другий рік. Однак, поки що і самі магазини компанії, і сайт продовжують працювати і залучати нових вкладників. Про те, чому так відбувається, коли будуть покарані організатори піраміди і чи зможуть ошукані вкладники повернути свої гроші, «Мінфіну» розповів Дмитро, співробітник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.
Організатор B2B Jewelry може «сісти» на 12 років — СБУ
Редакція не може надати повної інформації про нашого співрозмовника, Дмитро — оперативний працівник. Однак, він був максимально відвертим у своїх відповідях і, наскільки це можливо, розповів про деталі розслідування і не тільки…
Як B2B Jewelry потрапила під ковпак СБУ
Як СБУ вийшла на B2B Jewelry, чому вас зацікавила робота цієї компанії?
Ми отримали інформацію про те, що є такий проект з ознаками фінансової піраміди. Маються на увазі реферальні посилання і люди, які популяризують цей проект у ЗМІ і отримують від цього прибуток. Тобто, для вкладників це кешбек або пасивний дохід. На той момент він становив близько 7% на тиждень, залежно від того, що купувалося — ювелірні вироби або сертифікат.
На першому етапі перевірки інформації ми не знайшли законодавчих підстав для роботи цієї організації. Тому почали більш предметно вивчати її роботу. Уже на той момент, це було на початку 2020 року, ми розуміли, що компанія здійснює економічно невиправдані виплати. І той масовий попит, те скупчення людей під магазинами були аномальними. Адже такого ж попиту чомусь не було у інших ювелірних компаній.
То ажіотажний попит був саме на ювелірку?
Люди здебільшого купували сертифікати.
Що означає «у вас з'явилася інформація»? Тобто, ви моніторите спочатку економічне середовище, господарську діяльність?
В СБУ є оперативні та слідчі підрозділи. У наші завдання, оперативного підрозділу, входить виявлення та попередження протиправної діяльності. А це передбачає отримання інформації з різних джерел, в тому числі зі ЗМІ, від громадян і будь-якими іншими законними методами.
Коли ми звернули увагу на B2B Jewelry, у неї були тільки магазини у Вінниці та Києві. Ми отримали інформацію, підтвердили, що є підстави далі займатися цією компанією, почали з'ясовувати особливості її роботи.
Коли почали досліджувати роботу B2B Jewelry, за які ниточки відразу почали тягнути?
Спочатку зачепилися за інкасації з магазинів, перевезення грошей співробітниками. Фактично, відсотки «старим» інвесторам виплачувалися за рахунок грошей, які приносили нові інвестори. Гроші та золото банально могли перевозитися з однієї точки в іншу, залежно від поточних потреб. Перевізники могли, наприклад, привезти золото з Ладижина до Києва. У Києві забрати гроші і розвезти іншими магазинами — в Ірпені, Борисполі тощо.
Потім отримали дані про існування благодійного фонду «Зимородок». Безготівкові кошти, одержувані від інвесторів за сертифікати, йшли на рахунки цього фонду. Далі ці кошти використовувалися для забезпечення господарської діяльності B2B Jewelry — на рекламу, зарплати співробітникам, оплату оренди приміщень, в яких розташовувалися магазини, покупку автомобілів тощо.
Як з'ясувалося, на той момент фонд уже потрапляв у поле зору контролюючих органів, в тому числі і фінмоніторингу. На кінець 19-го року вже були рішення суду про блокування рахунків «Зимородка», оскільки там були ознаки відмивання грошей. Про цю інформацію довідалися з відкритого реєстру судових рішень.
У вас немає прямих контактів з фінмоном?
Звичайно, ми співпрацюємо. За всіма виявленими фактами фінмоніторинг направив докладний звіт у СБУ. Але на той момент він потрапив до іншого підрозділу. Уже пізніше всі ці епізоди були об'єднані в одне кримінальне провадження.
Читайте також: B2B Jewelry: як живе «піраміда» після арешту її засновників
Схеми роботи ювелірної піраміди
Як ви думаєте, чому B2B Jewelry змогла так широко розгорнути свою діяльність?
