Увага інвесторів прикута до рекордного зростання біткоїна. Все більше банків, фінансових і промислових корпорацій заявляють про те, що починають інвестувати в криптовалюти. Про події, що відбуваються в індустрії криптовалют, перспективи біткоїна та ефіра, ми поговорили з Глібом Костарєвим, директором Binance в Україні.
Гліб Костарєв: «Криптодолар дасть більшу дохідність, ніж валютний депозит»
Про зростання Біткоїна
2021 почався з рекордного зростання вартості біткоїна, ціна якого вже перевалила за $50 тис. Який ваш прогноз на цей рік? До якого рівня може злетіти вартість першої криптовалюти?
Давати прогнози — справа невдячна. Ніхто не зможе точно назвати ціну, якої досягне біткоїн у 2021 році. Ця та інші криптовалюти залишаються волатильними інструментами і це варто враховувати, роблячи інвестиції. Є загальна тенденція, в рамках якої відбувається рух котирувань біткоїна.
Вона заснована на тому, що зараз інтерес до цієї криптовалюти зростає. Аналітика Google вказує на те, що збільшується кількість пошукових запитів за ключовими словами, пов'язаними з криптовалютою. Більше того, інтерес до криптоактивів проявляють інституційні інвестори. У лютому на Чиказькій біржі запущені ф'ючерси на іншу криптовалюту — Ethereum. Це розширить можливості інституційних інвесторів, дозволивши їм працювати з цією монетою.
У свою чергу, біткоїн входить до порядку денного багатьох технологічних компаній, які починають інвестувати в криптоактиви. До того ж багато компаній у сфері фінансів починають надавати своїм клієнтам доступ до біткоїна.
Той же PayPal не так давно дав можливість купувати і продавати біткоїн. Ну і звичайно новини від компанії Ілона Маска — Tesla. Завдяки цьому Біткоїн стає все привабливішим як для корпоративних, так і для роздрібних інвесторів.
Швидше за все, таких компаній у 2021 році стане ще більше. На ціну продовжать впливати і загальноекономічні стимули. Подивимося, чи схвалить Джо Байден наступний пакет заходів стимулювання економіки США.
Ще одна цікава тенденція — поява все більшого числа новин про цифрові валюти центральних банків різних країн. Звичайно, цифрові валюти регуляторів можна віднести до криптовалют, але все це теж підігріває інтерес до крипти.
В індустрії криптовалюта все дуже швидко змінюється, ця сфера діяльності дуже швидко зростає. Минулого року вистрілили проекти децентралізованих фінансів DeFi. Ніхто не міг і припустити, що саме ці проекти привернуть до себе стільки уваги. Складно сказати, який проект зробить прорив в індустрії цього року. Наприклад, зараз ми активно вносимо в лістинг токени іменитих футбольних клубів.
Читайте також: Футбольна крипта: Київське «Динамо» випустить свою криптовалюту
Зараз біткоїн поводиться так само, як і золото, — чим гірше економіці, тим вища його вартість. Чи так це і чи можна розглядати криптовалюта як альтернативу заощадженням в золоті?
Біткоїн стає цифровим аналогом золота. Якщо раніше інституційні інвестори хеджувати свої ризики в золоті і держоблігаціях, то тепер до цього переліку починають додавати криптовалюту. Звичайно, говорити про те, що криптовалюта замінює золото ще передчасно. Можливо в майбутньому це і станеться. Поки що ж поступово формується ставлення до крипти як до «безпечної гавані» на випадок кризи.
Зараз гарний час купувати крипту або момент вже упущено і потрібно було інвестувати раніше?
Криптовалюти схильні до високих ризиків і кожен повинен для себе вирішити, чи готовий він в них інвестувати. Багато що залежить від вашого горизонту інвестування. Якщо ви готові інвестувати на 10 років, це одна справа, а вкладення на три місяці або рік — зовсім інша. Курс біткоїна продовжує рости, але це зростання супроводжується і падіннями. Треба завжди пам'ятати, що є ризик втратити гроші. Якщо у вас є гроші, які ви можете втратити без шкоди для свого фінансового становища, тоді можна розглянути варіанти інвестицій в криптовалюти.
