Готівка знову в пошані: за 8 місяців року обсяг готівки в обігу поза банківською системою зріс майже на 20%. Наприклад, за весь минулий рік обсяги кеша приросли всього на 6%.
Чому українці виходять у кеш
Чому українці знову віддають перевагу «живим» грошам і у що виллється любов споживачів до паперових гривень, розбирався «Мінфін».
Як споживачі з усього світу проігнорували ВООЗ
Цей рік сильно змінив фінансові переваги українців. Офіційна статистика говорить: обивателі проігнорували рекомендації ВООЗ, яка закликала відмовитися від паперових грошей, як рознощика інфекції. І з кожним місяцем все активніше користуються «живими» грошима.
Як повідомили «Мінфіну» у прес-службі НБУ, станом на 1 вересня (за оперативними даними) обсяг готівки в обігу і в касах банків склав 508,6 млрд грн, у порівнянні з 425 млрд грн. на 1 січня цього року. Тобто, за 8 місяців року обсяг кеша зріс на 83,6 млрд грн. або майже на 20%. А за весь минулий — приріс всього на 6,2%.
Читайте також: Влада перейшла до ручного керування курсом
У НБУ уточнили, що зараз помісячні темпи приросту готівки істотно сповільнилися. «Так, якщо за результатами квітня, порівняно з попереднім місяцем, готівкові кошти зросли на 7%, то в серпні цей показник сповільнився до 2%», — говориться в коментарі прес-служби НБУ для «Мінфіну».
Поки що таке уповільнення ще ні про що не говорить. Адже зниження приросту готівки в обігу в серпні могло бути пов'язано з банальним зниженням ділової активності, яке завжди фіксується у цей час. І вже у вересні кеш продовжить активно захоплювати нові позиції.
А ось інше уточнення нацбанківців — дійсно незаперечний факт.
«Зростання готівки поза банками в Україні після спалаху covid-19 не є унікальним явищем: аналогічні тенденції спостерігаються у більшості країн світу», — кажуть в НБУ.
За спостереженням Bloomberg, обсяг готівкової грошової маси зростає у США, Канаді, Італії, Іспанії, Німеччині, Франції, Австралії та Бразилії.
Аналогічну тенденцію фіксує російський Центробанк. У першій половині цього року ЦБ Росії додрукував 460 млн купюр, повідомили у прес-службі регулятора. Причому, за розрахунками «Известий», велика частина емісії — 320 млн штук — припала на найбільшу купюру в 5 тис. рублів.
Цим, зокрема, нинішня криза відрізняється від усіх попередніх, — констатують в Центробанку РФ. Наприклад, під час попереднього фінансового катаклізму у 2015-му, спостерігалося вилучення з обігу готівки на 317,1 млрд руб. І тоді кількість банкнот в обігу РФ скоротилося на 400 млн штук.
За спостереженнями НБУ, попит на кеш, причому, саме на банкноти великих номіналів, зростає зараз і у нас.
«Попит на готівку почав зростати після введення карантинних заходів. Найбільш очевидною причиною тому є висока невизначеність. У таких умовах населення формує певний «буфер безпеки». Тому запас готівки, яку тримають «про всяк випадок», значно зріс»- уточнюють в НБУ.
Читайте також: Валютна іпотека: Рада продовжила мораторій на стягнення боргів. Закон буде діяти 18 місяців
Поки що очевидно одне: припущення про те, що пандемія прискорить захід паперових грошей на тлі розвитку електронної торгівлі та страхів заразитися, виявилося міфом. Але ось чому у період нинішньої кризи нашим співгромадянам став милішим шурхіт реальних банкнот - ще належить розібратися.
Готівкою — по фінмону та карантинним заборонам
Найпростіше пояснення збільшення готівки в обігу — карантинні обмеження. Через локдаун кеш довше затримувався в обороті: сидячи вдома, споживачі, наприклад, рідше поповнювали картки, проводили платежі через каси банків.
Не кажучи вже про те, що в період карантину споживачі припинили робити дорогі покупки. І навіть товари першої необхідності купувалися за безготівку. Через це готівка теж менше поверталася з магазинів у банки.
Скажімо, у 2018-2019 роках майже весь обсяг готівки, який видавався банками через банкомати і каси, потім повертався у банківську систему через інкасацію, поповнення карток тощо.
«Обсяг готівки, який залишався «на руках», забезпечував приріст готівкової гривні на 3-13% на рік. У 2020 році, через уповільнення темпів повернення готівки в банківську систему, цей показник становить близько 25% на рік», — говорить фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.
Це припущення частково підтверджує і фінансова статистика. Якщо в березні частина готівки в загальному обсязі грошової маси становила близько 25,7%, то у квітні, коли карантинні обмеження були в самому розпалі — вже 27%.