Звичайно, головна причина — високий дохід. Адже ті ж 7% отримували новачки, а ті, хто їх приводив, або лідер групи отримували ще більше. Наприклад, у B2B була людина, яка занесла 7 тисяч гривень, а отримала загалом 300 тисяч доларів.
Багато в чому ця піраміда завоювала популярність завдяки тому, що змогла забезпечити і готівковий, і безготівковий розрахунок. Людина приходила до магазину, могла розплатитися карткою і так само могла отримувати на картку кешбек. Тому що, наприклад, дуже складно було б забезпечити виплати по 70 грн на тиждень готівкою півмільйону вкладників, якби це проходило тільки у готівковій формі.
З іншого боку, були вкладники, які забирали по 150 — 200 тисяч гривень. Їм було незручно отримувати такі виплати на картку, по-перше, тому що не хотіли світити ці гроші — було багато вкладників із держслужбовців. І їм не хотілося відображати ці гроші у своїх деклараціях. По-друге, наприклад, платити комісії за зняття.
Як B2B Jewelry забезпечувала безготівковий обіг грошей?
Спочатку безготівкові платежі проходили через благодійний фонд «Зимородок». Коли його діяльність була заблокована десь на початку минулого року, почали використовувати складнішу схему, в якій оберталася безготівка.
Інвестор платить зі своєї картки за сертифікат магазину, який, в свою чергу, зареєстрований на ФОП. Всього в схемі було задіяно понад 50 таких ФОПів, більшість людей, на яких вони були відкриті, допитані.
Це люди, які потребували грошей, наприклад, студенти. Ми допитали близько 30 осіб, на яких були оформлені ФОПи. Вони кажуть, що взагалі не мали відношення до їхньої роботи. По-суті, їх документами просто скористалися за певну платню. А чим далі цей ФОП займався — вони були не в курсі. Всіх цих ФОПів «вели» бухгалтера B2B Jewelry.
Далі ця фізособа-приватний підприємець за договором про розповсюдження електронних грошей придбаває на отриману від інвестора безготівку електронні гроші у агента з розповсюдження. Агент з такої операції бере 3−5% від суми.
Агент, у свою чергу, переказує цю безготівку фінкомпанії, яка емітувала ці електронні гроші. Свої відсотки на вкладені кошти інвестори отримують на банківську картку через фінкомпанію. Через фінансові компанії також могло проводитися і переведення в готівку коштів. Вартість такої послуги — 5−8%.
Частина безготівки з рахунку ФОПа в міру необхідності використовувалася на забезпечення господарських потреб компанії.
Скільки людей було задіяно в організації цієї піраміди?
Основний кістяк найнаближеніших — понад 20 осіб. Зараз ми ще додатково встановлюємо причетність окремих осіб.
Був центр управління, який віддавав загальні вказівки, визначав стратегію розвитку цієї платформи, був фінансовий блок, який керував грошима фірми — понад п'ять бухгалтерів. Далі — силовий блок, який забезпечував охорону магазинів.
У них були хлопці, які отримали всі дозволи на право носіння зброї. Також залучалися сторонні охоронні фірми, які забезпечували особисту охорону організатора та інкасацію цінностей.
А про які суми взагалі йде мова?
Суму внесених готівкових грошей, на жаль, ми зараз не можемо порахувати точно. Приблизно ми можемо говорити про суму виплат. Ми порахували, що на тиждень вони виплачують мільйони гривень відсотків.
Суми заходу безготівкових грошей не вистачало, щоб виплачувати готівкою кешбек. Виручали згадані фінкомпанії, які, до слова, мають ліцензію Нацбанку, регулярно проходять перевірки регулятора. Ці всі операції проходять через банківські установи.
Деякі банки такі операції блокували, інші — пропускали.
Читайте також: 13 шахрайських схем, які дозволили вкрасти в українців 362 мільйони
Чому піраміда досі жива
Ви виявили фінансові компанії, послугами яких користувалися B2B Jewelry?
Так, виявили. Їх було на початку багато, але була одна основна.
Що зараз сталося з цією фінкомпанією?
Працює далі.
Чому?
Не знаю. Не готовий відповісти. Напевно тому, що контролюючим органам недостатньо даних, щоб позбавити цю організацію ліцензії.
Ви інформували про результати вашого розслідування Нацбанк?
