По завершенню місцевих «локдаунів» вартість об'єктів в різних сегментах нерухомості може зрости в середньому на 5%. Таку думку висловив президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта.
Експерти прогнозують зростання цін на нерухомість. Чого очікувати найближчим часом
Як змінився ринок
За даними Піти, тривалі карантинні обмеження призвели до зниження попиту на вторинному ринку Києва, Львова, Одеси, Харкова і Дніпра в середньому на 10%. В інших обласних центрах попит зменшився на 10−15%.
► Підписуйтеся на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
«На вторинному ринку житла, попри наявну можливість для укладання угод, очевидним є зростання відкладеного попиту на термін від 2 до 4 тижнів. При цьому цінова ситуація залишається сталою: зростання цін сконцентроване в основному на 1-, 2-кімнатних квартирах у вдалих локаціях і не перевищує 3%», — зазначив він.
Піта звернув увагу на те, що умови локдауну, за великим рахунком, є найголовнішим фактором стримування цін у розпал сезону. Натомість експерт припустив, що, по скасуванню суворих обмежень, цінова динаміка може різко піти вгору.
Читайте також: Ціни на житло з початку року зросли на 5,6% — Держстат
«Стабільність цін — це відгук ринку на карантинні обмеження. Однак по завершенню локдауну ціни, передусім на житло, можуть зрости», — наголошує він.
Зростання неминуче
Найголовнішою причиною зростання цін, на його погляд, може стати зростання інфляції в країні.
Піта нагадав, що від початку року, за даними Держстату, інфляція склала 8,5% і вже перевищила інфляційні прогнози, раніше закладені в держбюджеті.
На думку експерта, у травні-червні на вторинному ринку найбільше зростання цін (до 10%) можливе на однокімнатні квартири в будинках, зведених після 2000 року, і вдало розташованих.
На первинному ринку цінова динаміка буде схожою. Так, за прогнозами Піти, зростання ціни в середньому може скласти до 6%.
«Кілька столичних забудовників вже анонсували травневе збільшення вартості м2 щонайменше на 5−10%. Звісно таку „стратегію“ можна сприймати не лише, як коригування цін на тлі зростання курсу американського долара, а ще й як спробу викликати штучний ажіотаж аби вже зараз суттєво збільшити кількість угод. Проте такі спекуляції, провокування до активізації покупців, не суттєво позначаються на рівні продажів. Натомість інші компанії змінюють цінники в конкурентних житлових комплексах», — підкреслив Піта.
Читайте також: Київміськбуд анонсував підвищення цін на нерухомість
В сегменті нежитлової нерухомості в найближчі 1,5−2 місяці, на його погляд, цінові коливання можливі в межах 1−2%. Проте зберігатиметься достатньо високий попит на «фасадні» об'єкти у вдалих локаціях. Це переважно квартири на перших поверхах, переведені у нежитловий фонд, площа яких становить 50−70 м2, або ж приміщення на перших поверхах новобудов площею до 100−150 м2.
«На такі об'єкти попит стабільно зростає. Відповідно і цінові коливання тут будуть більш відчутні, ніж у решті приміщень, придатних для рітейлу та офісів», — розповів експерт.
За його прогнозами, ціни на заміську нерухомість збільшаться в межах 5−10% залежно від локації та якості будинків (квартир).
Коментарі - 38
© Древний одесский юмор
Какой клей Юрий нюхает?
Мы в одной лодке.
Россия-США — главные дестабилизаторы и израильские вассалы в мире
Но больше — никогда.
Смешно, но это только в твоих фантазиях
Нужна божественная помощь, кто в отношениях с тобой
Тебе лучше устроить меня со своей дочерью
за кометами не стежу, тож якщо раптом перейду, читаючи про нерухомість, нарвусь на твій спам і відповім, то ти так не радій, просто піди «поїж»
https://minfin.com.ua/ua/blogs/bonv/163222/
https://minfin.com.ua/ua/blogs/bonv/147373/