Наявні тенденції у банківському секторі фіксують у грудні 2020 року скорочення обсягу гривневих корпоративних кредитів до 421 млрд грн (на 4,3% порівняно з груднем 2019-го)? Це свідчить про необхідність перегляду моделі роботи банківської системи України та запровадження стимулів для спрямування кредитних ресурсів банків на розвиток економіки. На цьому наголошує голова Ради Національного банку Богдан Данилишин на своїй сторінці у фейсбуці.
Низька кредитна активність банків потребує перегляду моделі роботи банківської системи — Данилишин
Що відбувається
Як зауважує голова Ради, загальна сума регулятивного капіталу банків станом
Ліквідність банківського сектору перевищує 190 млрд грн.
Вкладення банків у депозитні сертифікати НБУ з початку 2021 року становлять в середньому 134 млрд грн, обсяг коштів на коррахунках в НБУ — 56,3 млрд грн, що відповідає чинному нормативу обов’язкових резервів (54,3 млрд грн). Заборгованість платоспроможних банків за строковими кредитами рефінансування збільшилася з початку року на 5,6% - до 67,5 млрд грн.
Читайте також: Загальний обсяг ліквідності банків у перший тиждень року перевищив 200 мільярдів
Проте, як підкреслив Данилишин, кредитна активність банків залишається дуже низькою. І це потребує перегляду моделі роботи банківської системи.
«Так, обсяг гривневих корпоративних кредитів банків у грудні скоротився до 421 млрд грн, що на 1,7% нижче від попереднього місяця та 4,3% від попереднього року. Обсяг таких кредитів банків на сьогодні фактично відповідає обсягу вкладень банків у гривневі ОВДП — 419,1 млрд грн, які практично не містять кредитного ризику», — наголошує голова Ради.
І додає: а от доходність за ними перевищує ставки за новими корпоративними кредитами банків у гривні. «До речі, вкладення банків у валютні ОВДП становлять 33% від обсягу їх корпоративного портфелю кредитів в іноземній валюті», — говорить професор.
Читайте також: Обсяг банківської ліквідності все ще на 20% нижчий за минулорічний показник — Данилишин
Що пропонує голова Ради
Одним із кроків у цьому напрямі Богдан Данилишин вбачає у спрощенні вимог до оцінки банками кредитних ризиків, що відображено у змінах до Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, затвердженими постановою Правління НБУ від 26 січня 2021 року № 8.
Іншим важливими напрямом активізації банківського кредитування є реалізація відповідних державних програм. Голова Ради НБУ не вперше згадує їх як інструмент активізації кредитування.
Зокрема, за державною програмою «Доступні кредити 5−7-9%» станом
«Найбільшу активність в контексті надання нових кредитів виявляють державні банки, тоді як іноземні та українські банки з приватним капіталом надають перевагу рефінансуванню раніше наданих кредитів під 0% за рахунок коштів державного бюджету», — зауважує Данилишин.
Читайте також: Голова Ради НБУ озвучив, скільки становлять чисті міжнародні резерви України
І підсумовує: «Розвиток інструментарію Національного банку з підтримки ліквідності банків та подальша оптимізація регулятивних вимог до банків сприятимуть відновленню потенціалу банків у підтримці економічної активності в Україні, а також більш ощадному та ефективному використанню фінансових ресурсів держави на підтримку національної економіки та громадян».
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі
Коментарі - 14
Где взять заемщиков, которым не стремно дать в долг?
Зато появился эмиссионный рефинанс под 6%)
@
Убили корпоративное кредитование.
Не должно быть науковцив в управлении экономикой/финансами.
Если до 14 года корпоративное кредитование было на бумаге, то чего тогда вы волнуетесь?
Не было и нет сейчас, так?
Терять же нечего.
А насчет ОВГЗ, 2013 год, учетная ставка 7%, ОВГЗ под 9%.
И по-вашему выходит, и тогда это не помогало.
Так где же логика?)
Вы, со своей, ёрничаете. Хотите поделиться — вперед.
Чудненько)
«mary27 28 января 2021, 12:25#
О, вот и знаток корпоративного кредитования отписался)
Если до 14 года корпоративное кредитование было на бумаге, то чего тогда вы волнуетесь?
Не было и нет сейчас, так?
Терять же нечего.
А насчет ОВГЗ, 2013 год, учетная ставка 7%, ОВГЗ под 9%.
И по-вашему выходит, и тогда это не помогало.
Так где же логика?)"