Так. Приїжджали на наради до НБУ, там розводили руками, мовляв, ми нічого не можемо зробити. У мене було просте запитання: якщо агент з розповсюдження відправив ФОПу електронні гроші, вони ж у нього повинні бути на балансі. Де зберігаються дані балансу електронних грошей, випущених фінкомпанією? Нам же потрібно порахувати податкове навантаження. Нам кажуть — немає такого.
Ми зараз вилучаємо документи щодо проведення планових та позапланових перевірок цієї фінкомпанії і про виявлені/невиявлені порушення.
Працює не тільки фінкомпанія, яка допомагала B2B Jewelry, але і сайт B2B Jewelry, та й магазини цієї компанії. Як таке можливо?
Щоб заблокувати роботу сайту, підстав поки що немає. У нас правова держава. Доки не буде судового рішення, яке свідчить про те, що скоєно злочин, компанія вважається добропорядним суб'єктом господарювання.
Я займаюся своєю роботою — я знаю, бачу, розумію, що де проходить, хто з ким взаємодіє. У податкової є свої завдання щодо дотримання цими організаціями податкового законодавства. Є комісія з цінних паперів, яка стежить за інвестиційними проєктами.
Ми з ними постійно перебуваємо в контакті з моменту початку розслідування по «бі ту бі». У них немає інструменту, щоб покарати її за те, що вона здійснювала інвестиційну діяльність без ліцензії.
Складається таке враження, що держава взагалі не зацікавлена в тому, щоб постраждалих від цієї піраміди не ставало більше.
До того, як ми почали розслідування, по «бі ту бі» вже була величезна кількість кримінальних справ у різних регіонах (це ми вже зараз все зводимо разом). Є маса фактів, коли наші заплановані слідчі дії якимось чином стають відомі тим, проти кого вони спрямовані.
Наприклад, на момент того, як ми хотіли знайти предмети, речі, які доводять факт скоєння злочину, виявлялося, що всі ці дані щодо місць, де ми планували проводити обшуки, вже були у фігурантів справи.
Ви хочете сказати, що є витік інформації з правоохоронних органів?
Ні.
А звідки?
Я не знаю. Ці ситуації вчать нас змінювати стратегію роботи в рамках законодавчого поля. Наприклад, до травневих свят ми дуже вдало спрацювали: провели 10 обшуків, вилучили документи, отримали свідчення, які нам дуже сильно допомагають у побудові доказової бази у напрямку розслідування діяльності компанії з ФОПами.
Це для наших опонентів було сюрпризом. У них тепер щодня буде сюрприз.
Можете розкрити деталі, як вам це вдалося?
Ви напевно знаєте, що нещодавно наші колеги з Дніпра заблокували несанкціоноване втручання в роботу реєстру судових рішень, розкрили тих, хто «зливав» учасникам кримінальних проваджень інформацію про заплановані слідчі дії правоохоронців.
Це невеликих грошей коштує — тисяча — дві тисячі доларів, і тебе за номером кримінального провадження моніторитимуть. І якщо, наприклад, заплановані слідчі дії, обшуки — попередять.
У такій атмосфері неможливо працювати. Потрібно щось змінювати. Змінили номер кримінального провадження — вийшло.
Читайте також: Українців захистять від фінансових пірамід і шахрайства. У Раді зареєстрували законопроєкт
Судові перспективи
Розслідування ведеться вже другий рік і, я так розумію, до завершення ще далеко. Причина в масштабності діяльності «бі ту бі»?
Не тільки. Наприклад, дуже складно допитувати свідків — їм просто погрожують розправою. А довіри до правоохоронної системи немає. Далі, є маса юридичних прийомів, що дозволяють затягнути слідство, і адвокати фірми цим активно користуються. У цій справі надійшло більше тисячі клопотань від них і на кожне треба відреагувати.
До речі, а ці прості хлопці, на яких були зареєстровані ФОПи і які «ні сном, ні духом», як то кажуть, тепер проходять у справі як обвинувачені?