Читайте також: Вклалися в крипту і заробили 1200 гривень за день
Які фактори протягом 2021 року можуть штовхати котирування криптовалют донизу?
Якщо ми говоримо про ризики, то це, в першу чергу, волатильність. Крипта може стрімко злетіти, але також швидко обвалитися. Складно буде сказати, скільки триватиме період корекції. Період попередньої корекції біткоїна тривав близько 2 років.
Звичайно, залишається питання регулювання. Фінансові регулятори найбільших економік світу не до кінця визначилися з тим, як потрібно діяти у відношенні до криптовалюти. Що можна дозволяти, а що ні. Спроби законодавчо врегулювати ці питання робляться і в Україні. Регулювання не встигає за розвитком галузі.
До того ж регулятори можуть приймати рішення не тільки щодо індустрії загалом, але і у відношенні до окремих майданчиків, що також позначається на настроях на ринку.
Про перспективи Ethereum
Які перспективи Ethereum у 2021 році? Чим обгрунтоване стрімке зростання вартості монети?
Котирування «Ефіру», як і інших альткоїнів, сильно корелюють з котируваннями біткоїна. Коли зростає ціна на BTC, те ж саме відбувається і з ціною на ETH. При цьому багато хто чекає так званого «альт-сезону», який, на думку деяких експертів, вже почався.
Мова про період, коли слідом за біткоїном сильний розвиток отримують альткоїни. Наприклад, сьогодні ефір уже побив свої рекорди вартості,
Запуск похідних інструментів на Чиказькій біржі також грає роль — «Ефір» стане другою після біткоїна криптовалютою, з якої зможуть працювати інституційні інвестори. Не хочу давати прогнозів щодо ціни, але як проект Ефір виглядає дуже сильним. Знову ж таки, «Ефір» дозволяє використовувати смарт-контракти, які застосовуються в проектах децентралізованих фінансів.
Про регулювання та очікування
Наприкінці минулого року в Україні в першому читанні був прийнятий закон «Про віртуальні активи», який відразу ж зазнав критики професійного співтовариства. Як ви оцінюєте цю законодавчу ініціативу? Чи варто щось змінювати перед остаточним прийняттям закону?
У 2019 Binance підписала меморандум про взаєморозуміння (MoU) з Міністерством цифровий трансформації України. Метою цієї угоди стала розробка ініціатив для масового впровадження криптовалют в країні, а також для консультацій з нашого боку в області створення і розробки нормативної бази для використання криптовалют. Але варто розуміти, що в рамках роботи над поточним законопроектом Binance виступала виключно в ролі консультанта.
Ми позитивно ставимося до прагнення уряду створити регульований криптовалютний ринок. На наш погляд, прийнятий закон може позитивно відбитися на українській економіці та залучити в країну додатковий капітал. Він також сприятиме сприятливому діловому клімату для місцевої крипто-спільноти та розповсюдженню технології.
Які важливі події очікуються в індустрії криптовалют у 2021 році?
Як я вже говорив, центробанки продовжать експерименти із запуску своїх цифрових валют (CBDC). Запустити свою цифрову валюту має намір центробанк Китаю. Ймовірно, до нього приєднаються й інші країни. Багато компаній зараз запускають власні токени, криптовалюти, стейблкоїни, прив'язані до певного активу. Кількість таких компаній і проектів продовжить зростати.
Не факт, що буде активно зростати число компаній, які беруть крипту в якості оплати. Як платіжний засіб криптовалюти зараз не особливо використовують. Натомість є можливість швидкого процесингу крипти у місцеві валюти. У нас, наприклад, є картка, яка прив'язана до аккаунту на біржі, але нею можна спокійно розплачуватися в магазині. Відбувається проста конвертація. Тому немає необхідності розплачуватися безпосередньо біткоїном.