Але якщо згаданий фактор дійсно був вирішальним, то в міру зняття карантинних обмежень, обсяг готівки в обігу повинен був знову скоротитися. А цього не сталося: навпаки, Нацбанк фіксував подальший щомісячний приріст кеша.
Серед факторів, що вплинули на зростання готівки в обігу, в НБУ називають збільшення соціальних виплат у грошовій формі, в тому числі пенсіонерам, які у своїй більшості віддають перевагу кешу.
Читайте також: Пенсіонерам «75+» будуть доплачувати 400 гривень з березня. Кабмін прийняв постанову
З натяжкою можна взяти до уваги і цей фактор. Адже, наприклад, у 2018-му, коли вперше була проведена індексація пенсій, частка кешу в грошовій масі зросла до 28,5% з 27,5%, зафіксованих роком раніше. Але справа в тому, що цього року зростання соціальних стандартів не було настільки значущим, щоб вплинути на фінансову статистику так само, як і в 2018-му.
Очевидно, 20-відсотковий приріст кеша спровокували зовсім інші обставини. Вирішальною причиною загальної любові до кешу стала подальша тінізація економіки.
Читайте також: Скільки заробляють великі корпорації в Україні та де зберігають зароблене
По-перше, на кеш перейшли салони, перукарні та інші представники сектора сервісу, робота яких була заборонена під час локдауну. Розрахунки готівкою виводили порушників з-під контролю.
Той самий принцип застосовується і зараз, наприклад, там, де діє обмеження роботи розважальних закладів. Днем, коли працювати можна легально, клієнтам дозволяють розраховуватися безготівково. Після десятої вечора, коли заклад повинен закритися, він просто переходить на кеш.
По-друге, деякі повністю виходять у кеш: така груба податкова мінімізація дозволяє підприємствам компенсувати зменшення клієнтів і легше пережити кризу. До слова, частина магазинів навіть надають знижки покупцям за оплату готівкою.
По-третє, перейти на готівкові розрахунки багатьох змусили нові правила фінмоніторингу. Новий закон втричі зменшив «платіжну планку» для фізосіб. До 28 квітня вона становила 15 тис грн. Тепер же, щоб поповнити картку на суму понад 5 тис грн або переказати гроші комусь на рахунок, потрібно пред'являти паспорт. Щоб позбавити себе від зайвої тяганини, люди просто розраховуються один з одним готівкою.
Не кажучи вже про необхідність пояснити походження коштів при здійсненні великих покупок (від 400 тис грн). Проблему ухиляння від пильного ока фінмоніторингу наші співгромадяни вирішили аналогічним способом — відходом у кеш.
На кеш з контрагентами перейшла і частина компаній, які не хочуть світити перед податковою реальні обсяги своєї господарської діяльності. До слова, саме цим можна пояснити особливу затребуваність великих купюр.
Рятувальна тінь
Настільки серйозні зміни в перерозподілі готівкових та безготівкових грошей будуть мати серйозні наслідки для економіки.
«Очікуємо, що вже восени інфляція почне поступово прискорюватися до 5-6%. Якщо НБУ вчасно не почне включати механізми боротьби з готівкою і робити більш жорсткою монетарну політику, є великі ризики, що до кінця року цей показник досягне 8-10%», — вважає інвестиційний аналітик, керуючий партнер Capital Times Ерік Найман.
Але, мабуть, головний ефект — це збільшення частки тіньової економіки. За даними МЕРТ, минулого року обсяг тіньової економіки опустився до 28% офіційного ВВП. На думку колишнього голови Національного банку України Якова Смолія, яку він озвучив в липні виданню LB.ua, зараз рівень тіні досяг 60% ВВП.
«Між тіньовою економікою і обсягом обігу готівки пряма залежність — рух грошей поза банківською системою підживлює функціонування тіньової економіки», — пояснив голова ради НБУ Богдан Данилишин.
Але чи такий вже поганий відхід у тінь зараз? У період кризи тінізація стає для підприємств своєрідною подушкою безпеки, що пом'якшує удар. Для багатьох відхід у тінь — єдина можливість вижити і зберегти бізнес. Для держави ж це означає бюджетні втрати. Зате саме завдяки тіні, економіка, як правило, може швидше відновитися після кризи.
Коментарі - 88
А по теме - по ощущениям - начали намного хуже работать банкоматы. И их становится меньше. я именно из-за этого стал держать заас наличных. Когда они стояли на каждом углу и работали четко - в этом смысла небыло . а сейчас - ....
Соотношение цена-товар более менее выдерживается только у официальных диллеров.
Все остальные (серые, пригонка б/у, местная купля-продажа) официалом торгуют поминималке. Эксперт (за копеечку малую) оценит любую машину по любой цене.