Ні, як свідки — у них не було наміру. Вони під великим тиском — їм загрожують, їх залякують. Але ми переконуємо їх давати показання. Адже дивіться, постраждалі інвестори, які претендують на відшкодування шкоди, пред'являють претензії по суті до ФОПу, якому вони переказували кошти. І в його інтересах розповісти про те, куди реально йшли ці гроші. По ФОПам пройшло близько 300 млн гривень тільки по Привату.
Наше основне завдання — зробити так, щоб людина, яка це все організувала, не говорила людям — я у вас нічого не брала, я вас нікуди не змушувала вступати і ви ж подивіться, куди ви гроші віддавали.
На якому етапі розслідування зараз?
У нас вже є ланцюжок до основної людини, яка це все організувала. Ми розуміємо, хто був кінцевим бенефіціаром.
У нас є два напрямки у справі — робота фонду «Зимородок». Справа щодо нього на фінальній стадії. Загалом по фонду пройшло 80 млн безготівкових грошей.
З них з призначенням платежу «благодійна допомога» — всього три мільйони. І то не факт, що це дійсно була благодійна допомога. Все інше повинно було підлягати оподаткуванню. А податки вони не платили. Дуже допомогли в розслідуванні фахівці Департаменту боротьби з відмивання злочинних доходів ДПС. Ми їх залучали, як фахівців, в тому числі, щоб порахувати завдані державі збитки — близько 20 мільйонів гривень.
Ми зараз закінчуємо із «Зимородком» і переходимо безпосередньо до діяльності ФОПів.
Коли можна очікувати на передачу справи до суду по «Зимородку»?
Ми — оперативники, процесуальних рішень не приймаємо. Але я думаю, що до літа вже буде чим похвалитися.
Дуже сподіваюся зараз на допомогу наших колег з «антивідмивного» Департаменту податкової. Вони узагальнять нам операції, які були проведені по ФОПам. І тоді ми можемо вже говорити про те, щоб приймати процесуальне рішення за другим напрямком. Якщо по «Зимородку» мова йтиме про нанесення збитків державі, то за другим напрямком вже фігуруватимуть потерпілі інвестори.
Це класична організована злочинність, яка діяла на території РФ, Казахстану, України. І зараз активно намагаються впровадити цю схему в Туреччині. Тому ми намагатимемося довести саме факт організації, наявності структури — з організаторами, виконавцями, пособниками.
Моє бачення, що ці 20 осіб повинні незабаром змінити свій процесуальний статус у кримінальному провадженні.
Який термін може отримати організатор, якщо його вина буде доведена в суді?
Ми говоримо про сукупність злочинів. Сюди входить 190-а (стаття Кримінального кодексу — ред) — «Шахрайство» в особливо великих розмірах і легалізація та відмивання «брудних» грошей, реалізована в організованій формі. А якщо ми доведемо справу до кінця, як плануємо, то сюди ще підтягнеться і створення злочинної організації, то там санкція — до 12 років позбавлення волі.
На даний момент зібраної доказової бази у нас вистачає для того, щоб висунути підозру організатору для обрання запобіжних заходів.
Ця людина зараз в Україні?
Ми неодноразово зверталися до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу. Суд не визнав за потрібне обмежити можливість його пересування. В рамках справи щодо благодійного фонду у нього є тільки зобов'язання інформувати слідство про своє пересування.
Читайте також: Олександр Карпов: Якщо самі віддали шахраєві реквізити карти, гроші ніхто не поверне
Чи зможуть потерпілі повернути гроші і коли це станеться
А що з тисячами потерпілих, у них є надія повернути свої гроші?
Насправді офіційно визнано тільки близько ста потерпілих. Щоб отримати статус потерпілого і претендувати на відшкодування шкоди, потрібно написати заяву в поліцію. Багато хто не робить цього, тому що просто не вірить, що йому допоможуть. Заяви пишуть переважно ті, хто втратив великі суми, — десять — п'ятдесят тисяч доларів.
Там були взагалі абсурдні ситуації — люди брали кредит, щоб вкладати в «бі ту бі», щоб забезпечити заробіток на рівному місці: платиш, припустимо, 3% на місяць за кредитом, а тобі тут на тиждень 7% дають.
Коли реально отримати відшкодування тим, хто написав заяву? — після того, як буде винесено вирок у справі?