Йдеться про картку, випущену у партнерстві з банками?
Так, мова йде про Binance Card. Взагалі це багатовимірний продукт. Його робота допускає співпрацю з великою кількістю фінансових установ та платіжних систем. Уже зараз картка доступна в Європі і ми розраховуємо, що скоро вона буде доступною і в Україні.
На якому етапі проект в Україні?
Зараз ми ведемо переговори з фінансовими установами, шукаємо партнерів. Багато чого буде залежати і від прийнятих законів. Сподіваємося, що перешкод на законодавчому та регуляторному рівнях у проекту не виникне.
Зараз криптовалюти розділилися на дві категорії — анонімні та неанонімні. Що це означає для ринку і в чому між ними різниця?
Анонімні криптовалюти, як і випливає з назви, дають повну анонімність операцій. Відстежити, звідки були відправлені кошти, дуже складно. Якщо ж ми говоримо про неанонімні криптовалюти, то вже існує багато різного програмного забезпечення, яке дозволяє з'ясувати, звідки і куди були відправлені кошти.
Регулятори побоюються, що анонімна крипта може використовуватися для нелегальних операцій. Багато криптобірж зараз проводять делістинг анонімних монет, в тому числі тому, що регулятори борються з відмиванням коштів. Період «Дикого Заходу» вже пройшов, часи змінюються. Цифровий світ також стає прозорим і починає відслідковуватися контролюючими та регулюючими органами. Часи, коли крипта використовувалася для незаконних операцій, відходять у минуле.
Про інвестиції в крипту у 2021 році
Як недосвідченому інвестору розібратися, у що вкладати в 2021 році? Що враховувати, на що звертати увагу? Адже різних монет вже дуже багато.
Потрібно звертати увагу на капіталізацію монети, на те, на якому місці в рейтингу вона перебуває. В першу чергу, потрібно звернути увагу на монети з топ-15 або топ-20.
Читайте також: Чому крипта має високу дохідність та що з нею буде далі
Знову ж, покупка будь-якої крипти — щось на кшталт венчурного інвестування. Потрібно уважно відслідковувати, що відбувається з проектом, яка команда за ним стоїть, які кроки робляться для її розвитку, яка кількість токенів знаходиться в обігу і скільки команда розробників залишила у себе.
Також варто звернути увагу, на яких біржах торгується монета. Якщо монета торгується на невідомих майданчиках, то її ціною легше буде маніпулювати. Можна також перевірити, на якому блокчейні створена монета — у команди розробників він свій чи запозичений. Завжди потрібно проводити власне дослідження, а не довіряти на слово будь-якому експерту.
Як, на вашу думку, повинен виглядати ідеальний портфель криптовалют у 2021 році?
Ми не можемо давати прямі інвестиційні поради. Звичайно, краще не тримати всі гроші в одній криптовалюти, а розподілити вкладення між 3−5 монетами з топ-15. Це питання ризику. Часом все ж краще купити крихітну частину біткоїна, який існує понад 10 років, ніж цілу монету, яка знаходиться в рейтингу на 200-му місці.
Повторюся, це фактично венчурні інвестиції. Багато криптовалютних проектів, які зараз існують або тільки запускаються — помруть. Ми були свідками буму ICO у 2017 році, зараз багато проектів, які з'явилися того року вже не існують. А багато хто став лідерами, в тому числі і Binance.
У той же час є стейблкоїни, в яких можна тримати частину інвестицій. Розмістивши частину коштів у криптодоларі, ви отримуватимете більшу дохідність, ніж якби відкрили в банку звичайний валютний депозит.
Які перспективи розвитку проектів в сфері децентралізованих фінансів? Чи можуть вони отримати поширення в Україні та інших країнах пострадянського простору?