Вот, например, бывший член Нацкомфинпослуг.
https://public.nazk.gov.ua/declaration/35180e29-85cd-4b28-a7ae-6f2f6b1c492f
Отдекларировал, что купил Volvo CX90 2011 г.в. меньше чем за $10 тыс. Вы правда верите в реальность ТАКОЙ цены? Это означает нашелся эксперт, который оценил эту машину в такую цену, а разница была оплачена налом. И все прошло нормально. Товарищ продолжил надзирать за страховым рынком. И никто не шевельнулся и никуда не «вот и приехали».
относительно «Отдекларировал, что купил Volvo CX90 2011 г.в. меньше чем за $10 тыс» -
https://auto.ria.com/uk/auto_volvo_xc90_27681434.html
12900. Не 10000 , но не велика разница.
а верх 23 000$ за этот же кросовер этого же года. Конечно же декларант брал по низу рынка восстановленную после дтп или с 500 000 км пробега...
И здесь (аналог такого же возраста) цена уже другая:
https://auto.ria.com/uk/search/?category_id=0&marka_id=85&model_id=824&city%5B0%5D=0&state%5B0%5D=undefined&city%5B0%5D=0&s_yers%5B0%5D=2014&po_yers%5B0%5D=2014&price_ot=&price_do=
А Ваши покупки при том, что Вы не учли, что официальная оплата м.б. частичной. С помощью эксперта, который установит любую нужную цену. Я предположил, что Вы с этой подробностью не сталкивались...
— Этот звук ТРРРРРРРР когда банкомат отсчитывает тебе деньги.
Это всё понты...
Деньги любят тишину...
Да и получение бумажного пакета с деньгами в кассе банка более практично,
чем это «ТРРРРРРРР», которое иногда заканчивается очень печально для клиента,
банкомат денег отсчитал а вот выдать «забыл» или «не захотел».
Поэтому «этот звук ТРРРРРРРР» - когда банкомат отсчитывает листы бумаги - это всё фигня...
Украинские банкоматы не выдают ни доллары США ни Евро-валюту...
сто баксов вам предпочтительнее миллиона гривен ?
«сто баксов вам предпочтительнее миллиона гривен ?»
Читайте внимательнее - речь совершенно о другом...
Когда сможете снять без проблем
через банкомат хотя-бы 999 тысяч
гривен - обязательно отпишитесь на форуме...
«Прозвучал тезис — «гривна фигня, валютный кеш рулит»»
Тезис был несколько другой, цитирую:
««этот звук ТРРРРРРРР» — когда банкомат отсчитывает листы бумаги — это всё фигня...»
Также было озвучено дополнение к базовому тезису, цитирую:
"Деньги любят тишину…
Да и получение бумажного пакета с деньгами в кассе банка более практично"
"Вы о сумме ничего не говорили."
Это финансовый форум а не первый класс начальной школы — где всё надо разжёвывать до тошноты и по несколько раз повторять.
Это, напрямую относиться и к сумме денежных средств — ведь миллион гривен вы никогда не сможете снять даже за одни сутки через банкомат, как бы не извращались.
А вот через кассу банка получить бумажный пакет с миллионом гривен наличными — максимум пять минут и никаких звуков, типа "ТРРРРРРРР" выслушивать не надо…
......
Украинские банкоматы не выдают ни доллары США ни Евро-валюту... "
:)
каждую новость на сайте Минфина публикацией одних и тех же анекдотов...
Сколько денег нужно для счастья, мужчина окончательно понимает, когда на этом счастье уже женился:)
публикуемые в комментариях к новостям анекдоты...
Ага постоянно в новостях о таких бумажных пакетах говорят - вышел из банка и тут его гоп-стоп возле машины.
бутерброды носили , это было. а деньгами - прям незнаю...
«У меня своё объяснение»
«такса за внесение правки на комитет - 13 тыс долларов»
Антон Поляков — 6033 поправки;
Александр Дубинский — 1199 поправок.
Может такая такса действительно существует, но я не верю, что Полякому отбашляли 78,3 млн баксов,
а Дубинскому всего-лишь 15,5 млн баксов за их труды по «генерации» потока бессмысленных поправок...
я не спорю, конечно там при количестве должен быть опт, или занос самому главному пары миллионов - виллы в италии нужно же покупать и содержать
но факт есть факт - то количество воровства и взяток отражается на увеличении кэша в обороте
Или, по Вашему, Беня ГРИВНЕВЫМ КЭШЕМ со своими рассчтывается? Зарплату ящиками из-под оффисной бумаги выплачивают, а за «внесение правки на комитет» «коробки из-под ксерокса» на тележке завозят? Непустые.
забыли уже как 2 недели назад глава налоговой зеленского ехал кому то взятку давать с полным багажом баксов и его повязали?
или думаете они там на биткоинах сидят все?
Это товарищ увеличение наличного гривневого кэша связал со взятками «слуги народа» (не будем говорить какого именно народа)...