Це два паралельні процеси. Якщо людина визнана потерпілою, це є підставою, щоб пред'являти матеріальні претензії до відповідача. Компенсуватися збитки будуть за рахунок активів, на які накладено арешт. Зараз серед таких активів є і машини, і земельні ділянки, які були записані на підставних осіб. Вони зараз знаходяться під арештом.
Не кажу, що це буде швидкий процес. Але це все одно потрібно робити.
Читайте також: 10 ознак фіктивності інвестиційного проєкту
Як не стати жертвою організаторів пірамід
B2B Jewelry велика, але не єдина піраміда, яка працювала в Україні…
Таких епізодів достатньо. Questra, яка займалася продажем вигаданих інвестиційних портфелів, які нібито приносили нечуваний прибуток.
Helix, яка обіцяла 240% доходів від вкладень в іноземні компанії. Одеська Crypto World Kingdom, яка створила власний токен і нібито давала змогу отримувати стабільно високий дохід за рахунок зростання його курсу.
Останнім часом виникають фінансові піраміди навколо можливості заробити на криптовалюті. Наприклад, пропонували торговий бот — програму, яка самостійно може торгувати на криптобіржі виключно в плюс. На даний момент встановлено близько 35 потерпілих, загальний обіг близько 5 мільйонів доларів. Справу продовжує розслідувати Нацполіція.
Піраміди прогресують не тільки за рахунок розширення можливих об'єктів інвестування?
Насправді, зараз, при наявності персональних даних можна встановити, чим цікавиться людина. Це як таргетована реклама. І вже, відштовхуючись від її інтересів, пропонувати їй вкладення в тій області, до якої вона проявляє інтерес. Це вже не класичні піраміди. Просто людині пропонують купити те, що вона хоче. Один і той же оператор кол-центру пропонує одному вкластися в золото, іншому — в криптовалюту, третьому — в сонячні панелі з можливістю кешбеку.
Ось ще один приклад сучасного підходу — продаж зарядних станцій для електромобілів, причому, могли продавати одну станцію відразу декільком людям з можливістю отримувати кешбек за здачу в оренду цієї станції. Зараз цю справу розслідує Нацполіція. І є досить хороша судова перспектива у цій справі.
Як можна застрахуватися від того, щоб не стати жертвою чергової піраміди?
З власного досвіду скажу одне — звичайні люди, які вкладають свої заощадження в такі проєкти, ведуться навіть не на рекламу, а на поради близьких людей або тих, кому вони довіряють. Спрацьовує принцип — ось дивись, я добре заробив і ти теж зможеш.
У такій ситуації потрібно пам'ятати дві речі. Перше — той, хто пропонує це, обов'язково отримає прибуток з тебе, в яких би близьких відносинах ви не перебували. Другий момент — ця людина тобі ніяк не гарантує, що ти повернеш свої гроші.
Спілкувалася Олена Дьоміна
Коментарі - 15
СБУшники же в очередной раз вышли за пределы своих полномочий, так как расследование таких пирамид подследственность ментов или налоговиков, максимум.
СБУшники, как всегда, набрили денег себе с «организаторов», одному предъявили подозрение.
Дело, когда до суда дойдет из-за нарушения правил подследственности развалиться, и преступники не понесут наказания. Суд будет указывать на прокуратуру, прокуратура на СБУ, СБУ на суд. крайних не найдут, деньги СБУшники и прокурорские распихают по карманах. Ну и вернут самым «представительным» терпилам, ради пиара и баланса)
причем здесь полиция? Полиция — это патрули и крипо.
А экономикой будет заниматся новый орган — который создали на прошлой неделе.
а какие с этим проблемы?
4000 сотрудников ДБР набрали и создали очень быстро.
да. это и будет СБУ под другим соусом. Контрразведка — отдельно. экономика — отдельно. Но люди -то будут одни и те же. Новых еще не нарожали.
в португалии, где полицейские палками забили на складе рабочих нелегалов и удивленно спрашивали потом «а че такого? мы всегда так делаем»? или как?
а подотчетности и у СБУ море.
— Не готовий відповісти, не знаю.
Все що потрібно знати про «боротьбу» з пірамідами.
— Элементарно, Ватсон: строили пирамиды:)))