Багато проектів були запущені вихідцями з пострадянських країн. Й існує велика кількість якісних проектів. Сама механіка «дохідного фермерства» досить цікава і багато в чому бум на DeFi минулого року був пов'язаний саме з концепцією фермерства. Цей напрямок продовжить розвиватися, але щороку з'являється щось нове.
Фактично, це той механізм, який стимулює людей не зберігати крипту на офлайн-гаманцях, а використовувати її для підтримки ліквідності майданчиків.
Так, ви стаєте провідником ліквідності, надаючи свої монети в користування і отримуючи за це токени якогось проекту. Але і тут варто згадати, що є додатковий ризик, адже багато що залежить від технологічної готовності того чи іншого проекту.
Були випадки уразливості в смарт-контрактах, які лежать в основі «дохідного фермерства». Тому потрібно з великою обережністю до цього ставитися. Я б радив вдаватися до послуг великих бірж, які використовують «фармінг», щоб знизити свої ризики. У нас, наприклад, є проект Launchpool, в якому ви можете розмістити свої монети і отримувати токени від інших проектів. Цей сервіс доступний і жителям України.
Про підсумки біржі та долю обмінників
Чи відображається підвищення інтересу до криптовалют на показниках майданчика Binance? Як за минулий рік змінилася капіталізація, обсяг торгів, кількість відкритих рахунків тощо.
Наприкінці минулого року ми бачили вибухове зростання інтересу до криптовалют, що було пов'язано з ростом вартості біткоїна. Але інтерес почав зростати задовго до цього. З початком пандемії багато хто був змушений сидіти вдома і шукати можливості отримати додатковий дохід. Багато хто почав вивчати тему криптовалют.
Що стосується Binance, то ми досягли позначки майже в 17 млн. користувачів.
Говорячи про підсумки 2020 року, також ще варто відзначити, що був досягнутий історичний максимум спотової торгівлі за 24 години — $15 млрд, що на 5 мільярдів більше, ніж у 2019 році. При цьому середній денний обсяг торгів зріс на 36% до $3,88 млрд.
Кількість інструментів постійно зростає: біржа за минулий рік додала 184 токена, а кількість торгових пар зросла з 396 до 591.
Зараз все ще паралельно існують криптообмінники та криптобіржі. У чому різниця між ними і чи правда, що обмінники поступово вимирають?
В Україні, як і в Росії, спочатку було складно купити криптовалюту. Ще 2−3 роки тому було дуже мало бірж, у яких були б прямі фіатні канали для покупки крипти з банківської карти. Тому люди використовували обмінники. Купували на них криптовалюту, заводили на криптобіржу і починали торгувати. Зараз такої необхідності немає і обмінники дійсно вимирають.
До того ж виникає питання покупки «чистої» криптовалюти, непоміченої в якихось зломах тощо. Біржі від такого гарантують. Знову ж таки, якщо ви зайдете на Binance, то побачите велику кількість нових продуктів, сервісів, освітніх матеріалів. Ми прагнемо надавати найрізноманітніші сервіси. Як я вже сказав, в Європі доступна картка Binance. Також є сервіси для майнерів, є освітні розділи. Нічого подібного криптообмінники не дають.
Їх століття ймовірно добігає кінця ще й тому, що регулятори висувають все більше вимог до ідентифікації клієнтів, прозорості операцій, посилюють норми з боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. У перспективі біржі можуть пристосуватися до цих вимог змін, а обмінники — навряд чи.
Коментарі - 23
Не даст.
Уж лучше выбирать участие в МФО тогда.
в 2015 году в Китае на буме акций — 6% инвесторов не умели ни читать ни писать)))
Но это не криптодоллар. А так можно и с дедом сравнить: он, если купить его год назад, офигительные иксы сделал.
Никому из ходлеров и тем более никому из трейдеров или арбитражников — это не важно.
И как это у тебя одновременно получается — фиг его знает.
— тут ще треба спитати, хто ж в кінцевому розрахунку оплатить дорогий майнінг і мільярдні надприбутки криптобірж?)