Я всего-лишь пытаюсь уточнить «что конкретно он имел ввиду».
Вы пишите «Пока будут работать обменники так как сейчас(на каждом углу без каких либо документов можно продать и купить валюту..»
совсем недавно для любого обмена нужен был паспорт. И что - кеша было меньше ?
А я то думал, по своей дремучести, что это банкнотная фабрика НБУ в три смены план перевыполняет...
У вас устаревшие данные...
Сейчас откладывают минимум двадцатку на такое счастье...
имеем вот такое распределение
https://aif.ua/money/pfu_obnarodoval_raspredelenie_pensionerov_po_razmeru_pensionnyh_vyplat
т.е. более 10000 имеют 2.3 % пенсионеров. Это тысяч 300.
статистики «более 20000» нет. Но думаю что таких тысячи 2-3.
Прогноз курса валют:
https://www.youtube.com/watch?v=vTrSWt0nqFY
Подписывайтесь на youtube-канал «Минфина», комментируйте и задавайте свои вопросы под видео;)
Yarg каждая точка контроля хочет жить и кушать, без клиентов долго не проживет и точка контроля сама предложит выход и обход системы.
это только дело техники.
Банки предлагали своим клиентам обходы... Этих банков уже нет.
Ви серйозно?
Вот так вот, давать деньги детям или своим родителям-пенсионерам, это нынче преступление, пусть выжывают на 1500 пенсии или 800 стипендии. Посему нал вырос и расти будет :)
Можно стать на входе в универ и эшелонами паковать «преступников», т.к. за стипендию в 500 грн студенты должны не то что без телефонов ходить а в одних трусах, т.к. если откинуть на еду то даже на штаны денег не остается, да и на 500 грн в месяц питаться это тоже нереально, потому-у студента выбор невелик: либо в тюрьму как коррупционер, либо имереть с голоду.
«в Украине как и во всем мире, есть презумпція невинуватості»
Расскажите свои сказки Антоненко (Riffmaster), Яне Дугарь и Юлии Кузьменко...
позвонил менеджеру, говорят НБУ ввел комиссию за хранение валюты
но это наверное какой то агент порошенко все делает, не может же зеленский экономику в тень уводить
«Наверное это какие-то соросячие выродки глумятся»
Исчерпывающий перечень этих одиозных личностей:
— глава ФГВФЛ — Рекрут Светлана
— глава НБУ — Шевченко Кирилл
— глава Кабмина — Шмыгаль Денис
— глава ВРУ — Разумков Дима
— президент — Зеленский Вова
«Сорос это собирательный образ»
И самое смешное, что Сорос даже не в курсе, что ним пугают маленьких детей...
А ведь раньше было проще - пугали сказочными персонажами - бабой ягой или бармалеем...
С завтрашнего дня начинайте придумывать новое пугало - это уже не такое страшное...
На залишок коштів на рахунку за послугою «Мобільні заощадження»
7% (для рахунків в гривні),
0,5% (для рахунків в доларах США),
0,25% (для рахунків в євро)
они не знают даже чем фонд гарантирования вкладов занимается
их КС спрашивает почему не компенсируют тем у кого больше 200к, они говорят что это депозитные риски, люди заработать хотят
но и тем у кого на карте лежит допустим 500к грн — тоже компенсируют 200к, по тому что текущие счета для фонда тоже самое что и депозит
Так что пусть спрашивает и дальше...
а если признает неконституционным только ограничение в 200к - будут компенсировать и всем свыше 200к грн
а если признает весь закон - так пускай ВР соберется на следующий день, как они делали по требованию президента например что бы распилить и украсть 300 млрд из ковид фонда на дороги, и примут новый закон о гарантировании вкладов
а просто так да, раздают направо и налево - посмотрите куда ушел ковид фонд, сколько там десятков млрд дали полиции и на дороги
просто так - например принимают закон что те кто валютные кредиты взяли могут не отдавать, чем это не раздача денег?
не понимаю чего в таких случаях нельзя вернуть деньги тем кто пострадал от действий банка
Вот владельцы банков пусть людям и компенсируют,
а ФГВФЛ будет всего-лишь вести учёт и контроль этих компенсаций.
«не понимаю чего в таких случаях нельзя вернуть деньги тем кто пострадал от действий банка»
Как раз сейчас ФГВФЛ без разбора и за счёт государства возвращает суммы до 200 тысяч гривен всем подряд…
Жаль что не понимаете разницу между частным бизнесом и государственным бюджетом…
«а если признает неконституционным только ограничение в 200к - будут компенсировать и всем свыше 200к грн»
Если не будет определена сумма гарантирования ФГВФЛ, тогда Фонд будет компенсировать вкладчикам только в размере сумм проданных активов банков за вычетом затрат на сопровождение всех этих операций сотрудниками ликвидационных комиссий...
И такое счастье растянется на года...