Близько 15 млрд грн українці винні мікрокредитним фінансовим установам станом на 1 жовтня 2020 року. А взагалі заборгованість по мікрокредитах зросла за 2020 рік на 7% проти 31% у 2019-му. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот.
Заборгованість українців перед МФО складає близько 15 мільярдів
Як змінився ринок мікрокредитування у 2020 році
Якщо у першому кварталі 2020 року спостерігалося зростання ринку мікрокредитування на 82%, то згодом, після початку карантину, він впав практично на 17%. У третьому кварталі п. р. ринок повернувся до показників 2019 року, збільшиившись на 4,64%.
Щомісяця українці беруть понад 960 тис. мікрокредитів.
В цілому за 9 місяців 2020 року видано фізичним особам 33,75 млрд грн за 8,7 млн договорів.
Середня сума кредиту зросла на 5% - до 3 893 грн.
Кількість зареєстрованих фінансових компаній, що мають ліцензію на надання коштів у позику, у т. ч. на умовах фінансового кредиту, станом
Що буде з ринком МФО у 2021 році
З 1 січня набувають чинності зміни до закону про кредитування, які вплинуть на сферу мікрокредитних фінансових організацій.
Верховна Рада ухвалила закон про мікрокредитування 15 вересня 2020 року.
Учасники ринку вважають, що ці зміни не будуть істотно впливати на ситуацію.
«Ми не збираємося вводити нових обмежень для наших клієнтів у зв’язку зі зміною законодавства. Як і раніше, ми будемо готові кредитувати підприємців у розмірі від 5 до 15 тис. грн», — говорять в МФО «Бізнес позика«
Таку саму позицію Опендатабот озвучили представники компаній ШвидкоПозика, Ccloan, MisterCash, Гроші Всім та Microcredit.
Читайте також: Захист споживачів: Рада обмежила розмір штрафів за мікрокредитами
Чого очікувати від змін у законодавстві
- Обмеження сум штрафів на пені. Так, розмір суми штрафів та пені не зможе бути більшим за два розміри суми, яку отримала людина, якщо кредит є більшим за одну мінімальну заробітну плату (6 тис. грн з 1 січня 2021 року). Щоправда, правило не поширюється на менші кредити. Тут, як і раніше, діє загальна норма — розмір штрафів та пені не може перевищувати 50% кредиту.
- Заборона зміни процентної ставки.
- Відтепер обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит є згода споживача на доступ до інформації, що складає його кредитну історію, та на збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій інформації щодо нього та цього кредиту. Бюро має бути включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій.
- Ще однією новацією є встановлення обов’язку для кредитодавця безоплатно передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій.
- Наступним нововведенням є скорочення строку внесення кредитним бюро отриманих від кредитодавця відомостей.
- Обмеження щодо кількості «швидких кредитів».
Коментарі - 8
В точку!
По своему опыту скажу (точнее вижу знакомых), у кого единоразово пересидеть — одолжат у родственников, друзей, знакомых. Люди, которые идут в МФО, это те, которые потеряли кредит доверия уже у всех знакомых, и которым никто уже в долг не даёт. Я не говорю, что это 100% клиентов МФО, но подавляющее большинство, просто им больше никто не верит.